c-308 lub Dzik-2

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: Jacek ze Skansena »

Krzysiek C 308 nie musi być rejestrowany( choć w przeszłości "Dziki" i " C 308" posiadały rejestracje) Powinien mieć przegląd tech i OC tak jak ktoś tu wspomniał.
Awatar użytkownika
parys74
Posty: 75
Rejestracja: 21 paź 2011, 21:38

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: parys74 »

Uczestnicząc w dyskusji na forum pojazd wolnobieżny doszedłem do wniosku popartego argumentami innych forumowiczów, ze ciągnik jednoosiwy Dzik2 jast rodzajem ciągnika rolniczego i jako takowy musi być zarejestrowany. Zainteresowanych odsyłam do tematu Pojazd wolnobieżny.

Druga sprawa to program w cyklu "Legendy PRL-u" i odcinek o Dziku2 według mnie to kupa bzdur. Właściel Dzika zasłyną z tego ze Dzik mu wpadł porzypadkowo w łapy i rząda za niego chyba z 4 tys za tule był kiedyś wystawionu.
Tutaj film http://tvnplayer.pl/programy-online/leg ... ,5201.html
Awatar użytkownika
scatman
Posty: 36
Rejestracja: 24 lis 2011, 1:07

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: scatman »

Przyznać się kto mi go dmuchnął z przed nosa :) Mnie było mnie w kraju i jakiś szczęśliwiec go kupił bo gość nie umiał się doczekać maila.

Pochwalcie się jeżeli ktoś był to z forum w jakim naprawdę stanie był ten dzik, bo wyglądał na fajną bazę do remontu.

http://allegro.pl/show_item.php?item=1976468019
Awatar użytkownika
Santi2006
Posty: 302
Rejestracja: 17 maja 2009, 12:17

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: Santi2006 »

Fajny fimik na TVN Turbo o Dzik 2
http://tvnplayer.pl/programy-online/leg ... e][b]mapet napisał/a:[/b]
bylo tak ze normalnie jak wbiles bieg to kola byly tak jak w samochodzie na biegu jest czyli jak pchales to nie jechal jak na luzie tylko one napedzaly wal no i odpalal z popychu normalnie natomiast jak wciskalismy ten pedal to na postoju kola sie blokuja a jak jechal to zwalnial az do skasniecia...[/quote]


Jak włączysz bieg to oczywiście koła będą ciągły, ale silnikiem nie pokreci (tak jest oryginalnie). Ponieważ szczęki sprzegła odśrodkowego są w pozycji jałowej czyli nie ciągną. Nie wiem czy widziałeś jak działa działa sprzegło odśrodkwe w zagęszczarce (odpalasz silnik, nic sie nie dzieje. Dopiero jak dodasz gazu zaczyna ciągnąć wibrator i zaczyna działać zageszczarka)
mapet
Posty: 7
Rejestracja: 04 lis 2011, 14:36

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: mapet »

no wlasnie jak pchamy to silnikiem kreci bo odpalay go z popychu czyli musi miec jak pisales inne sprzeglo dlatego nei wiem wlasnie jak przerzucac te biegi :)

sprzeglo odsrodkowe to wiem co to , pocket bika mam :)
Awatar użytkownika
Santi2006
Posty: 302
Rejestracja: 17 maja 2009, 12:17

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: Santi2006 »

Musisz tylko namierzyć sprzęgło w swoim sprzęcie. jeżeli masz sprzegło typu samochodowego to normalnie możesz zmieniać biegi podczas jazdy. Jeżeli sprzegła nie posiadasz znaczy że musisz ściągnąć silnik i zobaczyc co tam jest za konstrukcja. Moze masz oryginalne sprzegło tylko sie zblokowało jakimś cudem.
mapet
Posty: 7
Rejestracja: 04 lis 2011, 14:36

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: mapet »

dzieki kolego popatrze dokaldniej
Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 217
Rejestracja: 07 sie 2006, 21:44

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: Piotr »

Co wy piszecie? Jeżeli mi ktoś mówi, że dzik jest pojazdem wolnobieżnym wymagającym rejestracji to ja pytam: co będzie jeżeli odczepisz mu przyczepę lub liska? Co? pojedziesz czy pójdziesz za nim? Jeżeli będziesz szedł to co? To chyba nim nie jedziesz, prawda?
Ja aby dojechać do Wilkowic wykupiłem ubezpieczenie na pojazd wolnobieżny w kwocie 98zł i z Leszna do Wilkowic dojechałem i wróciłem. Bardzo Was proszę nie bądźcie papiescy bardziej od papieża. Swoją drogą Ursus C-308 lub Dzik to pojazd ogrodniczy a nie rolniczy - to kolejny argument. W najgorszym wypadku przyjdzie nam je zgłosić do konserwatora zabytków, wykupić przegląd jednorazowy i stać się niewolnikiem polskiego prawa. Pozdrawiam.*clap*
Awatar użytkownika
parys74
Posty: 75
Rejestracja: 21 paź 2011, 21:38

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: parys74 »

Masz rację Piotrze nie myślałem o tym w ten sposób. Ciekawe co inni mądrzy na takie dictum powiedzą*saycheese*
krzysiek19750
Posty: 27
Rejestracja: 30 gru 2009, 22:43

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: krzysiek19750 »

dzeki za wiadomosc a moze ma ktos do sprzedania maskie ciezarki i ciegła do włanczania blokat do u-308
robson372
Posty: 171
Rejestracja: 07 kwie 2009, 22:12

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: robson372 »

Odnośnie rejestracji, to wydaje mi się że w przypadku dzika, działa ona podobnie jak w przypadku kombajnu zbożowego. Na moim dziku a dokładnie na przyczepie, zamiast tablicy rejestracyjnej, jest tabula z imieniem i nazwiskiem właściciela a także powiat. Kiedyś to wystarczyło do poruszania się po drogach publicznych, nie wiem jak jest teraz. Kombajny zbożowe chyba nadal mają jedynie tablicę z imieniem i nazwiskiem właściciela, a w przypadku posiadania wielu kombajnów, to wystarczyło jedynie dopisać numery, czyli ponumerować maszyny.

Co do programu o dziku, to rzeczywiście jest tam wiele bzdur. Choćby takich że dzik ten nie ma oryginalnej przyczepy, jest ona z ursusa c-308. Do tego dzik osiąga szybkość prawie 16 km/h według danych z instrukcji obsługi(w rzeczywistości często ponad 20 km/h szło nim wyciągnąć). 13km/h osiągał ursus c-308. Był wolniejszy od dzika na każdym biegu, bo miał inną skrzynię. Do tego bzdurą jest że pojazd ten nie służył rolnikom, wielu rolników uprawiało nim pola, od orki po siew. Głównie zresztą kupowali go właśnie rolnicy do prac w polu i w gospodarstwie. Dzik mógł być silnikiem stacjonarnym, a także można było do niego zamontować choćby piłę do drewna, gdzie jest to pokazane w czasopiśmie "Automoblista".
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: marek »

Byłem dziś w moim wydziale komunikacji i zapytałem o dzika.Otóż dzików się nie rejestruje gdyż jest on w chwili obecnej klasyfikowany jako URZĄDZENIE.:D Jedyny dzik jaki jest na liście do rejestracji to DZIK C3 jeżeli komuś coś to mówi bo ja nie znam się na dzikach.Nie chodzi tu chyba o ursusa C 308 bo gość powiedział wyraźnie DZIK C 3.Gdy zapytałem o dziki to bardzo dobrze wiedział o co chodzi i jak to wygląda natomiast o DZIK C 3 nie umiał mi nic powiedzieć.Przeczytał tylko z listy.Chyba to już wystarczy za wyjaśnienie czy dziki się rejestruje.Oczywiście dla pewności nie się każdy sam upewni,ale tym z mojego wydziału można wierzyć bo wyglądają na gramotnych. Poza tym przy mnie sprawdzał w kompie.
Awatar użytkownika
parys74
Posty: 75
Rejestracja: 21 paź 2011, 21:38

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: parys74 »

Rovson w pełni się z Tobą zgadzam. Gość pewnikiem przez przypadek trafił na Dzika i go kupił. Mikiciukowi się nie chciało szukać Dzika do programu, a przecież wystarczyło poszukać na internecie i trafić na nasze forum i na pewno znalazłby kogoś chętnego z wiedzą i łąddnym Dzikiem i Ursiusem a tak się tylko ośmieszył i co... I jak to mówią d..a blada
Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 217
Rejestracja: 07 sie 2006, 21:44

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: Piotr »

Marek - jesteś wieeeelki, koniec dyskusji!

Dla Patryka to się chyba już tylko kasa liczy!, Był na Festiwalu w Wilkowicach to mógł się dowiedzieć sporo, ale co tam, szkoda czasu było.
Swoją drogą i tak lubię jego program:D zabytki PRL-u i jego chyba też.
Awatar użytkownika
jarek11144
Posty: 35
Rejestracja: 24 wrz 2011, 12:15

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: jarek11144 »

Remontuje silnik Dzika lecz wystąpił mały problem . Po zdjęciu obudowy na wale korbowym są jakieś pierścienie luźno latają a niektóre są popękane można gdzieś je dokupić. Czy one mają tak luźno latać ?
http://imageshack.us/f/220/zdjcie0008i.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/70 ... 009ka.jpg/
Awatar użytkownika
jw1wojtek
Posty: 58
Rejestracja: 14 sie 2007, 9:35

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: jw1wojtek »

Witam.Są to uszczelniacze pierścieniowe karteru, są one bardzo ważne dla prawidłowej pracy silnika.Radził bym jeszcze sprawdzić obudowe silnika w miejscu gdzie pracują ,jezeli są silne rowki obudowa do wymiany lub naprawy.W tej chwili nie mam nowych zestawów naprawczych używanych mogę ew. poszukać.
Awatar użytkownika
jarek11144
Posty: 35
Rejestracja: 24 wrz 2011, 12:15

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: jarek11144 »

Niestety nie znalazłem tych pierścieni jeżeli mógł by Pan @jw1wojtek poszukać był bym wdzięczny .
Awatar użytkownika
jw1wojtek
Posty: 58
Rejestracja: 14 sie 2007, 9:35

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: jw1wojtek »

Witam.Te uszczelniacze które mam są kiepskie. W najbliższym czasie bede rozbierał silnik jak będą one znośne chętnie odstąpie
Awatar użytkownika
jarek11144
Posty: 35
Rejestracja: 24 wrz 2011, 12:15

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: jarek11144 »

Będe Ci bardzo wdzięczny . Jak już rozbierzesz daj znać na PW *yes*
bonzaj_pako
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2011, 19:38

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: bonzaj_pako »

Witam. posiadam kosiarke prawdopodobnie do dzika. jest mi ona zbędna i moze ktos by chciał ja kupic. domniemam ze pasuje do dzika bo jest ona po dziadku który miał dzika przyczepke i opryskiwacz. jest do tego jakis uchwyt-zaczep, mi ona wygląda na podobna do konnej listwowej.prosze wpisac w google kosiarka konna i ona jest prawie taka sama. jest na kołach takich jak dzik. czyli 16 z jodełką. jerli ktos ma jakies pytania to prosze. w najblizszym czasie spróbuje zrobic jakies foto. pozdawiam
ODPOWIEDZ