Skrzynia na TUZ

Rozmowy nie na temat
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Skrzynia na TUZ

Post autor: Ursus »

bergman31 pisze: 04 kwie 2023, 12:43 Ursus jak chcesz nabierać ziemię i piach na tą skrzynię transportową z Twojego linka, to słabo to widzę. Blacha na podłodze to tylko 2,5mm, na burtach pewnie 1,5mm a profile znając życie o grubości ścianek 2mm. Konstrukcja może nie wytrzymać.
Na necie są filmy gdzie z powodzeniem takich używają, ale wiadomo, że wolę zasięgnąć opinii osób zaufanych tu z forum :) U mnie w okolicy też nikt tego nie używa bo mają tury, cyklopy itd. Więc nie potrzebne to jest faktycznie, a przewozić coś na tuz to używają wideł i ewentualnie skrzyniopalety na widłach.
Dla mnie te grubości są też podejrzanie niskie właśnie. Pewnie jakbym robił sam to bym dał grubsze blachy - ale potem połowę udźwigu miałbym w masie łyżki :D Ten błąd zrobiłem z widłami - robię sobie ramkę i widły od wózka. Miałem małe widły, zachciało mi się większych, bo będą solidniejsze. No i kupiłem okazyjnie, ale te większe to ważą chyba ze 100 kg jedna...
SEBRIGHT pisze: 04 kwie 2023, 13:20 A jak Cię urządza skrzynia bez wywrotu to mogę Ci mojej na jakieś pół roku pożyczyć 8-)
Żeby było bliżej to bym może spróbował, chociaż bez wywrotu jakbym chciał gibać szuflą to w zasadzie mam przyczepkę gospodarczą ;) Także dzięki, nie skorzystam :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Boniek
Posty: 166
Rejestracja: 07 lut 2013, 22:38

Re: Skrzynia na TUZ

Post autor: Boniek »

Ursus pisze: 04 kwie 2023, 12:13 Aczkolwiek ja potrzebuje coś "skrojone" na moje potrzeby. Ideałem w moje potrzeby i czymś co sprawiłoby, że taka łyżka/skrzynia nie miałaby sensu byłby Ostrówek, nawet bez ramienia kopiącego. Ale ceny tych sprzetów tak poszybowały, że nie stać mnie na zakup takowego zdolnego do pracy od razu, a i zakup złomka + jego usprawnienie to podobnie wyjdzie kosztowo.
JUMZa jeszcze byś znalazł :twisted:

Nie ważyłem tej skrzyni, lekka nie jest, ale nie ma problemu z zapinaniem. Szerokości ma 180 cm, więc mniej więcej ciągnik się w jej świetle mieści.
Jest gruba bo z takiej grubości blachy robi się łyżki do ładowarek, turów. Tyle że moja pewnie z lichszej stali.
Pierwszą pracą jaką wykonała u mnie było zbieranie humusu pod budowę domu. Wytrzymała i poradziła sobie nieźle. Oczywiście musiał być ktoś z funkcją bolcowego, ale dało radę pracować. Większym mankamentem jest to, że tak jak pisałem jest to kompromis, że jest trochę za długa, więc po podniesieniu ma za mały kąt i glina nie chce dobrze spadać, ale np. z ziemniakami nie ma problemu.
Ja planuje poświęcić jakieś stare górne cięgło i zamiast kuli wspawać jakiś hak, tak żeby z ciągnika linką można było podnieść cięgło i odbezpieczyć wywrot, ale póki co wszystkie prace ziemne wykonała i jakoś tak nie ma priorytetu. Ale poza tym jest często używana do transportu czego się nawinie.
Oczywiście nie załaduje nią nic na przyczepę, ale jeśli chodzi o możliwości przewozowe to bije tura na głowę.

Zanim ją zrobiłem oglądałem te wszystkie skrzynie, ale dla mnie to jest za delikatne. Piasku byś tym nabrał, ale wydaje mi się że na zwięzłej ziemi szybko by się skończyła. Te skrzynie się nadają żeby sobie katofle przewieźć, albo drewna do pieca.
Moja filozofia brzmi: tanio kupić a potem się narobić i nakląć
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Skrzynia na TUZ

Post autor: Ursus »

Był nawet ostatnio w okolicy, ale taki wrostek za blisko 10 tys. Po konsultacji ze znawcami tematu odpuściłem.

Twoją łyżkę można przerobić na wywrot dość łatwo tak pomyślałem. Albo cięgno centralne teleskopowe z zatrzaskiem zrobić albo dospawać mocowanie wahliwe w dolnej części, w pionie profil z zatrzaskiem na krawędzi skrzyni, a dopiero w górnej części tego profila otwór na sworzeń do cięgna.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Martek
Posty: 350
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: Skrzynia na TUZ

Post autor: Martek »

Ursus pisze: 05 kwie 2023, 8:07
https://www.olx.pl/d/oferta/skrzynia-la ... TYeGn.html?

za 1000 produkcji WARFAMA. Być może lepsza niz garażowe rzemiosło za 2000pln
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Skrzynia na TUZ

Post autor: bergman31 »

Ta skrzynią Warfamy też na solidną nie wygląda. Boczne burty mają przetłoczenia, więc nie są zrobione z grubej blachy.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Skrzynia na TUZ

Post autor: Ursus »

Daleko ale będę dzwonił, dzięki :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Skrzynia na TUZ

Post autor: SEBRIGHT »

Martek pisze: 05 kwie 2023, 13:05 https://www.olx.pl/d/oferta/skrzynia-la ... TYeGn.html?

za 1000 produkcji WARFAMA. Być może lepsza niz garażowe rzemiosło za 2000pln
Patrząc jak tam jest wywrot prosto zrobiony może i u siebie tak przerobię :)

Paweł tak podejrzewałem że odległość będzie tu przeszkodą...
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
-Grzegorz-
Posty: 20
Rejestracja: 11 lis 2019, 16:43
Lokalizacja: Prusice/dolnośląskie

Re: Skrzynia na TUZ

Post autor: -Grzegorz- »

Ja korzystam z takiej skrzyni jak na zdjęciu.
Jest to oryginalny, niemiecki osprzęt Stoll z lat 60. Fabrycznie są to widły/podgarniacz, który można podczepić pod ładowacz czołowy lub pod podnośnik z tyłu. Posiada regulowane punkty mocowania.
W razie potrzeby wystarczy wykonać np. że sklejki skrzynię i po wstawieniu jej na urządzenie można wozić ziemię itp.
Po zwolnieniu zapadki jest możliwość zrzucenia ładunku, bo same widły są ruchome na zawiasie.
Obrazek
"Kolekcja Zabytkowych Traktorów - Grzegorz Pałka"
Fendt Dieselross F20H6B - 1956r
Fendt Farmer 2 (Fw 139) - 1962r
Fendt Farmer 2 (Fw139) - 1965r
Ursus C-4011 - 1970r
Fb.com/kolekcjazabytkowychtraktorow
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Skrzynia na TUZ

Post autor: Ursus »

No to też ciekawe rozwiązanie, ale trudniej znaleźć. Chociaż bardziej na fotce zdziwiło mnie coś innego - gdzie Ty w naszej okolicy krowę na pastwisku znalazłeś? :shock:
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Martek
Posty: 350
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: Skrzynia na TUZ

Post autor: Martek »

Ursus pisze: 06 kwie 2023, 9:58 No to też ciekawe rozwiązanie, ale trudniej znaleźć. Chociaż bardziej na fotce zdziwiło mnie coś innego - gdzie Ty w naszej okolicy krowę na pastwisku znalazłeś? :shock:
Krowa została wynajęta i przywieziona specjalnie do tej sesji zdjęciowej :lol:
MF362-2
Posty: 33
Rejestracja: 12 sty 2020, 20:59

Re: Skrzynia na TUZ

Post autor: MF362-2 »

-Grzegorz- pisze: 06 kwie 2023, 9:08 Ja korzystam z takiej skrzyni jak na zdjęciu.
Jest to oryginalny, niemiecki osprzęt Stoll z lat 60. Fabrycznie są to widły/podgarniacz, który można podczepić pod ładowacz czołowy lub pod podnośnik z tyłu. Posiada regulowane punkty mocowania.
W razie potrzeby wystarczy wykonać np. że sklejki skrzynię i po wstawieniu jej na urządzenie można wozić ziemię itp.
Po zwolnieniu zapadki jest możliwość zrzucenia ładunku, bo same widły są ruchome na zawiasie.
Obrazek

Bardzo ładny ten Fendt :) ma coś koło 45 km ?
-Grzegorz-
Posty: 20
Rejestracja: 11 lis 2019, 16:43
Lokalizacja: Prusice/dolnośląskie

Re: Skrzynia na TUZ

Post autor: -Grzegorz- »

MF362-2 pisze: 06 kwie 2023, 18:38
-Grzegorz- pisze: 06 kwie 2023, 9:08 Ja korzystam z takiej skrzyni jak na zdjęciu.
Jest to oryginalny, niemiecki osprzęt Stoll z lat 60. Fabrycznie są to widły/podgarniacz, który można podczepić pod ładowacz czołowy lub pod podnośnik z tyłu. Posiada regulowane punkty mocowania.
W razie potrzeby wystarczy wykonać np. że sklejki skrzynię i po wstawieniu jej na urządzenie można wozić ziemię itp.
Po zwolnieniu zapadki jest możliwość zrzucenia ładunku, bo same widły są ruchome na zawiasie.
Obrazek

Bardzo ładny ten Fendt :) ma coś koło 45 km ?
Dzięki 🙂 Farmer 2 z 1962 roku. Ma 34KM, 1990cm3 i 3 cylindry. Drugi, ten sam model, ale 3 lata młodszy ma 35KM.
Obrazek
"Kolekcja Zabytkowych Traktorów - Grzegorz Pałka"
Fendt Dieselross F20H6B - 1956r
Fendt Farmer 2 (Fw 139) - 1962r
Fendt Farmer 2 (Fw139) - 1965r
Ursus C-4011 - 1970r
Fb.com/kolekcjazabytkowychtraktorow
-Grzegorz-
Posty: 20
Rejestracja: 11 lis 2019, 16:43
Lokalizacja: Prusice/dolnośląskie

Re: Skrzynia na TUZ

Post autor: -Grzegorz- »

Ursus pisze: 06 kwie 2023, 9:58 No to też ciekawe rozwiązanie, ale trudniej znaleźć. Chociaż bardziej na fotce zdziwiło mnie coś innego - gdzie Ty w naszej okolicy krowę na pastwisku znalazłeś? :shock:
U nas na łące w zeszłym roku wypasały się 3 sztuki 😁
"Kolekcja Zabytkowych Traktorów - Grzegorz Pałka"
Fendt Dieselross F20H6B - 1956r
Fendt Farmer 2 (Fw 139) - 1962r
Fendt Farmer 2 (Fw139) - 1965r
Ursus C-4011 - 1970r
Fb.com/kolekcjazabytkowychtraktorow
Alchemik
Posty: 328
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: Skrzynia na TUZ

Post autor: Alchemik »

Za dzieciaka jak w lato krowa wyrwała palik i gdzieś dalej poszła, to się wchodziło na wzniesienie i patrzyło po sąsiadach która z tych najblizszych 25-30sztuk bydła w zasięgu wzroku to nasza.
Teraz jak się wejdzie w to samo miejsce, to krowy nawet 1 nie zobaczymy.
Chyba się zanosi, że z małymi i średnimi gospodarstwami będzie identycznie. Zostaną wielkoobszarowe gospodarstwa i mieszkańcy wsi, ale bez ziemi.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Skrzynia na TUZ

Post autor: Ursus »

Kupiłem wczoraj, ale jeszcze nie testowałem :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Martek
Posty: 350
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: Skrzynia na TUZ

Post autor: Martek »

Elegancko. Kupiles ta co postowalem w Warminsko Mazurskim czy znalazles taka sama blizej?
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Skrzynia na TUZ

Post autor: SEBRIGHT »

Całkiem elegancka ta skrzynia Ci się trafiła :)
Patrzę jak prosto jest rozwiązany w niej wywrot i prędzej czy później skopiuję to rozwiązanie u siebie :)
W wolnej chwili zrobił byś zdjęcie mechanizmu odblokującego wywrot z bliska? Rzecz absolutnie niepilna ;)
Jaka jest odległość od otworów na łącznik centralny do dolnego sworznia pełniącego rolę zawiasu?
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Skrzynia na TUZ

Post autor: Ursus »

Martek pisze: 07 maja 2023, 20:04 Elegancko. Kupiles ta co postowalem w Warminsko Mazurskim czy znalazles taka sama blizej?
Nie, to podobna, a może nawet tego samego producenta co tamta - z tym, że ta moja jest szersza chyba o 20 cm, w lepszym stanie i bliżej nieco (chociaż i tak jechałem po nią 450 km) - no i moja wyszła finalnie sporo drożej.

Wywrot jest właśnie banalnie prosto zrobiony - dlatego brałem pod uwagę zakup też takiej bez wywrotu i dorobienie go na tej zasadzie - bo taki sam system widziałem na filmach gdzieś. Zrobię o tej skrzyni film i pokażę wszystko jak tylko będę miał chwilę, bo u nas znów deszczowo się zrobiło. Przetestuję to zdam relacje. Ciekawe tylko jak mi będzie podnośnik dawał radę z nią :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Skrzynia na TUZ

Post autor: Ursus »

No i dziś trochę testowałem. I tu muszę przyznać, że część rzeczy oczywiście na plus wyszło, ale były też minusy - które wyżej wspominaliście. Aczkolwiek generalnie z zakupu jestem zadowolony bo skrzynia solidna i mocna.
Co mnie nieco zaskoczyło - że przy odrobinie wprawy da się nawet w miarę dużo nabrać - pod warunkiem znalezienia idealnego ustawienia kąta łyżki przez regulację łącznika centralnego - mi wyszło, że lekko zadarty w górę tył jest lepszy niż na poziomo, ale trzeba wbijać się z jednoczesnym unoszeniem łyżki. Wtedy udawało mi się nabrać tyle, że przednie koła traciły przyczepność.
Ale najbardziej zaskoczyło mnie to, że kiprowanie wcale nie jest takie łatwe - chociaż tu jest też specyfika tego co próbowałem - ziemia gliniasta. Dość mały kąt powstawał wywrotu i nie wszystko spadało. To co mniej kleiste to udawało się po przejechaniu kilku metrów z uchyloną skrzynią spadało do zera. Ale i szpadlem w kilku kursach musiałem pomóc.

Co do samego wywracania to sądziłem, że będzie się udawało na podniesionej skrzyni wywracać - ale jednak trzeba opuścić całkiem, zapadka się zwolni i wtedy podnosić. Na koniec skróciłem nieco wieszaki, może z 4-5 cm, ale już brakło mi czasu na dalsze próby. Więc nie wiem na ile to pomoże z wywracaniem. Na fotkach widać mniej więcej ile się udaje nabrać bez większego problemu, a także jaki kąt wywrotu udawało mi się uzyskać.

Gdyby skrzynia była krótsza to ten kąt byłby bardziej stromy i wówczas pewnie by łatwiej wywracało.

Finalnie jednak zadowolony jestem, bo w godzinę przerzuciłem tyle co pewnie w dłuższym czasie bym szpadlem i taczką zrobił, ale bym czuł w plecach - a tak to jedynie kark może boleć od odwracania ciągle głowy w tył :D

Do równania terenu się sprawdza na tyle na ile sprawdziłem, do wożenia kamieni czy np. żwiru pewnie dużo lepiej wywraca się - ale pytanie czy da się jakoś załadować ? Tego nie próbowałem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ