Rozrząd C330 -Jak usunąć hałas - Stukanie kół zębatych

Wszystko o naszych Ursusach
dodek
Posty: 25
Rejestracja: 29 lip 2020, 21:32

Rozrząd C330 -Jak usunąć hałas - Stukanie kół zębatych

Post autor: dodek »

Witam] - mam prośbę do kolegów z forum o pomoc - Nie moge pozbyć sie Stukania z okolic rozrządu w C330 - brzmi to jak tu
https://www.youtube.com/watch?v=b6r5ZCKvMrs

Teraz w czerwcu zrobiłem kpt remont w c330 znowu pojawiło mi sie głośne stukanie z okolic rozrządu (wcześniej też było) - nie mogę dojść jak to usunąć.
Wszystkie koła zebate tj.4 szt wymieniłem na nowe ze Skropolu- tak samo jak oś koła pośredniego. Przed remontem uszkodzone było tulejka w kole pośrednim i oś koła posredniego. Oś koła posredniego też luźno sie obracała w bloku.
Przy remoncie dopasowałem nową oś na sztywno oraz wkleiłem na mocnym kleju do gwintów - nic sie nie rusza- zero luzów.
A ciągnik dalej stuka.
Pomóżcie - może ktoś miał taki problem
Ostatnio zmieniony 12 sie 2021, 1:24 przez dodek, łącznie zmieniany 2 razy.
Titek
Posty: 65
Rejestracja: 15 gru 2012, 22:19

Re: Jak usunąć Stukanie kół zębatych C330

Post autor: Titek »

Klin na walku rozrządu sprawdź, odkręć ta śrubę na 17 i patrz podczas obracania czy kolo nie przeskakuje na klinie. Może śruby od pompy wtryskowej tra o kolo? Albo pompa jest nieumieszczona dobrze w deklu rozrządu i klinuje się z kolem pośrednim.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Jak usunąć Stukanie kół zębatych C330

Post autor: Ursus »

Ale to rozumiem, że film nie jest Twój? U Ciebie jest dokładnie taki sam stuk jakby coś luźne było? Śruby od pompy to raczej blokują obrót przy dokręceniu koła zębatego pompy. Chyba, że masz za długie śruby? Ale to też nie to. Nic nie wadzi od spodu jakbyś od spodu zerknął i obracał kluczem?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
dodek
Posty: 25
Rejestracja: 29 lip 2020, 21:32

Re: Jak usunąć Stukanie kół zębatych C330

Post autor: dodek »

Dziś byłem w sklepie rolnicznym i to co sprzedają tj nowe oś koła posredniego i nowa tulejka która wchodzi w ośke mają pomiedzy sobą luz 0.5mm - a chyba powinno być tam max 0.2mm jak pisze w serwisówce - albo to nie jest ten luz???. Jakość tych części jest tragiczna....
Ewidentnie wyglada jakby nowe koło posrednie dostalo juz luzu albo oś koła posredniego była zle zrobiona tj za cienka i dzieją sie takie cuda.
Chyba nie czeka mnie nic innego jak dorobienie i wprasowanie nowej tulejki w jakimś zakładzie szlifierskim aby była ciasniejsza.
Rozebrałem też wszystkie koła zebate i hałas potęguje tryb na wale od pompy oleju, ale główne koła też dzwonią przez to że koło pośrednie ma luzy tj wysuwa sie na do przodu i tyłu ośki koła pośredniego - u was też tak jest - taki duży tam luz? - chodzi o luz przód - tył samego trybu koła pośredniego?
Tomaszek
Posty: 33
Rejestracja: 12 lip 2020, 8:36

Re: Rozrząd C330 -Jak usunąć hałas - Stukanie kół zębatych

Post autor: Tomaszek »

A może jest nieprawidłowa ilość podkładek pod pompą oleju
dodek
Posty: 25
Rejestracja: 29 lip 2020, 21:32

Re: Rozrząd C330 -Jak usunąć hałas - Stukanie kół zębatych

Post autor: dodek »

Hej znalałem przyczyne - Było krzywe nowe koło zebate rozrzadu to małe na wale oraz było jajowate koło posrednie - oba te koła SKROPOL - nowe wymieniałem w 2020r ciagnik przepracował na tym 20mth max.

Ale dzieki pomocy Przemotraktor udało sie ustalic ze koło posrednie może być krzywe. i aby kupić Cześci Warynski - te sygnowane jako oryginały Ursus.

I tak zrobiłem kupiłem nowe tryby Warynski.

Wczoraj kupiłem tylko małe kolo zebate rozrządu na wał i wymieniłem - było lepiej

A dziś rano kupiłem nowe koło posrednie i załozyłem i jest całkowicie bajka - zero stuków równomierne zazebianie sie.

Przemotraktor powiedział mi że te koła rozrządu sa Najlepsze od Waryńskiego - a co najśmieszniejsze dla Warynskiego robi je Skropol - tylko pod innnym reżimem kontroli jakości- sa lepiej wykonane i tak jest .

Dziś wieczorem skreciłem silnik - i chodzi jak pszczółka- zero stuków - tylko cichy gwizd -i wkreca sie na obr jak szatan - nigdy tak nie miał. plus ma bardzo stabilne wolne obroty- normalnie bajka.

Pozdrawiam - chciałem sie podzielic tylko moją historią i walką z stukami.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Rozrząd C330 -Jak usunąć hałas - Stukanie kół zębatych

Post autor: Ursus »

Dziwna sprawa, bo Skropola zamontowałem już kilkanaście kompletów, nigdy takiej akcji nie miałem. A w jaki sposób montowałeś koło na wale korbowym? Na siłę wbijałeś?
Od Waryńskiego też montowałem, są dobre, ale czy znacząco lepsze? Generalnie mam wrażenie, że po prostu trafiają się buble tu i tu, a akurat trafiłeś na jakąś felerną partię widocznie.
I nie bronię Skropola, bo nic z tego nie mam, kupuję, bo są tańsze nieco po prostu. A części dzisiejsze to i tak w większości na jedno kopyto.

Najważniejsze, że udało Ci się rozwiązać problem :) :P I kto by pomyślał, że nowe części a taki chłam? Niestety coraz częściej takie rzeczy się okazują. Ja nawet czasem mam wrażenie, że na używanych może by chodziło lepiej. Teraz muszę klawiaturę kupić do C-328 to aż się boję :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
dodek
Posty: 25
Rejestracja: 29 lip 2020, 21:32

Re: Rozrząd C330 -Jak usunąć hałas - Stukanie kół zębatych

Post autor: dodek »

Małe koło raczej było mało co winne choć też było krzywe - najgorsze było koło pośrednie - miało jajowaty kształt na maxa- tak ze koło zebate pompy wtryskowej miało na nim luz miedzyzebny wielkosci 1mm , a co najlepsze na nowym kole posrednim tego luzu miedzyzebnego praktycznie brak- wszystko siedzi sztywno i równo. Małe koło nabijałem rurką.
Może powiem coś złego ale ten kpl starych kół kupowałem w Agrobisie i juz któryś raz widzę że sie przejechałem na tym sklepie- sprzedają najgorszy chłam i jeszcze mega drogo.
Co do klawiatury do trzydziestek - nowe koniki są ciensze o jakis dobre 2mm od org - szczerze - lepiej kup nową oske i oddaj stare koniki do tulejowania - jak chcesz ideał. Choć teoretycznie im lżej w rozrzadzie tym lepiej. Ja kupiłem nowe koniki bo nie miałem czasu na regenerację.
Jc wrzucę 2 krótkie filmiki jak było przed i po naprawie. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Rozrząd C330 -Jak usunąć hałas - Stukanie kół zębatych

Post autor: Ursus »

Czemu złego - każdy ma prawo napisać swoje doświadczenia. Prawda jest taka tylko, że akurat części konkretnego producenta są w każdym sklepie te same. Czy Skropol czy inny.
Ja też parę części kupiłem, że nie pasowały, wentylatory, czy pomosty - ale od razu robię zdjęcia, piszę co nie tak i odsyłam. Ktoś powie, że zbędna robota - pewnie, ale dzięki temu można wyłapać i usunąć z rynku dziadostwo. W lokalnym sklepie nie raz zgłaszałem i nic sobie z tego nie robili. A w Agrobisie np. podstawy filtra PP8,4 do C-4011 mieli z przesuniętym otworem, kupowałem z Mizara - takie samo. Zgłosiłem, po jakimś czasie mają tak jak trzeba.
Podobnie pomosty do C-330, kupiłem w Agro-bis, nie pasowały idealnie, kupiłem dla porównania w Zenox, odesłałem. Tyle, że w Agro-bis obiecali poprawić, czekam na efekty. Sławek narzekał na rurki pneumatyki, chyba też im zgłosił, bo kupiłem do szarego C-328 cały komplet rurek, wszystko mi pasowało, wiadomo, że czasem trzeba lekko naciągnąć przy skręcaniu, ale bez doginania.

Także tutaj jeśli koło miało defekt, to czym prędzej pakuj to koło - mimo, że używane - pisz email do Agro-bis i moim zdaniem na pewno zainterweniują. :) W końcu dlaczego masz tracić pieniądze?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ