Gaźnik Jikov 30 POH obrót flanszy mocującej

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
pyj0
Posty: 3
Rejestracja: 01 cze 2023, 7:17

Gaźnik Jikov 30 POH obrót flanszy mocującej

Post autor: pyj0 »

Cześć :)

Zakupiłem niedawno oryginalny gaźnik do dzika. Zauważyłem, że flansza mocująca jest ustawiona pionowo (otwory pod szpilki z kolektora znajdują się w osi cylindra), natomiast szpilki w korpusie rozstawione są w poziomie.
Czy obracał ktoś z Was korpusy gaźnika ( 20 i 1 na zdjęciu) o 90 stopni względem siebie? Czy takie rozwiązanie ma szansę zadziałać?

P.S.
Zdjęcie zaczerpnięte z innego wątku na forum.

Pozdrawiam, Piotrek!
Obrazek
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Gaźnik Jikov 30 POH obrót flanszy mocującej

Post autor: pop »

To gaźnik poziomy,pozycja komory pływakowej musi być jak na zdjęciu,więc jedynie wykonanie flanszy"przejściówki"załatwi temat.Gaźniki tej serii montowane były w różnych silnikach,różnią się doborem dysz,a nawet średnicą przelotu
pyj0
Posty: 3
Rejestracja: 01 cze 2023, 7:17

Re: Gaźnik Jikov 30 POH obrót flanszy mocującej

Post autor: pyj0 »

Dzięki za informację. Rozumiem że zostaje tylko frezowanie? Wątpię żeby taka przejściówka była dostępna.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Gaźnik Jikov 30 POH obrót flanszy mocującej

Post autor: marek »

Rozkręć te 4 śruby i obróć o 90 stopni tak by po zamocowaniu do silnika część z komorą pływakową ustawiona była pionowo a podłączenie wężyka paliwa było od góry. Jedyną częścią gaźnika która nie może być inaczej zamocowana jest komora pływakowa bo grawitacja musi otwierać dopływ paliwa a powietrze w pływaku musi dopływ paliwa zamykać tak by poziom paliwa w gaźniku był stały. Pozostałe zespoły jak przepustnica może być ustawiony dowolnie.W pionie czy poziomie to bez znaczenia Przy tego typu przepustnicy.Jak widać na przedstawionej przez Ciebie grafice rowek który jest widoczny na części mocowanej do silnika jest przedłużony więc dostosowany do takiego przestawienia o 90 stopni. Zwróć uwagę by przy przestawieniu trafiał na otwór w części od filtra powietrza,To prawdopodobnie jest związane z ustawieniem wolnych obrotów i składu mieszanki paliwo powietrze.Swoją opinię opieram na zdjęciach z netu bo dzika nigdy nie miałem, oraz na znajomości zasady działania gaźnika..Przy przepustnicy z iglicą jak np. w motocyklu przepustnica też musi być ustawiona w pionie ale tamte gaźniki nie są dzielone więc opcja mocowania jest tylko jedna.
pyj0
Posty: 3
Rejestracja: 01 cze 2023, 7:17

Re: Gaźnik Jikov 30 POH obrót flanszy mocującej

Post autor: pyj0 »

Rozebrałem gaźnik i wszystko jasne- o ile otwór z dyszy powietrznej da się przestawić, bo faktycznie rowek obwodzi korpus o więcej niż 90 stopni, to jest tam jeszcze jedna dysza, której połączenie jest możliwe jedynie w oryginalnej pozycji ( otwór do otworu). Jedyna opcja to flansza.
Fredrigez#9146
Posty: 67
Rejestracja: 10 maja 2022, 10:41

Re: Gaźnik Jikov 30 POH obrót flanszy mocującej

Post autor: Fredrigez#9146 »

Tak czytam i widze że nikt koledze nie powiedział że w silniku jest taka flansza przestawiającą te otwory z poziomu w pion. Gaźnik to raczej bym poczyscil i poskładał, gdzie ważne by przesłonę ssania dotrzeć na paste by była faktycznie szczelna, wtedy ten gaźnik pracuje naprawde dobrze. I Tak jak mówię miedzy korpusem a gaznikiem jest jeszcze taka aluminiowa flansza na kształt kwadratu.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Gaźnik Jikov 30 POH obrót flanszy mocującej

Post autor: marek »

Tak w temacie dysz w gaźniku dopowiem jeszcze jedno. Ostatnio dokupowałem nowy gaźnik do kosiarki taki jaki jest dedykowany do tego typu.Na ofercie były identyczne, Gdy przyłożyłem jeden do drugiego to okazało się że w miejscu połączenia z kanałem dolotowym silnika w starym był otworek zaślepiony , a w nowym nie dość że w tym samym miejscy była zamiast zaślepki dysza tu jeszcze jedna była dodatkowo . Gaźnik zamontowałem i kosiarka pracuje prawidłowo. Wniosek. Nie wszystkie otwory w gaźniku muszą być wykorzystane. Dużo części zamiennych jest robionych do kilku opcji montowania i akurat u mnie te dodatkowe nie zrobiły różnicy w pracy sinika.Proponuje gaźnik przekręcić tak by pasował i zamontować. Jak będzie źle to zawsze flansze zdołasz dorobić. Skoro jeden otwór widocznie niezbędny posiada kanał który pozwala go obrócić o 90 stopni to widocznie ten drugi nie posiadający takiego przesunięcia może być pominięty.
.
Fredrigez#9146
Posty: 67
Rejestracja: 10 maja 2022, 10:41

Re: Gaźnik Jikov 30 POH obrót flanszy mocującej

Post autor: Fredrigez#9146 »

Akurat te dwa kanały o ktorych kolega tu pisze nie moga zostac zaślepione czy pominiete, gdyż jeden z nich doprowadza paliwo do ukladu ssania, a drugi doprowadza powietrze do śrubki regulujacej sklad mieszanki biegu jałowego. W przypadku tego gaznika i silnika byla mozliwosc obrocenia calego silnika na plasko jak w kosiarce i wtenczas gaznik nie potrzebuje flanszy.
ODPOWIEDZ