Półbiegi.

Wszystko co związane z motoryzacją
Awatar użytkownika
URSUS c 328
Posty: 273
Rejestracja: 06 sty 2008, 14:55

Półbiegi.

Post autor: URSUS c 328 »

Czy ktoś wie co to są ,,półbiegi'
Awatar użytkownika
URSUS c 328
Posty: 273
Rejestracja: 06 sty 2008, 14:55

RE: Półbiegi.

Post autor: URSUS c 328 »

Dzięk:yes::yes:i
Awatar użytkownika
z_daro
Posty: 297
Rejestracja: 14 lut 2008, 22:28

RE: Półbiegi.

Post autor: z_daro »

półbiegi są potrzebne np. jeśli jedziesz pod góre z pełnym obciążeniem to jeśli zmieniasz bieg to używasz półbiegów bo jeśli zmieniłbyś normalnie to strasznie by szarpało;)
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Półbiegi.

Post autor: rafal »

Dobry przykład to półbiegi w Zetorze Forterra. Możesz je właczac przez przycisk w dźwigni biegów. Na kazdym głównym biegu są takie dwa stopnie. Przełaczanie następuje pod obciązeniem bez potrzeby wciskania sprzęgła. Bardzo dobre rozwiązanie do prac gdy silnik w pewnych warunkach traci moc np w orce pod górę, wtedy możemy zejśc z przełożeniem niżej płynnie bez zatrzymywania ciągnika, aż do momentu pokonania tych oporów gdy silnik znów wejdzie na obroty. Inaczej przy tradycyjnej zmianie biegów może nastąpic zagrzebanie kół i trudności z ruszeniem a także potrzeba ruszania znów od niskich biegów na stosunkowo wysokich obrotach.
Te rozwiązania to raczej współczesnośc.
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Półbiegi.

Post autor: Deleted_User »

Kłaniają się nasze kochane C 385 i reszta rodziny. W nich ten patent nazywa się wzmaczniacz momentu. Działa oczywiście bez użycia sprzęgła.
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: Półbiegi.

Post autor: piotr31 »

Tak zwany żółwB)
vauxhall
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2008, 22:07

RE: Półbiegi.

Post autor: vauxhall »

chcialbym sie znowu wtracic dodajac ze polbiegi od wzmacniacza momentu roznia sie tym ze wzmacniacz momentu konstrukcyjnie jest stworzony do zadzialania bez potrzeby uzycia sprzegla<tzw multipower>co odroznia go od polbiegow stos.przew.w sam.ciezarow.choc spelniaja podobne funkcje, ciekawym rozwiazaniem jest faktycznie skrzynia biegow t 150 gdzie zastosowano 4 stopniowy reduktor,ktory moze byc sklasyfikowany jako wzmacniacz mom.trzeba dodac ze w porown.z ursusami od c 385 wzwyz to jest to urzadz.wyjatkowo trwale.
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Półbiegi.

Post autor: Deleted_User »

Ja też nie wiedziałem co to sa półbiegi.:smilewinkgrin:Ale teraz się dowiedziałem.Dzięki.
Robertnet
Posty: 21
Rejestracja: 10 wrz 2020, 10:50

Re: Półbiegi.

Post autor: Robertnet »

Trochę stary temat ale jestem na etapie kupna zetora 8045.
Chodzi mi o używanie wzmacniacza momentu.
Nie do końca wiem jak poprawnie powinno się go użytkować- (nie miałem do czynienia z ciężką seria dotychczas):
Rozumiem, że są 2 pozycje zółw albo zając (nie ma neutral) W jakiej pozycji powinien być na stałe włączony- niby instrukcja mówi że na zającu bo jest wyłączony a używam tylko jak potrzeba zmniejszyć prędkość, natomiast na końcu jest napisane, że nie używać zająca poniżej 1200 obr.
Załączniki
wzmacniacz.PNG
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Półbiegi.

Post autor: bergman31 »

Jeździ się z dźwignią ustawioną w pozycji Zająć. Żółwia używa się tylko chwilowo.
W skład wzmacniacza momentu wchodzi pompma hydrauliczna, która do wytworzenia odpowiedniego ciśnienia oleju, potrzebuje określonych obrotów silnika. Poniżej 1200obr/min. nie ma się jeździć pod obciążeniem.
Robertnet
Posty: 21
Rejestracja: 10 wrz 2020, 10:50

Re: Półbiegi.

Post autor: Robertnet »

Ok, a jak z zapalaniem porannym, czytałem gdzieś że dźwignia powinna być na żółwiu?
trzeba ja przełączyć przed zgaszeniem traktora czy jak?
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Półbiegi.

Post autor: kumarzysta »

Przed odpaleniem daj na zolwia i tylko tyle. Nie musi pchać zimnego oleju od razu na wzmacniacz. Ja jedynie zima odpalam go na żółwiu.
Robertnet
Posty: 21
Rejestracja: 10 wrz 2020, 10:50

Re: Półbiegi.

Post autor: Robertnet »

Pytanie dot zetora 8045, zółw, zając działały prawidłowo. Wymieniłem pompę hydrauliczną od podnośnika bo się skończyła, po tym zabiegu nie działa zając, traktor jest na żółwiu cały czas. Pompa założona wzmocniona (26l/min) hylmet bo tylko taka była dostępna lokalnie w sklepie.
Ktoś ma pomysł co się stało?
marecki 25
Posty: 49
Rejestracja: 23 lis 2018, 21:21

Re: Półbiegi.

Post autor: marecki 25 »

w ursusach i zetoach jesli sie nie myle od wzmacniacza jest mikropompka. A olej laleś nowy??
Robertnet
Posty: 21
Rejestracja: 10 wrz 2020, 10:50

Re: Półbiegi.

Post autor: Robertnet »

Tak wiem, jest mikropompka ale wszystko wcześniej działało beż problemu .
Olej nie zmieniany.
ODPOWIEDZ