Zetor 25 remont

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

Znowu kłopot. Uszczelka pod głowica znowu puściła. Troche bombelkuje w miejcu pod pierwszym cylindrem. Nie wiem czy dociągnąć ją jeszcze czy wumienić uszczelke. Mam zapasową miedzianą, terazniejszej produkcji ale magnes ją przyciąga. Dostałem też uszczelkę ze starych zapasów, magnes jej nie przyciągał i ją właśnie założyłem no i puszcza. Była ona bardziej miekka niż ta co mam.
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 25 remont

Post autor: Ursus »

Te "miedziane" współczesne to nie mają prawie nic z miedzią wspólnego - może kolor :)

Po której stronie bąbelkuje? Pod wtryskami? Jaką siłą dociągałeś?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

Bąbelkuje dokładnie pod pierszym wtryskiem. A dociągałem na wyczucie, nie mam klucza dynamometrycznego.
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

Czy ten zaczep z tego ogłoszenia jest w całości orginał?
https://www.olx.pl/oferta/zetor-k25-zac ... 76ad71cc43
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
gumiok
Posty: 94
Rejestracja: 04 wrz 2017, 22:59

Re: Zetor 25 remont

Post autor: gumiok »

zalorze sie zy tympy mlokos ludyniec usuwojoncy ni wi
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Zetor 25 remont

Post autor: widelec77 »

gumiok pisze:zalorze sie zy tympy mlokos ludyniec usuwojoncy ni wi
Musisz trochę :mrgreen: popracować nad pisownia kolego bo niewątpliwie
masz wiedzę ,ale nikt nie rozumie co piszesz.Moze niech Ci szwagier pomoże poprawniej
pisać.
Grigs
Posty: 634
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

Re: Zetor 25 remont

Post autor: Grigs »

Taa daj Szwagrowi niech robi za konwerter poprawnej pisowni :D

Co do zaczepu to wtrącę sie i rozwikłam co nie co, otóż jest to 80% org. prócz tych płaskich dospawanych blach przykręconych do skrzynii.
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

A zamiast tych blach bocznych jak on powinien być mocowany?
I znalazłem przyczyne dlaczego świece nie grzeją. Urwany drut oporowy w kolektorze ssącym. I nie wiem jak go umocowac w tym małym otworze. Pospawać mosiądzem? I jaka powinna być jego długość.
No a sekcje pompy wtryskowej mają jakiś symbol? Zawsze coś wypada i jeszcze ich nie ogarnąłem.
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
Grigs
Posty: 634
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

Re: Zetor 25 remont

Post autor: Grigs »

Na szybkiego od lewej drugi to opcja:
Obrazek

Drut, jeśli nie jest przerwany na środku to jeszcze można go rozciągnąć, ale lepiej wychodzi sie jeśli sie go wymieni, długości nie sprawdzałem.
Sekcje, te ze starych zapasów jakie przyszło mi robić mają cechowanie marką firmy WZM, te nowe nie wszystkie mają, to większość jest brane prawie od tego samego ale mniejsza o to, jest jeszcze nabity rowek na główce tłoczka sekcji w kierunku jego długości i tym trzeba ustawić ku górze je przy przykręcaniu pompy do bloku.
rosch8
Posty: 15
Rejestracja: 14 lip 2018, 23:23

Re: Zetor 25 remont

Post autor: rosch8 »

Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor Super 50
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

Czy do wymiany sekcji i zaworków zwrotnych potrzebne są jeszcze jakieś podkładki miedziane lub coś innego?
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
rosch8
Posty: 15
Rejestracja: 14 lip 2018, 23:23

Re: Zetor 25 remont

Post autor: rosch8 »

podkladki pod zawory mne dal polyamidove, plastikove. Rozimary nemam...
Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor Super 50
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 25 remont

Post autor: Ursus »

Czasem pod sekcje trzeba dać podkładkę miedzianą, ale one są cienkie jak papier dosłownie - żeby uszczelnić sekcję w obudowie pompy. Problem jest te podkładki dostać. Teraz też szukam.
Drut oporowy można rozciągać, ale zmniejszając jego długość, zmieniamy jego opór - więc trzeba to robić z rozsądkiem. Nie radziłbym łączyć tego drutu na jakieś tulejki skręcane jak do przewodów - bo może to zostać wciągnięte do cylindra w razie urwania ponownego.

Jeśli sobie skrócisz ten drut to najlepiej wyjąć świece żarowe, połączyć wszystko tak jak na ciągniku i sprawdzić jak się to nagrzewa. Choćby dla własnej wiedzy. W każdym naszym Zetorze inaczej to trochę przebiega i wiemy np. że w jednym trzeba poczekać aż się dobrze zagrzeje żarnik na desce, a w innym gdzieś opór jest słabszy na żarniku i świece rozgrzewają się szybciej.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

Ursus pisze:Czasem pod sekcje trzeba dać podkładkę miedzianą, ale one są cienkie jak papier dosłownie - żeby uszczelnić sekcję w obudowie pompy. Problem jest te podkładki dostać. Teraz też szukam.
Drut oporowy można rozciągać, ale zmniejszając jego długość, zmieniamy jego opór - więc trzeba to robić z rozsądkiem. Nie radziłbym łączyć tego drutu na jakieś tulejki skręcane jak do przewodów - bo może to zostać wciągnięte do cylindra w razie urwania ponownego.

Jeśli sobie skrócisz ten drut to najlepiej wyjąć świece żarowe, połączyć wszystko tak jak na ciągniku i sprawdzić jak się to nagrzewa. Choćby dla własnej wiedzy. W każdym naszym Zetorze inaczej to trochę przebiega i wiemy np. że w jednym trzeba poczekać aż się dobrze zagrzeje żarnik na desce, a w innym gdzieś opór jest słabszy na żarniku i świece rozgrzewają się szybciej.
Ale jak ten drut przymocować w kolektorze? pospawać mosiądzem :?: On teraz jest o 1/4 krótszy. Patrzyłem żeby taki drut wyjąć ze świecy od trzydziestki, ale ma on mniejszą średnice, więc odpada. A nowy drut taki idzie dostać gdzieś?
A próbę grzania świec robiłem kiedyś tak jak mi radziłeś na wyjętych świecach z głowicy żeby w razie przepalenia drut nie wleciał nad tłok. I miałem ta pękniętą głowice na pokrywie zaworów włożoną i w niej patrzyłem.
Trochę mnie zmartwiłeś tymi podkładkami że je ciężko dostać, ale przynajmniej wiem czego się spodziewać ;) A pamiętam że kiedyś na coś dorabiałem taką cieką podkładkę z puszki od piwa. Ostrymi nożyczkami ją wycinałem, ale do czego ona była mi potrzebna to już nie pamiętam
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
grzegorz
Posty: 109
Rejestracja: 15 sie 2011, 22:28

Re: Zetor 25 remont

Post autor: grzegorz »

Co do drutu oporowego,to tutaj na forum ktoś podawał długość i średnice oraz kojarzy mi się nazwa kantalowy.Pytanie czy do kolektora czy żarnika pisał? hm.
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

Ponawiam pytanie, jak umocować drut oporowy w kolektorze ssącym?
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
Grigs
Posty: 634
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

Re: Zetor 25 remont

Post autor: Grigs »

Od bliższej strony świec, koniec podłączony do "+" w otworze ma być odizolowany od masy rurką ebonitową czy ceramiczną, plastyk odpada bo sie może spalić.
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

Tą rurke mam już dopasowaną, tylko jak umocować drugi koniec drutu do kolektora
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

A co masz na myśli że czasami trzeba te cienkie podkładki pod sekcje dać. Od czego to zależy?
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 25 remont

Post autor: Ursus »

winko pisze:A co masz na myśli że czasami trzeba te cienkie podkładki pod sekcje dać. Od czego to zależy?
Teoretycznie w obudowie aluminiowej powinna się sekcja jakby sama uszczelnić - pod naciskiem. Jednak w praktyce czasem nie dolega to idealnie - i przepuszcza paliwo. U nas pompiarz kiedyś ratował nas podkładkami miedzianymi - cienkimi bardzo. Ale skończyły mu się - a ja aktualnie nie mogę znaleźć w takim rozmiarze.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ