Awaria podnośnika c330

Wszystko o naszych Ursusach
akooo
Posty: 38
Rejestracja: 17 paź 2020, 19:30

Awaria podnośnika c330

Post autor: akooo »

Witam mam problem. Wczoraj podniosłem kosiarkę rotacyjna 165 i chcąc ja opuścić coś strzeliło w podnośniku i opadła z impetem na dół. Wcześniej podniosłem ramiona na frezie i max wieszaki skręciłem bo już wcześniej tam było coś nie tak bo za nisko podnosnik był ustawiony. Czy mogło do tego dojść że kosiarka była za wysoko i wajcha była taka sztywna że nie mogłem delikatnie opuścić i dlatego to walnęło? A no i teraz podnosi tylko z 10cm i stop dalej nie chce. Mam nadzieję że kosiarce się nic nie stało :(
Tomaszek
Posty: 33
Rejestracja: 12 lip 2020, 8:36

Re: Awaria podnośnika c330

Post autor: Tomaszek »

Być może nasz zużyte wielowypusty nawałku mocowania ramion bądź w środku gdzie jest pojedyncze ramię i coś przeskoczyło, tak czy owak trzeba rozebrać i sprawdzić
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Awaria podnośnika c330

Post autor: bergman31 »

O ile przestawiłeś ramiona podnośnika? Tam można przestawić o 2-3 frezy.

W środku główna dźwignia podnośnika nie powinna przeskoczyć na wale głównym podnośnika, bo tam też jest wielowypust (frez). U mnie w C325 wałek i dźwignia były jeszcze oryginalne a frezy jeszcze w dobrym stanie.

Może uszkodzeniu uległ stworzeń łączący tłoczysko z dźwignią główną podnośnika. U mnie sworzeń był mocno zużyty i wygięty z powodu wytarcia się półokrągłego gniazda w dźwigni głównej. Po wymianie wału podnośnika i dźwigni głównej, ramiona dolne podnośnika są teraz wyżej o kilka centymetrów.

Inna możliwość, to ze uszkodzeniu mógł ulec zawór w rozdzielaczu.
akooo
Posty: 38
Rejestracja: 17 paź 2020, 19:30

Re: Awaria podnośnika c330

Post autor: akooo »

No gdzieś tak przestawiłem,na tyle na ile mi to wyżłobienie na śrubę pozwoliło o te 2-3 frezy. No i jak to przestawiłem to jak latałem z kultywatorem było ok. Kosiarkę też śmiało podniósł w pozycji transportowej ale jak chciałem opuścić to dzwignia tak sztywna była że nie szło z wyczuciem tego opuścić,no i tak popchnąłem mocniej i poleciało z impetem,słychać trzask było w środku. Wcześniej przed tym moim przestawianiem też trzeba było z wyczuciem opuszczać ale nie aż tak i dobrze było. Jeszcze dodatkowo na wieszakach maksymalnie podniosłem więc może za wysoko to było i coś przeciążyło? Ale to dziwne bo podniósł ją fajnie. A kosiarka to 1,65 z osłonami.
Najbardziej nurtuje mnie jak do tego doszło żeby na przyszłość wiedzieć. Jaki może być koszt naprawy tego?

Wcześniej przed tym wszystkim też było tam coś nie tak bo strasznie nisko był ten podnośnik,z 10-15 cm niżej jak u sąsiada opuszczony na maks. Pług to nad samą ziemią był dlatego kombinowałem żeby jakoś to w górę podnieść. Może tam coś już wcześniej było nie halo,sąsiad mówił że tam w środku coś się mogło przestawić i temu nisko to było.

Nie wiem może to przez osłony do kosiarki,bo dokupiłem te z blachą na górze i za ciężko miała.
Cinelli
Posty: 111
Rejestracja: 26 sty 2020, 20:53

Re: Awaria podnośnika c330

Post autor: Cinelli »

Prawdopodobnie cylinder pękł.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Awaria podnośnika c330

Post autor: bergman31 »

akooo zdejmij korpus podnośnika i będziesz widział, co uległo uszkodzeniu. Na szczęście części do C330 nie są drogie. Ja za wał podnośnika, dźwignię główną podnośnika i ramię górne zapłaciłem około 400zł.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Awaria podnośnika c330

Post autor: Ursus »

Ten trzask jest podejrzany. Na pierwsze też stawiałbym rozdzielacz, ale nic tam raczej nie mogło tak trzasnąć, jedynie zacięcie się go jest możliwe tak jak opisałeś - ale trzask ... możliwe że pękł cylinder lub popychacz się uszkodził. Trzeba jak najszybciej zdjąć korpus i sprawdzić bo coś mogło wpaść do mostu.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
akooo
Posty: 38
Rejestracja: 17 paź 2020, 19:30

Re: Awaria podnośnika c330

Post autor: akooo »

Ciągnik już jest u majstra. Zobaczymy co to się stało. Ale dlaczego tak się mogło stać,przecież te ciapki śmiało z tymi kosiarkami latają.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Awaria podnośnika c330

Post autor: bergman31 »

Prawdopodobnie awaria nastąpiła na skutek zużycia materiału.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Awaria podnośnika c330

Post autor: Ursus »

Może być też jakaś wada ukryta. Zdarza się.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
akooo
Posty: 38
Rejestracja: 17 paź 2020, 19:30

Re: Awaria podnośnika c330

Post autor: akooo »

W podnośniku pompa poszła plus wałek w środku przy ramionach. Podobno z jakimś zaworem coś było nie tak,tak przynajmniej zrozumiałem.
ODPOWIEDZ