Budowa kosiarki trawnikowej na WOM

Wszelkiego rodzaju kosiarki ciągnikowe
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: damber »

Witam, tak jak w temacie będzie o kosiarce trawnikowej, a dokładnie o jej budowie, bo na nową mnie nie stać, a z rynku wtórnego też do tanich nie należą. Walają mi się po garażu koła pasowe i inne graty, a także trochę blach, to pomyślałem, że trzeba by coś z tego zrobić. Już od 2 lat myślałem o takiej kosiarce, ale jakoś nie było czasu aby się zabrać za to. Może ktoś z Was też będzie coś podobnego robił, albo ma już za sobą budowę takiej kosiarki i podzieli się wiedzą na co zwrócić uwagę przy takiej konstrukcji :)

Kosiarkę chce też wykorzystywać do rozdrabniania łętów w ziemniakach przed wykopkami.

Bazą kosiarki mają być 3 wirniki o szerokości koszenia 50 cm każdy, ale z tym, że wirniki będą trochę na siebie "zachodzić" całkowita szerokość koszenia wyniesie 140 cm. Kosiarka ma być jak najtańsza w utrzymaniu, dlatego noże chcę stosować takie same jak w kosiarkach rotacyjnych, bo oryginalne noże do kosiarek trawnikowych są bardzo drogie w tych szerokościach (50 cm).
Facebook. old URSUS tractor
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: Wicher »

Pomysł prawie doskonały !

Pierwsza uwaga - jeśli noże mają na siebie zachodzić proponuję połączyć wirniki łańcuchami, tak aby się "mijały" i ich ustawienie się nie zmieniało, ewentualnie ustawić je na różnych wysokościach z tego samego względu...
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: damber »

Słuszna uwaga! Spotkanie się dwóch noży w tym samym punkcie przy prędkości wirników ok. 2000 obrotów mogło by się źle skończyć... Wirniki będą na siebie "zachodzić", ale tylko szerokością roboczą, bo fizycznie spotkanie się dwóch noży w tym samym punkcie będzie niemożliwe z tego względu, że osie wirników nie będą w jednej linii. Środkowy wirnik będzie wysunięty do tyłu kosiarki, a boczne będą bliżej ciągnika.

Wicher, jak możesz, to wrzuć tu foto tej przekładni - zerknę czy by mi zapasowała, a jak mi nie zapasuje, to może ktoś inny ją "przygarnie" ;)
Facebook. old URSUS tractor
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: Wicher »

Przeszukam, miałem na Fotosiku zdjęcia kiedyś to na PW Ci link dam. A jak nie to podpowiem skąd wziąłem :D



Od razu podpowiem Ci jak wykonać/zdobyć osie do noży.
Ostatnio sprzedałem naszemu forumowemu koledze podporę wałka WOM od wiązałki Warty(zamierza robić łuparkę).
Masz tam dwa dość wytrzymałe łożyska kulkowe, dwie pokrywy, bardzo solidną żeliwną obudowę z kalamitką, mocowaną na kołnierz, czyli idealną na kosiarkę... Sam wpadłem na pomysł takiego wykorzystania praktycznie po sprzedaży tejże podpory, ale jako koneser złomowni będę polować :D

Te same podpory były bodajże w rozrzutniku dwuosiowym. Po przetoczeniu obu końców masz gotowe i pewne osie na noże.



Oto link do zdjęcia przekładni:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b05 ... c8fcc.html

Jest tam parę zdjęć trzeba tylko kliknąć poprzednie/następne :)

Taka przekładnia mimo swej dość delikatnej budowy dość dobrze nada się na kosiarkę, przełożenie ma 1:1 więc obroty trzeba będzie nadać na paskach. Jest to przekładnia od adaptera jugosławianki.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
albert
Posty: 94
Rejestracja: 19 sie 2012, 17:24

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: albert »

Dobry temat na osie do noży solidne i wytrzymałe ;)
http://allegro.pl/lozysko-posrednie-pod ... 88115.html
Tylko trzy sztuki troche by kosztowały*rolleyes* Trzeba by było na szrotach się rozglądać.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: damber »

Oj mieć takie piasty :) Najlepiej było by właśnie zbudować taką kosiarkę z części ogólnodostępnych. Wtedy, każdy mógł by ją sobie poskładać we własnym zakresie ;)

Ta przekładnia aż się prosi, żeby ją do śnieżnego pługa wirnikowego wykorzystać. Mi wystarczy zwykła kątowa z wejściem na WOM i wyjściem na szajbę. Ta by mi się marnowała, bo jedno wyjście było by nie wykorzystane.



Byłem pomierzyć te szajby, które mam, to wyszło mi na to, że uzyskam na nich przełożenie 1:2, czyli jak miał bym przekładnię kątową z przełożeniem 1:1, to na wirnikach będę miał obroty większe od WOM'u o jeden raz. Przyjmując, że na wałku będę miał 500 obr/min., to na wirnikach będzie 1000 obr/ min. i chyba to będzie za mało. Obliczyłem jeszcze prędkość na końcach noży dla tych obrotów i wyszło, że noże będą się obracać z prędkością 52,12 m/s - i czy to wystarczy? To jest pytanie...
Facebook. old URSUS tractor
liqwidator
Posty: 276
Rejestracja: 03 maja 2012, 17:34

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: liqwidator »

ta kosiarka ma mieć układ tnący taki jak rotacyjna w sensie bębny z nożami czy coś w ten deseń ?

bo może lepszym rozwiązaniem było by coś na kształt kosiarki listwowej gdzie na listwie były by małe nożyki które nadały by się nawet z kosy spalinowej do tego napęd za pomocą łańcucha w np listwie i napęd na łancuch z wspomnianej wyżej przekładni

no i oczywiście co zostało wspomniane jak noże mają się zachodzić to albo jeden nóz(mówię na przykładzie wykorzystania noża 2 stronnego z kosy spalinowej) nad 2
Awatar użytkownika
konrad43
Posty: 91
Rejestracja: 29 sty 2008, 22:53

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: konrad43 »

Tak jak kolega pisał noże mają być ustawione w trójkąt dlatego nie ma możliwości kolizji niezależnie od napędu.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: damber »

I zaczyna się "zabawa", bo prędkość noży 52,12 m/s jest za mała... I pozostaje szukanie przekładni kątowej z przełożeniem przynajmniej 1:2 lub jeszcze lepiej 1:3. Znalezienie takiej przekładni nie będzie łatwe, bo chciał bym, aby miała końcówkę pod WOM. Przed chwilą oglądałem nową przekładnię o takich parametrach, ale ta cena 550 zł powala z nóg! Pomyślałem sobie, a może by tak zrobić przekładnię samemu bazując na nowych częściach zamiennych. Praktycznie wszystkie potrzebne części można kupić, a zrobić tylko samą obudowę. Koła stożkowe z kosiarki rotacyjnej, wałek z wieloklinem od przetrząsarki karuzelowej, 4 łożyska + dwa uszczelniacze, to wyszło by w granicach 150-180 zł (bez robocizny, bo to jestem w stanie sam sobie zrobić).
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
albert
Posty: 94
Rejestracja: 19 sie 2012, 17:24

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: albert »

Idealna była by przystawka kątowa od C 328 przełożenie 1-2,5 Wejście i wyjście wom, dostępne bez problemu łożyska i uszczelniacze gorzej z trybami.

http://allegro.pl/przystawka-do-c-330-c ... 95048.html

Można i za mniejsze pieniądze trafić, ale jak masz takie możliwości to można samemu sie pokusić na zrobienie takiej przekładni.
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: papiszon »

Pisałem już kiedyś o takim cudeńku, jakie wykonał mój ojciec.
Trzy gwiazdy trójramienne z nożami od kosiarki rotacyjnej, ustawione w trójkąt. Dwa z przodu, po bokach, a trzeci, środkowy cofnięty do tyłu. Gwiazdy były tak rozstawione, że koszone powierzchnie zachodziły na siebie, nie robiąc "mijaków". Przekładnia z dyfra jakiegoś samochodu o przełożeniu 1:4,25. Talerzowe koło było napędowe, a atak odbiorem.Czyli ok. 2100- 2200 obr. na gwieździe. Do tego po 3 noże. Goliło, że...*clap*
Osie gwiazd obracały się w zwykłych piastach (chyba od przyczepy). U dołu, na wałku, do osadzonej tarczy,przykręcone były trójramienne gwiazdy, wykonane z blachy 8 mm. Wygięte lekko łukowato w dół. Noże mocowało się podobnie, jak w kosiarce, na bolec wspawany w resor dociskający od spodu. Napęd z WOM przekazywany był na przekładnię poprzez przedłużony wałek atakujący (koła talerzowego). Przekładnia, bowiem, umocowana była nad trzecią (tylną) gwiazdą. Na wałku, w specjalnym kole pasowym było wytoczenie i służyło jako bęben sprzęgła odśrodkowego. Szczęki sprzęgła na wałku atakującym (odbierającym) przekładni. Dwie następne gwiazdy napędzane były już paskiem klinowym (jednym grubym) od pługofrezarki z rolkami napinającymi. Niestety, ojciec nie dokończył jednej z gwiazd, ale i tak jakiś czas pracowałem tym narzędziem, aż urwał się pas. Nie mogąc dokupić nowego (w tamtych czasach trudno było cokolwiek kupić), ojczulek poprzerabiał te kosiarkę na inny swój patent, który jednak się nie sprawdził do końca i tak się zakończył żywot tych maszyn:o.
A wystarczyło dorobić trzecią gwiazdę, koła pasowe zmienić na zwykłe klinowe, dać po trzy pasy i dalej można było tym śmigać.
Ta maszyna współpracowała z zetorkiem A-25 i z jednostopniowym sprzęgłem trochę było to upierdliwe. Trzeba było mieć kilkumetrową, wolną przestrzeń, aby wjechać w gąszcz z rozpędzonymi nożami, bo inaczej silnik się dusił. A cięło to z powodzeniem trawę, jak i stare porzeczki, wśród których zdążyło narosnąć wszelkiego rodzaju chwastów i samosiejek drzew. Używałem tez do rozdrabniania słomy rzepaczanej, bo wtedy sieczkarnia przy kombajnie to był okaz.*yes*
Dodam jeszcze, że obudowa przekładni zrobiona była od podstaw, a z dyfra wykorzystano tylko tryby.
Gdzieś leży zawalona innymi gratami, jak odgrzebię to cyknę fotkę. Jest też sprzęgło odśrodkowe. Tyle z tego zostało.:o
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: Ursus »

Widziałem kiedyś takie cudo, ale prowizorkę, zrobioną z tylnego mostu żuka. No i nie było noży a łańcuchy.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: papiszon »

To, być może u mojego sąsiada.*annoy* . Też "prowizora" i w zeszłym roku kawałek przerośniętego trawnika chechłał z pół dnia, a i tak kończył kosiarką trawnikową.*clap*
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: jacek0106 »

Najprościej to odrobić taką nową kosiarkę usługowo po ludziach. Ja za sezon pieniążki za ścinacz miałem zwrócone licząc 100zł/godz, kosząc okoliczne odłogi i sady. Sprzęt dla mnie został zamortyzowany i niewiele zużyty. Niech inżynierowie i przemysł robią swoje a my mechanicy i traktorzyści swoje.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: Wicher »

Przekładnia z kopaczki elewatorowej i po problemie :D
Jest ich kupa na częsci na olx :)
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: papiszon »

jacek0106 napisał/a:
Niech inżynierowie i przemysł robią swoje a my mechanicy i traktorzyści swoje.
Należy jeszcze wziąć pod uwagę satysfakcję z własnoręcznie wykonanej maszyny, że o kosztach nie wspomnę.;)
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: damber »

Jak bym wiedział na 100%, że maszyna mi się spłaci, to był bym w stanie nawet wziąć pożyczkę, lub kupić ją na raty.

Papiszon ta moja kosiarka będzie bardzo podobna do tej, którą zrobił Twój ojciec. Widziałem już glebogryzarki zrobione na tylnych mostach od ŻUK'a, ale o wykorzystaniu koła talerzowego i ataku do zrobienia przekładni kątowej nie, a to jest chyba to, czego szukam. Rzuciłem okiem na allegro i znalazłem dyferencjały od BMW, które jako dawca części by się nadawały.
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: Wiesiek »

Miałem już plany na zrobienie takiej kosiarki, ale jak zwykle......czas!! Miała być na 3 noże od kosiarki ogrodowej spalinowej o średnicy ok 550mm umieszczone na płycie głównej w układzie trójkąta, podobnie jak pisze kol. Papiszon. Wałki tych noży osadzone na łożysku piasty przedniej od Łady.( ok20 PLN szt) Wałki i osadzenie łożysk, niestety trzeba było wytoczyć, albo przerobić przednie półoski Łady. Napęd z WOMu przekazywany na przekładnie kątowo-pasową od C325-328. Z tej przekładni paski klinowe na wałki z nożami. Sama przekładnia zamocowana ruchomo, aby służyła do naciągu pasków, albo dodatkowo koło naciągowe. Prędkość obrotowa noży od 3 do 4 tys. obr./min, podobnie jak w typowych kosiarkach ogrodowych. Zaletą napędu paskowego jest ewentualny poślizg w razie większej kolizji noża z przeszkodą, no i przede wszystkim możliwość dowolnego doboru prędkości noży.
Reszta obudowy na ruchomych, regulowanych kółeczkach - podpatrzeć można w jakimś agregacie wykaszającym Zawieszenie typowe do traktorka.Urządzenie bardzo ekonomiczne i nie wymagające dużej mocy.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: damber »

Panowie mam pytanko, bo nie wiem czy dobrze rozumie... Oglądałem dyferencjał o przełożeniu 2,93, czyli 2,93:1 ??? *rolleyes*
Facebook. old URSUS tractor
Darcio
Posty: 81
Rejestracja: 11 sie 2007, 20:28

RE: Kosiarka trawnikowa do ciągnika rolniczego

Post autor: Darcio »

ODPOWIEDZ