Ford 9N z 1947 - UNRA

Wszystko co dotyczy amerykańskich ciągników - John Deere, Farmall, ...
Awatar użytkownika
marek_spectra
Posty: 272
Rejestracja: 02 sty 2013, 19:05

Ford 9N z 1947 - UNRA

Post autor: marek_spectra »

Ale emocje.. własnie kupiłem ! :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Wszystko sprawne na chodzie, własciciel chciał zalewać wodą i odpalać :) Cylindry zalane olejem...ostatnio uzywany 5 lat temu - do konca wszystko działało...

Ale mam pytan!...nie wiem od czego zacząc...
więcej fotek tu:
https://picasaweb.google.com/1128731863 ... 5/FORD1947
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

RE: Ford 1947 - z UNRA

Post autor: Ursus c-325 »

No boski jest! ;) Unrowskich traktorów coraz mniej, a każdy ma ciekawą historię. Szczerze gratuluję.
brutal66
Posty: 633
Rejestracja: 17 sie 2011, 20:48

RE: Ford 1947 - z UNRA

Post autor: brutal66 »

Super koła z przodu;)

Gratuluje zakupu*tup*

Pozdrawiam Tomasz
Zetor 25A, Ursus C- 385, Dniepr 650, Ładowacz UNHZ 500, Pług PZ1, Piła spalinowa Drużba, Snopowiązałka, Suzuki Intruder VLR 1800, Honda PC800
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Ford 1947 - z UNRA

Post autor: drandrzej »

bliźniak ferdka "20"
a czemuz zdj z plandeką ?
wrzuć jakieś całościowe
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Ford 1947 - z UNRA

Post autor: chrapek3011 »

Cacko.No jest świetny.I stan zachowania bardzo dobry.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Ford 1947 - z UNRA

Post autor: Wicher »

Ale machina!
To jest konkret sprzęt!
Zrób mu ładne zdjęcie przed rozbiórką do remontu, będzie na przyszły rok do kalendarza ;D
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
marek_spectra
Posty: 272
Rejestracja: 02 sty 2013, 19:05

RE: Ford 1947 - z UNRA

Post autor: marek_spectra »

Dziękuję! Jest naprawdę piękny! fotki tego nie oddają ale stan blacharki jest fantastyczny, praktycznie bez wżerów, ubytków, śladu jakiejkolwek dziury. Nawet duperele jak klema (uszkodzona niestety) czy sworzen zaczepu! Oczywisćie są lampy choć jedna bez szkła, ze swietnie zachowanymi ramkami i odbłysnikem, szperacz szkło z daszkiem... bede po kolei robił fotki i prosił o opinie co jest koszerne....

Przyczepa.... przyczepa jest ponoć oryginalna od niego, niestety nie wszystkie elementy są oryginalne ale dzyszel , zaczep, i większośc okuć i chyba oś już tak.

Wchodząc na tą stronę zawsze szukałem baneru z tym wspaniałym czerwonym MF em. W życiu bym nie przypuszczał że takie cacko czeka na mnie w sąsiedniej wsi :)

https://lh3.googleusercontent.com/-65Zc ... 183036.jpg

Obrazek

Obrazek

brakująca gałka jest w narzedziówce :)

Obrazek

zbiornik w środku jakby miał 3 lata a nie pół wieku..
Obrazek

Obrazek

sama narzedziówka to oczywiście poniemiecka puszka po masce p.gaz :)


Nie ma korka chłodnicy bo zgubił go własciciel koncząc orkę gdzieś w nocy...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Ford 1947 - z UNRA

Post autor: Ursus »

Gratuluję - koniecznie zrób jakieś fotki porządnej jakości w ładnym słoneczku zanim go rozbierzesz :) Świetnie się zachował.

Detale dodają mu smaczku. Widać że właściciel o niego dbał. Znasz jego historię od początku?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Ford 1947 - z UNRA

Post autor: Wicher »

Wspaniałą baza do odbudowy!
Myślę że znalazłby się niejeden, który by go uruchomił i zostawił takiego jaki jest... ma swój urok.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

RE: Ford 1947 - z UNRA

Post autor: Ursus c-325 »

Tyle lat przetrwał: i początek mechanizacji Polski, rozwój polskich traktorów (przecież Unrrowskie traktory szybko wycofano z państwowych zakładów i kasowano) potem jakoś w prywatne ręce... I w takim stanie się zachować! Śmiem twierdzić, że to wygrany los na loterii. I dla właściciela, i ciągnika.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Ford 1947 - z UNRA

Post autor: Ursus »

Ursus c-325 napisał/a:
Tyle lat przetrwał: i początek mechanizacji Polski, rozwój polskich traktorów (przecież Unrrowskie traktory szybko wycofano z państwowych zakładów i kasowano) potem jakoś w prywatne ręce... I w takim stanie się zachować! Śmiem twierdzić, że to wygrany los na loterii. I dla właściciela, i ciągnika.
Dobre podsumowanie!
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Ford 1947 - z UNRA

Post autor: Wicher »

Chciałbym poznać jego historię...
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Ford 1947 - z UNRA

Post autor: damber »

Ooooooo...! świetny egzemplarz! To cud, że tak się zachował.
No zaskoczyłeś mnie :) Muszę na spokojnie poczytać posty, bo dopiero teraz zobaczyłem cacko *tup*



Podejrzewam, że drugiego takiego samego egzemplarza i to w tak pięknym stanie nie znajdziesz w kraju. Wielki szacun dla poprzedniego właściciela, że tak dbał o sprzęt!!!
Facebook. old URSUS tractor
adrianek1890
Posty: 31
Rejestracja: 11 paź 2013, 16:14

RE: Ford 1947 - z UNRA

Post autor: adrianek1890 »

Świetna maszyna :D
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Ford 1947 - z UNRA

Post autor: Jacek ze Skansena »

Fajny. Bardzo fajny. Mam pytanie: z jakiego rejonu to wyrwałeś jeśli to nie tajemnica
Awatar użytkownika
GMalec
Posty: 379
Rejestracja: 05 sty 2012, 22:13

RE: Ford 1947 - z UNRA

Post autor: GMalec »

~marek_spectra ty nie jestes czasem z podkarpacia?
Awatar użytkownika
marek_spectra
Posty: 272
Rejestracja: 02 sty 2013, 19:05

RE: Ford 1947 - z UNRA

Post autor: marek_spectra »

Tyle co wróciłem z garażu, im dłużej na niego patrzę tym trudniej sie skupić. Słuchajcie - nie ma grama luzu na kierownicy! kręci sie leciutko jakby był ze wspomaganiem, toczy sie bezszelestnie! 10 lat temu miał robiony remont, nowe pierścienie, polerowane tłoki i dorabiane tuleje przez 5 lat pracował jak zegarek a od 5lat stał nie używany. Mam do niego stary blok, tłoki, korbowody, wał, wałek rozrządu... niestety wszystko mniej lub bardziej pordzewiałe... Syn własciela był brygadzistą na dziale napraw silników do kopalnianych agregatów. Jak sie okazało pracował z moim sp Tesciem 42 lata w jednej firmie na jednym wydziale. Zresztą mój sp Ojciec pracował 40 lat ale na innym.

Pierwsze wrażenie jest niesamowite... dobiłem powietrza i praktycznie można było odpalić i jechac do domu. Przez chwilę nawet pomyślałem żeby go holować przez pola miałby ze dwa kilometry ale żal mi sie go zrobiło targać na postronku..

Belka, ramiona podnośnika, przystawka kątowa do kosiarki... nawet oryginalny regler do pradnicy...

Będe robił zdjęcia , prosił o radę jak zabezpieczyć, jak czyscic...

Oczywiscie wyjadę przed dom w ładny słoneczny dzień - zrobię sesje jak jest z tą patyną.

Porządnie umyję , wysuszę natłuszczę żeby ruda nie miała wejscia i zrobię kilka fotek.

Trafi do garażu na kołki, przykryty poczeka aż sie o nim wszystkiego dowiem, naucze...

Nie wiem co bedzie dalej, czas pokaże, ale w tej chwili mi sie wydaje że zostanie taki jak jest.. tylko kosmetyka, naprawa drobnych niedomagań (gril) brakujące elementy.

Ciągnik ma historię, własciciel mi ja opowiadał ale powiem że niczego z tego nie zapamiętałem, po prostu myślałem tylko o tym ciagniku.

Do momentu kiedy nie wyjechałem lawetą z poseji bałem sie że mi go ktoś "ukradnie"

Oczywiscie pojadę jeszcze raz do własciciela z dowodem wdziędcznosci i dopytam dokładnie jaka jest historia tego sprzetu i kolejny raz podziekuje jego rodzinie za zachowanie go w tak fantastycznym stanie.

Podkarpacie - Krosno
Awatar użytkownika
GMalec
Posty: 379
Rejestracja: 05 sty 2012, 22:13

RE: Ford 1947 - z UNRA

Post autor: GMalec »

to prawie ten sam rejon co ja
Awatar użytkownika
marek_spectra
Posty: 272
Rejestracja: 02 sty 2013, 19:05

RE: Ford 9N z 1947 - UNRA

Post autor: marek_spectra »

Kupię dwie sztuki takich (ew. podobnych) opon rozmiar 20 a balon od 7 do 9
Lub zamienie za częsci do c325 (mam silnik felgi, gwiazdy, obciążniki, wały koła, kabinę , kpl oś ramiona podnosnika, lampy jednokolorowe maska328 itp)

Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Ford 9N z 1947 - UNRA

Post autor: Ursus »

Tak zerknąłem do tego działu i zwróciłem uwagę na Twój temat. Jakie są dalsze losy tego pięknego egzemplarza? Od ostatniego postu minęło kilka lat :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ