BHP

Rozmowy nie na temat
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

RE: BHP

Post autor: Ursus c-325 »

Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: BHP

Post autor: damber »

Filmik ciekawy, ale wpadły mi w oko te lampy na błotnikach majorka jakieś nietypowe - chyba z pierwszej serii?
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: BHP

Post autor: chrapek3011 »

Pierwsza wersja lamp w Majorku,krótka seria z takimi lampami wyszła zaraz na początku produkcji.
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

RE: BHP

Post autor: Ursus c-325 »

Wczorajsza tragedia z mojego województwa. Uważajmy przy paszowozach! :
http://orneta.wm.pl/84345,Mezczyzna-wpa ... elila.html
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: BHP

Post autor: papiszon »

Zeszłoroczna kampania buraczana. W sąsiedniej wsi młody chłopak (16 lat) kopał buraki cukrowe sprzętem swojego ojca, ale u sąsiada. W pewnym momencie coś się zapchało w kombajnie i ten nie wyłączając ciągnika, a przynajmniej WOM, chciał usunąć usterkę. Nachylił się, aby rękoma odgarnąć ziemię i liście. Wiał dość silny wiatr i zawiało mu kaptur kurtki do przodu i kaptur został pochwycony przez obracający się wałek. Nawijając kurtkę, przydusiło chłopaka. Pomagający mu znajomy, zanim spostrzegł co się dzieje i zdołał zgasić ciągnik, było za późno. Pierwsza karetka przyjechała bez sprzętu reanimacyjnego, dopiero druga taki miała i po reanimacji udało się przywrócić krążenie. Jednak zdecydowano na transport helikopterem prosto z pola do lubelskiej kliniki. Niestety chłopak nie odzyskawszy przytomności po kilku dniach zmarł. Szczerze Wam mówię, takiego chłopaka ze świecą szukać, on kochał rolnictwo. Niestety chwila nieuwagi, pośpiech i koniec.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: BHP

Post autor: marek »

WOM MUSI mieć osłonę.Inaczej żadnych szans.
Coś ku przestrodze.Kiedyś gdy pracowałem na budowie jako konserwator ustawiałem taśmociąg bo taśma schodziła na jedną stronę i spadały materiały.Zobaczyłem że dzieje się tak z powodu betonu na rolce napędzającej taśmociąg.Żeby było łatwiej czyścić to trzeba było obracać rolką,WŁĄCZYŁEM więc taśmociąg i położywszy się pod spodem obijałem rolką z betonu.Złapało za młotek i jedyne co mnie uratowało to to ,że przez może sekundę metalowa część młotka stanęła na sztorc i zdążyłem wyrwać rękę,ale już mi podrapało.Największa część pozostała z trzonka młotka była chyba wielkości kawałka ołówka.Pewnie urwało by mi rękę a jeżeli wciągnęło to został by najwyżej mielony.Wałek na pewno by nie stanął.Piszę to ku przestrodze żeby NIE NAPRAWIAĆ ŻĄDNYCH MASZYN W RUCHU.Czasami człowiek ma WIĘCEJ SZCZĘŚCIA JAK ROZUMU.Ale radził bym nie sondować ile tego szczęścia.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: BHP

Post autor: Wicher »

Marku, opowiem podobny przypadek jaki spotkał znajomego: Poprawiał rolkę w taśmociągu przy przesiewaczu na kopalni prawą ręką, taśma złapała, szarpnęło, rękę całkowicie wyrwało w łokciu. Jest to właściciel tej kopalni piasku (części potężnej firmy) polskie i zagraniczne kliniki, mnóstwo pieniędzy, nic nie pomogło. I tak miał szczęście że przeżył, ale oddałby każde pieniądze żeby mieć rękę w stanie sprzed wypadku.
To rutyna wywołuję nieuwagę, skoro tyle razy się udało to i następny raz się uda, a to jak najbardziej błędne myślenie.
Widziałem też zakładania paska sprężarki na pracujący wał silnika w c 330, robiła to kobieta w rękawicach, na dodatek łomem -.-
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: BHP

Post autor: damber »

Dokładnie wałek musi mieć osłone, a jak coś robimy przy maszynie to lepiej niech ciągnik ma zatrzymany silnik. Było to już dobre kilka lat temu jak u kolegi przygotowywaliśmy kombajn ziemniaczany GRIMME do sezonu. Ciągnik pracował na postoju, WOM był włączony (bez osłony) kolega wzioł bańkę i poszedł dolać oleju do przekładni maszyny. W tym momencie jak pochylił się nad przekładnią, aby dolać oleju wałek złapał go za koszule i... zdążyłem dobiec do ciągnika i zatrzymać wałek. Była to dla nas nauczka - pamiętajmy, że zdrowie i życie mamy tylko jedno!
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: BHP

Post autor: papiszon »

Wałek w komb. buraczanym napędzający gwiazdę nie ma osłony jako takiej, tylko zabezpieczony jest cały mechanizm siatką lub blachą, ale niestety w tym miejscu najcześciej się zapycha, to zdejmowane są te zabezpieczenia. Przy częstym oczyszczaniu zajmowałoby sporo czasu demontowanie i montowanie osłon. Ale WOM koniecznie trzeba wyłączać, a najlepiej zatrzymać silnik traktora.*pray*
Bizonek
Posty: 42
Rejestracja: 16 lip 2010, 8:07

RE: BHP

Post autor: Bizonek »

Ja opowiem zdarzenie sprzed kilku lat. Mój wujek przyjechał do nas, żeby zerznąć grykę. Po skończeniu zjechaliśmy na podwórko bo w zbiorniku trochę zostało. Ojciec podjechał naszą 55-tką z rozrzutnikiem. Zaczął więc wysypywać ale gryka przystawała do zbiornika kombajnu więc wujek wszedł, żeby obmieść ziarno. Nie pomogły ani moje ani mojego ojca tłumaczenia żeby wyłączył przynajmniej ślimak. wszedł, zjechała mu noga i ślimak rozciął ,,poduszkę'' tj. część stopy tuż przed palcami. Dobre, że ojciec zdążył wbiec i wyłączyć maszynę bo mogłaby nawet połamać czy uciąć nogę. Skończyło się w szpitalu i po kilku tygodniach na rehabilitacji.:(
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: BHP

Post autor: marek »

Jak widać koledzy POŚPIECH I RUTYNA.A potem to już nigdzie się nie śpieszy.Czasami trafi ktoś do mediów .Jedni pokiwają głowami z politowaniem drudzy niedowierzaniem i wszystko wróci do normy.Bo przecież NAM się nic nie może stać bo ,,wszyscy tak robią" to i nam się uda.Czasami ktoś trafi do mediów.Jedni pokiwają głowami z politowaniem drudzy niedowierzaniem i..........................A mówią że Polak mądry po szkodzie.Choć mi pomogło i nie zapomnę tego do końca życia.Od tamtej pory nie tykam maszyn w ruchu.
Bizonek
Posty: 42
Rejestracja: 16 lip 2010, 8:07

RE: BHP

Post autor: Bizonek »

Otóż to Marku. No od tamtej pory mój wujek nie pozwala zbliżyć się do kombajnu w czasie pracy sam też z resztą wyłącza maszynę przy najdrobniejszych czynnościach jak np. Czyszczenie pokrywy chłodnicy ( tak swoją drogą to Claas Mercator 70)
solo424
Posty: 50
Rejestracja: 10 lis 2011, 20:33

RE: BHP

Post autor: solo424 »

mój ojciec spawał przy ładowanym akumulatorze jak nie walnęło maska go uratowała albo wpychali przyczepę drągiem do stodoły ojciec trzymał zaczep stał koło donga dong się ugiął i wystrzelił trafiając go w twarz wuja który to widział powiedział że ojciec aż podfrunął stracił przytomność ciekawe że do dziś wpycha przyczepy drągiem *dull*
lonus
Posty: 207
Rejestracja: 12 gru 2011, 12:28

RE: BHP

Post autor: lonus »

Bardzo ciekawa też jest kosiarka rotacyjna,nożyk znalazłem w środku cukinii na ogrodzie ,a kosiłem ponad 100metrów od ogrodu*eek*. Osobiście jako właściciela nie tylko Vistuli szokuje mnie brak osłony siatkowej na koła pasowe i paski z prawej strony w kombajnach pracujących na pokazach(zdj. z art.CZYM ŻNIWOWANO PO WOJNIE cz III) , jak by ktoś chciał wymiary i zdjęcia żeby dorobić sobie tę osłonę to proszę pisać (swoją muszę naprawić bo syn dorasta)
pawel81
Posty: 78
Rejestracja: 02 lip 2011, 8:59

RE: BHP

Post autor: pawel81 »

Mój kolega miał 1,5 roku jak podszedł do trzydziestki ze zdjętą osłoną okienka sprzęgła. Nie ma całej lewej ręki.:o
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: BHP

Post autor: SEBRIGHT »

Temat dawno zapomniany, ale kilka zdjęć jakie znalazłem na necie, skłoniło mnie do odkurzenia go :)
http://www.tv28.pl/3215-co-widac-zza-ty ... horyzoncie
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: BHP

Post autor: Marcin125p »

RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: BHP

Post autor: damber »

Słyszałem o tym tragicznym wypadku w teleexpresie. Aż się nie chce wierzyć, że to stało się naprawdę! [*]
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 1002
Rejestracja: 26 lip 2012, 22:48

RE: BHP

Post autor: Przemo »

Panowie to jest DRAMAT po prostu*tdown*
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: BHP

Post autor: Marcin125p »

RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
ODPOWIEDZ