Tokarka z Ursusa - Ward 2A

Wszystko o naszych Ursusach
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Tokarka z Ursusa - Ward 2A

Post autor: widelec77 »

Ciekawa maszyna,warto ja ratowac :) Ja sledze temat bo jestem operatorem cnc .

Spodobal mi sie wpis Marka:
marek pisze: 03 sie 2020, 19:32 ..Pewnym sposobem na poprawę bezpieczeństwa jest też kładzenie wszystkiego co współpracuje z tokarką na jednym i tym samym miejscu w zasięgu wzroku by móc przed włączeniem tokarki zerknąć czy wszystko tam leży.
Te maszyny starsze i te dzisiejsze cnc trzeba traktowac jak dobrych przyjaciol ,a napewno nic sie niebezpiecznego nie wydazy.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Tokarka z Ursusa - Ward 2A

Post autor: marek »

Obejrzałem teraz te filmy i nasuwają mi się takie uwagi.I tak jak twierdzisz posuwy noża tylko ręczne i trudno będzie to zmechanizować a posuwem ręcznym nie robi się zbyt gładkich powierzchni ale od tego jest papier ścierny więc dasz radę.Papier na materiale. urywasz pasek i po obracającym się materiale wykonujesz ruch jak byś plecy wycierał ręcznikiem :D . Co do zdjętego paska to ten suport jest bezużyteczny przy pracach nie seryjnych.Możesz go używać jako konika.Musisz kupić samozaciskowy uchwyt tokarski Dorobić stożek ( może już jest w którymś z tych otworów) i tam go zamocować. Będzie Ci służył do mocowania wierteł nakiełków itp. rzeczy.Drugim potrzebnym dodatkiem jest też stożkowo mocowany kieł do podpierania z przodu długiego obrabianego materiału.Co do gwintowania narzynkami to używa się zwykłych narzynek tylko muszą być zamocowane w metalowych oprawkach.Opierasz ramię narzynki na suporcie i dociskasz konikiem.Wtedy narzynka równo zacznie gwint.I nie połamiesz palcy. Bardzo wolne obroty wrzeciona. Widzę że w uchwycie masz tylko szczęki wewnętrzne a czasami przydają się też zewnętrzne.Przy wymianie szczęk uchwytu jeżeli były dobrze współosiowo ustawione to punktakiem zaznacz sobie na wrzecionie i szczęce która była w którym gnieździe bo potem możesz nie utrafić i będziesz toczył niewspółosiowo.Ponieważ noże mają niejednakowe uchwyty jedne mniejsze inne większe kwadraty a niektóre są prostokątne to przygotuj sobie trochę różnej grubości blaszek do podkładania pod nóż bo nóż musi być prawie idealnie na środku obrabianego materiału. inaczej będzie rwał materiał. wcale nie będzie toczył lub się po prostu ukruszy.Nie wiem jaką masz szlifierkę w warsztacie, ale ta do ostrzenia noży musi mieć jak najwyższe obroty i do noży są specjalne tarcze szlifierskie.Do koła od posuwu na którym nie masz paska dorób sobie rączkę byś mógł podjeżdżać tym ,,konikiem " i ustawiać go w miejscu w którym resztę potrzebnego Ci posuwu wykonasz tą dużą dźwignią. Wydaje mi się że jedna z tych rączek jest blokadą tego suportu podobnie jak w koniku.Co do napisów przy tej okrągłej tabliczce pod wajchą z przodu to moi zdaniem te większe liczby to obroty wrzeciona a ta mniejsze od obrotów wałka posuwu.To tyle od tokarza amatora :)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Tokarka z Ursusa - Ward 2A

Post autor: Ursus »

Słuchajcie, chcę wrócić do tematu podłączenia tokarki bo trochę więcej czasu teraz będę miał i należałoby ją ogarnąć i zobaczyć co jest warta :)

Niestety nie do końca wiem jakie podzespoły kupić, żeby poprawnie podłączyć i to działało. Zostawiłbym najchętniej jednak ten wyłącznik oryginalny, natomiast to co w puszcze to nie widać i można ukryć nowszą technikę. Zasilanie lampy mogę sobie podarować i tak jak pisał już ktoś z Was - można dać nawet osobno zawieszoną lampę nad tokarką i nie ma problemu.

Na Allegro jest chyba taki stycznik jak tu u siebie miałem - na moim niestety nie ma ani jednego znaczka czy symbolu, ale wizualnie jest praktycznie to samo, jedynie ten ma kartkę z parametrami :D
https://allegro.pl/oferta/stycznik-id-4-100a-8677037986

Czy kupić taki stycznik i podłączyć tak jak było? Czy zakupić inne podzespoły?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Tokarka z Ursusa - Ward 2A

Post autor: pop »

Ten Twój ,to raczej ID1,a nie ID4.NRD już dawno nie istnieje i ja bym odradzał kupować jakikolwiek leżak z tamtej epoki.Lepiej wybrać się do AMPERA i kupić komplet współczesny,jeśli powiesz do czego ,to Ci doradzą.Przy zakupie musisz zaznaczyć,że potrzebujesz ze stykiem pomocniczym NO.Upewnij się czy na pewno masz sterowanie na 380V.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Tokarka z Ursusa - Ward 2A

Post autor: Bolszewik »

Nie kupuj, mam tego szajsu tylko mobilizacji jakiej muszę dostać ....
Po niedzieli wyślę Ci termik i stycznik wraz z połączeniami.
Jeśli przyciski są sprawne to podłączysz i będzie działać.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Tokarka z Ursusa - Ward 2A

Post autor: Ursus »

pop pisze: 01 wrz 2020, 13:47 Upewnij się czy na pewno masz sterowanie na 380V.
Jak to sprawdzić? Na cewce starego stycznika jest napisane 380V. Ale czy to jakoś po połączeniu da się wywnioskować?

Bolszewik, dziękuję :) Zatem czekam na jakieś wieści od Ciebie. Stoi mi te 800 kg na warsztacie i powoli zaczyna wkurzać, że tylko stoi :) Chce sprawdzić i albo okazyjnie wykorzystywać, a jak nie to ma eksmisję pod wiatę jako ekspozycja :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Tokarka z Ursusa - Ward 2A

Post autor: pop »

Postaram się wyjaśnić najprościej jak umiem.Zaciski cewki stycznika to te z oznaczeniem 380V /50Hz i do nich muszą być doprowadzone przewody fazowe,jeden poprzez przyciski sterownicze najprawdopodobniej w Twoim przypadku,no i druga(inna)faza do drugiego zacisku cewki(nie ''0'' !!!). Niektóre styczniki z cewką na 380V potrafią od biedy załapać,brzęcząc przy tym niemiłosiernie,gdy do tego drugiego zacisku podłączymy''0'' zamiast fazy.Upewnij się jak jest w Twojej maszynie ,bo może ktoś "na sztukę"założył co miał pod ręką.Sprawdzić możesz miernikiem podłączając sondy do zacisków(powinien wskazywać ok.400V AC),żarówką ,przyłączając między ''0'' i zacisk cewki ,od biedy neonówką przy włączonym zasilaniu,ale wyłączonym styczniku!,prześledzić wzrokowo połączenie,zakładam,że nie posiadasz innego przyrządu i pomijam metodę.Nie wiem ,czy to dość zrozumiałe ;) .
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Tokarka z Ursusa - Ward 2A

Post autor: Ursus »

Posiadam multimetr więc mogę nim co nieco zmierzyć :) Musiałbym tylko wiedzieć jak i odpowiednio zinterpretować wskazania.

Raczej to w tym układzie co jest musiało jakoś działać, bo kolega toczył, u mnie już nie chciało chodzić jak trzeba.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Tokarka z Ursusa - Ward 2A

Post autor: Bolszewik »

Jeśli chcesz bez czujnika zaniku fazy mogę wysłać jutro.
Jeśli chcesz z czujnikiem to dopiero na przyszły tydzień bo zostawiłem graty na budowie.


Zestaw wyślę zmontowany z kablami do przycisków start stop.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Tokarka z Ursusa - Ward 2A

Post autor: Ursus »

A jak będzie lepiej? nie ma takiego pośpiechu aż :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Tokarka z Ursusa - Ward 2A

Post autor: Bolszewik »

Powinno być z czujnikiem zaniku faz. Gdyby nie było jednej z faz lub uszkodził się jeden ze styków wyłącznika termicznego wówczas silnik pracuje na dwóch fazach. W efekcie ma mniejszą moc i grzeje się, po jakimś czasie i tak powinien zadziałać termik.

Jeśli Ci się nie śpieszy to w przyszłym tygodniu wyślę gotowy zmontowany zestaw.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Tokarka z Ursusa - Ward 2A

Post autor: Ursus »

Spokojnie, zaczekam do przyszłego tygodnia i już z góry wielce dziękuję! :D W między czasie sobie tam nowe przewody do puszki powciągam :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Tokarka z Ursusa - Ward 2A

Post autor: Bolszewik »

Układ zabezpieczająco sterujący:

Obrazek

Obrazek

Nie miałem zwykłego czujnika obecności faz, dlatego dałem z kontrolą kierunku wirowania. Będziesz musiał tak dobrać fazy na zasilaniu by świeciła się zielona lampka.
Wysyłam zestaw z przyciskami NO/NC przepniesz sobie na te które masz, albo zostawisz to co jest 1973 rok.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Tokarka z Ursusa - Ward 2A

Post autor: Ursus »

Dziękuję Ci serdecznie! Paczuszka doszła, wszystko obejrzałem, na dniach muszę porobić przy 4011 póki pogoda, bo chcę korpus pomalować, ale zaraz potem biorę się za podłączenie :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Ptaku
Posty: 1
Rejestracja: 22 wrz 2020, 13:20

Re: Tokarka z Ursusa - Ward 2A

Post autor: Ptaku »

Skrzynka fajna - chcesz zachować oryginalny włącznik do załączania?

Stycznik musisz dać najlepiej 40A (duży) bo przy takim silniku za mały stycznik szybko poleci. Do włącznika start i stop musisz mieć stycznik 4NO.
Robię takie konfiguracje i najlepiej zastosować w pętli wyłącznik bezpieczeństwa - tyle, że dla zachowania standardów robię pętlę wyłączników, kontrolek i stycznika na zasilaniu 24V. 3 fazy idą tylko do wyłącznika termicznego (oczywiście Eaton jak najbardziej polecam tylko że lepiej pomierzyć silnik pod obciążeniem żeby dobrać dobrze parametry termika - zdarzało się, że w starych silnikach na tabliczce opisane było 12A a silnik pobierał 8A bo już go ktoś przewijał i przekombinował)
Przerabiałem już wymiany silników i zastosowanie falownika - Polecam ale niestety koszty dość duże ale dochodzi regulacja obrotów silnika co często się przydaje przy majsterkowaniu.

/// o widzę że poleciałem z tekstem nie widząc postępów
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Tokarka z Ursusa - Ward 2A

Post autor: Ursus »

Fajnie, że napisałeś :) Natomiast to co piszesz jest dla mnie mało zrozumiałe :) W tym tygodniu planuję pomalować traktor, a potem na spokojnie będę podłączał tokarkę :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Tokarka z Ursusa - Ward 2A

Post autor: Ursus »

Wczoraj spontanicznie zdemontowałem całkowicie starą instalację z tokarki - został tylko włącznik silnika.
Teraz pytanie - mam taki zestaw z włącznikiem, ale nieco inaczej podłączony niż był w tym przycisku oryginalnym - jak to ogarnąć? Bo część przewodów już podpięta, listwę T35 troszkę skrócę i ładnie się to zmieści w tej skrzynce i będzie grało.

Ale zaraz zaraz, najważniejsze, zobaczcie co odkryłem jak wywaliłem ten hermetyczny włącznik lampy i oczyściłem co nieco ;)

Obrazek
Dla przypomnienia jak to wyglądało:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Tokarka z Ursusa - Ward 2A

Post autor: Bolszewik »

Skrzynka po prawej, ta mała jest w istocie "mechanicznym grzybkiem".
Nie bardzo wiem jak to opisać, ale chyba wiadomo.

Jeśli jest to sprawne i chcesz z tego korzystać to proponuję wpiąć w/w skrzynkę w obwód.
Włącz to pomiędzy wyłącznik silnikowy M250, a bezpiecznik obwodu sterowania B6 - czarny przewód u góry.

Podaj średnicę otworów to spróbuję znaleźć przyciski start stop które by pasowały.
Zasilanie do lampki wyprowadź z za bezpiecznika B6. Dzięki temu wyłączysz lampkę i całe sterowanie "mechanicznym grzybkiem".
Natomiast niezależnie czy tokarka pracuje czy nie zasilanie na lampkę będzie podawane.
Jeśli masz miejsce to proponuje ukryć w większej skrzynce zasilacz Led i do klasycznej lampki z wyłącznikiem włożyć silnego LED`a.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Tokarka z Ursusa - Ward 2A

Post autor: Ursus »

Co do lampy zrobię chyba tak jak ktoś tu wcześniej mi radził - na ścianie, osobno zasilane na 230V :) Będzie to chyba bardziej rozsądne faktycznie. Chociaż jak teraz napisałeś mi jak to wpiąć, to też rozważę :) Lampę już mam klimatyczną ;)

Ciągle się tylko obawiam czy jak to wszystko uruchomię to ta tokarka będzie normalnie działać czy dalej stukać... Jak to drugie to się chyba pochlastam ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Tokarka z Ursusa - Ward 2A

Post autor: Ursus »

Niestety tylko tak mogłem zmierzyć teraz na szybko bo pakowałem w pracy do wysyłki do szkiełkowania.
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ