Cofanie paliwa do zbiornika C4011.

Wszystko o naszych Ursusach
Radmac
Posty: 26
Rejestracja: 14 cze 2019, 12:47

Cofanie paliwa do zbiornika C4011.

Post autor: Radmac »

Mam problem z układem zasilania. Gdy pompuję paliwo ręcznie, odpowietrzam po kolei filtry potem pompę wtryskową paliwo dochodzi gdy przestaje pompować cofa się do zbiornika. Filtry i zaworek przy pompie wtryskowej wymienione. Odstojnik czysty. Paliwa pół baku. Czy pompka ma zaworek zwrotny, który nie powinien pozwolić na cofanie paliwa?
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Cofanie paliwa do zbiornika C4011.

Post autor: marek »

A skąd wiesz że się cofa i to wbrew grawitacji.Są zaworki zwrotne które zakłada się na przewód. W pompce podającej paliwo pod tymi dużymi śrubami widocznymi z góry są zaworki.
Radmac
Posty: 26
Rejestracja: 14 cze 2019, 12:47

Re: Cofanie paliwa do zbiornika C4011.

Post autor: Radmac »

Skąd wiem? Bo widzę powietrze w wężyku jak wraca do baku. Jest bańka powietrza w wężyku, pompuje pompką ręcznie odpowietrzam po kolei filtry i pompę wtryskową, leci paliwo bez powietrza zakręcam pompkę i po chwili widzę jak z powrotem te paliwo się cofa i zostaje powietrze w wężyku.
Jak już odpali to chodzi normalnie, nie gaśnie i nie zapowietrza się ale kilka godzin później już jest problem.
Zetor50
Posty: 62
Rejestracja: 15 paź 2012, 14:44

Re: Cofanie paliwa do zbiornika C4011.

Post autor: Zetor50 »

Na pompie wtryskowej, sruba która mocowana jest rurka przelewowa do zbiornika moze być wyposażona w zaworek zwrotny z kulka. Mam tak w suprze, w c360 tez takie widziałem. Może wystarczy kupić i założyć? https://agronak.pl/zawor-przelewowy-c-3 ... kn100.html
Obrazek
Radmac
Posty: 26
Rejestracja: 14 cze 2019, 12:47

Re: Cofanie paliwa do zbiornika C4011.

Post autor: Radmac »

Czy w zaznaczonym miejscu powinno coś być? W instrukcji napraw jest mowa o jakiejś kulce.

Obrazek

Zaworek o którym kolega wyżej wspomniał już wymieniłem ale nic to nie zmienia.
Pompka jak naciskam to cofa paliwo do baku jak tłoczek wraca to dopiero pcha paliwo w układ.
Zetor50
Posty: 62
Rejestracja: 15 paź 2012, 14:44

Re: Cofanie paliwa do zbiornika C4011.

Post autor: Zetor50 »

W zaznaczonym miejscu nic nie może być, bo przepływ musi być dwukierunkowy czyli dopływ paliwa pod tłok pompki i odpływ. To zawory w samej pompce musza być lekko nieszczelne, tak ze na postoju paliwo się cofa, ale dynamicznie jakoś się uszczelnia gdy krzywka porusza pompa. Zaworek dopływowy w pompce musi być nieszczelny. Zaznaczyłem na niebiesko.
Obrazek
Radmac
Posty: 26
Rejestracja: 14 cze 2019, 12:47

Re: Cofanie paliwa do zbiornika C4011.

Post autor: Radmac »

Sprawdzę te zawory. Tylko ciężko je odkręcić żeby nie uszkodzić nacięcia na śrubokręt, bo jeszcze dobrze wyglądają. Pompka chyba Chełmno po numerze.

Pytałem o kulkę, nr 21 na rysunku.


Obrazek


Obrazek
Tomaszek
Posty: 33
Rejestracja: 12 lip 2020, 8:36

Re: Cofanie paliwa do zbiornika C4011.

Post autor: Tomaszek »

Być może otwór odpowietrzający w korku zbiornika jest zatkany i tworzy się podciśnienie w zbiorniku
Zetor50
Posty: 62
Rejestracja: 15 paź 2012, 14:44

Re: Cofanie paliwa do zbiornika C4011.

Post autor: Zetor50 »

Tak jak tam napisano kulka ta zatyka otwór wylotowy z pompy ręcznej gdy jest ona zakręcona czyli gdy nie używamy ręcznej pompy. Kulka ta jest zamocowana w tłoczku pompki ręcznej. Nie ma żadnego znaczenia w trakcie pompowania ręczna pompka. Jeśli paliwo cofa się w odstojnik i waż od kranika do odstojnika zarówno na postoju jak i podczas pompowania ręczna to jest nieszczelny zaworek dolotowy pompy pod ta sruba na śrubokręt. Wydaje mi się ze masz jakaś inna pompkę ręczna bez kulki, ale jeśli paliwo z ręcznej nie cieknie to powinno być ok i bez tej kulki.
Radmac
Posty: 26
Rejestracja: 14 cze 2019, 12:47

Re: Cofanie paliwa do zbiornika C4011.

Post autor: Radmac »

Odkręciłem te zaworki, jest tam tylko plastikowy grzybek i sprężynka. Poskładałem, jest trochę lepiej bo jak napompuje to się nie cofa ale jak dłużej pompuje to nie pójdzie w przelew tylko wraca do baku. Pompka Chełmno.
Korek zbiornika zdjęty i to samo czyli to nie korek. Dziwne jest, że jak naciskam pompkę to nic się nie dzieje dopiero gdy tłoczek idzie do góry ze sprężyną to tłoczy paliwo.

Minęło kilka dni, paliwo nie cofa się.
ODPOWIEDZ