Ursus 1614 - historia modelu

Wszystko o naszych Ursusach
m0nster
Posty: 2
Rejestracja: 14 mar 2023, 23:00

Ursus 1614 - historia modelu

Post autor: m0nster »

Cześć,

Ostatnimi czasy zainteresowałem się historią mechanizacji polskiego rolnictwa. Niestety z rolnictwem miałem niewiele wspólnego, nie znam też osób które orientowały by się w historii np. Ursusa. Internet zawiera sporo informacji (strony z danymi technicznymi, kroniki filmowe, archiwalne aukcje), ale nie mogę rozgryźć do końca historii modelu 1614.
Popularne strony (jak Wikipedia) podają, że ciągnik był produkowany od 1984 (wraz z wejściem modernizacji B). Kiedy szukam danych technicznych to bardzo często widnieje tam informacja, że Ursus 1614 był produkowany od 1987r. Poprzednik tytułowego ciągnika, czyli 1604 był rzekomo produkowany do 1984r, ale znalazłem kilka postów ze zdjęciami tych maszyn podającymi późniejsze roczniki produkcji. Zdaję sobie sprawę, że modele eksportowe dokładają zamieszania w numeracji, zatem szukam fachowej wiedzy tutaj :)

Kolejną kwestią jest kształt maski w ciężkich Ursusach. Wraz z modernizacją B weszły nowe "maski" ze ściętą końcówką. To też nie pomaga, bo na przestrzeni lat, właściciele mogli dowolnie modernizować swoje ciągniki i to kryterium staje się również wątpliwe w ocenie wiarygodności zdjęć i ofert.

Mniej więcej od 1980 roku ciężkie Ursusy występowały również w kolorze czerwonym, a z tego co wywnioskowałem to od 1990 roku, już wszystkie ciężkie były wyłącznie czerwone. Czy były wersje eksportowe "szóstek" w kolorze żółtym?

Czy mógłby ktoś rzucić nieco światła nt. historii modelu 1614? Poniżej wrzucam fragment dość szczegółowych danych, które brałem za pewnik, jednak weryfikacja stała się dla mnie kłopotliwa.

Obrazek


Obrazek
ursus152
Posty: 179
Rejestracja: 28 sty 2013, 13:12

Re: Ursus 1614 - historia modelu

Post autor: ursus152 »

W modelu C3110 zamontowany był 6 cylindrowy silnik perkinsa 6.354 a nie 4.354
m0nster
Posty: 2
Rejestracja: 14 mar 2023, 23:00

Re: Ursus 1614 - historia modelu

Post autor: m0nster »

Znalazłem na agrofoto poniższą fotkę, która w zasadzie zamyka temat ;)


Obrazek

https://www.agrofoto.pl/forum/gallery/i ... rsus-1614/
ODPOWIEDZ