c-308 lub Dzik-2

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
Awatar użytkownika
Santi2006
Posty: 302
Rejestracja: 17 maja 2009, 12:17

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: Santi2006 »

Może masz walnięty kondensator albo słabo dolega do masy. Ważna sprawa czy kondensator jest mniej więcej takich samych parametrów co stary. W najgorszym wypadku masz uszkodzoną cewkę (za duże napięcie daje co powoduje iskrzenie na platynkach i gorsze osiągi silnika.
Możesz jeszcze sprawdzić czy nie ma przebicia (iskrzenia) w innym miejscu jak przerywacz (założyłeś izolatory bakielitowe w przerywaczu. Młoteczku.) Czy nie masz przebicia najlpiej sprawdzić odpalając silnik w ciemnym miejscu i obserwując okolice przerywacza zapłonu. Może jakiś mały błąd przy wyminie?
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: marek »

Do sprawdzania przerywacza i ustawienia punktu otwarcia stosuje się prosty układ z akumulatora lub baterii i żarówki odpowiedniej do napięcia zasilania. Robimy układ bateria -żarówka- platynka od strony cewki-drugi przewód do drugiej platynki lub masy i drugi biegun baterii. Gdy będziemy kręcić kołem zamachowym to przy zwartym przerywaczu żarówka pali się pełnym blaskiem. W momencie otwarcia przerywacza , żarówka przygaśnie. Wiemy wtedy dokładnie kiedy przerywacz otwiera się co nie zawsze można dokładnie stwierdzić wzrokowo. A ponadto prawidłowość połączeń przerywacz,cewka ,wyłącznik zapłonu, zwarcie kondensatora lub brak zamykania przerywacza poprzez dostanie się między styki jakiegoś zanieczyszczenia.Gdy żarówka nie przygasa lub nie rozpala się przy otwieraniu i zamykaniu obwody przerywacza to gdzieś jest uszkodzenie.
Żarówka nie rozpala się pełnym blaskiem- brak styku przerywacza .
Żarówka nie przygasa- uszkodzona cewka , przerywacz nie otwiera się lub zwarty kondensator.Uszkodzony wyłącznik zapłonu -zwarcie.Przebicie przerywacza na masę
Żarówka gaśnie po otwarciu przerywacza- przerwa w uzwojeniu cewki zapłonowej, lub połączeniach
dzik96
Posty: 173
Rejestracja: 08 sie 2012, 11:53

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: dzik96 »

Mógłby mi ktoś podać numery łożysk na wale do dzika, bo mam zamiar oddać 3 stare wały do regeneracji. A i jeszcze jedno, czy wie ktoś o dobrym zakładzie regenerującym wały do 2t na terenie Śląska?
Awatar użytkownika
Santi2006
Posty: 302
Rejestracja: 17 maja 2009, 12:17

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: Santi2006 »

2 łozyska rolkowe NJ 207
1 łozysko kulkowe 6207
tak jest oryginalnie wg katalogu części, w wersji oszczędnej jest 3 x 6207
od wewnątrz 2 x rolkowe i z jednej strony od zew kulkowe
Awatar użytkownika
Maciej_76
Posty: 158
Rejestracja: 29 lip 2013, 21:23

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: Maciej_76 »

Znam zakład gdzie regenerują lecz w Poznaniu.
Osobiście preferuje 3 x 6207 gdyż znacznie ciszej pracuje silnik niż na łożyska rolkowych, a do prac reprezentacyjnych *rofl* w zupełności wytrzymałość łożysk wystarcza
dzik96
Posty: 173
Rejestracja: 08 sie 2012, 11:53

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: dzik96 »

Czy będzie jakaś różnica montując 3x łożyska kulkowe, czy raczej robić jak w oryginale? Proszę o poradę.
Awatar użytkownika
Maciej_76
Posty: 158
Rejestracja: 29 lip 2013, 21:23

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: Maciej_76 »

Ja sam dzika zrobiłem na kulkach i nparawde silnik ciszej pracuje.
Ważne jest aby te łożyska były dobrej firmy a nie jakieś chińskie
Awatar użytkownika
Santi2006
Posty: 302
Rejestracja: 17 maja 2009, 12:17

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: Santi2006 »

Moim zdaniem na rolkach silnik pracuje również cicho. A rolki posiadaja dwa razy większa wytrzymałość co kulki, co sie przekłada na czas eksploatacji. Co do firmy wiadomo kupisz badziew to zaraz wymiana, kupisz skf górna pólka ale i pochodzi. wszystko zależy co masz zamiar robić, jak będziesz troche Dzika eksploatował to warto trochę dołozyć. A tak na marginesie to silnik tak bulgocze głośno że mało co słychać silnik. jak masz zamiar Dzika przepalić raz do roku to załóż kulki i bedzie ok.
ANDRZEJ 77 napisał/a:
c-308 mam pytanie co jest grane,jechałem dzikiem i uleciały mi platynki w dziku c-308 ściągłem dzika do domu wymieniłem platynki ,cewkę zapłonową,kondensatory ,i świecę wszystko na nowe ,dzik palił na dotyk ,pojezdziłem po polu ,na drugi dzień pojechałem po drzewo ,odpaliłem zajechałem na miejsce załadowałem ,odpaliłem dzika ujechałem 5metrów dzik zgasł co nie odpali to nie odpali zmieniałęm chyba z 10 razy świece brak iskry ,zmieniłem mu na świece z motorka odpalił zajechałem do domu ,na następny dzień wyjechałem na pole pojezdziłem chwile dzik zgasł co nie odpali to nie odpali brak iskry na platynkach przerwa jest i sie iskrzy panowie wie ktoś co morze być grane

Uporałeś się kolego z zapłonem.
seba
Posty: 1
Rejestracja: 17 wrz 2013, 22:19

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: seba »

Witam , poszukuje czytelnego schematu elektrycznego i opisu do dzika
wiechuch
Posty: 68
Rejestracja: 05 lip 2009, 11:10

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: wiechuch »

Kol. Seba tu masz link do strony odnośnie ciągnika dzik, schematów elektrycznych :http://muerte28.republika.pl/index.html Wystarczy w googlach wpisać to co się poszukuje albo szukać dobrze w tym forumB)
snakeman1
Posty: 198
Rejestracja: 16 mar 2013, 20:41

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: snakeman1 »

Witam kolegów.
jako ze dopiero szukam swojego dzika w świecie ....mam pytanie czy ten silnik podejdzie do dzika bez większych problemów?
http://tablica.pl/oferta/silnik-spalino ... 7ba998a5a7

(oczywiście po demontażu przekładni -czy podejdzie pod sprzęgło traktorka ?czy potrzeba coś jeszcze?)
wiechuch
Posty: 68
Rejestracja: 05 lip 2009, 11:10

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: wiechuch »

Witam w szeregach Retrotraktorzystów. Tak ten silnik po zdemontowaniu przekładni podejdzie do dzika. Kolega zaczyna od silnika czy już ma jakiś traktorek bez silnika? Mieszkam po sąsiedzku więc pytam. Pozdro*tup*
hazi
Posty: 111
Rejestracja: 10 lut 2010, 10:28

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: hazi »

http://tablica.pl/oferta/dzik-2-nie-tra ... 5d1191c0ff

mam nadzieje że mnie nikt z tym nie wygoni z forum; sprzedaje z żalem ale takie są koleje losu
snakeman1
Posty: 198
Rejestracja: 16 mar 2013, 20:41

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: snakeman1 »

Niestety dopiero silnik (ale chyba w uczciwym stanie) w miedzy czasie uciekły mi 3 dziki w dobrych pieniądzach dlatego teraz się już nie zastanawiałem. W ostateczności dalej go sprzedam.
GTH
Posty: 3
Rejestracja: 19 sie 2013, 20:17

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: GTH »

Panowie, ma ktos tryb atakujacy od startera, ten polksiezyc od recznego rozrusznika w dobrym stanie, mojego dziczka coraz gorzej zapalac, uzebienie juz mocno zuzyte. Nawet wzialbym w komplecie z mala zebatka walu.
Arek
Posty: 60
Rejestracja: 30 maja 2008, 20:04

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: Arek »

U mnie jest sprawny silnik z Dzika co prawda bez osprzętu,ale to jest. Jeśli to aktualne to moge zdjąć zobaczyć jaki stan.
Zwibel
Posty: 6
Rejestracja: 26 maja 2013, 21:27

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: Zwibel »

Panowie, może ktoś ma do odsprzedania tłok z pierścieniami do dzika??
Niestety błąd podczas składania zaowocował połamanymi pierścieniami i zniszczeniem tłoka*blushing*
Arek
Posty: 60
Rejestracja: 30 maja 2008, 20:04

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: Arek »

Jaki rozmiar tłoka bo ja rozbieram silnik z Dzika sprawny do końca, ale tłok musi być taki jak cylinder więc gdyby pasowało to moge odstąpić. Jeśli cały komplet : tlok z pierścieniami i cylinder to pasuje bez problemu.
Awatar użytkownika
jw1wojtek
Posty: 58
Rejestracja: 14 sie 2007, 9:35

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: jw1wojtek »

Posiadam starter dzika nowy lub używany,tłoki pierścienie i cylindry także mogę odsprzedać.Więcej info na tel.668442566 okolice Wrocławia Pozdrawiam Wojtek
snakeman1
Posty: 198
Rejestracja: 16 mar 2013, 20:41

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: snakeman1 »

http://allegro.pl/dzik-kola-do-liska-i3660222850.html
czy felgi z tych kół są tez felgami na przód?
ODPOWIEDZ