Majorek Sławka.

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

Majorek Sławka.

Post autor: chrapek3011 »

Witam wszystkich.Jak za pewne wiecie,jestem Sławek,mój nick retrotraktorowy chrapek3011.Dlaczego 3011?A dla tego,że nabyłem taki ciągnik.Chciałbym w najbliższym czasie przedstawić jego historię i perypetie związane z remontem.

A więc mój Zetor 3011,tzw.Majorek został wyprodukowany w 1963 roku.Jest to nowszy model z pompą wtryskową wsuwaną,znaną z 4011,a nie na sprzęgiełko.Choć powiem,że sprzęgiełko ma również swój urok...wydaje charakterystyczny dla Majorka stukot.Pierwszym właścicielem po fabryce,w Polsce został PGR Piaski Sztumskie.Posiadam oryginalny dowód rejestracyjny,wydany przez Wydział Komunikacji w Sztumie w dniu 9 listopada 1963.Najlepsze jest to,że w dowodzie istnieje tylko jeden przegląd(badanie techniczne)od nowości.Niestety PGR i właściciel przede mną(był tylko jeden i całe szczęście)odcisnęli silnie swoje piętno.Kupiłem go dlatego,że był cenowo dostępny,posiada dokumenty i był na miejscu.

Dlaczego go kupiłem?Z pasji do pojazdów zabytkowych,z nudów,żeby po wypadku nie dostać tzw.pie...lca.Historia o wypadku nadaje się na osobny temat.Ci co mnie znają już osobiście,wiedzą o co chodzi.
Mieszkam na wsi,jestem mechanikiem pojazdów samochodowych z wykształcenia,związanym z zawodem również zarobkowo,obecnie na rencie...więc cały wolny czas mogę poświęcić na takie hobby.
Pierwsze fotki już do Pawła wysłałem z pierwszych dni po zakupię.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Majorek Sławka.

Post autor: Ursus »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek




Kawał dobrej roboty odwaliłeś, gratuluję. Kurcze, że takie odległości są. Chętnie bym do Ciebie wpadł obejrzeć na żywo efekt końcowy ;)

Pozdrowienia masz również od mojego ojca :) Za trochę Wasze wspólne święto :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Majorek Sławka.

Post autor: chrapek3011 »

Dziękuję za słowa uznania i pozdrowienia...Najlepsze życzenia urodzinowe dla pana Franciszka.

Co do oględzin na żywo,wydaje mi się,że zobaczysz go na żywo na pewno.

Jak go kupiłem to wyglądał tak,jakbym go gdzieś z bagna wyciągnął...jako pojazd typowo rolniczy sprawował się i tak nieźle.

Najpierw zdemontowałem z Zetorka wszystko co zbędne na początek...czyli obciążniki,błotniki od C-360,połamaną i popękaną tablicę rozdzielczą,siedzenie od Malucha i masę mniej istotnych elementów.

Najpierw gruntowne mycie.Kolorów to na nim było...

Przez pierwszy rok posiadania go...za wiele się nie zmieniło.Właściwy remont zacząłem w czerwcu 2011 roku.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Majorek Sławka.

Post autor: Ursus »

No jakby nie zmiana ustroju to byście świętowali hucznie! :D Ale do tego pare dni jeszcze, a poza tym schodzimy z tematu ;)

Ile już przejeździł po remoncie? Jakieś niespodzianki były czy wszystko ok?

U mnie Zetor tak kaprysił, że się doigrał - dziś silnik stoi już obok na palecie ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Majorek Sławka.

Post autor: Wicher »

Ja widziałem zdjęcia po remoncie, ale teraz widząc te po zakupie widzę że włożyłeś w Niego mnóstwo pracy. Ale opłaciło się.
Gratuluję i czekam na następne ciągniki ;)
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Majorek Sławka.

Post autor: chrapek3011 »

Mechanicznie,oprócz sprzęgła był dopracowany.Do sprzęgła(co najgorsze po malowaniu kadłubów)połowiłem siedem razy...do zwichrowanej i przegrzanej tarczy...która była zewnętrznie jak nowa.
Od momentu założenia licznika MTH ma około 40h nakręcone i ze 30 przed.Jeżdżący jest od końca sierpnia zeszłego roku,tyle,że był bez blach...blachy zacząłem robić dopiero wiosną.

Silnik w moim traktorku jest od nowszego modelu,ale również trzycylindrowy,4712,symbol silnika 4701,co w oryginalnym Majorku jest 3001.Mocowo jest różnica 10KM.Średnica cylindra w oryginalnym 3011 jest 95mm,gdzie w moim silniku jest 100mm.Silnik wymieniłem z tego względu,że nigdzie nie mogłem zdobyć oryginalnego bloku.Kiedyś musiał strzelić trzeci korbowód i blok miał wstawioną łatę...Decydując się na całkowity remont...brałem pod uwagę to,że bebechy będą nowe a ,,dziura,,zawsze będzie dziurą.
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

RE: Majorek Sławka.

Post autor: Ursus c-325 »

Zdjęć stanu pierwotnego nie widziałem :) Teraz się rysuje całkowity obraz włożonego serca :) Moje zdanie już znasz Sławek. Traktor wpadający w oko od razu. W ucho zresztą też :p Gratulacje osiągniętego efektu.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Majorek Sławka.

Post autor: chrapek3011 »

Dźwięk,co prawda z resztą,dołożył mu jednak na plus.Mnie też się podoba.Miał być HOT-ROD.Jest.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Majorek Sławka.

Post autor: Marcin125p »

Sławek - masz super traktor!. Szacun - żeś go wyremontował i dałeś mu zasłużoną "emeryturę" :p
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Majorek Sławka.

Post autor: damber »

Aż trudno uwierzyć, że ta "czerwona bestia" którą teraz śmigasz Chrapku była kiedyś tak "zmęczoną" pracą maszyną. Teraz mogę sobie wyobrazić ile pracy włożyłeś w MAJOR-ka. Wielki szacun.
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Majorek Sławka.

Post autor: Jacek ze Skansena »

Szacunek. Jestem jednym z niewielu, którzy mieli okazję widzieć na żywo poszczególne etapy pracy przy Majorku. Sławek widzę ciebie w gronie "Traktor i Maszyna" U mnie jesteś członkiem Honorowym.
Awatar użytkownika
MarekSkansen
Posty: 73
Rejestracja: 27 sie 2008, 9:37

RE: Majorek Sławka.

Post autor: MarekSkansen »

Powiem tylko że miałem okazję się przejechać osobiście w Golubiu Dobrzyniu to jest rakieta Sławek pozdrawiam . Jak ja mówię'' warto żyć dla takich chwil''
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Majorek Sławka.

Post autor: chrapek3011 »

Chłopaki.Jestem dla takich chwil.Mam nadzieję,że niebawem dołączę do Traktor i Maszyna.Jacek jestem zaszczycony.Marek dziękuję.Czekałem na Twoją opinię,bo masz oryginalnego Majorka.Protek,minimalizm pragmatyczno-rolniczy.Pozdrawiam.Niebawem kolejne fotki z remontu.
Na razie jestem pochłonięty Bizonem ZO40 z numerem seryjnym 942...
Awatar użytkownika
dominik5211
Posty: 141
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:34

RE: Majorek Sławka.

Post autor: dominik5211 »

a gdzie moge znaleść fotki już po odnowieniu?
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Majorek Sławka.

Post autor: chrapek3011 »

Fotki po remoncie są w temacie Golub-Dobrzyń 2012.Tylko kilka.Do końca tego tematu jeszcze daleko i nie miałoby to sensu dodawanie teraz już po remoncie.

W galerii na stronie klubu Traktor i Maszyna jest kilka zdjęć z moim Majorkiem i na stronie klubu CGDretro-traktor z Golubia również sporo zdjęć
lonus
Posty: 207
Rejestracja: 12 gru 2011, 12:28

RE: Majorek Sławka.

Post autor: lonus »

Patrząc na zdjęcia po odnowieniu widać "zboczenie":p motocyklowe:)
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Majorek Sławka.

Post autor: chrapek3011 »

Ha,ha,ha,ha,ha.....
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Majorek Sławka.

Post autor: Ursus »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Majorek Sławka.

Post autor: chrapek3011 »

W sumie to zacząłem od kół.Kupiłem opony i dętki(przód i tył).Kupiłem tylne felgi,bo jedna na ciągniku miała zgnity rant.Felgi zawiozłem do piaskowania,żeby zaoszczędzić trochę czasu na czyszczeniu.Po piasku zapodkładowałem,przeszlifowałem podkład na mokro i na to lakier wyjściowy czerwony.Montaż kół odbył się na wulkanizacji.

Następnie poprawiłem hamulce.Wymieniłem cylinderki dla pewności i taśmy hamulca ręcznego,wszystkie możliwe uszczelki i uszczelniacze w zwolnicach,tylnym moście.Podnośnika,mostu,skrzyni biegów oprócz uszczelnienia nie ruszałem,te elementy były w stanie dobrym z plusem.

Cały tył wyczyściłem do litego metalu i poleciałem podkładem tlenkowym.

Następnie przywiozłem drugi silnik(4701).Tak samo,został uszczelniony,wyczyszczony i zapodkładowany.Akurat z tego etapu nie mam zdjęć.Nie miałem jeszcze wtedy swojego aparatu.
Silnik jest mimo upływu lat w stanie fabrycznym,nieotwierany,oprócz wymiany uszczelki miski i uszczelniaczy wału korbowego.Przy okazji otwarcia miski założyłem zawór na pompie,żeby zastosować przystawkę z filtrem olejowym wymiennym w miejsce oryginalnego filtru podwójnego.
Awatar użytkownika
maly-agro
Posty: 368
Rejestracja: 25 lip 2008, 12:50

RE: Majorek Sławka.

Post autor: maly-agro »

Jak mogę wiedzieć ile kosztował silnik ?

A majorek przepiękny, ale czekam na relację z remontu :)
ODPOWIEDZ