Budowa garażu na działce niezabudowanej

Wszystko odnośnie rejestracji, ubezpieczenia i innych formalności
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Budowa garażu na działce niezabudowanej

Post autor: Ursus »

Witajcie :)
Od jakiegoś czasu trapi mnie taki temat - budowa garażu na działce niezabudowanej. Są różne interpretacje obowiązujących przepisów i zapisów MPZP. Czy ktoś z Was to przerabiał? Działka ma w planie funkcję podstawową zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, ale dopuszcza się funkcje towarzyszące w tym garaże. Dla mnie nie do końca jednoznaczne jest z zapisów czy można podstawić garaż najpierw - bo co prawda istnieją zapisy:
5) przeznaczeniu podstawowym terenu – należy przez to rozumieć działalność wyznaczona do lokalizacji w danym
terenie, które w ramach realizacji planu winno stać się dominującą forma wykorzystania terenu; wprowadzenie
innych niż podstawowa funkcji jest dopuszczalne wyłącznie pod warunkiem spełnienia ustaleń szczegółowych
niniejszej uchwały,
6) przeznaczeniu uzupełniającym terenu – należy przez to rozumieć działalność inna niż podstawowa, dopuszczona
do lokalizacji na danym terenie przy spełnieniu dodatkowych warunków, oraz wcześniejszej lub równoczesnej
realizacji przeznaczenia podstawowego,
Dla mnie przeznaczenie uzupełniające terenu to nie to samo co funkcja towarzysząca - a tak pojawia się to w zapisie na temat tego konkretnego fragmentu terenu:
przeznaczenie podstawowe – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna wolnostojąca lub bliźniacza, o
niskiej intensywności zabudowy (maksymalnie do 2 mieszkań w budynku),
1) dopuszczalne funkcje towarzyszące – usługi wbudowane w części parterowej, urządzenia towarzyszące, zieleń
urządzona,
2) dopuszcza się jako funkcje towarzyszące: garaże i budynki gospodarcze wolnostojące, nie przekraczających 15%
powierzchni użytkowej zabudowy działki
W urzędach nie bardzo da się rozważyć konkretne przypadki bo gmina odsyła do starostwa i odwrotnie ;) Co sądzicie?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Budowa garażu na działce niezabudowanej

Post autor: marek »

Sprawa wygląda tak . Jeżeli jesteś właścicielem działki ( musisz być) niezależnie od jej przeznaczenia to budujesz na tzw. zgłoszenie do starostwa. Możesz postawić budynek do 25 m kw. Podobno teraz 35m kw. ale na działce rekreacyjnej.Zgłaszasz jako budynek gospodarczy.Nie garaż.Co będziesz tam trzymał bez znaczenia. Ja na przykład czasami w swoim ,, gospodarczym" mieszkam w związku z pracą. Nieraz ponad rok ,bo jest przystosowany do zamieszkania.Ty sobie wstawisz drzwi garażowe. Pobierasz mapę działki i nanosisz na nią miejsce w którym ma stać budynek , jego wymiary( najdłuższy bok nie może przekroczyć 5m dł do najdalej wysuniętej krawędzi , ale to sprawdź w P B). Na 500 mkw. działki możesz postawić 2 takie budynki oczywiście zachowując odległości od granic działki i między budynkami.Piszesz z jakiego materiału będzie budowany.Robisz plan budynku.Dołączasz do zgłoszenia wraz z aktem własności działki. Czekasz 30 dni i jeżeli starostwo nie odmówi to 31 dnia rozpoczynasz budowę.Ja budowałem na działce rolnej to jeszcze doszła opłata za odrolnienie .Kto brał tą kasę nie pamiętam . Chyba gmina.Jeżeli nie jesteś rolnikiem czyli masz w sumie mniej niż 1 h. to musisz się liczyć z corocznym podatkiem jak za powierzchnię gospodarczą. Ja za 17 m. kw. płacę ok 400 zł rocznie.I to chyba wszystko.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Budowa garażu na działce niezabudowanej

Post autor: bergman31 »

@Marek ja za 30m2 budynku gospodarczego płacę 142,50zł na rok.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Budowa garażu na działce niezabudowanej

Post autor: Ursus »

Mam pewne pomysły - a wiadomo, że docelowo chciałbym grzebać tam przy ciągnikach. A że nie lubię rozwiązań prowizorycznych - to wolę przeprowadzić wszystko w granicach prawa - ale w naszym kraju niestety trzeba umiejętnie się do nich dostosowywać :) Stąd też moje zapytanie.

U nas w starostwie - możliwe, że błędnie - poinformowano mnie, że jeżeli jest zapis o pierwszeństwie podstawowego przeznaczenia tj. zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna - to dotyczy to również budynków na tzw. zgłoszenie, czyli o pow. zabudowy do 35m2. Ale Pani nie miała czasu mi sprawdzić danej lokalizacji, zatem zasugerowała żeby złożyć zgłoszenie z mapką itd tak jak radziłeś - zaznaczona lokalizacja nawet odręcznie, informacja o budulcu, wysokości, jaki dach i na jakim fundamencie. I jak sprawdzą, że jest niezgodne z MPZP to się odezwą. W tej chwili właścicielem danej działki jeszcze nie jestem - ale to nie problem, bo mogłoby to być załatwione formalnie przez obecnego właściciela - a przepisy byśmy zostawili na potem.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Budowa garażu na działce niezabudowanej

Post autor: SEBRIGHT »

Jak chcesz robić coś murowanego to nie podpowiem, chyba że wystarczył by Ci np blaszak...
Np ten co mam na Żuka to formalnie nie jest garaż, tylko 'konstrukcja stalowa niezwiązana z gruntem' - tzn jest przykręcony do 17 krawężników drogowych które robią za balast, bo na wygwizdowie stoi...
Szwagier w tym roku z drugiej strony drogi postawił blaszak na maszyny rolnicze o wymiarach 9x9m i ze 4m wysoki. Na zgłoszenie się nie dało bo za duży, stoi na płycie więc jedyną opcją było zrezygnować z jednej ściany - wtedy jest to 'altanka' która żadnych zezwoleń i zgłoszeń nie wymaga :D
Kupując garaż blaszany właśnie ze względów prawnych na fakturze nigdy nie ma napisane że to garaż, tylko 'konstrukcja stalowa' :mrgreen:
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Budowa garażu na działce niezabudowanej

Post autor: Bolszewik »

Wg. mnie nie wolno na tej działce zbudować garażu jeśli jest pusta.

Można zbudować dom, a potem dostawić garaż lub jednocześnie wystąpić o pozwolenie na budowę domu i garażu.
Dopuszczalne byłoby też zgłoszenie budowy garażu, ale tylko wówczas gdy dom już stoi lub rozpoczęto jego budowę.

Wynika to bezpośrednio z zapisu pkt 6.

Pewnym nagięciem przepisów (ale zupełnie legalnym) było by zgłoszenie budowy budynku mieszkalnego gdzie całość parteru stanowił by garaż / pomieszczenie gospodarcze. Natomiast piętro / poddasze miało by funkcję mieszkalną. Nikt nie każe Ci mieszkać w twoim własnym budynku.

Wynika to z pkt. 1


Przynajmniej ja bym tak to ocenił jako były pracownik wydziału budownictwa.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Budowa garażu na działce niezabudowanej

Post autor: marek »

bergman31 pisze: 25 sty 2020, 16:12 @Marek ja za 30m2 budynku gospodarczego płacę 142,50zł na rok.
Każdą opłatę gminy ustalają po swojemu. Budynek ,,gospodarczy" stoi koła Warszawy i stąd cena ok 20 zł za mkw. Mieszkam koło Gryfina i tu za 100 mkw płacę ok 5 zł za mkw Piszę ok bo nie chce mi się szukać nakazów podatkowych. Ile będzie w tym roku jeszcze nie wiem. Nie jestem rolnikiem i stąd te ceny Ja miałem to szczęście że mój budynek ,, gospodarczy" stawiałem w miejscu gdzie nie ma MPZP i stąd nie miałem żadnego problemu. Gdzie jest MPZP to obiekt stawiany na zgłoszenie musi być zgodny z tym planem.Zrób zgłoszenie do Starostwa ( było bezpłatne teraz nie wiem) i niech oni się martwią.Najwyżej dostaniesz ,, sprzeciw".
kojot71
Posty: 59
Rejestracja: 30 lis 2011, 13:02

Re: Budowa garażu na działce niezabudowanej

Post autor: kojot71 »

witam, Ja mam stac takowy budynek na mojej działce , kubatura zabudowy 25m2 teraz można chyba 35m2 , zgłoszenie tylko do starostwa z planem gdzie on ma stac, mój rysunek był na mapce od przyłącza wodnego gdzie miałem ich nadmiar ,płace ok 120 zł na rok , zdjęcia moge podesłac na mejla , lub telefonicznie, jesli chcesz oficjalnie budowac garaż musisz miec pozwolenie na budowe , projekt garażu
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Budowa garażu na działce niezabudowanej

Post autor: Ursus »

No właśnie interpretacja tych przepisów jest różna. Generalnie uważam, że to jest głupie w tych zapisach, że musi być najpierw budynek mieszkalny. Ale nic się nie poradzi.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Budowa garażu na działce niezabudowanej

Post autor: Bolszewik »

Nie jest to wcale głupie.
Jeśli jakiś obszar ma być do zabudowy jednorodzinnej to tak ma być.
Wyobraź sobie że mieszkasz na osiedlu domków, śliczne jak z obrazka i jest tam jedna wolna działeczka. Akurat obok twojego domku i nagle ktoś tam stawia obskurną budę. Co Ci do tego ? Ano to że twoja nieruchomość automatycznie traci na wartości z uwagi na sąsiedztwo. W USA czy nawet Niemczech za bajzel na podwórku sąsiad zadzwoni na Policję. Czemu, bo jego nieruchomość traci na wartości - czyli czynisz mu szkodę.

Oczywiście że możesz wystąpić na zgłoszenie budynku gospodarczego (garażu). Zgodnie z procedurą jeśli w ciągu 30 dni nie otrzymasz sprzeciwu możesz rozpocząć budowę (nazywa się to milcząca zgoda). Ja uważam że zgodnie z literą prawa (którą Przytoczyłeś) powinni być przeciw.
Natomiast nie mogą odmówić budowy budynku który ma funkcję mieszkalną i nie ważne czy to poddasze czy dwie izby na parterze (taki socjal zawsze się przyda). :mrgreen:

Problem z planowaniem przestrzennym jest taki że plany są głupie, a zapisy jeszcze głupsze.
Czemu, już spieszę z odpowiedzią. MPZP jest aktem prawa miejscowego jego ustalenie jest długie, pracochłonne i kosztowne. Potem sobie obowiązuje, a jego zmiana / korekta .... Teraz uwaga przystępujemy do MPZP na 150 ha gdzie jest 200 właścieli. Nikt z nich nie wie co będzie robił na tych gruntach bo większość nic tam od dawana nie robi (stoją odłogi). Każdy chce mieć działkę budowlaną żeby ją sprzedać z zyskiem. Każdy kto ma 30 arów chce mieć trzy działki po 10 arów. Ze są potrzebne drogi place itd to nieważne, JA CHCĘ !!! Gmina chcąc popieścić elektorat zgadza się na wszystko. Potem przez lata stoją "ugory budowlane" bez żadnej infrastruktury. Gdzieś ktoś kapnął pojedynczy domek.
Widziałem zapisy w planie gdzie sąsiednie działki o powierzchni około 1 ha były kolejno ORPP - obszar rolniczej przestrzeni produkcyjnej, MN - mieszkaniowy, UP - Usługi/Przemysł. Widziałem też obszary oznaczone jako Mieszkaniowe, Usługowe z dopuszczeniem zabudowy zagrodowej. Sami rozumiecie Kowalski ma domek z ogródkiem i jak wraca z pracy chce mieć spokój, Nowak ma stajnie (50 kur + 20 krówek), a Wiśniewski ma warsztat i klepie po nocach maski. :mrgreen:
Bezsens, nie ludzie tak chcieli, a we władzach nikt im nie umiał wytłumaczyć, przekonać. Nikt nie miał odwagi postawić się elektoratowi (do tego pokrewieństwo, wendetty z czasów pradziadów itd.).
W efekcie dziś w Polsce mamy terenów przeznaczonych pod działki budowlane które pozwalają na osiedlenie około 80.000.000 ludzi - TAK !
Polecam lekturę książki pt. "Wanna z kolumnadą"
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Budowa garażu na działce niezabudowanej

Post autor: Ursus »

Mam jednak trochę inne podejście chyba do życia ;) W sensie rozumiem to co chciałeś przekazać - ale niezrozumiałym jest dla mnie takie podejście o zaniżaniu wartości :P W sensie takim, że mam za płotem gościa co usilnie jesienią - do późna, a trafiało się, że i w niedzielę odpalił na chwilę - krajzegę. No i tnie. Wiadomo że to hałasuje. Ale nigdy mi do głowy nie przyszło, żeby mu uwagę zwrócić. Albo drugiemu sąsiadowi, jak jego spalinowa kosiarka wyje jak nie wiem co, a jeszcze trawnika tam mniej niż przeszkód do omijania i 10x20 m trawnika pół soboty kosi... No ale skosi i spokój.
A teraz obserwuję, że społeczeństwo robi się coraz bardziej roszczeniowe - jeden drugiemu zawsze coś wynajdzie i się rzuca :D Ot takie moje spostrzeżenie - którego pewnie nie masz okazji doświadczyć, bo mieszkasz w cudownym miejscu :) Bez sąsiadów :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Budowa garażu na działce niezabudowanej

Post autor: Bolszewik »

Ilość sporów sąsiedzkich jest odwrotnie proporcjonalna do powierzchni nieruchomości.

Im mniejsze działki tym problemów więcej i nic dziwnego. Wracamy tu do projektowania przestrzennego. Jeśli zaprojektujemy działki budowlane np. 4-5 arów to z ledwością mieści się tam budynek mieszkalny. Ale ciśnienie jest społeczeństwa jest na jak największą ilość działek. Potem się kiszą i żrą. Jeśli działka ma mniej niż 20 metrów szerokości to źle, minimum to 30 metrów. U mnie w są wsie gdzie działki mają ok. 15 metrów szerokości to tragedia. Na 26 wsi w mojej gminie 80-90 % "spraw" dotyczyło trzech wiosek - najbardziej ściśniętych.

Roszczeniowość niestety zawsze jest do innych nie do siebie, a szkoda. Ci co najwięcej skarżą i protestują zwykle mają najwięcej "brudu" za pazurami.

Napisz wniosek o budynek gospodarczy i czekaj, nic nie tracisz.
Daj znać jak poszło.
Powodzenia.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Budowa garażu na działce niezabudowanej

Post autor: Ursus »

Pytanie tylko takie - jeśli faktycznie złożę wniosek, po 30 dniach dalej nie przyjdzie listownie sprzeciw to... ? Znaczy, że mogę stawiać :D ?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Budowa garażu na działce niezabudowanej

Post autor: Bolszewik »

Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Budowa garażu na działce niezabudowanej

Post autor: Ursus »

To też jest jakieś wyjście. Generalnie dostałem w urzędzie taką sugestię, by mieć pewność co do interpretacji przepisu to właśnie złożyć tego typu wniosek.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Budowa garażu na działce niezabudowanej

Post autor: marek »

Ursus pisze: 26 sty 2020, 21:07 Pytanie tylko takie - jeśli faktycznie złożę wniosek, po 30 dniach dalej nie przyjdzie listownie sprzeciw to... ? Znaczy, że mogę stawiać :D ?
Występowałe trzy razy ze zgłoszeniem (budynek gospodarczy, oczko wodne i ogrodzenie) i za każdym razem przed upływem ustawowego terminu otrzymywałem pismo że starostwo nie wnosi sprzeciwu.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Budowa garażu na działce niezabudowanej

Post autor: Ursus »

To nawet lepiej, bo jest na papierze :) Generalnie mi mówiono, że w takim wypadku i tak powinno się dla bezpieczeństwa potwierdzenie milczącej zgody na piśmie wziąć - ale urząd może odmówić jego wydania.

A co do samego garażu - podoba mi się , bo widziałem na żywo - garaż kolegi Bolszewika :) Może jeśli nie masz nic przeciwko - to opiszesz tu parę rzeczy z nim związanych? Z czego zbudowany, jakie wymiary itd? Może jakieś fotki ? Świetne jest to, że masz składzik na poddaszu.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Budowa garażu na działce niezabudowanej

Post autor: Bolszewik »

Garaż ma wymiar zewnętrzny 10x7 + wiata od północy 10x3
Brama mniejsza 2,5m brama większa 3,5m, wysokość 2,4m
Teoria mówiła o pomieszczeniu ciągnika i dwóch samochodów oraz warsztaciku.
Pod wiatą stoją przyczepy, od strony zachodniej jest zrobiona brama żeby nie zawiewał śnieg i deszcz.

Obrazek

Materiał: pustak max + 5 cm styropianu, płotwa 16x6, krokwy 7x14, blacha trapez.

Obrazek

Między krokwy ocieplenie z wełny mineralnej na wierzch płyta osb.
Obok dużej bramy i na przeciwlwgłej ścianie są murki które mają wzmacniać ściany. Na nich zlokalizowane są puszki z instalacją elektryczną, a niżej gniazda i łączniki.

Obrazek

Wszystko łączy wieniec żelbetowy. Na w/w murkach w wieńcu znajdują się marki do których dospawane są tregry które dodatkowo spinają cały budynek. Na tregrach oparte są antresole. Bezpośrednio nad tregrami są prowadnice dla suwnicy:

Obrazek

Obrazek
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Budowa garażu na działce niezabudowanej

Post autor: Ursus »

No to jest bajka po prostu :) Ciekawi mnie kosztorys materiałów na taki garaż. No i tutaj wchodzi w grę już pozwolenie na budowę itd. To może kiedyś :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Budowa garażu na działce niezabudowanej

Post autor: Bolszewik »

Wykończenie trwało jakiś czas .... materiał 50, papiery 5-7.
Nigdy nic nie notowałem i nie żałowałem ....
Dodam że dużo robiliśmy sami.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
ODPOWIEDZ