o ciągniczki pytań parę (Agria i nie tylko)

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
Fenris
Posty: 35
Rejestracja: 19 lip 2020, 18:22

o ciągniczki pytań parę (Agria i nie tylko)

Post autor: Fenris »

witam wszystkich
Jestem tu nowy, od jakiegoś czasu poszukuję traktora jednoosiowego i tak trafiłem na forum. Wiedza teoretyczna i praktyczna Was Pasjonatów będzie mi bezcenna :D
Będę tu pytał Was o rzeczy związane z moimi rozterkami w temacie ciągników jednoosiowych.

Poszukuję używanego traktorka do obrabiania kawałka działki a i przy domu pewnie się przyda.
Kasy nie mam dużo (+/-2000 zl) no ale może coś się trafi nowicjuszowi ;)

Mam parę pytań:
Oglądałem (w internecie) Agrię - ma dużo modeli, ale powiedzcie jakie są różnice między Agrią 1600 a np 3600 w możliwościach tych maszyn?
czy np 1600 da radę przeorać, bronować itp działkę ? (czy posiada wałek do obsługi narzędzi?)
czy 3600 będzie silniejsza wyraźniej?
z tego co udało mi się trafić w opisach to moc silnika niewiele się różni,

Czy do różnych modeli Agrii pasują te same narzędzia - pług, kosiarka? bo rozumiem że oczywiście inne marki do siebie nie pasują jeśli chodzi o doczepiane narzędzia?


a może polecacie coś innej marki?
chciałem kiedyś Dzika ale z paroma narzędziami to ceny ok 4000 to trochę dużo...
pozdrawiam
Rafał
pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: o ciągniczki pytań parę (Agria i nie tylko)

Post autor: SEBRIGHT »

Z budżetem 2tys za dużego wyboru nie masz. W tej kwocie kupisz MF70 z jednym narzędziem, terra podobnie stoi z tym że jest bardziej uniwersalna (podepniesz do niej pług, kultywarorek itp, do MFa tylko narzędzia podczepiane z przodu pomijając przyczepkę). Przyczepka do obu ciągniczków pasuje taka sama, tylko dyszel się inaczej odwraca. W tej cenie kupisz też kompletnego Dzika do uruchomienia - tam już jest fsjnie rozbudowana skrzynia, bo biegi 3+r, do tego blokada mechanizmu różnicowego plus prawe lewe koło.
W temacie Agrii się nie wypowiem, bo w ogóle nie miałem styczności z tą marką.
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: o ciągniczki pytań parę (Agria i nie tylko)

Post autor: bergman31 »

W zeszłym roku za 2tyś. zł sprzedałem ciągnik jednoosiowy samoróbkę z pługiem, kultywatorem, bronami, obsypnikiem do ziemniaków, sadzarką do ziemniaków, wózkiem z siodełkiem (tzw. lisek), wózkiem kłonicowym do drewna.
Traktorek miał most i skrzynię biegów z Poloneza a silnik klon Hondy GX o mocy 6,5KM.
Fenris
Posty: 35
Rejestracja: 19 lip 2020, 18:22

Re: o ciągniczki pytań parę (Agria i nie tylko)

Post autor: Fenris »

Wiem, że budżet jest jaki jest.
Dzika bym nawet chciał, ale z tego co widziałem sprzedają dużo drożej golas albo coś najmniej przydatnego.
A chciałbym choć jedno użyteczne narzędzie by było :)
Terry dobre są? tzn radzą sobie?

Bergman31
Ekstra zestaw był.
Czyli takie 6KM to już da radę coś zrobić? pociągnąć czy orkę?
pozdrawiam
Rafał
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: o ciągniczki pytań parę (Agria i nie tylko)

Post autor: bergman31 »

Mały silnik ale przełożenia zrobiły swoje. Waga traktorka też była ważna, bo most od Poloneza trochę waży, plus skrzynia biegów, do tego jeden obciążniki o masie około 50kg i drugi około 25kg. I jeszcze rama i silnik. Koła niemałe, bo 7.50-13.

Traktorek na lżejszej ziemii orał pługiem na szerokość 23cm i głębokość do 15cm. Kultywator miałem 5 zębowy z zębami szerokimi. Ciągniczek w lesie ciągnął przyczepkę kłonicową z około 1m3 drewna. Najciężej miał z kopaczką konną, bo to już była granica jego możliwości.

Na Youtube mam filmik z pracy w lesie pt: "Ciągnik jednoosiowy SAM-Chinolez"
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: o ciągniczki pytań parę (Agria i nie tylko)

Post autor: marek »

Obejrzałem ten film i ładna rzecz. Ale wygląda jak by tam były jeszcze zwolnice. Jak byś miał czas to opisz trochę jak to jest wykonane.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: o ciągniczki pytań parę (Agria i nie tylko)

Post autor: Ursus »

Z Agrią co nieco mogę podpowiedzieć, ale w takim typie: Agria 1900D, bo aktualnie mam taką "na warsztacie" :)

https://www.youtube.com/watch?v=CFgG16S6qpM
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: o ciągniczki pytań parę (Agria i nie tylko)

Post autor: bergman31 »

@marek
Na samej górze zamocowany jest silnik spalinowy (podróbka Hondy GX). Na wale silnika zamocowane jest koło pasowe dwurzędowe o średnicy 80mm. Z tego koła napęd trafia na koło pasowe o średnicy 150mm. Koło to osadzone jest na wałku pośrednim umieszczonym obok silnika (na filmiku jeszcze brak tego wałka). Na drugim końcu wałka pośredniego osadzone zostało koło pasowe dwurzędowe o średnicy 80mm.
Z koła prasowego 80mm napęd przekazywany jest w dół na koło pasowe 230mm ( lub 280mm, już niepamiętam) zamocowane na wałku sprzęgłowym skrzyni biegów od poloneza. Koło pasowe osadzone zostało na wałku sprzęgłowym poprzez "flanszę" z wałkiem, w którą to flanszę wspawano tulejkę z wieloklinem od tarczy sprzęgłowy oraz zamocowano łożysko z obudową do podparcia wałka sprzęgłowego.
Między kołem pasowym 80mm a 230mm znajdował się napinacz pasków klubowych będący jednocześnie sprzęgłem. Napinacz składał się z ułożyskowanej rolki z ramieniem wahliwym i sprężyny z regulacją naciągu. Sterowanie sprzęgłem za pomocą linki z hamulca ręcznego.
W skrzyni biegów została obcięta obudowa sprzęgła.

Na wałku zdawczym skrzyni biegów zamocowano flanszę, do której zamocowano zębatkę ( nie pamiętam ile było zębów ale średnica była około 90mm) oraz łożysko w obudowie do dodatkowego podparcia wałka zdawczego.

Pod skrzynią biegów znajduje się most napędowy z Poloneza odwrócony dołem do góry i obrócony wałkiem ataku do tyłu. Most został zwężony na szerokość 890mm wraz z kołami.
Bezpośrednio do wałka ataku przykręcona została zębatka o średnicy około 300mm i zabierak półosi z Fiata 126p w celu wyprowadzenia napędu na drugą oś.

Przed mostem, pod ramą przykręcony został obciążnik 50kg.
Dodatkowo z przodu ramy w razie potrzeby zakładany był drugi obciążniki 25kg.

Dodatkowo od wałka sprzęgłowego miał być wprowadzony napęd na przedni i tylny wałek odbioru mocy.
Fenris
Posty: 35
Rejestracja: 19 lip 2020, 18:22

Re: o ciągniczki pytań parę (Agria i nie tylko)

Post autor: Fenris »

Ursus, będę wdzięczny za parę słów. Dlaczego ten model - czy po prostu okazja kupna? jakie ten model ma możliwości, jak z siłą i ogólnie co myślisz także w porównaniu do innych marek.
pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: o ciągniczki pytań parę (Agria i nie tylko)

Post autor: marek »

Dziękuję kolego bergman31 za szczegółowy opis konstrukcji jaką wykonałeś .Muszę wyrzeźbić coś do obróbki ok 400 m. działki i ten pomysł mi się podoba.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: o ciągniczki pytań parę (Agria i nie tylko)

Post autor: bergman31 »

@marek ja uprawiałem nieco mniejszą działkę plus praca w lesie tzw. samowyrób. Traktorek wraz przyczepką kłonicową, po odkręceniu dyszla, mieścił się na przyczepce 200x100cm.
Fenris
Posty: 35
Rejestracja: 19 lip 2020, 18:22

Re: o ciągniczki pytań parę (Agria i nie tylko)

Post autor: Fenris »

czy ciągniczki firmowe z mocą ok 6KM dają radę?
przywiozą trochę drzewa z lasu lub dadzą radę zaorać kawałek działki?
pozdrawiam
Rafał
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: o ciągniczki pytań parę (Agria i nie tylko)

Post autor: bergman31 »

Te fabryczne traktorki o mocy około 6KM z transportem około 200-300kg nie powinny mieć problemów. Gorzej z orką, ponieważ te małe traktorki mają niewielkie koła i małą masę własną, przez co brak im przyczepności i siły uciągu.
Ooo KURŁA!!!
Posty: 26
Rejestracja: 18 cze 2020, 20:33

Re: o ciągniczki pytań parę (Agria i nie tylko)

Post autor: Ooo KURŁA!!! »

zrób sobie jakiegoś eśiora
lukaszekm1
Posty: 15
Rejestracja: 09 kwie 2019, 11:52

Re: o ciągniczki pytań parę (Agria i nie tylko)

Post autor: lukaszekm1 »

Witam! Co do Terry i orki, to jeżeli gleba u Ciebie jest taka jak u mnie, tj ilasto pisakowa - gliniana z dużą ilością kamienia wapiennego, to już orałem działkę 4 raz i ogólnie to tragedia. Ciągniczek nie ma siły obracać tak twardej gleby. Wszystkie filmiki w necie które widziałem, przedstawiają gleby lekkie w uprawie i terre jak to niby super idzie. Zapomnij o tym jeżeli masz warunki zbliżone do moich. Uciąg pod górę ze skrzynia T-20 silnika jIkov to ok 300kg razem z Tobą na biegu polowym. Należy zaznaczyć że ciagniczek ma kilka wersji skrzyni napędowych a najlepsza jest wersja Dsk 317, t-20 to przestarzałe rozwiązanie mające spore minusy, lecz niemal tylko takie są na rynku urządzeń używanych. Niestety.
Fenris
Posty: 35
Rejestracja: 19 lip 2020, 18:22

Re: o ciągniczki pytań parę (Agria i nie tylko)

Post autor: Fenris »

dzięki,
ziemia u mnie dość lekka akurat, ale też chciałbym oczyścić kawałek łąki i jednak jakiś zapas mocy by się przydał,

Gdzieś mi się "obiło o oczy" że dzik ma ok 12 KM a wczoraj zobaczyłem że ma ok 8KM,, i on tak ładnie daje radę na filmikach mimo że nie jest dużo mocniejszy,,,
Może właśnie dzik zamiast Agrii dla początkującego "mikrorolnika", jak ja, będzie dobrym wyjściem? części w miarę dostępne i chyba dość w sensownej cenie?

Tylko znaleźć w nie dużej cenie z jakąś przystawką pracującą to chyba cud, :?:
pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: o ciągniczki pytań parę (Agria i nie tylko)

Post autor: SEBRIGHT »

W późniejszych rocznikach były Dziki z mocniejszymi silnikami.
Silniki Dzika potrafią być czasami upierdliwe - tzn odpala i gaśnie nie kiedy Ty chcesz, tylko kiedy sam ma na to ochotę :mrgreen: Trzeba przerobić na zapłon bateryjny. Za to skrzynia biegów bardzo fajna - 3 do przodu plus wsteczny, blokada mechanizmu różnicowego i blokwanie napędu na prawe/lewe koło. Do tego wałek wom.
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
lukaszekm1
Posty: 15
Rejestracja: 09 kwie 2019, 11:52

Re: o ciągniczki pytań parę (Agria i nie tylko)

Post autor: lukaszekm1 »

Znam Twój problem bo sam stanąłem przed takim dylematem ale patrząc i dziś na rynek sytuacja jest podobna. Kupując sprzęt, pierwsze co patrze oprócz opinii to dostępność części. Bo bierzesz maszynę używaną to i może coś walnąć mimo świetnego nawet stanu. Te do dzików kończą się, i ceny są coraz wyższe, czemu nie ma co się dziwić. Pamiętać należy też o tym że były naprawiane w czasach gdzie wszystko naprawiało się młotkiem i śrubokrętem, a użytkownicy w większości zajerzdzali je w polu do upadłego. Tak naprawdę nie masz wielkiego wyboru na rynku, wszelkie egzotyczne modele również odpadają. Agrii nie kupiłbym dziś też ze względu na to że trudno dostać nowe części a właściwie chyba ich nie ma. Japońskie konstrukcje w razie awarii mogą okazać się nie opłacalne w naprawie. Masz do wyboru chińskie konstrukcje bądź terre :) Poniżej link do kanału gdzie czasem wrzucę coś z pracy terra vari. Mam zamiar kupić druga sztukę z nowszą skrzynią i zrobić porównanie. Do ciężkiej orki bo właściwie tylko tam mi brakuje mocy postaram się połączyć 2 i to powinno w zasadzie załatwić sprawę. Zobaczymy :) https://youtu.be/vFovZf7xiE0 . Myślę że wybór starych maszyn to częste grzebanko przy nich a nie każdy ma na to czas niestety. Miałem wsk-i i inne, ale dziś do okazyjnej przejażdżki używam 12 letniego chinolka- kopi yamahy. Dlaczego? bo nie zawodzi po tym jak katowało go z 30 właścicieli wsek :) . Mam nadzieję że wstawisz parę fotek jak już coś zakupisz :)
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

Re: o ciągniczki pytań parę (Agria i nie tylko)

Post autor: wojtek12321 »

Fenris pisze: 21 wrz 2020, 19:31 Gdzieś mi się "obiło o oczy" że dzik ma ok 12 KM a wczoraj zobaczyłem że ma ok 8KM,, i on tak ładnie daje radę na filmikach mimo że nie jest dużo mocniejszy...
Dzik daje radę, ale zobacz jedno - jego waga to 500 kg, co przy odpowiednim przełożeniu skrzyni biegów "daje moc" i uciąg, a te wszystkie inne "dwukołowce" to mógłbyś wziąć "pod pachę" i zanieść na pole gdzie ma pracować... :D :D
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

Re: o ciągniczki pytań parę (Agria i nie tylko)

Post autor: Albercik »

Ten film z Agrii co wstawiał Ursus to moje dzieło a traktorek kumpla z drugiego kończ wioski - Dariusza. Pracuje nim okazjonalnie albo kombinujemy sprzęt do niego - żeby zejść z kosztów. Żeby zejść z kosztów przyda się własna spawarka ;)

Jest to diesel - nie udało mi się go zadusić w pracy. Przy orce trzeba mieć na względzie chodzone kilometry ;) Jest ona dosyć ciężka - około 500 kg z tego co pamiętam to wazy sam traktorek z obciążnikami, koła 18 cali to i z dołkami sobie radzi. Części dostępne za granicą ale za swoją cenę. Słyszałem o kilku miejscach gdzie ludzie ściągają tylko Agrie w rożnych konfiguracjach i maja do nich części i naprawiają je. W transporcie sobie radzi z pzyczepą od dzika tak że mało co ją czuje. Na lisie potrafił przeciągnąć autosana D-50 pustą (ważącą 2 tony na pusto :P )

Zależy ile masz ziemi bo realnie patrząc na tą Agrie teraz - niby uprawia tylko 80 arów ale każdy sprzęt dedykowany, kombinowany lub przeróbka konnego. Kupując traktor pełno gabarytowy wywalasz więcej kasy (choć w okolicy poszła C-360 za około 4 tyś bo sprzęt coraz mniej porządny) to oprzyrządowanie możesz pożyczyć od kogokolwiek i to bez większego problemu podłączysz (czy od władka czy od trzydziestki czy siewnik konny pociągnąć ;) )
ODPOWIEDZ