Ursus C 355 lub 360 - łożysko wentylatora/pompy wody

Wszystko o naszych Ursusach
Kryśko
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwie 2022, 22:07

Ursus C 355 lub 360 - łożysko wentylatora/pompy wody

Post autor: Kryśko »

W tytule nie jestem pewien jaki to konkretnie model, 355 lub 360 na pewno.
Ciągnik używany 3-4 razy w roku, ostatnio odpaliłem i ewidentnie szumi jak rozleciane łożysko gdzieś na granicy pompa wody/koło pasowe/wentylator, chciałem więc zapytać szanowne grono, gdzie tam jest łożysko? Trzeba by pompe demontować? Bardzo proszę o naprowadzenie, liczę, ze z boku i od góry da się to ogarnąć? :roll:
SzymonS
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2021, 23:34

Re: Ursus C 355 lub 360 - łożysko wentylatora/pompy wody

Post autor: SzymonS »

jak rozleciały ci się łożyska w pompie wody, to lepiej wymień całą pompę wody, musisz zdjąć filtr, chłodnicę i wymieniasz pompę
Alchemik
Posty: 328
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: Ursus C 355 lub 360 - łożysko wentylatora/pompy wody

Post autor: Alchemik »

Zdjąć pasek, sprawdzić przy okazji ręką luz, płynność kręcenia itp. Uruchomić na krótko bez paska i posłuchać, czy dźwięk dalej jest jak pompa stoi. Może coś pod pokrywą rozrządu.
Kryśko
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwie 2022, 22:07

Re: Ursus C 355 lub 360 - łożysko wentylatora/pompy wody

Post autor: Kryśko »

Dzięki za wpisy miałem film to skasowałem przypadkiem, czyli jeżeli to łozysko to jest Ono z pompą wody to mi dużo daje, a właśnie najprościej zdjąć pasek i ręką poruszać, w weekend ...

Sporo roboty, całe to rozbebeszanie niestety.
Kryśko
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwie 2022, 22:07

Re: Ursus C 355 lub 360 - łożysko wentylatora/pompy wody

Post autor: Kryśko »

Bardzo Was proszę o napisanie co jest do wymiany, wydaje mi się, że nie jest to tylko kwestia sciągnięcia chłodnicy i dokręcenia wiatraka ciągnik nie jest w ciągłym uzytkowaniu, 3-4 razy do roku, ale musi być gotowy do pracy ;)

https://youtu.be/VKIGLk5RD5s
RRC
Posty: 500
Rejestracja: 01 paź 2010, 15:59

Re: Ursus C 355 lub 360 - łożysko wentylatora/pompy wody

Post autor: RRC »

Na początek jednak sprawdź, czy nie wykręciły się śrub mocujące wiatrak i jednocześnie koło pasowe, tak sugeruje ten luz.
To nie wygląda na dźwięk łożyska tylko tarcia blachy. Albo koło pasowe ociera o pompę, albo wiatrak o osłonę chłodnicy.
Bez demontażu chłodnicy raczej nie dasz rady.
Dźwięk prądnicy to osobna sprawa, regeneracja nie zaszkodzi jej.
Kryśko
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwie 2022, 22:07

Re: Ursus C 355 lub 360 - łożysko wentylatora/pompy wody

Post autor: Kryśko »

Dziękuję, oczywiście demontaż najlepsze wyjście, zrobie to w wolnej chwili, ale chciałem wcześniej i tak zapytac, nie wiedzialem jak ten wiatrak był montowany między innymi, teraz wiem, ze da się dokręcić, obawiam się jednak, że łożysko też szumi, zobaczymy. Jeżeli łóżysko by też szumiało no to bym potrzebował ewentualnie całą nową pompę, wiatrak, i nowa uszczelka pod pompę prawda?
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Ursus C 355 lub 360 - łożysko wentylatora/pompy wody

Post autor: bergman31 »

Masz do wyboru dwie opcje:
1) kupić całą pompę wody,
2) kupić zestaw naprawczy pompy wody.

Po zdjęciu wentylatora, może okazać się, że koło pasowe pompy też jest do wymiany (czasami lubi pęknąć).

Wentylator jak jest uszkodzony, to też do wymiany.
Cinelli
Posty: 111
Rejestracja: 26 sty 2020, 20:53

Re: Ursus C 355 lub 360 - łożysko wentylatora/pompy wody

Post autor: Cinelli »

Łożyska do wymiany,chyba że piastę wiatraka rozbiło to wałek,piasta i klin,uszczelnienia.Koszt naprawy połowa ceny najtańszej na rynku chińskiej pompy,chyba że masz lewe ręce to tego nie zrobisz.Nakrętkę piasty wiatraka dokręcaj z głową.
Kryśko
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwie 2022, 22:07

Re: Ursus C 355 lub 360 - łożysko wentylatora/pompy wody

Post autor: Kryśko »

Cinelli pisze: 16 paź 2022, 19:31 Łożyska do wymiany,chyba że piastę wiatraka rozbiło to wałek,piasta i klin,uszczelnienia.Koszt naprawy połowa ceny najtańszej na rynku chińskiej pompy,chyba że masz lewe ręce to tego nie zrobisz.Nakrętkę piasty wiatraka dokręcaj z głową.
Póki co odkręcałem, jakbym dokręcał, to zapewne jakoś będę ręką klinował wiatrak, a drugą dokręcał, raczej nie planuje kija wsadzać do zblokowania wiatraka hm dobrze myśle?

Dzieki za wpisy. dziś ładny dzień i tez z pracy się udało wcześniej wrócić i kawałkiem za dnia podziałać, wybrałem tą pompę, lata wałek pompy po prostu, ogromny luz, pompa wygląda tak(wiem, że wiecie jak ale wole wrzucić), niestety ciemno już było.

Pompa ma 20-21 lat, wtedy był generalny remont silnika, ciemno było ale reszta tj. wiatrak itp raczej w porządku. Na pewno nie pomaga to, ze od 7-8 lat ciągnik zimą, w okresie od listopada do kwietnia stoi bez wody.

Jestem raczej zdecydowany całą pompę kupić, nawet się nie zastanawiam nad naprawą. Chyba to dobry wybór?"

Co sądzicie o tym?

120zł https://allegro.pl/oferta/pompa-wodna-w ... 5ebdccddd4

225 że oryginał? https://allegro.pl/oferta/pompa-wody-c- ... 0475686825

100zł https://allegro.pl/oferta/pompa-wody-c- ... gAQAvD_BwE

200zł a może to z POL w nazwie? https://allegro.pl/oferta/pompa-wody-do ... 2487283538

Krótko mówiąc proszę Was o pomoc w rzetelnym ocenieniu co tu jest cokolwiek warte, a co jest totalnym kitem. Majątku na to nie chcę wydać, bo tak jak pisałem, ciągnik jest używany wiosną i jesienią do obróbki działki 3-4 ary, to są dwa wyjazdy, i czasem latem, co nie zmienai faktu, że ma być sprawny a nie bać się orki kilku hektarów, nie chciał bym wydać majątku, ale i nie chciał bym za 2-3 lata znowu tego wymieniać, być może wszystko poniżej 300zł to kit, nie wiem, proszę Was - będących na bieżąco - o rady. Mam jeszcze na miejscu sklep rolniczy, ale na pewno w internecie taniej, a nie wiem też co Oni tu sprowadzają. Plus dochodzi to, że jeszcze może jakiś koszt wężów będzie bo może co zmienie, zobaczę, uszczelkę na pewno potrzebuje nową, jeszcze króciec od termostatu co wchodzi do węża tego około 15cm, który to wąż potem dochodzi do chłodnicy jest taki trochę ukruszony, kto wie czy nie trzeba będzie wymienić termostatu czy tam obudowy.
Tak że jeszcze raz proszę o wpisy.






Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
galeria allegro free
Kryśko
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwie 2022, 22:07

Re: Ursus C 355 lub 360 - łożysko wentylatora/pompy wody

Post autor: Kryśko »

nabyłem dziś oryginał ursus w lokalnym sklepie, uszczelka nowa, ale nie bardzo temu ufam dam chyba jeszcze ekstra sylikonu +380'C
Kryśko
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwie 2022, 22:07

Re: Ursus C 355 lub 360 - łożysko wentylatora/pompy wody

Post autor: Kryśko »

nabyłem dziś oryginał ursus w lokalnym sklepie, uszczelka nowa, ale nie bardzo temu ufam dam chyba jeszcze ekstra sylikonu +380'C
Martek
Posty: 350
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: Ursus C 355 lub 360 - łożysko wentylatora/pompy wody

Post autor: Martek »

Kryśko pisze: 18 paź 2022, 17:18 nabyłem dziś oryginał ursus w lokalnym sklepie, uszczelka nowa, ale nie bardzo temu ufam dam chyba jeszcze ekstra sylikonu +380'C
I bardzo dobrze, że kupiłeś nową.
Nigdy nie chwalono napraw tych pomp, do tego słaby stosunek ceny kompletu naprawczego do ceny nowej pompy.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Ursus C 355 lub 360 - łożysko wentylatora/pompy wody

Post autor: SEBRIGHT »

Może zalej jednak układ płynem? Najtańszy jakieś 6zł za litr kupowałem, koszt siedemdziesiątparę złotych i mam spokój :) Układ chłodzenia nie by Ci zimą korodował, a latem zbierał kamienia :)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Kryśko
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwie 2022, 22:07

Re: Ursus C 355 lub 360 - łożysko wentylatora/pompy wody

Post autor: Kryśko »

Zrobione, przetestowane, dziękuję za porady.
ODPOWIEDZ