JAROMKA nr 24

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: JAROMKA nr 24

Post autor: Jacek ze Skansena »

Można coś przywieźć oczywiście




Maciej a może u mnie zrobimy taki zlot. ZLOT RODZINY DZIKA
Awatar użytkownika
Jaromka 24
Posty: 37
Rejestracja: 31 gru 2017, 13:35

RE: JAROMKA nr 24

Post autor: Jaromka 24 »

a może by tak w połowie drogi *annoy*
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

RE: JAROMKA nr 24

Post autor: widelec77 »

Ze Ja nie widzialem tej twojej Jaromki w Wilkowicach :)
Szukam od dluzszego czasu juz tego sprzetu po ogloszeniach :)
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: JAROMKA nr 24

Post autor: Jacek ze Skansena »

Nie ma problemu ja mogę przyjechać w każde miejsce. Pomyślałem o chłopakach z nad Morza Żelistrzewo i Gdańsk. To by im było bliżej. Twój pomysł z Jaromką a mój jednak z jej rodziną bo samych Jaromek jest policzyć na palcach a wszystkich to już jest na co popatrzeć. Pomyśl i czekam na decyzję i propozycję.
Awatar użytkownika
Jaromka 24
Posty: 37
Rejestracja: 31 gru 2017, 13:35

RE: JAROMKA nr 24

Post autor: Jaromka 24 »

odgrzewam kotleta - jak ma ktoś jakieś nowinki o Jaromce to zapraszam do dyskusjiHISTORIA JAROMKI - TEKST z WETERAN TRAKTOR nr 2 (2017)

Troszkę się najeździliśmy i ludzi odwiedziliśmy z Andrzejem Cieślikiem ,aby powstał ten artykuł - życzę miłej lektury

"JAROMKA - POLSKI TRÓJKOŁOWIEC"

Od grudnia 2015 roku jestem szczęśliwym posiadaczem traktorka o nazwie Jaromka który zakupiłem od Pana Jacka z śląska .Na wstępie przedstawię historię zakładu gdzie w roku 1968 wyprodukowano około 200 sztuk tego niesamowitego pojazdu.
W latach XX w Jan Woelke stworzył w Jarocinie zakład ślusarski, który zajmował się naprawą maszyn rolniczych i pługów parowych. Firma ta działała nie przerwanie do 1937 roku.
Od 1937 r warsztat rozpoczął działalność produkcyjną –produkowano maszyny rolnicze, a także pługi parowe. W czasie II Wojny Światowej warsztat przejął Niemiec Schmiedeke, mieszkający w Jarocinie. Zakład stał się wtedy warsztatem wojskowym, który zajmował się naprawą samochodów.
Po wojnie w 1945 r opuszczony warsztat przejęli bracia Jan i Benedykt Woelke. Zaczęto tam produkować rożnego rodzaju przyczepy. Warsztat przejął nazwę Jarociński Zakład Metalowy. Produkowano w nim przyczepy dla państwowych tartaków. Odbiorcami była Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.
Od 1951 r Jarociński Zakład Metalowy przyłączono do Wielkopolskich Zakładów Przyczep i Wozów w Poznaniu ”Antoninek” z siedziba w Śremie, a w 1952 roku jarociński zakład przyjął nazwę Jarociński Zakład Przemysłu Maszynowego Leśnictwa. Nowy zakład produkował środki transportowe i narzędzia leśne, przyczepy skrzyniowe i wywrotki hydrauliczne. W roku 1963 zaczęto produkować obrabiarki do drewna, piły taśmowe (do dziś je zakład produkuje). Obrabiarki eksportowano do wielu krajów. W roku 1968 zaczęto produkować trójkołowe ciągniki rolnicze Jaromka. Wykorzystano silnik i skrzynie biegów z ciągnika Dzik-2. Jaromka z przodu posiadała jedno kółko jezdne, a kierownica była typu motocyklowego od WSK M11. Do koła przedniego zainstalowano hamulec ręczny od WSK M11. Z moich obserwacji różnych modeli wyciągnąłem wnioski, że traktorki posiadały dwa rodzaje tylnych hamulców: jedne miały typowe hamulce jak w Dziku, a pozostałe bębny hamulcowe od Żuka. Ciekawostką są też dwa rodzaje tabliczek zamontowanych po prawej stronie pod siedzeniem. Na jednych, prawdopodobnie tych do numeru 99, były podane tylko: typ, numer fabryczny, rok produkcji, znak KT. Pozostałe sztuki miały więcej danych m.in. znak KOT, numer podwozia, numer fabryczny silnika, znak KT, rok budowy, cena w złotych (Jaromka o numerze 192 kosztowała w roku 1968 - 34.700 złotych), ciężar własny w kg.
Mój ciągnik ma ręczną dźwignię skrzyni biegów, jest wyposażony w instalację elektryczna oraz zaczep do przyczepiania maszyn rolniczych i przyczepki o ładowność 800 kg. Nie mam pełnych danych na temat ciągnika, jak długo był produkowany i w jakiej dokładnie ilości egzemplarzy.
W czerwcu 2017 uczestniczyłem na zaproszenie Prezesa firmy Jaroma, Zbigniewa Wojciechowskiego w 80-leciu firmy. Gośćmi tej uroczystości byli m.in. pracownicy, którzy w latach produkcji Jaromki byli uczniami tego zakładu. Rozmowom na temat tego sprzętu nie było końca. Do dnia spotkania byłem przekonany, że traktorków Jaromka zostało wyprodukowanych 100 sztuk. Mit ten nie został potwierdzony przez pracowników fabryki. Dziś jestem pewien, że mieli rację, ponieważ w lipcu 2017 roku stałem się posiadaczem drugiej Jaromki o numerze 192. Ponadto zgłosił się do mnie Pan Mirek, który posiada maszynę o numerze 145.
Odrestaurowany przeze mnie ciągnik prawdopodobnie jest najniższym modelem obecnie na świecie, posiada nr 24. Po długich poszukiwaniach udało mi się ustalić 9 egzemplarzy, które pozostały do obecnych czasów na terenie naszego kraju. Z danych które posiadam w wielkopolsce są 4 sztuki - nr 24 oraz nr 192 w Lesznie, w Budzyniu nr 66, czwarta nie posiada tabliczki, 3 sztuki w kujawsko-pomorskim – nr 62 oraz nr 100, trzecia nie posiada tabliczki w skansenie Łochowice, w podlaskim - Muzeum Narodowym im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu jest jedna sztuka o numerze 55 , na śląsku u Pana Mirka znajduje się nr 145.
Mam nadzieję że zgłoszą się do mnie osoby które posiadają więcej danych na temat historii tych ciągników lub ktoś, kto jeszcze posiada takowy sprzęt. Pomoże to w powiększeniu wiedzy na temat tych pięknych ciągników o nazwie Jaromka.

Maciej Orzałkiewicz
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: JAROMKA nr 24

Post autor: Jacek ze Skansena »

Jaromka to delikatny temat. Wiem, że ze Ślaska sprzedano zieloną jaromke na Wielkopolskę i to niedawno. około 2 miesiące wstecz. Poznałem dwóch Panów posiadających Jaromki . Ceny za nie są zaporowe, wiec jeszcze trochę muszą postać. Może kto kupi.Tak , że ilość Jaromek zwiększyła się o kolejne dwa.



Jeśli ta zielona to nie ta, którą znasz to by było nie dwie a trzy dodatkowe. Tak czy inaczej jest ich kilkanaście.
Awatar użytkownika
Jaromka 24
Posty: 37
Rejestracja: 31 gru 2017, 13:35

JAROMKA nr 24

Post autor: Jaromka 24 »

Tak jak zaplanowałem tak zrobiłem.Kto był to widział - kto nie był to spróbuje parę zdjęć wrzucić na dniach. Myśle że ten weekend zapisze się w historii Jaromek. Piękny jubileusz - 50 lat od produkcji.Jeszce raz dziękuję osobom które udostępniły mi swoje eksponaty do Naszego stoiska (było 7 sztuk z 11 sztuk które oficjalnie występują )Szczególne podziękowania kieruję (młodemu narybkowi w klubie )mojej 11 letniej córki Marii która tak jak ja całkowicie poświeciła się temu wydarzeniu i zadbała o wszystkie szczegóły ,aby to co zostało zaplanowano zostało wykonane. Na dniach jak ochłonę po imprezie coś jeszcze napiszę
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: JAROMKA nr 24

Post autor: Ursus »

Parę fotek od Macieja:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek




Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ihc 64
Posty: 221
Rejestracja: 12 wrz 2007, 21:51

RE: JAROMKA nr 24

Post autor: ihc 64 »

Ładne stadko :)
Awatar użytkownika
Jaromka 24
Posty: 37
Rejestracja: 31 gru 2017, 13:35

RE: JAROMKA nr 24

Post autor: Jaromka 24 »

tutaj krótki film o Jaromce - troszkę jest głos w oddali (mikrofon nawalił) ,ale wg mnie dochodzące odgłosy traktorów dodały temu wywiadowi dodatkowej oprawy dźwiękowej

pozdrowienia dla Marcina (Machejfarmers)

https://www.youtube.com/watch?v=5hPekktXMU8
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: JAROMKA nr 24

Post autor: Jacek ze Skansena »

Fajny Filmik tylko .....
Awatar użytkownika
Jaromka 24
Posty: 37
Rejestracja: 31 gru 2017, 13:35

RE: JAROMKA nr 24

Post autor: Jaromka 24 »

zamiast Bydgoszcz miało być Łochowice -przepraszam to ze stresu ,ale większość na bank wie że to o Tobie mowa - bo kto w Polsce ma tyle Jaromek jak nie Ty.Ten się nie myli co nic nie robi .
życzę miłego oglądania
Awatar użytkownika
machejfarmers
Posty: 29
Rejestracja: 31 lip 2016, 23:44
Lokalizacja: Kraków

RE: JAROMKA nr 24

Post autor: machejfarmers »

Dźwięk z mikrofonu trochę się rozjechał i ten dźwięk nie zgadzał się z ruchem ust. Może i dobrze, bo jak pisze Maciek, odgłosy traktorów dodały pewnego uroku do tego filmiku.
Również Cię Maćku pozdrawiam i liczę, że kiedyś uda nam się spotkać oprócz Wilkowic
Marcin Machejek

Tel. 695-927-627
maras123456
Posty: 18
Rejestracja: 07 wrz 2015, 18:17

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: maras123456 »

Witam. Szukam osoby która interesuje się tematem jaromki i wie dość sporo o nich. Znalazłem prawdopodobnie kolejna jaromke o nr ok 40 lecz dokładnie jeszcze nie wiem. Nie mam póki co zdjęć ale w najbliższych dniach chciałem jechać obejrzeć dzika. Stąd moje pytanie czy jest mi ktoś w stanie oszacować wartość takiego dzika? Wiem że wszystko zależy od stanu, kompletnosci itp ale nie chciałbym obrazic sprzedającego swoją ofertą
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: SEBRIGHT »

Kontaktuj się z Jackiem Grzywaczem ze Skansenu Łochowice albo z Maćkiem Orzałkiewiczem.
Nie sądzę żeby ktoś zgłębił temat Jaromek bardziej od Nich.
Ale z wyceny bez zdjęć podejrzewam że raczej nic nie będzie... :roll:
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
maras123456
Posty: 18
Rejestracja: 07 wrz 2015, 18:17

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: maras123456 »

Właśnie wiem że bez zdjęć będzie ciężko ale ponoć kompletny i bardzo bardzo mało używany. Niestety zdjęcia będę miał dopiero po obejrzeniu ale jadąc tam chciałbym wiedzieć już mniej więcej jak to wygląda cenowo żeby go nie obrazic.

Liczyłem właśnie ze któryś z nich się tutaj odezwie
Awatar użytkownika
Jaromka 24
Posty: 37
Rejestracja: 31 gru 2017, 13:35

JAROMKA nr 24

Post autor: Jaromka 24 »

początek roku troszkę zalatany człowiek jest - ale już weekend i spokój. Sam jestem ciekaw co to jest.tel na priv
zwierzak0907
Posty: 23
Rejestracja: 28 kwie 2019, 12:39
Lokalizacja: Mnich

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: zwierzak0907 »

Panowie mam dostęp do dwóch jaromek ale cena jest masakryczna😭
Ostatnio zmieniony 13 mar 2020, 9:05 przez zwierzak0907, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: SEBRIGHT »

Kurcze, rozumiem że sprzęt rzadki, ale żeby taką cenę z sufitu wywalić... :?
Ładnie zachowane, ale więcej jak 5tys bym nie dał...
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Jaromka 24
Posty: 37
Rejestracja: 31 gru 2017, 13:35

JAROMKA nr 24

Post autor: Jaromka 24 »

to tak jak jest przy takich sprzętach - ciężko je wycenić. Jeden kupuje ursus 308 za 1000 i mu drogo inny za 3000 i mówi że fajna cena. Osobiście sam nie wiem jak te sprzęty wycenić. Mojej nr 24 bym w życiu za tyle nie sprzedał (niech sobie stoi). Prawo rynku - jak jest na coś popyt i brakuje tego na rynku to ceny lecą w gorę. Jak by były po 5 to biorę dwie ;) ;)
Ostatnio zmieniony 12 mar 2020, 21:00 przez Jaromka 24, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ