Jaki olej c330

Wszystko o naszych Ursusach
Awatar użytkownika
Alternator12
Posty: 27
Rejestracja: 10 lis 2019, 13:26

Jaki olej c330

Post autor: Alternator12 »

Witam mam proste pytanie :D Mój c330 pracuje od 20 lat (od wtedy go mam) na oleju silnikowym superol (ostatnio wymieniany w sierpniu 2018) ale słyszałem, że pogorszyła się jego jakość i potrafi nawet zniszczyć silnik. Rzadko zmieniam olej dlatego, że ciągnik robi rocznie max 10 mth więc potrzebuje olej wielosezonowy, który nie traci swoich wartości smarujących po 1 sezonie gdyż tak jak mówiłem nie opłaca mi się co 10 mth zmieniać olej kiedy ciągnik pracuje na 80 a. Jaki olej spełni te wymagania? Pozdrawiam z góry dzięki
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Jaki olej c330

Post autor: SEBRIGHT »

Ja leję Turdus do Zetora 25 i Ursusa C355 - wymieniam co 2-3 lata gdyż u mnie traktory nawet 10mtg rocznie nie robią ;)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Rafallll360V1
Posty: 307
Rejestracja: 12 cze 2015, 10:16
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki olej c330

Post autor: Rafallll360V1 »

Ultor 15w40 turdus taki sam syf jak superol.
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Jaki olej c330

Post autor: pop »

Rafallll360V1 pisze: 15 mar 2021, 20:36 Ultor 15w40 turdus taki sam syf jak superol.
Mój traktor na superolu przepracował prawie 6 tys mth,przy rocznym przebiegu w pierwszym okresie eksploatacji ok.300 mth rocznie na" podkręconej" pompie wtryskowej i ciągle ma ciśnienie w normie.Myślę ,że najbardziej mu zaszkodziły ostatnie trzy lata ,gdy z powodu mego zdrowia stał nieodpalany.Na pewno lepszy olej silnikowi nie zaszkodzi,ale nie ma co przesadzać,bo w tak starych konstrukcjach cuda olejowe nie są wymagane.Trudno chyba tak na oko ocenić jak starzeje się olej w silniku,mnie sumienie podpowiadało,że po dwóch latach trzeba wymienić,nawet jak zrobiłem 5 mth.
Alchemik
Posty: 328
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: Jaki olej c330

Post autor: Alchemik »

Rafallll360V1 pisze: 15 mar 2021, 20:36 Ultor 15w40 turdus taki sam syf jak superol.

O jakim superolu koledzy piszą?
30, 40, 50 ? CB, CC, CD? Jakiej firmy? Orlenu, Lotosu, Specol'a, Agrooil, czy jeszcze innego producenta?
Te superole i turdus kupowane były z beczki, czy w normalnych opakowaniach?
Przykładowo superol CC 30 jednego producenta ma liczbe zasadową (TBN) 4.5 innego 8.4, czyli można podejrzewać, że wspólną mają tylko nazwę....
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

Re: Jaki olej c330

Post autor: Wiesiek »

Syf nie syf, wszystko ma swoje dobre i złe strony. Pamiętam moją 25tkę, całe życie chodziła na Lux 5 lub Lux 10 i dobrze było. ( lata 60 te i 70 te)
Z chwilą gdy na rynku pojawił się Superol i jego odmiany, mechanicy radzili aby go nie stosować. Nie wolno było robić dolewki z Superolu bo podobno groziło to spienieniem się ( nigdy tego nie sprawdziliśmy) Jeżeli Superol to dopiero po remoncie generalnym silnika, bo taka zamiana w okresie między remontami może żle wpłynąć na dalszą jego pracę.

Wiadomo. Diesel to jest brudas w stosunku do benzyniaka i w jego korpusie osadzają się wszelkie niedopalone szczątki ON. Jeżeli ktoś jezdził na Superolu, to ten olej nie rozpuścił tych cząsteczek i osadzały się warstwą w karterze, tam gdzie miały najwiekszy spokój. Może lepiej, że się osadziły i nie poszły na smarowanie wrażliwych i najbardziej obciążonych miejsc jakim są panewki na wale. W zakątkach karteru utworzyły grubą warstwę sadzy, którą usuwano dopiero przy remoncie. To był plus. Filtry bez tych cząsteczek sobie lepiej radziły a wymagania odnośnie terminu wymiany oleju nie były zbyt napięte. Tak jak kolego pisze, dobrych kilka tys mtg wszystko było OK , co w dzisiejszych czasach przy najnowszej technologi nie wszystkim się zdarza. Minusem było kilka kg sadzy do wyczyszczenia z karteru podczas jego remontu i tzw syf jak kolega pisze.Niewskazana była jednak zmiana gatunku oleju przed remontem, bo gdyby ten te osady wypłukał ...to pewnie masakra dla filtra i w ostateczności do silnika. Miałem okazję zobaczyć takie silniki i skrobać te brudy.

Współczesne oleje mają natomiast inne właściwości i nie pozwolą osadzić się cząsteczkom niedopalonym. Więc główną rolę muszą odegrać filtry oleju aby te cząsteczki przechwycić i odseparować. Filtry te niestety nie mają nieograniczonych możliwości, więc przestrzeganie terminów wymiany olejów i filtrów wydaję się tutaj podstawową zasadą. To jest minus. Plusem czysty jak łza w środku silnik, możliwość stosowania różnej marki olejów i oczywiście też dobrej jakości filtrów.
W dzisiejszych, nowoczesnych silnikach Diesla to spalanie też wygląda inaczej i nie ma takich dobrych warunków do wytwarzania sadzy. Więc wszystko to trochę inaczej wygląda. Postęp.
Awatar użytkownika
Rafallll360V1
Posty: 307
Rejestracja: 12 cze 2015, 10:16
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki olej c330

Post autor: Rafallll360V1 »

Wiesiek pisze: 15 mar 2021, 23:21 Syf nie syf, wszystko ma swoje dobre i złe strony. Pamiętam moją 25tkę, całe życie chodziła na Lux 5 lub Lux 10 i dobrze było. ( lata 60 te i 70 te)
Z chwilą gdy na rynku pojawił się Superol i jego odmiany, mechanicy radzili aby go nie stosować. Nie wolno było robić dolewki z Superolu bo podobno groziło to spienieniem się ( nigdy tego nie sprawdziliśmy) Jeżeli Superol to dopiero po remoncie generalnym silnika, bo taka zamiana w okresie między remontami może żle wpłynąć na dalszą jego pracę.
Bajki i mity o smokach....Moja 60-tka 83 rocznik od nowości 15 lat na superolu było jeżdżone ale zmieniany 2 razy w roku później na lotosie 15w40 ,ostatnie 3 lata silnik pracuje na pół syntetyku Platinum Ultor Extreme 10w40 silnik do dnia dzisiejszego wał jest nominalny nie miał nigdy szlifu jedynie góra była robiona ubiegłego roku nie zatarł się ciśnienie oleju na rozgrzanym silniku jest stabilniejsze 4.5 bar dodam że ciągnik nie jest oszczędzany kręcony do końca w górzystym terenie rocznie 100-120 mtg przepracuje. Zmiana na lepszy olej z minerału na półsyntetyk 10w40 nie spowodował destrukcji silnika o konstrukcji lat 60-tych jak to niektórzy twierdzą...
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Jaki olej c330

Post autor: pop »

No ale co tu jest mitem,że dawniej większość płynów eksploatacyjnych nie była ze sobą mieszalna,czy co?
Awatar użytkownika
Pronar 82A
Posty: 257
Rejestracja: 20 mar 2008, 22:51
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki olej c330

Post autor: Pronar 82A »

dodek
Posty: 25
Rejestracja: 29 lip 2020, 21:32

Re: Jaki olej c330

Post autor: dodek »

Olej Superol działa jak każdy inny ale ma 1 wade - szybko ulega przegrzaniu i zostawia osady i nagar, bo nie ma dodatków myjących albo ma ich minimalną ilość
Olej Turdus lub Milwus mniej podatne są na powstawanie osadów i dlatego warto dopłacić do nich te kilka zł (2-3zł) ekstra na 1 litrze
Cinelli
Posty: 111
Rejestracja: 26 sty 2020, 20:53

Re: Jaki olej c330

Post autor: Cinelli »

Olej milwus też nic nie warte popłuczyny.Osad wytwarza ale w mniejszej ilości,klinuje pierścienie tłokowe.Za tą cenę można kupić coś lepszego.
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 554
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

Re: Jaki olej c330

Post autor: Esiok »

ktoś coś wie na temat oleju agrifarm teraz bardzo popularny
Robal
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2021, 10:02

Re: Jaki olej c330

Post autor: Robal »

A ja sobie poczytałem, i wyszło mi na to, że superol nie ma zalet i szkoda na to pieniędzy. W C330 zrobiliśmy płukankę naftą i zalaliśmy tani 10W40 HC syntetyk. Już prawie dwa lata mijają, może za 20 mth zrobione, ale odpala leciutko, i wszystko ok.
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

Re: Jaki olej c330

Post autor: AndrzejD21 »

Jak ciągnik pracuje 10mth rocznie to lepiej zalać tańszy olej i wymienić go raz do roku niż zalewać jakiś super olej i wymieniać go co 3 lata. Olej po roku od zalania do silnika traci właściwości smarne, zbiera wodę z otoczenia. Oleje to ostatnia rzecz na której należy oszczędzać bo mają bezpośredni wpływ na żywotność maszyny.
Robal
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2021, 10:02

Re: Jaki olej c330

Post autor: Robal »

Olej nie zbiera wody, wręcz przeciwnie, także luz. Czasami robi się emulsja w odmie, ale dlatego, jest w odmie bo jest wypierana i wypływa na górę. Poza tym nawet tani HC syntetyk, będzie po roku czy dwóch i tak lepszy niż np świeży superol. ;)
ODPOWIEDZ