Dysza smarowania kół rozrządu Ursus 4011

Wszystko o naszych Ursusach
Sołtys
Posty: 33
Rejestracja: 11 lut 2020, 11:56

Dysza smarowania kół rozrządu Ursus 4011

Post autor: Sołtys »

Witam.
Mam pytanie co do dyszy smarującej koła rozrządu w silniku Ursusa 4011. Widziałem na filmikach że jedne mają taką dyszę albo zaślepili wyjście na nią i też takie w których nie widać takowego wyjścia. W jakich latach były produkowane silniki z dyszą? Nie pamiętam czy mam taką dyszę w swoim silniku. Chodzi o to że po szlifie wału i wymianie innych części silnik po rozgrzaniu gubi ciśnienie.
pioter
Posty: 56
Rejestracja: 15 mar 2019, 21:39

Re: Dysza smarowania kół rozrządu Ursus 4011

Post autor: pioter »

Jeżeli jej nie ruszałeś to małe jest prawdopodobieństwo że w niej leży problem. Jakie masz ciśnienie na zimnym ? Może pompa olejowa się już kończy?
Sołtys
Posty: 33
Rejestracja: 11 lut 2020, 11:56

Re: Dysza smarowania kół rozrządu Ursus 4011

Post autor: Sołtys »

Na zimnym silniku mam 4,5 a jak się rozgrzeje to potrafi spaść (na wolnych obr) na 0,5. Założona jest przystawka z filtrem wymiennym jak w c360 i zawór w pompie jak w c355. Popychacze i wałek rozrządu są ok, dźwigienki zaworowe nowe, pompa też była nowa. Dodam że było to robione jakieś 2 lata temu i tak jeżdżę bo zabrakło mi pomysłów. Niedawno dowiedziałem się że 4011 mają dysze jak w temacie i nie pamiętam czy był w moim silniku jakiś ślad po niej czy może jest to silnik bez dyszy.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Dysza smarowania kół rozrządu Ursus 4011

Post autor: Ursus »

A jaki masz olej?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Sołtys
Posty: 33
Rejestracja: 11 lut 2020, 11:56

Re: Dysza smarowania kół rozrządu Ursus 4011

Post autor: Sołtys »

Silnik jest zalany Turdusem.
pioter
Posty: 56
Rejestracja: 15 mar 2019, 21:39

Re: Dysza smarowania kół rozrządu Ursus 4011

Post autor: pioter »

Na 90% panewki. Jakiej firmy panewki? Ostatnio Miałem podobnie u siebie poprzycierane panewki (ursus). Wymieniłem na bimet. Silnika jeszcze nie złożyłem bo grzebie w nim jeszcze głowicę.
pioter
Posty: 56
Rejestracja: 15 mar 2019, 21:39

Re: Dysza smarowania kół rozrządu Ursus 4011

Post autor: pioter »

Wał wymieniłem 3 lata temu
Sołtys
Posty: 33
Rejestracja: 11 lut 2020, 11:56

Re: Dysza smarowania kół rozrządu Ursus 4011

Post autor: Sołtys »

Szczerze mówiąc to już nie pamiętam jakiej firmy były panewki. Nadal ciekawi mnie temat dysz. Ktoś ma dyszę smarowania kół rozrządu w silniku Ursusa 4011? Jeżeli tak to jaki jest rok produkcji silnika? Ja mam silnik z 1970 roku.
Cinelli
Posty: 111
Rejestracja: 26 sty 2020, 20:53

Re: Dysza smarowania kół rozrządu Ursus 4011

Post autor: Cinelli »

Dzisiaj Turdus to nie jest ojej co był kiedyś,robi się wodny po rozgrzaniu,lepszy Platinum ultur cg 15w40 albo mobil devalac 15w40.Czyli panewki na wałku rozrządu nie były regenerowane?przy remontach ludzie często o tym zapominają,nie zregenerowany wałek przy dużym rozgrzaniu na niskich obrotach gubi ciśnienie,kontrolka miga lub świeci.
Sołtys
Posty: 33
Rejestracja: 11 lut 2020, 11:56

Re: Dysza smarowania kół rozrządu Ursus 4011

Post autor: Sołtys »

Blok silnika był w zakładzie specjalizującym się od lat w remontach silników. Wszystko było sprawdzane i wałek jak i popychacze nie wymagały regeneracji. Do tego wał po szlifie, nowa pompa i dźwigienki zaworowe, czyli wszystko co może być przyczyną spadku ciśnienia było zrobione. Co dalej może być przyczyną spadku ciśnienia, błąd ludzki przy szlifie czy olej? Może nieszczelny przewód między pompą a blokiem, brak pomysłów. Kiedyś muszę do tego dojść. Ale dzięki za radę co do oleju.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Dysza smarowania kół rozrządu Ursus 4011

Post autor: Ursus »

Sołtys pisze: 12 lut 2020, 14:39 Szczerze mówiąc to już nie pamiętam jakiej firmy były panewki. Nadal ciekawi mnie temat dysz. Ktoś ma dyszę smarowania kół rozrządu w silniku Ursusa 4011? Jeżeli tak to jaki jest rok produkcji silnika? Ja mam silnik z 1970 roku.
Ja mam dyszę smarowania. Rok silnika 1969.
Z olejem może i trochę racji, ale Turdus u mnie śmiga i czterdziestka po remoncie jak się zagrzeje nie spada jej ciśnienie. Woda to się robi z Superolu :D
Ale nie zaszkodzi zalać takim olejem jak wyżej pisał kolega. Chyba, że masz jakiś lany z beczki olej i on nic z turdusem nie ma wspólnego?

Jak panewek i wałka rozrządu jesteś pewny, popychaczy itd to sprawdziłbym tak jak pisałeś połączenia przewodów olejowych.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
pioter
Posty: 56
Rejestracja: 15 mar 2019, 21:39

Re: Dysza smarowania kół rozrządu Ursus 4011

Post autor: pioter »

Witam jak temu zaradzić ?
Obrazek

Luz zaworowy jest ustawiony
Oraz czy takie coś jest normalne czy dzwigienki są skrzywienie?
Obrazek
Cinelli
Posty: 111
Rejestracja: 26 sty 2020, 20:53

Re: Dysza smarowania kół rozrządu Ursus 4011

Post autor: Cinelli »

Rozrząd widział sporo pracy,w sumie będzie trzymać,może być drązek wygięty,a jeżeli nie to do sklepu z nim i porównaj z kilkoma nowymi,wybierz najwyższą,ale jak będzie wyższy o 2mm to może być za mało,następnie krzywkę możesz wymienić młoteczek w starej jest wypracowany,dalej szklankę,ostatecznie pozostaje wymienić wałek rozrządu.
Klawiaturę z drugiego zdjęcia zamień z inną która przesunięta jest w drugą stronę.
gumiok
Posty: 94
Rejestracja: 04 wrz 2017, 22:59

Re: Dysza smarowania kół rozrządu Ursus 4011

Post autor: gumiok »

widze zy ktos te klawiature z gory mlotkim tluk o jak widac uklepana no ty elementy so do wymiany bo szybko by zuzylo zawor z prowadnico od bocznygo nacisku zamiast calygo lodczolowygo
a jyszcze jak bedzie trza walyk rorzadu drugi to pasowaloby drugie tulyjki obsadzic w bloku i dotoczyc




Popraw byki.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

Re: Dysza smarowania kół rozrządu Ursus 4011

Post autor: chrapek3011 »

Jak ta dysza jest z silnikiem w dobrej kondycji to nie ma szans żeby tędy uciekało...panewki.panewki korbowodowe,gniazda wałka rozrządu...sworzeń koła pośredniego napędu ,pompa ,
Sołtys
Posty: 33
Rejestracja: 11 lut 2020, 11:56

Re: Dysza smarowania kół rozrządu Ursus 4011

Post autor: Sołtys »

Sworzeń koła pośredniego też ma smarowanie z magistrali olejowej? Myślałem że tam łożyska są smarowane rozbryzgowo przez obracające się koła. Wszystko inne jak już pisałem wcześniej było albo nowe albo sprawdzone i nie wymagało naprawy.
Sołtys
Posty: 33
Rejestracja: 11 lut 2020, 11:56

Re: Dysza smarowania kół rozrządu Ursus 4011

Post autor: Sołtys »

pioter pisze: 14 lut 2020, 21:20 Witam jak temu zaradzić ?
Obrazek

Luz zaworowy jest ustawiony
Oraz czy takie coś jest normalne czy dzwigienki są skrzywienie?
Obrazek
Co do śruby w dźwigience zaworowej to najlepiej jest kupić nową laskę i nową śrubę regulacyjną co na foto. A jeśli chodzi o dźwigienkę to lepiej żeby stykała się całą powierzchnią z trzonem zaworu. Zmień dźwigienkę.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

Re: Dysza smarowania kół rozrządu Ursus 4011

Post autor: chrapek3011 »

Sworzeń koła pośredniego to w ciapkach akurat...ale to już dla reszty na przyszłość.Zamiast dyszy może być zwykła śruba do zaślepienia kanału...i tak nic się nie zatrze.
pioter
Posty: 56
Rejestracja: 15 mar 2019, 21:39

Re: Dysza smarowania kół rozrządu Ursus 4011

Post autor: pioter »

Dzięki wielkie chłopaki kupiłem nową dłuższą łaskę i zamieniłem dzwigienki, wszystko pyka jak nalerzy ;)
ODPOWIEDZ