Wóz konny

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Majster564
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2023, 14:24

Wóz konny

Post autor: Majster564 »

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Wóz po kupnie byl bardzo złym stanie technicznym luzy na kołach skrzywiony ozwora złamany dyszel brak jednego koła i parę drobnostek Wóz zakupiłem w lato w trakcie zniw stal tak sobie aż do jesieni jesienia dostał nowe kolo którego nie bylo dostał nowy dyszel i znwou stal do kwietnia tego roku na początku kwietnia została kupiona ozwora i założona później po naprawieniu tego co było rozwalone został pomalowany mam jeszcze do niego drągi na które można wrzucać snopki które są w trakcie poprawek konice tez są jak narazie wysychają po malowaniu jak Wóz zostanie wyprowadzony na światło dzienne i złoży wstawię posta jak się prezentuje to tyle do następnego cześć.
Martek
Posty: 357
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: Wóz konny

Post autor: Martek »

Po co Ci takie cos jak obok masz D47?
Majster564
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2023, 14:24

Re: Wóz konny

Post autor: Majster564 »

Martek pisze: 10 maja 2023, 11:21 Po co Ci takie cos jak obok masz D47?
Wóz uratowany od złomu a woz się przydaje przyczepa do lasu nie pojadę
Martek
Posty: 357
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: Wóz konny

Post autor: Martek »

Majster564 pisze: 10 maja 2023, 14:07 przyczepa do lasu nie pojadę
:shock:
SzymonS
Posty: 99
Rejestracja: 04 gru 2021, 23:34

Re: Wóz konny

Post autor: SzymonS »

wóz ma jeden plus przy pracach leśnych, można na niego załadować długie drągi i go wtedy się rozsuwa, ale tak czy siak to dziwny zwyczaj, żeby wozem do lasu jeździć, a nie przyczepą, już lepiej było kupić jakąś przyczepę z kiprem ze złomu bez papierów i byłaby lepsza
bergman31
Posty: 1247
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Wóz konny

Post autor: bergman31 »

W moich okolicach skończyło się jeżdżenie traktorami z wozami i przyczepami bez papierów
Majster564
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2023, 14:24

Re: Wóz konny

Post autor: Majster564 »

SzymonS pisze: 10 maja 2023, 19:03 wóz ma jeden plus przy pracach leśnych, można na niego załadować długie drągi i go wtedy się rozsuwa, ale tak czy siak to dziwny zwyczaj, żeby wozem do lasu jeździć, a nie przyczepą, już lepiej było kupić jakąś przyczepę z kiprem ze złomu bez papierów i byłaby lepsza
A no przyczepka tez jest z kiprem ale na przyczepkę
Nie wrzucę grubego drewna j długiego
Majster564
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2023, 14:24

Re: Wóz konny

Post autor: Majster564 »

bergman31 pisze: 10 maja 2023, 20:48 W moich okolicach skończyło się jeżdżenie traktorami z wozami i przyczepami bez papierów
No tak policja
MartaKo
Posty: 18
Rejestracja: 18 maja 2022, 16:08

Re: Wóz konny

Post autor: MartaKo »

A masz gdzieś jeszcze jakieś zdjęcia ? jestem mega ciekawa efektu końcowego ;)
RRC
Posty: 501
Rejestracja: 01 paź 2010, 15:59

Re: Wóz konny

Post autor: RRC »

bergman31 pisze: 10 maja 2023, 20:48 W moich okolicach skończyło się jeżdżenie traktorami z wozami i przyczepami bez papierów

Trudno żeby wóz posiadał dokumenty.
Nie znam takich przypadków , a od strony prawnej nie wiem jak to jest. Koń może ciągnąć wóz po drodze publicznej, a traktor już nie?

No, chyba , że g...wno nie świeci światłem odbitymi ;)
https://youtu.be/bkVCESzpUNk
bergman31
Posty: 1247
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Wóz konny

Post autor: bergman31 »

RRC policja może zakwalifikować wóz konny ciągnięty przez traktor jako przyczepę. Wówczas wysokość kar przekroczy wartość wozu.
- przyczepa niezarejestrowana,
- brak okresowego badania technicznego,
- brak polisy OC (powyżej 14 dni to około 1000zł kary).

U mnie we wsi, po otrzymaniu paru mandatów, znajomy zrezygnował z wozu i kupił przyczepę wywrotkę jednoosiową.
RRC
Posty: 501
Rejestracja: 01 paź 2010, 15:59

Re: Wóz konny

Post autor: RRC »

bergman31 pisze: 11 maja 2023, 17:05 (...)policja może zakwalifikować wóz konny ciągnięty przez traktor jako przyczepę.
Może, bo tak chce, czy ma jakąś interpretację do tego?
Chodzi o masy, brak hamulców, instalacji?
To samo jedzie w zestawie z koniem, jako poj. zaprzęgowy, tylko hamulce u konia mniej skuteczne niż w traktorze ;)

Idźmy w drugą stronę, czy konie mogą ciągnąć po drodze publicznej zarejestrowaną przyczepę, czy byłby to poj. zaprzęgowy? Przyczepa ma już jakieś określenie, np samochodowa (to odpada), ale rolnicza ? ;)
Pojazdy mechaniczne mają określone masy do ciągniętych przyczep, a koń? :D
bergman31
Posty: 1247
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Wóz konny

Post autor: bergman31 »

RRC przeczytaj Prawo o Ruchu Drogowym i Warunki Techniczne Pojazdów. W szczególności na temat ciągnika rolniczego i przyczepy rolniczej.

Znajomy miał zamontowane oświetlenie w wozie ale tak to nieuratowało przed mandatem. Wóz konny ciągnięty przez traktor traktowany jest jako przyczepa, co powoduje, że musi spełniać warunki techniczne dla przyczep: oświetlenie, hamulce itp.

Co do hamulców w wozie konnym, to były produkowane z hamulcem na jedno lub dwa koła tylne, sterowane dźwignią ręczną. Znajomy miał takie wozy.

Jeśli chodzi o pojazd zaprzęgowy, w którym koń ciągnie przyczepę, to odsyłam do wyżej wymienionych dokumentów.

Według przepisów, koń w zaprzęgu nie może być przeciążany, czyli wóz (lub jakaś maszyna) musi mieć masę dostosowaną do wielkości (siły uciągu) konia.
RRC
Posty: 501
Rejestracja: 01 paź 2010, 15:59

Re: Wóz konny

Post autor: RRC »

bergman31 pisze: 11 maja 2023, 22:40 RRC przeczytaj Prawo o Ruchu Drogowym i Warunki Techniczne Pojazdów. W szczególności na temat ciągnika rolniczego i przyczepy rolniczej
Oczywiście.... choć naiwnie myślałem, że i tutaj na forum dowiem się czegoś.
Zacytowałem w poprzednim poście Twoje słowa bo zabrzmiały jak dowolność interpretacji , a jak jest z tą interpretacją prawa, wystarczy włączyć programy informacyjne , gdzie nawet sędziowie nie wiedzą czy sędziami są, a jak są to czy wolno im orzekać. Mniejsza z tym.

Chodzi mi głównie o sprzeczności.
Przyczepy dopuszczone do ruchu mają homologację , czyli jakies badaniach np. wytrzymałościowe, określone masy.
Wóz - chłopsko kowalska myśl techniczna, który po drogach publicznych, w zaprzęgu, może wieźć tonę, dwie, trzy (nie określoną ) ???- byle koń uciagnął... siłą niemierzalną (tzn naukowo mierzalną), ale nie wymaganą....
Dalsza dyskusja pozbawiona sensu.
ODPOWIEDZ