Odwrotny układ biegów w skrzyni star 28

Ciągniki wykonane własnoręcznie, ale na głównych podzespołach mających ponad 25 lat. Forum na okres próbny - proszę zapoznać się z Regulaminem.
Barej3
Posty: 2
Rejestracja: 30 kwie 2023, 15:21

Odwrotny układ biegów w skrzyni star 28

Post autor: Barej3 »

Witam .W samie ojca jest dziwny układ biegów w skrzyni Star ,prawdopodobnie 28 ,tzn.wszystko jest jakby odwrócone .Tam gdzie na schematach powinna być 4 ja mam wsteczny , gdzie powinna być 1 ,u mnie jest 5 . Szukając w necie znalazłem że może być lewar odwrócony . Czy ktoś przerabiał taki temat ? Czy można to odwrócić i ew.w jaki sposób ?
Z góry dziękuję za wszelkie info i pozdrawiam.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Odwrotny układ biegów w skrzyni star 28

Post autor: bergman31 »

Wrzuć zdjęcia tej skrzyni biegów, w szczególności mechanizmu wybierania biegów.
Barej3
Posty: 2
Rejestracja: 30 kwie 2023, 15:21

Re: Odwrotny układ biegów w skrzyni star 28

Post autor: Barej3 »

Występuje u mnie dokładnie coś takiego jak opisane w tym temacie : https://retrotraktor.pl/forum/viewtopic.php?t=2632
Zdjęcie mojej skrzyni dodałem ,ale musiałem zmniejszyć rozmiar i nie wiem jak będzie z jakością .
Załączniki
I2MG_20230430_160742.jpg2.jpg
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Odwrotny układ biegów w skrzyni star 28

Post autor: marek »

W necie jest sporo oryginalnych zdjęć skrzyń biegów od Stara 28. Wszędzie są dekle z wyjściem na lewarek z boku a nie z góry. Gdy wybierak jest z boku to układ biegów jest prawidłowy a nie odwrotny jak u Ciebie.Pewnie dekiel z wybierakiem od góry jest od innej wersji. Pasował ale zmienił układ biegów na lewarku.Jeśli dobrze pamiętam to w starze lewarek jest przy siedzeniu a do skrzyni idzie cięgło Piszę to z pamięci jako kierowca a nie mechanik bo w starach nie grzebałem.Na Twoim zdjęciu z boku widać dekiel na cztery śruby. Prawdopodobnie tam był mocowany wybierak boczny.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Odwrotny układ biegów w skrzyni star 28

Post autor: bergman31 »

marek masz w 100% rację. Zmiana położenia wybieraka biegów z bocznego na górny, spowodowała odwrócenie układu biegów. W necie znalazłem kilka zdjęć skrzyń biegów Stara 28 przerobionych na górny wybierak. Zapewne były to przeróbki na potrzeby SAMów.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Odwrotny układ biegów w skrzyni star 28

Post autor: marek »

Gdy byśmy do Stara zamontowali lewarek od góry to wystawał by gdzieś na początku skrzyni ładunkowej .A gdy do Sama lewarek w opcji bocznej pewnie gdzieś przed kierownicą. Trochę trudno by się prowadziło taki pojazd. :lol: Czy akurat by robiono taką wersję do Samów to chyba nie.Natomiast takie górne wyprowadzenie wybieraka pasowało by gdy silnik znajdował by się za kierowcą, czyli napęd na przednie koła.Może jakaś ładowarka bo lewarek wygląda na oryginał.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Odwrotny układ biegów w skrzyni star 28

Post autor: bergman31 »

Źle mnie zrozumiałeś😁. Takie przeróbki skrzyń biegów, to nie wersja produkowana dla SAMów, a "garażowa" modyfikacja aby łatwiej zmieniało się biegi w skrzyni.

Lewarek zmiany biegów zapewne został zaadoptowany z jakiegoś pojazdu, gdzie kierowca siedział nad lub obok skrzyni biegów.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Odwrotny układ biegów w skrzyni star 28

Post autor: marek »

Masz rację. Gdy przyjrzałem się dokładnie zdjęciu to widać tam spawy a w skrzyni bez przeróbek jest tam płaska powierzchnia.Co teraz można zrobić? Niewiele. Wszystko działa to bym nie wracał do oryginału, choć mając oryginalny boczny mechanizm wymagało by niewielkiej przeróbki założenie przy skrzyni lewarka.Dziwię się że ktoś mając oryginalny mechanizm boczny brnął w tak pracochłonną przeróbkę wymagającą cięcia i spawania i do tego odwracającą układ biegów.Proponuję zrobić tabliczkę z aktualnym ustawieniem biegów by za każdym razem nie zastanawiać się gdzie jest jaki bieg i po prostu ,, trzeba z tym żyć,, Ktoś chciał dobrze ale przedobrzył. :o
ODPOWIEDZ