Czy da się zarejestrować z powrotem C-355?

Wszystko odnośnie rejestracji, ubezpieczenia i innych formalności
Awatar użytkownika
AverageUrsusEnjoyer
Posty: 9
Rejestracja: 11 gru 2022, 20:47
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Czy da się zarejestrować z powrotem C-355?

Post autor: AverageUrsusEnjoyer »

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące następującej sytuacji:
Stoi u mnie w garażu ciągnik Ursus C-355, do którego mam dowód rejestracyjny starego typu oraz 2 egzemplarze umowy spisanej ręcznie na kartkach w kratkę. Ciągnik ten posiadał przedtem dziadek lecz zmarł w 2016 roku. W dowodzie rejestracyjnym jest pieczątka w stylu "pojazd wycofany z ruchu" i raczej w takim stanie kupił ten ciągnik dziadek, tj. nie rejestrował go na siebie. Na tych umowach widnieją podpisy dziadka oraz osoby, która widnieje we wspomnianym dowodzie rejestracyjnym starego typu. Moje pytanie jest takie: czy istnieje jeszcze możliwość aby ten ciągnik zarejestrować na zwyczajne białe tablice? Z tego co czytałem, to w przypadku gdy żyje jeszcze współmałzonek właściciela pojazdu (w tym przypadku - moja babcia) to wystarczyłoby coś na zasadzie podpisania z nią umowy i wówczas ja stałbym sie właścicielem pojazdu. I czy wtedy będzie mozna ponownie zarejestrować pojazd wczesniej wyrejestrowany (bo na to chyba by wskazywała ta pieczątka w dowodzie że "pojazd wycofany z ruchu")? Czy to już trzebaby sie bawić w spadki itp. a troche z tym miałem doświadczeń i na ogół jest z tym masa problemów.
Awatar użytkownika
Borekk17
Posty: 386
Rejestracja: 09 gru 2018, 22:30
Lokalizacja: Dzierżoniów
Kontakt:

Re: Czy da się zarejestrować z powrotem C-355?

Post autor: Borekk17 »

Zrobić ciągłość umów do teraźniejszego momentu i podczas rejestracji w wydziale komunikacji zgłosić że dowód rejestracyjny zaginął i wszystko przejdzie
Ursus C-4011 Zetor 3011 major x4 Fortschritt E512
Kościg88
Posty: 19
Rejestracja: 30 cze 2022, 16:32

Re: Czy da się zarejestrować z powrotem C-355?

Post autor: Kościg88 »

Kolega Borekk17 dobrze pisze. My mieliśmy podobnie w sprawie Warszawy. Dziadek wyrejestrował, gdy jeszcze kiedyś była taka możliwość. Potem właścicielem był tata, i na końcu siostra (same umowy bez pieczątek urzędowych). Ale ni gdzie nie szło znaleźć dowodu rejestracyjnego. Siostra udała się do wydziału komnikacji i tam się znalazł.
Martek
Posty: 350
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: Czy da się zarejestrować z powrotem C-355?

Post autor: Martek »

Legalnie to tylko przez spadek
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Czy da się zarejestrować z powrotem C-355?

Post autor: marek »

Jeżeli babcia była jedynym spadkobiercą dziadka to nie ma problemu. Spisujesz z nią umowę i po problemie.Ciągnik rolniczy jest jedynym pojazdem który po wyrejestrowaniu można zarejestrować ponownie.Jeżeli są jednak współspadkobiercy np. Twój rodzic i ewentualnie jego rodzeństwo to chyba umowę trzeba spisać z każdym spadkobiercą dotyczącą jego części spadku tego ciągnika. Jeżeli jednak na sprawie spadkowej wszyscy spadkobiercy dziadka zrzekli się przypadającej im części spadku na rzecz babci to tylko umowa z babcią. Takie jest moje zdanie i nie wszyscy muszą się z nim zgodzić. ;)A posiadany dowód tylko ułatwi sprawę
Martek
Posty: 350
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: Czy da się zarejestrować z powrotem C-355?

Post autor: Martek »

marek pisze: 22 maja 2023, 9:33 Takie jest moje zdanie i nie wszyscy muszą się z nim zgodzić.
Ale Twoje zdanie się nie liczy w urzędzie , musisz opierać się na Art. 931. KC a w wydziale komunikacji przedstawić notarialne bądź sądowe poświadczenie o nabyciu spadku (pojazdu). Przynajmniej w teorii i zgodnie z prawem.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Czy da się zarejestrować z powrotem C-355?

Post autor: marek »

Przecież napisałem o że liczy się to co jest w tym co w sprawie spadku orzeknie sąd.Jeżeli spadek jest przyjęty z mocy prawa to spadkobiercy stają się właścicielami części masy spadkowej jaka przysługuje każdemu z tytułu pokrewieństwa.Natomiast na rozprawie można dokonać takiego podziału jaki komu pasuje i na jaki się zgadzają wszyscy spadkobiercy. Jeżeli jedynym orzeczonym spadkobiercą jest babcia to po problemie. Zmian można dokonywać w przeciągu 6 miesięcy od otwarcia spadku. Po tym terminie przejęcie tylko z mocy prawa i nic już zmienić nie można.Przerabiałem kilka spadków to coś nie coś wiem z autopsji.Znajoma przegapiła 6 miesięczny termin i musiała, pomimo pierwszego stopnia pokrewieństwa zapłacić kilkadziesiąt tysięcy podatku od spadku , a to tylko 7 procent wartości masy spadkowej , więc lepiej pilnować terminów.
ODPOWIEDZ