Zegar do pomiaru kompresji i termostat

Wszystko co związane z motoryzacją
pawelp1320
Posty: 181
Rejestracja: 09 paź 2019, 10:01

Zegar do pomiaru kompresji i termostat

Post autor: pawelp1320 »

Witam, zamierzam zrobić tester do kompresji na wtryskiwaczu, ale nie wiem jaki zegar dać do tego. Polecicie jakiś? Bo nie wiem czy każdy się nadaje bo są różne rodzaje, a to chyba musi być taki który nabija i zatrzymuje wynik czyli nie opada wskazówka jak przestanę kręcić.
Ostatnio zmieniony 29 mar 2020, 12:35 przez pawelp1320, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rafallll360V1
Posty: 307
Rejestracja: 12 cze 2015, 10:16
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zegar do pomiaru kompresji

Post autor: Rafallll360V1 »

A w czym chcesz mierzyć ciśnienie ? Najprościej kupić zestaw do pomiaru ciśnienia sprężania i pod niego dorobić odpowiednie adaptery.
pawelp1320
Posty: 181
Rejestracja: 09 paź 2019, 10:01

Re: Zegar do pomiaru kompresji

Post autor: pawelp1320 »

W silniku esa 15. Tam taki sam wtrysk jak w c330. A że mam wtrysk to myślałem żeby tylko zegar dokupić bo mi to będzie potrzebne na 1 lub 2 razy.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Zegar do pomiaru kompresji

Post autor: marek »

Nie ma czegoś takiego jak kompresja wtryskiwacza. Jest ciśnienie wtrysku i mierzy się go na wtryskiwaczu Zegar tak do 300 atm i jak największa tarcza.Natomiast jest kompresja czyli ciśnienie sprężania w cylindrze.Ja mam zegar 25 atm.
Alchemik
Posty: 328
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: Zegar do pomiaru kompresji

Post autor: Alchemik »

Chodzi chyba o pomiar ciśnienia sprężania przez gniazdo wtryskiwacza. Adapter do wskaźnika wykonany ze starego wtryskiwacza.
Awatar użytkownika
Rafallll360V1
Posty: 307
Rejestracja: 12 cze 2015, 10:16
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zegar do pomiaru kompresji

Post autor: Rafallll360V1 »

Manometr potrzebujesz najzwyklejszy do ciśnienia powietrza do 50 bar o gwincie i skoku taki jaki ma rurka wtryskiwacza oraz odpowiedniej średnicy wentyl by pasował w obudowe wtryskiwacza i wystawał tyle co końcówka wtryskiwacza.
Grigs
Posty: 634
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

Re: Zegar do pomiaru kompresji

Post autor: Grigs »

Jeśli tym kierunkiem idziesz to zrobił bym sobie jeszcze tester do wtryskiwaczy jakim ciśnieniem biją i do zaworków zwrotnych w pompie czy trzymają z min manometrem wyskalowanym min 300bar w płynem w środku, takie uniwersalne.
pawelp1320
Posty: 181
Rejestracja: 09 paź 2019, 10:01

Re: Zegar do pomiaru kompresji

Post autor: pawelp1320 »

marek pisze: 18 mar 2020, 15:33 Nie ma czegoś takiego jak kompresja wtryskiwacza. Jest ciśnienie wtrysku i mierzy się go na wtryskiwaczu Zegar tak do 300 atm i jak największa tarcza.Natomiast jest kompresja czyli ciśnienie sprężania w cylindrze.Ja mam zegar 25 atm.
Tak, chodziło mi o kompresję silnika właśnie, a wtryskiwacza bym użył jako adapter jak kolega wyżej napisał.
Rafallll360V1 pisze: 18 mar 2020, 20:08 Manometr potrzebujesz najzwyklejszy do ciśnienia powietrza do 50 bar o gwincie i skoku taki jaki ma rurka wtryskiwacza oraz odpowiedniej średnicy wentyl by pasował w obudowe wtryskiwacza i wystawał tyle co końcówka wtryskiwacza.
A czy zwykły do powietrza nie będzie zły? Czy nie musi być taki który nabija ciśnienie A ręcznie się spuszcza wskazanie? Bo na sprężaniu by pokazywał ale na ssaniu by opadał do 0 i by falował od 0 do iluś tam? Może się mylę ale tak mi się wydaje.
Grigs pisze: 18 mar 2020, 22:16 Jeśli tym kierunkiem idziesz to zrobił bym sobie jeszcze tester do wtryskiwaczy jakim ciśnieniem biją i do zaworków zwrotnych w pompie czy trzymają z min manometrem wyskalowanym min 300bar w płynem w środku, takie uniwersalne.
Też fajna sprawa. Chciałbym mieć taki ale powoli muszę to wszystko wdrażać bo dopiero się uczę tego wszystkiego. Głównie też z tego powodu chce spróbować zrobić samemu tester, mimo że może skończyć się tym że i tak kupię gotowy 😂 oby nie 😅 ,ale będę próbować i starać się zrobić samemu.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Zegar do pomiaru kompresji

Post autor: marek »

Ja mam tester wykonany z długiego zaworu od dętki. Rolę zaworka blokującego ciśnienie spełnia właśnie zaworek od dętki wkręcony do środka. Z drugiej strony jest przylutowana na mosiądz nakrętka pasująca gwintem do gwintu na manometrze . Były takie długie wkręcane do dętki z rurką wygiętą w kształcie litery el. Chodzi o to by dociskając miernik do otworu np. świecy nie uszkodzić manometru.Naciskamy bezpośrednio na wygięcie rurki a nie na manometr.Żeby dokładnie docisnąć do otworu jakieś 2 cm. od końca z zaworkiem jest też przylutowana na rurce podkładka na której opiera się stożkowo oszlifowana gruba guma. Dlatego stożkowa by pasowała do wielu średnic otworów.Guma dobrze uszczelnia i nawet nie trzeba specjalnie mocno dociskać. Ciśnienie z manometru spuszczamy tak jak z dętki czyli wciskając grzybek zaworka.Czy teraz można dostać taki długi krzywy zawór to nie wiem. Ja to robiłem za 30 lat temu to wtedy takie zawory były normalką.Może gdzieś w Agromie lub w starych kołach np od wozu czy ciągnika.Znalazłem taki na allegro o nazwie ,, zawór dętki sw długość 138 mm"
gumiok
Posty: 94
Rejestracja: 04 wrz 2017, 22:59

Re: Zegar do pomiaru kompresji

Post autor: gumiok »

tysz mom samoróbke duży zegar do 250 kg/cm tłok z cylindrem ze złomu i przewodem dobra sprawa by była zrobić taki uniwersalny ciśnienia sprężania wtrysków i pomp
pawelp1320
Posty: 181
Rejestracja: 09 paź 2019, 10:01

Re: Zegar do pomiaru kompresji

Post autor: pawelp1320 »

A orientujecie sie jakie powinno byc cisnienie sprężania w silniku es 15? Bo różnie słyszałem.
pawelp1320
Posty: 181
Rejestracja: 09 paź 2019, 10:01

Termostat do esa

Post autor: pawelp1320 »

Witam, mój es posiada chłodnicę ale nie posiada termostatu. Czy macie pomysł jaki założyć? Bo najlepiej jakby nie było dużo komponowania ze względu na małą ilość miejsca i długość przewodów. Patrzyłem to od syreny był fajny bo chyba się tylko wstawiało między węże.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Zegar do pomiaru kompresji i termostat

Post autor: marek »

Pamiętaj że wokół termostatu musi cały czas krążyć ciecz chłodząca lub być bezpośrednio w bloku. Zobacz sobie na allegro ,,termostat kompletny URSUS C 360 " Ale tam musi być dodatkowy obieg. Rozumiem że masz obieg wymuszony czyli pompę. Żeby nie bawić się w dodatkowy obieg możesz w grzybku termostatu wywiercić otworek np 3 mm i wtedy ciecz będzie krążyć przez ten otworek i chłodnicę bez dodatkowego obiegu,. Gdy ciecz uzyska odpowiednią temperaturę to termostat się otworzy.
pawelp1320
Posty: 181
Rejestracja: 09 paź 2019, 10:01

Re: Zegar do pomiaru kompresji i termostat

Post autor: pawelp1320 »

Tak, jest pompa napędzana paskiem. Ten od c360 chyba by był. Dzięki za odpowiedź :D pokombinuje coś i na pewno będzie dobrze.
ODPOWIEDZ