Wóz od stelmacha

Przyczepy rolnicze, wozy konne, wózki transportowe itd.
Alchemik
Posty: 328
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: Wóz od stelmacha

Post autor: Alchemik »

Jak zależy na ocaleniu samych śrub, a chemia nie pomaga na uruchomienie gwintów, to potraktować nakrętki przecinakiem do nakrętek.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Wóz od stelmacha

Post autor: Ursus »

Używasz czegoś takiego? Możesz coś konkretnie polecić? Od dłuższego czasu myślę, aby kupić.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Wóz od stelmacha

Post autor: marek »

W szczególnie trudnych przypadkach butla gazowa z reduktorem i palnik z marketu.Jeszcze się żadna nie oparła .Kwestia tylko czasu grzania. Butla u mnie stoi w pogotowiu.Mam tylko za krótki przewód , bo jak potrzebna to nie ma czasu a jak nie potrzebna to nie ma potrzeby. I pewnie tak już zostanie.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Wóz od stelmacha

Post autor: Bolszewik »

Jak widać na zdjęciach jarzma trzymające oś odkręciłem wszystkie. Zrobiłem jak sugeruje Marek częściowo starym sposobem. Podwiesiłem całość zapryskałem WD-40, potem grzałem palniczkiem-lutlampą. Oczywiście to nie palnik ale coś tam chyb pomogło. Jak troszkę puściło to zalałem znów WD i occzekałem potem ładnie się odkręciło. Mimo że śruby te to skute i nagwintowane płaskowniki. Jednak śruby były robione chyba inaczej. Kwadratowy pręt z jednej strony uzupełniono ozdobnym łebkiem, a z drugiej skuto na okrągło i nagwintowano. Metal na tym kwadracie jest bardzo miękki. Widać na zdjęciu jak go zeświderkowałem. Jeśli wystarczy mi chęci to mam pomysła .... odciąć łebek i dospawać do niego śrubę typu stolarskiego (z kwadratem pod łbem).

Zobaczymy czy starczy mi chęci .... Bo jak tak patrzę to z żelaza już bym zrobił ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Alchemik
Posty: 328
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: Wóz od stelmacha

Post autor: Alchemik »

Ursus pisze: 09 gru 2022, 7:51 Używasz czegoś takiego? Możesz coś konkretnie polecić? Od dłuższego czasu myślę, aby kupić.
Niestety używałem tylko kilka razy dawno temu po znajomości. Wlasciciel miał zawsze narzędzia z wyższej półki, albo czasami ulepszane ( emeryt wcześniej tokarz-frezer + mechanika sprzętu ciężkiego na swoim) Nie pamiętam jakiej to firmy sprzęt.
luqasz17
Posty: 160
Rejestracja: 07 sty 2010, 16:26

Re: Wóz od stelmacha

Post autor: luqasz17 »

Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Wóz od stelmacha

Post autor: Bolszewik »

Fajna rzecz !

Ja już rozkręciłem wszystko z przodka:
Obrazek

Nie za bardzo podoba mi się stan belek ściskających śnice. Bardzo zły nie jest, ale tak z rok za późno. Trzeba by to chyba doczyścić i potraktować jakimś rodzajem żywicy żeby wchłoneło, związało i utwardziło drewno. Jakaś podpowiedź ?
Jeśli będzie trzeba dorobić i te elementy to nie wiem czy warto pchać się w drewno ?

Śnice są do zrobienia decha 160 x 70 wyżynarka i raszpla ....

PS. Na razie przerwa techniczna, jutro muszę zrobić budę dla sierściuchów.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Wóz od stelmacha

Post autor: Bolszewik »

Wymieniłem dziś łożyska w tylnej osi:

Obrazek
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Wóz od stelmacha

Post autor: Ursus »

Jakieś standardowe tam są rozmiary zastosowane?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Wóz od stelmacha

Post autor: Bolszewik »

Stożkowe zewnętrzne 7307 z 1956 roku - te wymieniłem.
Stożkowe wewnętrzne 90x40x23 - te zostawiłem nie wiem jaki symbol
Sporo kosztowało mnie pracy. Wałek był toczony z szybkim posuwem. Łożyska nie chciało wejść dalej. Musiałem spolerować papierem ściernym ośkę, a łożyska podgrzać na piecu. Gdyby wałek był dobrze obrobiony wystarczyło by dokręcić śrubę, a tak rolki zrobiły się na baryłki i powylatywały z koronek.

Przód jest chyba w lepszym stanie (mniejsze luzy), ale i tak rozbiorę i sprawdzę.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Wóz od stelmacha

Post autor: Bolszewik »

Felgi przetoczone:
Obrazek
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Wóz od stelmacha

Post autor: Bolszewik »

Obrazek
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Tomasz3011
Posty: 39
Rejestracja: 27 gru 2021, 12:33
Lokalizacja: Topczewo, Podlaskie

Re: Wóz od stelmacha

Post autor: Tomasz3011 »

W jaki sposób wycinałeś środki felg??
ODPOWIEDZ