Sianie tylko owsa pod dopłaty-kwestia prawna.

Rozmowy nie na temat
starscream5
Posty: 28
Rejestracja: 20 mar 2012, 6:24

Sianie tylko owsa pod dopłaty-kwestia prawna.

Post autor: starscream5 »

Witam Panów :)
Od razu zaznaczam że jestem ogólnie w tym całym temacie lamusem. Potrafię zadbać o maszynę, zrobić wszystko (prawie) na polu i tyle.
Stan faktyczny: co roku na 5 hektarach sieję owies i tylko owies. Nie nawożę tego a kombajnuję tylko 1 hektar żeby mieć ziarna na następne zasianie. Reszta rośnie sobie aby rosnąć. Na jesień wszystko orzę władimircem i wiosną zabawa od nowa. Robię to tylko dla dopłat więc tych 4 ha nie koszę a po prostu zaoruję.
W tym miejscu pojawia się pytanie: jak to wygląda od strony Agencji restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa:
1. Czy mogę tak co roku siać owies?
2. Czy może muszę jednak jednego roku siać coś innego a potem znowu owies?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
lonus
Posty: 207
Rejestracja: 12 gru 2011, 12:28

RE: Sianie tylko owsa pod dopłaty-kwestia prawna.

Post autor: lonus »

Odpowiedź brzmi idź i pytaj w ARiMR, będziesz miał informacje z pierwszej ręki.*yes*
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Sianie tylko owsa pod dopłaty-kwestia prawna.

Post autor: Wicher »

Możesz siać co Ci się podoba, ale musi być "dowód rzeczowy" na polu, żeby satelita coś widziała ;)

U mnie paru takich tylko orze, żeby było widać że coś się na polu dzieje. nawet nie sieją, bo 5 klasa ziemi. Wykaszają łąkę nie zbierając siana - to samo.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
Santi2006
Posty: 302
Rejestracja: 17 maja 2009, 12:17

RE: Sianie tylko owsa pod dopłaty-kwestia prawna.

Post autor: Santi2006 »

Poczytaj sobie tutaj dosyć fajnie jest opisane
http://www.gminarzgow.pl/new/index.php? ... Itemid=232
svecla
Posty: 206
Rejestracja: 06 lip 2011, 23:20

RE: Sianie tylko owsa pod dopłaty-kwestia prawna.

Post autor: svecla »

Mnie osobiscie jako rolnika przeraża taki stan faktyczny, burzy się we mnie krew na takie "rolnictwo".:@

Niemniej jednak, napiszę:
Od strony prawnej, aby otrzymywać dopłaty należy utrzymywać ziemię w dobrej kulturze rolnej. Tutaj kłania sie kodeks dobrej praktyki rolniczej, który jednoznacznie wskazuje, iż w celu utrzymania dobrej kultury rolnej konieczne jest stosowanie płodozmianu. Myślę więc że sprawa jest jasna.
czarny ciagnik
Posty: 73
Rejestracja: 02 lis 2011, 13:16

RE: Sianie tylko owsa pod dopłaty-kwestia prawna.

Post autor: czarny ciagnik »

to samo zboże możesz siać tylko 2 lata z rzędu. Okres ten możesz przedłużyć do lat 4 podwarunkiem:
1. Przyorasz nawóz zielony, tzw poplon
2. Rozrzucisz min 10 ton/obornika.
I wdodatku zgłosisz to bodajże do czerwca w agencji.
Info pochodzi z broszury o dobrostanie zwierząt i roślin rozsyłanej przez ARiMR na jesieni zeszłego roku.
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Sianie tylko owsa pod dopłaty-kwestia prawna.

Post autor: bossmann »

Albo ekotrawe tzn trawa ekologiczna. dwa razy wieksze doplaty i niemozesz nawozow sztucznych dawac jak juz to gmnojowice.
ODPOWIEDZ