praga

Wszystko co związane z motoryzacją
Krzysiu124
Posty: 30
Rejestracja: 09 kwie 2007, 12:28

praga

Post autor: Krzysiu124 »

odzywam sie po bardzo długim czasie. Ale niestety nie miałem zbyt wiele czasu z budowy sama też zrezygnowałem bo mi zabrakło czasu teraz natomiast poszukuje zdjęć i danych technicznych pragi v3s do przewozu dłużycy. wiem ze to nie strona o samochodach ciężarowych ale bede bardzo wdzięczny za wszelką pomoc. Szukam tego ponieważ usłyszałem o tym samochodzie i chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej wiem tylko tyle że te samochody posiadały kiedyś OTLe. bede wdzięczny za wszelką pomoc.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: praga

Post autor: Ursus »

Przeniosłem temat do Motoogólnie. Fakt nie jest to temat do dyskusji na tym forum.
Spróbuje czegoś poszukać. Narazie mogę pokazać fotkę jak wygląda taki pojazd - z tym, że w wersji skrzyniowej.

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: praga

Post autor: rafal »

Ta maszyna zwana chyba była Papugą ? nie wiadomo dlaczego :)
Krzysiu124
Posty: 30
Rejestracja: 09 kwie 2007, 12:28

RE: praga

Post autor: Krzysiu124 »

mnie osobiście najbardziej interesują maszyny leśne samochody i ciągniki ale teraz już mniej więcej wiem jak ona wyglądała bardzo ci dziękuję i jeśli znajdziesz coś więcej to będę wdzięczny bo szukałem w internecie i nic nie znalazłem o tej używanej w lasach tata mi mówił że pamięta jak one jeździły w lasach ale danych szczegółowych nie zna a ja bym chciał wiedzieć coś więcej bo samochód mi się spodobał dłużyce na niego się ładowało na niego za pomocą wyciągarek podobno
Krzysiu124
Posty: 30
Rejestracja: 09 kwie 2007, 12:28

RE: praga

Post autor: Krzysiu124 »

A może ktoś z was posiada jakieś zdjęcia tego samochodu w wersji do przewozu drewna ja w tym tygodniu będę się widział z jednym gościem co wozi drewno to może on jeszcze coś dopowie na ten temat
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: praga

Post autor: Ursus »

rafal napisał/a:
Ta maszyna zwana chyba była Papugą ? nie wiadomo dlaczego :)
Możliwe chociaż ja to przezwisko słyszałem raczej w odniesieniu do starej Tatry :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Krzysiu124
Posty: 30
Rejestracja: 09 kwie 2007, 12:28

RE: praga

Post autor: Krzysiu124 »

rozmawiałem z znajomym i mi powiedział dużo o pradze ona miała 6 garowy silnik chłodzony powietrzem, mosty na zwolnicach z blokadami hamulce pneumatyczne. znajomy mówił że pragi były konstrukcjami dużo lepszymi od starów to co one dokonywały w lasach tego star by nie dokonał ich silniki posiadały 2 pompy oleju dzięki temu mogły pracować przy dużych przechyłach ale silniki latem miał tendencje do przegrzewania się. Praga zabierała około 14 metrów dłużycy. Były one bardzo wolne załadowane nie wyciągały więcej jak 45 km/h a przy 50 km/h silnik już chciał wyskoczyć z ramy.
Udało mi się zdobyć tylko te informacje. Jeśli ktoś z was mógłby powiedzieć coś więcej to bym sie cieszył lub jeśli ktoś posiada jakieś zdjęcia i bardzo dziękuje za linki.
Krzysiu124
Posty: 30
Rejestracja: 09 kwie 2007, 12:28

RE: praga

Post autor: Krzysiu124 »

A mi przeciwnie te samochody się coraz bardziej podobają i może wiecie czy na ich podzespołach dało by się zrobić traktor taki z napędem na 4 koła wiem że czesi robią na tym niezłe traktory ale w Polsce nie wiem czy coś takiego by jeszcze gdzieś dało- podzespoły z pragi
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: praga

Post autor: Marcin125p »

rafal napisał/a:
Ta maszyna zwana chyba była Papugą ? nie wiadomo dlaczego smiley
ursus napisał/a:
Możliwe chociaż ja to przezwisko słyszałem raczej w odniesieniu do starej Tatry smiley

Te przezwisko ktoś wymyslił gdyż maskę skojarzył z dziobem od papugi i to poszło w świat i te ciężarówki dostały nazwę ptaka:smilewinkgrin:
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Krzysiu124
Posty: 30
Rejestracja: 09 kwie 2007, 12:28

RE: praga

Post autor: Krzysiu124 »

Ja pytałem teoretycznie ponieważ chociaż bum chciał coś takiego zrobić to mnie na to nie stać bo to już by nie było tanie.
Ale porozmawiam na ten temat chętnie
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: praga

Post autor: Deleted_User »

Krzysiu, jeśli szukasz materiałów na temat "Pragi" to najprościej na czeskim odpowiedniku Allegro czyli Aukro.

Np. coś takiego:
http://aukro.cz/item203681675_seznam_na ... lapec.html
Zwykle, katalogi części są w kilku językach więc zawsze znajdziesz coś dla siebie.
Awatar użytkownika
felek
Posty: 143
Rejestracja: 23 lip 2006, 21:32

RE: praga

Post autor: felek »

Zobacz Prage
http://www.youtube.com/watch?v=DPxpt6Ly ... ed&search=
Jeszcze kilka w okolicy jeździ, ale z przyczepą kłonicową nie widać:(
Krzysiu124
Posty: 30
Rejestracja: 09 kwie 2007, 12:28

RE: praga

Post autor: Krzysiu124 »

dzięki za pamięć
Awatar użytkownika
TYMON
Posty: 228
Rejestracja: 05 lip 2007, 17:46

RE: praga

Post autor: TYMON »

mój sam został zbudowany na moście od pragi ze względu na jego żywotność i na to ze łatwo go zwęzić ponieważ posiada on dwie pól osie jedno krótsza druga dłuższa i wystarczyło zamontować dwie krótsze i skrócić go na pochwie .
Praga to dobry wóz niestety wolny bardzo zimna niema ogrzewania , latem gorąco od maski w kabinie , ale gdyby tak wstawić małego leylana nawet bez turbo to już by było inaczej , sam sie przymierzałem do zakupu starej wypracowanej albo sprowadzonej z rezerw wojskowych choć najbardziej podoba mi sie wersja pragi wojskowa tzw jaszczurka :D
Krzysiu124
Posty: 30
Rejestracja: 09 kwie 2007, 12:28

RE: praga

Post autor: Krzysiu124 »

Myślałem kiedyś o zrobieniu ciągnika do lasu na mostach pragi ale mostów nie mogłem dostać i pomysł upad.
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: praga

Post autor: agrotechnik »

Jutro ci dam dane bo mam książkę o wojskowych pojazdach terenowych.
Awatar użytkownika
TYMON
Posty: 228
Rejestracja: 05 lip 2007, 17:46

RE: praga

Post autor: TYMON »

przyjedz do mnie to dam Ci dwa koła 18 " od 660 + opony dobre które sobie trzeba zamontować :D bo mi przeszkadzają na placu
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: praga

Post autor: Deleted_User »

ja mam 2 opony do stara
M
Posty: 16
Rejestracja: 17 cze 2007, 13:04

RE: praga

Post autor: M »

Spróbuję porozmawiać ze znajomymi. Faktycznie te samochody były prawie wyłącznie na wyposażeniu Ośrodków Transportu Leśnego (OTL) , które [przynajmniej u nas] padły - zgodnie z modą. Jeśli zdobędę jakąś DTR-kę to pomogę koledze. Znam ten samochód. W warunkach leśnych był praktycznie nie do zajechania. Ale dzisiaj byłby jeden problem z jego eksploatacją , po prostu dużo palił.
ODPOWIEDZ