Zetor k25 i kosiarka rotacyjna

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
Robik
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:33

Zetor k25 i kosiarka rotacyjna

Post autor: Robik »

Mam pytanie do użytkowników Zetorków K25, czy ten ciągniczek da radę pracować z kosiarką rotacyjną szerokość koszenia 160 cm? Czy może z mniejszą 135 cm? Czy taka kosiarkę da się tak ustawić by kosiła trawę na wysokości np. 15 cm?
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Zetor k25 i kosiarka rotacyjna

Post autor: Majo »

Z 1.6m będzie mieć problemy.

Regulować można przez dokładanie podkładek pod noże, ale z tego co wiem to na pewno nie do 15cm...

Zetorem w ogóle ta praca będzie mało komfortowa z racji jednostopniowego sprzęgła. Trzeba jednocześnie rozpędzać i maszynę i traktor przez co początku nie skosisz. Sprawa druga, że Zetor nie jest zbyt zrywny więc rotacyjnej wraz ze swoją masą szybko nie rozrusza...
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Zetor k25 i kosiarka rotacyjna

Post autor: SEBRIGHT »

Plus ciężkie koło zamachowe też robi swoje. Sam silnik potrzebuje trochę czasu żeby wkręcić się na obroty, a co dopiero z rotacyjną...
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Zetor k25 i kosiarka rotacyjna

Post autor: Majo »

Wszystko by pięknie grało gdyby był drugi stopień sprzęgła...
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 1002
Rejestracja: 26 lip 2012, 22:48

RE: Zetor k25 i kosiarka rotacyjna

Post autor: Przemo »

Siema,da radę wiadomo nie będzie tak szło jak c-360,bo wolniej trochę ale da radę, I właśnie panowie to ciężkie koło zamachowe którego widzę tak się boicie, zetorkowi bardzo pomaga przy niedobrze mocy czy to przy rotacyjnej czy też przy prasie Z-224, Majo co ty tak się uczepiles sprzęgła jednostopniowego,trza se umieć radzić w polu.Kolego ROBIK rozpędzasz kosiarke na luzie do wys.obrotow potem sprzęgło wbijasz jedynkę i butujesz:p myślisz że zetor stanie??! Spróbuj a zobaczysz, mój nie staje *yes*
P.S.jak trzeba to rotacyjna gole boisko na 5cm;)
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Zetor k25 i kosiarka rotacyjna

Post autor: Majo »

Wiem, koło zamachowe jest na plus w tym wypadku :)

Nie uczepiłem się :) ale komfort lepszy na dwójce:D
Awatar użytkownika
krypton
Posty: 200
Rejestracja: 02 wrz 2009, 21:16

RE: Zetor k25 i kosiarka rotacyjna

Post autor: krypton »

Kolego Przemo, tylko nie wiem czy wrzucisz jakikolwiek bieg przy kłowej skrzyni biegów. Przemyśl temat.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Zetor k25 i kosiarka rotacyjna

Post autor: Majo »

W teori niemożliwe. Rozpędzona rotacyjna cały czas kręci wałem WOMu i sprzęgłowym. A skoro sprzęgłowym to tak jakby wrzucać bieg bez sprzęgła...

Ale w praktyce... :D wszystko sie może zdarzyć:D
Robik
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:33

RE: Zetor k25 i kosiarka rotacyjna

Post autor: Robik »

Ja to kombinowałem tak: po obu stronach łąki 200 m długiej jest droga 3,5m. Wrzucam drugi lub trzeci bieg z podniesiona kosiarką i ruszam w łąkę, opuszczam i tnę na drugi koniec. Tak jeździłem Osą i nawet nieźle szło. Wysokość koszenia np. 20 cm ustawiałem tak, że dobrałem odpowiednią długość łańcucha podnoszącego w Osie i całe zawieszenie kosiarki podwiesiłem na na dodatkowym łańcuchu tak, że nie opadła więcej niż 20 cm nad ziemią. Nie wiem czy z rotacyjną taka sztuczka jest możliwa? Widziałem nieraz jak C-330 kosiły rotacyjną 160 cm, dlatego myślę czy bociek dałby radę. Oczywiście bez galopu i zarzynania silnika. Koszenie muszę wykonać bo UE tak chce :) a łąka wciąż ryta przez dziki, więc trzeba wysoko żeby kosiarki nie popsuć. Przemo jaką szerokością kosisz swoim Zetorkiem?
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Zetor k25 i kosiarka rotacyjna

Post autor: SEBRIGHT »

W teorii niemożliwe, ale w praktyce... Polak potrafi :)
Jeśli masz na tyle wprawy żeby na słuch dobrać obroty silnika tak, aby koła zębate miały mniej więcej równe obroty to i bieg wbijesz bez zgrzytu :)
W Zetorku nie próbowałem takich manewrów, jako że nigdy nie było potrzeby, ale np w Maluchu, choć I-wszy bieg miał niesynchronizowany, tak do 20km/godz odpowiednio dodając gazu wbijałem jedynkę praktycznie zawsze bez zgrzytu :D
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Grigs
Posty: 634
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

RE: Zetor k25 i kosiarka rotacyjna

Post autor: Grigs »

Do koszenia na wysokości najlepsza jest listwówka, rotacyjna też tylko z hydraulicznie sterowanym opuszczaniem zespołu tnącego talerzy.
Po dobraniu takich obrotów do wrzucenia biegu bez zgrzytu to równa sie ponownym bujaniem rotacyjny na luzie.
klaudiusz
Posty: 183
Rejestracja: 28 mar 2010, 21:27

RE: Zetor k25 i kosiarka rotacyjna

Post autor: klaudiusz »

Fajny temat związany z koszeniem łąk, nie jedną Kretowinę przekośiłem i szło ale tak wysoko to koledzy ciężko kosić chyba że kółka do listwowej se przykręcicie ale będzie to kłopot .Coś takiego jak mają rotacyjne co wiszą z przodu ciągnika. Majo - rotacyjne nie są na sztywno połączone z kardanem tam jest sprzęgło zapadkowe które ciągnie w jedną kierunku jak w kolarzówce wyścigowej. Przy okazji pozdrawiam Pana konstruktora który zrobił moją kosiarkę co wisi na zetorku z boku i służy tyle lat a pochodził z okolic Białej prudnickiej (Solec ).*annoy*
grzegorz 1969
Posty: 250
Rejestracja: 24 mar 2013, 12:11

RE: Zetor k25 i kosiarka rotacyjna

Post autor: grzegorz 1969 »

Władkiem też się rozpędza na luzie, a potem bieg i się da, a od kiedy mam wajchę od rewersu, to jest bajka, zmiana kierunku jazdy bez problemu, rewers łatwiej wchodzi niż biegi.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Zetor k25 i kosiarka rotacyjna

Post autor: Wicher »

Kosiarki rotacyjne tną na 32 albo na 42 mm, inną wysokość uzyskasz wstawiając pod talerz ślizgowy pierścień dystansowy (najbardziej rozpowszechnione mają 12 mm)
Kosiarka MUSI pracować oparta talerzami o ziemię!
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Rolnik Kolekcojner
Posty: 122
Rejestracja: 05 sty 2021, 16:00

Re: Zetor k25 i kosiarka rotacyjna

Post autor: Rolnik Kolekcojner »

Nie chcę zakładać nowego tematu, więc odświeżam ten wątek.
Posiadam Zetora 25 z silnikiem C-330. Czy poradzi sobie z czeską rotacyjną ztr 165?
Byłby to nieduży obszar, może 20 arów. O podnośnik nie mam obaw, ponieważ nie musiałbym nigdzie dojeżdżać tylko po zapięciu kosiarki od razu bym kosił.
Miejscowość o, której wspomniał klaudiusz jest niedaleko mnie, parę kilometrów, można wiedzieć kto to robił, jeśli w ogóle to przeczytasz.
Awatar użytkownika
Tomek_J
Posty: 400
Rejestracja: 26 lip 2007, 6:50
Lokalizacja: Okolice Pyrzowic
Kontakt:

Re: Zetor k25 i kosiarka rotacyjna

Post autor: Tomek_J »

Rolnik Kolekcojner pisze: 12 cze 2021, 19:07Posiadam Zetora 25 z silnikiem C-330. Czy poradzi sobie z czeską rotacyjną ztr 165?
Miałem Zetora 25A z silnikiem C-328 i na początku swojej "kariery rolniczej rolnika doniczkowego" kosiłem ok. 0.5 ha właśnie czeską 165-ką, pożyczaną od sąsiada. Na niskim biegu i bez szarżowania zetorek mimo sporych oporów, wynikających głównie z masy narzędzia, dawał radę, nie stwarzał problemów. Ale mimo wszystko sugerowałbym 1,30 - dla zdrowotności ciągnika. Na małą powierzchnię 1,30-ka w zupełności wystarczy, a da się taką bardzo tanio "ustrzelić" na OLX-ie.
Rolnik Kolekcojner
Posty: 122
Rejestracja: 05 sty 2021, 16:00

Re: Zetor k25 i kosiarka rotacyjna

Post autor: Rolnik Kolekcojner »

Już porzuciłem ten pomysł, ponieważ znalazłem kosiarkę osę niedaleko w dobrych pieniądzach.
mariusz11
Posty: 5
Rejestracja: 29 maja 2021, 6:07

Re: Zetor k25 i kosiarka rotacyjna

Post autor: mariusz11 »

Witam. Jeszcze w tamtym roku kosiłem czeską 1.65 rotacyjną władimircem. Powiem tak. Po równym idzie dobrze Gorzej jak pod górkę łąka. Wtedy jest problem bo brakuje mocy do tego stopnia że trzeba stanąć i rozpędzać kosiarkę od nowa.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

Re: Zetor k25 i kosiarka rotacyjna

Post autor: Majo »

Chciałem nieco sprostować moje wcześniejsze wypowiedzi o Zetorze z rotacyjną... a mianowicie w tym roku działałem swoim Zetorem z rotacyjną 1.35m. Nie kosiłem dużo, ale jakieś obserwacje mam. A najważniejsze to to, że zapomniałem o wolnym kole w kosiarkach. Także nic nie robi brak dwustopniowego sprzęgła. Normalnie rozpędziłem rotacyjną na luzie, sprzęgło (tu działało wolne koło), bieg i jazda.

Z resztą sami zobaczcie:


https://youtu.be/w6kHK9oENRk
Ostatnio zmieniony 01 sty 2022, 21:35 przez Majo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
jarekstryszawa
Posty: 675
Rejestracja: 12 gru 2012, 20:35
Lokalizacja: Stryszawa
Kontakt:

Re: Zetor k25 i kosiarka rotacyjna

Post autor: jarekstryszawa »

Piknie!
Masz automat do światła cofania?
ODPOWIEDZ