Bizon Super 1/35

Czyli ciągniki i maszyny w małych rozmiarach
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Witam. Mam na imię Marcin i do tej pory zajmowałem się głównie modelarstwem lotniczym, lecz postanowiłem, że już czas odbiec troszkę od tego tematu. Chciał bym zbudować model Bizona w skali 1/35. Głównym materiałem do budowy będzie polistyren (mój ulubiony :)) oraz blaszki miedziane, aluminiowe a także nie wykluczone, że będę musiał odlać niektóre części z żywicy. Przez dłuższy czas zastanawiałem się z czego wykonać model, jak zacząć i czy to w ogóle możliwe, czy nie wybieram się z motyką na księżyc. Mam nadzieję, że podołam wyzwaniu.
Zabrałem się narazie za kompletowanie materiałów, zbieraniu dokumentacji zdjęciowej oraz tworzeniu planów (niestety wyskalowane rysunki Bizona są nie do znalezienia). Tutaj pojawia się problem ponieważ jestem studentem i w domu bywam raz na kilka miesięcy, nie mam na bieżąco dostępu do kombajnu, aby go mierzyć i robić zdjęcia. Czy któryś z szanownych kolegów był by skłonny poświęcić trochę czasu i mając dostęp do Bizona pomierzyć go trochę i porobić fotki? Przepraszam za wybredność, ale odpadają zdjęcia robione telefonem (no chyba, że naprawdę dobrej jakości) ponieważ muszą być one wyraźne. Dokładność do 1cm mierzonych elementów w zupełności wystarczy. Będę bardzo wdzięczny na pomoc.
Narazie mam wstępnie wykonane szkice kadłuba młocarni i tylnej części kombajnu. Jak tylko dojdzie przesyłka z polistyrenowymi płytkami i zacznę coś dłubać, wrzucę kilka fotek.

Pozdrawiam Marcin.
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: agrotechnik »

Z050 Super
http://www.bizon.agroport.pl/super.html
Z056 Super
http://www.bizon.agroport.pl/z056.html
Niby to samo ale jednak się różnią trochę.
Galeria:
http://www.jasien.yoyo.pl/bizon/galeria ... hp?album=4


Zaznaczam że bizona jest kilkanaście wersji, każda na inny rynek i w innym wykonaniu.
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Przepraszam za nieścisłości, chodzi mi o Z050 produkowany na rynek polski, kolor czerwony :lol:. Taka galeria to delikatnie mówiąc troszkę mało, nie da się z niej zrobić dobrej dokumentacji, nie mniej dziękuję za chęci.Witam.
Mała zmiana planów, będzie wczesny Z056 a nie Z050.
Byłem w końcu na weekend w domu, porobiłem troszkę zdjęć i pomierzyłem to co będzie mi potrzebne w najbliższym czasie. Przerysowałem jeszcze raz rysunki wprowadzając kilka poprawek. Mam już płytki polistyrenowe, więc mogę się zabierać za większe elementy, czekam nadal na przypływ gotówki, żeby kupić kształtowniki i trochę chemii. Ostatnio jestem bardziej zajęty dwoma innymi modelami, ale powoli będę coś "grzebał" także przy Bizonie.

Stanowisko pracy :)
Obrazek
Może nie najdokładniejsze, ale jak dla mnie wystarczą.
Obrazek
Polistyren o różnych grubościach.
Obrazek
Kopii stron z katalogu części używam do nanoszenia niekturych wymiarów i do poglądu.
Obrazek

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
73michal
Posty: 157
Rejestracja: 08 lip 2008, 23:10

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: 73michal »

Bardzo ładne rysunki techniczne. Życzę powodzenia w budowie.
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: krzmaz7 »

Widzę profesjonalne podejście do sprawy, więc model też na pewno będzie profesjonalnie wykonany. Podobnie jak przedmówca życzę powodzenia w budowie i czekamy na kolejne zdjęcia z przebiegu prac.
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Dzięki za wsparcie, na pewno się przyda bo problemów będzie nie mało. Zrobiłem sobie wczoraj na szybko kadłub, dość niechlujnie poklejony, ale trzymający wymiary. Będzie służył do testów i eksperymentów. Muszę przecież wymyślić jak zmieścić w nim wytrząsacze, sita, młocarnie i wiele innych elementów. Będę na nim rozwiązywał też problemy stricte techniczne, jak, i gdzie zamontować poszczególne podzespoły.
Obrazek
Obrazek

PS. Mam pytanko, wie ktoś może, jaki kolor miała farba podkładowa pokrywająca Bizony?
Awatar użytkownika
Mateusz Rogowski
Posty: 342
Rejestracja: 16 cze 2006, 12:38

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Mateusz Rogowski »

No no, robi sie ciekawie w naszej branży ;) Siadam w pierwszym rzędzie i podziwiam budowe!!
Awatar użytkownika
Daniel93
Posty: 62
Rejestracja: 10 kwie 2009, 20:40

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Daniel93 »

Ja tak samo!;)
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: damber »

Hej tam w tym pierwszym rzędzie jest jeszcze miejsce ;)
To musze widzieć z bliska :)
Świetnie się zapowiada :yes:
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Mała aktualizacja, na dziś mam dość. Kątowniki i kształtowniki zrobiłem narazie z klejonych, prostych odcinków, docelowo będą to jednak gotowe elementy firmy Plastruct. Na szczęście na święta jadę do domu, bo muszę pomierzyć wytrząsacze, odrzutnik i młocarnię. Niech Was nie zwiedzie tempo prac, narazie robię wszystko "na brudno" więc robota idzie. Dobra koniec gadania, teraz zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
klusek-rolnik
Posty: 622
Rejestracja: 20 lis 2007, 13:03

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: klusek-rolnik »

No bardzo ładnie... Będzie świetny Bizon...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Ursus »

Również kibicuję :) Widać bardzo profesjonalne podejście.
Co się stanie z tym testowym kadłubem? :)

Mam prośbę, jakbyś mógł wrzucać fotki mniejsze lub miniaturki - trochę się strona rozjeżdza :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Co się stanie z tym testowym kadłubem?
Przyda się pewnie do kolejnych Bizonów, jeśli ten się uda.
Mam prośbę, jakbyś mógł wrzucać fotki mniejsze lub miniaturki - trochę się strona rozjeżdza
Nie ma sprawy, będą miniaturki.

Cieszę się, że się podoba. Nosiłem się z zamiarem budowy Bizona już dawno, ale jakoś nie mogłem się zabrać do pracy. Kilka miesięcy spędziłem nad rozwikłaniem budowy poszczególnych elementów, ich usytuowania, i w ogóle nad koncepcją budowy. Jest to dla mnie nie małe wyzwanie, ale z taką publiką dam radęB).
Awatar użytkownika
Mateusz Rogowski
Posty: 342
Rejestracja: 16 cze 2006, 12:38

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Mateusz Rogowski »

Czy móglbyś podrzucic jakiś adres internetowy gdzie można kupic kątowniki tej firmy?? Byłbym wdzięczny ponieważ drewno i karton już mnie męczy a chciałbym przejśc na pełne tworzywo :rol:
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Profile polistyrenowe produkuje też firma Evergreen, ale są one drogie i trudno dostępne w Polsce. produkty Plastruct'a u nas ma chyba tylko Martola: KLIK
Chyba, że mieszkasz blisko naszych południowych sąsiadów, u nich dostaniesz takie produkty prawie w każdym mieście:).
Płytki plastikowe kupowałem na allegro od użytkownika "kotebi", polecam z czystym sumieniem, są tanie i bardzo miło się na nich pracuje.
Awatar użytkownika
Mateusz Rogowski
Posty: 342
Rejestracja: 16 cze 2006, 12:38

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Mateusz Rogowski »

Dzięki ;) Arkusze mam z kad kupowac ale w sklepach gdzie sie zaopatruje brak własnie profilii...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Ursus »

Może trochę więcej o tej technice?

Widzę, że jest to dość wdzięczny materiał i może i mi by się kiedyś wiedza na temat niego przydała. Jaką on ma grubość? Jest sztywny?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
S 60 bombaj
Posty: 91
Rejestracja: 21 lis 2009, 20:48

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: S 60 bombaj »

No jestem pod wrażeniem bardzo ładnie się zapowiada ten Bizon:D Życzę powodzenia w dalszych pracach
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: krzmaz7 »

Skoro na zamieszczonych do tej pory zdjęciach widać cytuję: "kadłub, dość niechlujnie poklejony, ale trzymający wymiary. Będzie służył do testów i eksperymentów." to jak będzie wyglądał model finalny :o :bigeek: ??? Coś mi się widzi, że nie byle jaki modelarz dołączył do grona Retrotraktorzystów.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: damber »

Masz racje Krzmaz7! Widać, że kolega Lewy nie robi modeli od "wczoraj". Tym bardziej, że zajmował się wcześniej modelarstwem lotniczym gdzie dokładność na pierwszym miejscu stoi.
Oj będzie MODEL!!!
Facebook. old URSUS tractor
ODPOWIEDZ