Przyczepy "Drewnianki"

Przyczepy rolnicze, wozy konne, wózki transportowe itd.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Przyczepy "Drewnianki"

Post autor: Ursus »

Możliwe, że to D-3. Jeśli tak, to proszę instrukcja: https://we.tl/t-PF3FbchGno
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
czzaro
Posty: 2
Rejestracja: 30 mar 2021, 23:15

Re: Przyczepy "Drewnianki"

Post autor: czzaro »

dzięki . Podobna tylko masa własna się nie zgadza o ponad 100 kg. Ma ktoś dane d-30?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Przyczepy "Drewnianki"

Post autor: Ursus »

Taka ciekawostka. To najstarsza przyczepa jaką miałem okazję oglądać - 1951. Ktoś wie jaki to typ? D-3? Nie dało się na szybko odczytać.
Ciekawe rozwiązanie tylnego zaczepu - a raczej jego resorowania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Przyczepy "Drewnianki"

Post autor: bergman31 »

Według moich informacji, to w 1951 roku w Sanoku produkowano przyczepy 3P.
D-3były produkowane w Sanoku dopiero od 1954 roku.

Taki tylny zaczep, ojciec miał założony w RS-09. Teraz przynajmniej wiem od czego pochodził.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Przyczepy "Drewnianki"

Post autor: Bolszewik »

Chcesz ją kupić ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Przyczepy "Drewnianki"

Post autor: bergman31 »

Ursus masz więcej zdjęć tej przyczepy. Podobną przyczepę widziałem parę miesięcy temu na pobliskim złomie. Na tabliczce było za dużo farby aby cokolwiek odczytać.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Przyczepy "Drewnianki"

Post autor: Ursus »

Więcej zdjęć nie mam, oprócz fotki oczyszczonej tabliczki, którą dostałem od właściciela. Miałeś rację - to 3P. Zwróćcie uwagę jak wysoki nr ma ta przyczepa - a to 6 lat po wojnie!

Kupić nie, za daleko i nawet nie wiem czy Tomek chciałby sprzedać - ale gdyby była taka okazja to chętnie bym nabył, mógłby z nią jeździć śmiało nasz Zetor z 48 roku :)
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Przyczepy "Drewnianki"

Post autor: bergman31 »

Produkcja przyczep 3P w Sanoku rozpoczęła się w 1950 roku. Do końca 1951 roku wyprodukowano około 1210 sztuk.
Wcześniej, bo już w 1948 produkowano je w Starachowicach. Możliwe, że przyczepy z Sanoka miały kontynuację numerów przyczep z Starachowic.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Przyczepy "Drewnianki"

Post autor: Ursus »

I to jest ta przyczepa na bazie niemieckiej przyczepy? Kojarzysz może jakieś zdjęcia tej niemieckiej?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Przyczepy "Drewnianki"

Post autor: bergman31 »

Tak, przyczepa 3P powstała na wzór jakiejś przyczepy niemieckiej.
Jak na razie nie znalazłem niemieckiego odpowiednika tej przyczepy. Możliwe, że w czasie okupacji zakłady w Starachowicach budowały przyczepy według projektów niemieckich na potrzeby wehrmachtu.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Przyczepy "Drewnianki"

Post autor: Ursus »

Może to odpowiednik Einheitsanhänger E 3?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Przyczepy "Drewnianki"

Post autor: bergman31 »

Z tego co znalazłem na jednej z niemieckich stron, to przyczepy E3 produkowało kilku producentów. Przyczepy typu E3 miały koła mocowane na 8 szpilek, natomiast Sanok/Starachowice 3P na 6 szpilek.
Z wyjątkiem różnicy w mocowaniu kół, to E3 w późniejszej wersji (bieda-wersja) jest bardzo podobna do 3P.

Jedyną przyczepę ciężarową jaką znalazłem z felgami na 6 szpilek jest Gothaer Waggonfabrik AG typ FIX IV o ładowności 2,5t.

Ciekawi mnie w jaki sposób skopiowano w Polsce te 3 tonowe przyczepy?
1) były produkowane w jakimś zakładzie na terytorium okupowanej Polski?
2) po wojnie przywieziono do Polski linię produkcyjną wraz z dokumentacją techniczną?
3) skopiowano jedną z typowych przyczep niemieckich używanych przez Wehrmacht?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Przyczepy "Drewnianki"

Post autor: Bolszewik »

Wersja Pierwsza jest najbardziej prawdopodobna. Niemcy jako pragmatyczny naród wykorzystywali potencjał produkcyjny podbitych terytoriów. W zakładzie po prostu pozostały gotowe plany/schematy. Ktoś coś tam najwyżej pozmieniał i przetłumaczył.
Produkcja typowo zbrojeniowa była obarczona dużym ryzykiem sabotażu np. akcja z VISami w "FB Radom". Natomiast produkcja przyczep mimo iż była głównie na użytek wojska to tak naprawdę można ją uznać za cywilną i powierzyć całkowicie przedsiębiorstwu i podwykonawcą z Generalnego Gubernatorstwa.

Wersja Druga jest nieprawdopodobna bo fabryki w Niemczech demontowano i wywożono, ale do ZSRR ....

Wersja Trzecia jest w zasadzie tożsama z pierwszą. Być może dokumentacja nie była kompletna, coś tam odtwarzano z natury lub półproduktów ....

http://autosan.cba.pl/historia/historia05.html
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Przyczepy "Drewnianki"

Post autor: bergman31 »

Druga wersja też jest możliwa. Jeden przykład znam: Polsce udało się pozyskać całą linię produkcyjną wraz z dokumentacją do produkcji kanistrów. Są one produkowane do dziś.
Są też znane wspomnienia opowiadające o pozyskiwaniu z okupowanych Niemiec, pojazdów, maszyn i urządzeń.

Nie upieram się przy żadnej wersji.

Trzecia wersja nie jest tożsama z pierwszą. Wystarczy wspomnieć, w jaki sposób opracowano dokumentację do budowy Ursusa C-45.
Znalazłem też informację, że w powojennej Polsce produkowano części zamienne do samochodów i ciężarówek amerykańskich i brytyjskich (np. tłoki żeliwne do Chevroleta i Bedforda).

Nie znalazłem żadnej informacji na temat budowy przyczep w czasie IIWŚ w Starachowicach i Sanoku. Są natomiast informacje, że przed wojną, zakłady w Starachowicach produkował części samochodowe dla warszawskiej fabryki. W Starachowicach produkowano przyczepy już w 1948 roku, czyli dwa lata wcześniej niż w Sanoku. Wynika z tego, że zakład w Starachowicach dysponował odpowiednim parkiem maszynowym i kadrą konstruktorską
historyk96
Posty: 14
Rejestracja: 21 lis 2020, 10:45
Lokalizacja: woj. Śląskie

Re: Przyczepy "Drewnianki"

Post autor: historyk96 »

Dane wspomnianej tu przyczepy D20 z Informatora Agroma
1968/69:

Przeznaczenie
Przyczepa D - 20 przeznaczona jest do przewozu różnych ładunków głównie w transporcie polowym gospodarstwa rolnego.

Budowa i dane techniczne
Jest to przyczepa skrzyniowa, nieresorowana, niskopodwoziowa o ładowności 3,5 T, wyposażona w ogumienie niskociśnieniowe o wymiarach 10-15 ". Zaopatrzona jest w siatkową nadbudowę nakładaną na boki skrzyni, umożliwiającą lepsze wykorzystanie nośności przy przewożeniu ładunków objętościowych. Objętość skrzyni ładunkowej bez nadbudowy - 3,6 m², a z nadbudową 14 m². Wysokość podłogi nieobciążonej przyczepy od podłoża 820 mm. Rozstaw osi 2600 mm, rozstaw kół 1350 mm. Rodzaj hamulców pneumatyczne na tylne koła. Wymiary we wnętrzne skrzyni 4000X1800X500 mm. Ciężar własny bez nadbudowy 1020 kg. Ciężar własny z nadbudową - 1220 kg. Producent - Sanocka Fabryka Autobusów, Sanok.
Kpla
Posty: 34
Rejestracja: 20 maja 2020, 10:17
Lokalizacja: Milicz

Re: Przyczepy "Drewnianki"

Post autor: Kpla »

Rozpoznaje ktos model przyczepy ?
Przednia os hamulec najazdowy.
Dla mnie najbardziej podobna do d33
Jest to wywrotka tylko pytanie czy orginał.
Z tego co znalazłem to D33h była wywrotka ale trzeba było z poziomu przyczepy lewarowac. Inni mowia ze była tez wersia ze sterowany wywrot z ciagnika. Ogolnie nie wyglada zeby było cos kombinowane ze sztywnej na wywrot. A mocowania wywrotu wygladaja jak na prospektach z epoki. Jakies tam modyfikacje mniejsze sa.

Co do wczesniejszej dyskusji powie ze mam D47A z 80 roku. Kupiona ze społdzielni rolniczej w 85 i w dowodzie z 80 roku było ze rolnicza. Teraz ja przerejestowałem na siebie i jest w dowodzie. D47A. Ciezarowo rolnicza. Ale ładownosc wbita 4tony. Zamiast 4,5t. Znowu przeglad na dwa lata jak w rolniczej.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Przyczepy "Drewnianki"

Post autor: Ursus »

Niestety trochę za mało szczegółowe zdjęcia dodałeś, żeby więcej coś dyskutować :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Kpla
Posty: 34
Rejestracja: 20 maja 2020, 10:17
Lokalizacja: Milicz

Re: Przyczepy "Drewnianki"

Post autor: Kpla »

Snieg zejdzie. To zrobie lepsze foty i dodam ;)
Kpla
Posty: 34
Rejestracja: 20 maja 2020, 10:17
Lokalizacja: Milicz

Re: Przyczepy "Drewnianki"

Post autor: Kpla »

Jakies tam foty zrobiłem :D


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Tomasz3011
Posty: 39
Rejestracja: 27 gru 2021, 12:33
Lokalizacja: Topczewo, Podlaskie

Re: Przyczepy "Drewnianki"

Post autor: Tomasz3011 »

Hej skąd jesteś?? Poszukuje takiej felgi jak masz w prawym przednim kole? Może chciałbyś się zamienić??
ODPOWIEDZ