nowy nabytek UG 3

Wszystko co dotyczy różnych starych pługów, kultywatorów, bron, głęboszy itd.
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 554
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

nowy nabytek UG 3

Post autor: Esiok »

kupiłem wrzeszczcie do c-4011, ten nieszczęsny pług UG 3 skibowy nowego typu :| nieszczęsny dlatego że uważam te pługi za niebyt dobre ale nie miałem wyjścia, a na zachodni mnie nie stać.No ale dobra :) już jest to lepszy taki niż kilka Ha orać 2 skibami.Pytanie do was gdzie najlepiej założyć koło kopiujące dużo osób zakłada na sam tył że niby lepiej wchodzi w ziemie i lepiej się ustawia,jak jest wasza opinia :?:
Alchemik
Posty: 331
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: nowy nabytek UG 3

Post autor: Alchemik »

Jak ja próbowałem, to z kółkiem na końcu pługa ciągnik miał troszkę lepszy uciąg, przy regulacji, był bardziej wrażliwy przy ruszeniu górnego łącznika, zależnie od gleby zmienia się obciążenie, opony się trochę uginają i zmienia trochę głębokość pługa.
Przy kole w oryginalnym miejscu. Uciąg wydaje się minimalnie mniejszy, trochę mniej zmienia się głębokość pługa. Dużo wygodniej orze się przy słupach, krzakach itp, bo nie przeszkadza wystające na końcu koło.
SzymonS
Posty: 99
Rejestracja: 04 gru 2021, 23:34

Re: nowy nabytek UG 3

Post autor: SzymonS »

ludzie głównie kółko przerzucają do tyłu, ponieważ przy drugiej skibie lubi się zapychać, (tak jak przy ug 2, to kółko można przesunąć do tyłu, a dodatkowo jest jeszcze krój), więc jest to w sporej części kwestia zapychania się, ale jeżeli chodzi o regulacje siłową w ciągniku, to przy kółku na środku jest mniejsza skuteczność, ponieważ ciągnik tylko ciągnie ten pług, a kółko podtrzymuje pług praktycznie na środku ciężaru, a przy kółku na końcu, kółko podtrzymuje tylko tylną skibę, cały przód opiera się na podnośniku (to jest lepsze, bo łatwiej idzie wyorać skibe, choć przy kółku na środku też to idzie bez większego problemu), a jak łącznik ma nacisk, to regulacja siłowa działa lepiej
To jest moje zdanie, jak ktoś ma jakieś zastrzeżenie to niech pisze
miro
Posty: 47
Rejestracja: 03 cze 2021, 10:30

Re: nowy nabytek UG 3

Post autor: miro »

Esiok pisze: 13 maja 2023, 18:24 ten nieszczęsny pług UG 3 skibowy nowego typu :| nieszczęsny dlatego że uważam te pługi za niebyt dobre
Co w tym pługu UG jest takie złe , ze ma taka opinie? Pytam bo dopiero zaczynam uczyc sie orania.
Alchemik
Posty: 331
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: nowy nabytek UG 3

Post autor: Alchemik »

Główna wadą starych UG to problem z kryciem resztek i zapychaniem. ( Chociaż tak naprawdę w czasach jak go produkowano to zbierano całą słomę z pól i się sprawdzał) Późniejszy TUR jednobelkowy, ma inny prześwitpod ramą, większy rozstaw korpusów i inne odkładanie i orka wygląda zupełnie inaczej.

@SzymonS co do regulacji siłowej to racja, Chociaż nim plecak trafił do naprawy to w ojca c360 można było ustawić ( ale ciągle korygując ręką, bo mozaika) przy kole na środku na regulacji siłowej tak, że koło od pługa sporą część czasu minimalnie dotykało gleby, a czasami szło troszkę powyżej. Gdyby nie gleba gdzie na jednym przejeździe raz mamy glinę, a za chwilę piach, to koło przy pługu było praktycznie zbędne. Zdarzało się przy usterce koła na bardziej jednorodnych kawałkach zaorać spory kawał bez koła.
Niestety po oddaniu do remontu regulacja siłowa działa, ale mimo próby podregulowania nie ma precyzji w ustawieniu jak wcześniej i można zapomnieć o orce bez koła z regulacją siłową.
Martek
Posty: 363
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: nowy nabytek UG 3

Post autor: Martek »

Alchemik pisze: 15 maja 2023, 8:57 Główna wadą starych UG to problem z kryciem resztek i zapychaniem. ( Chociaż tak naprawdę w czasach jak go produkowano to zbierano całą słomę z pól i się sprawdzał) Późniejszy TUR jednobelkowy, ma inny prześwitpod ramą, większy rozstaw korpusów i inne odkładanie i orka wygląda zupełnie inaczej.

@SzymonS co do regulacji siłowej to racja, Chociaż nim plecak trafił do naprawy to w ojca c360 można było ustawić ( ale ciągle korygując ręką, bo mozaika) przy kole na środku na regulacji siłowej tak, że koło od pługa sporą część czasu minimalnie dotykało gleby, a czasami szło troszkę powyżej. Gdyby nie gleba gdzie na jednym przejeździe raz mamy glinę, a za chwilę piach, to koło przy pługu było praktycznie zbędne. Zdarzało się przy usterce koła na bardziej jednorodnych kawałkach zaorać spory kawał bez koła.
Niestety po oddaniu do remontu regulacja siłowa działa, ale mimo próby podregulowania nie ma precyzji w ustawieniu jak wcześniej i można zapomnieć o orce bez koła z regulacją siłową.
Może byc jakiś problem z kryciem, ale to nie jest w pełni wina pługa. Po prostu większość kupowała nowy pług z odkładnicami kulturalnymi. Zawsze można zmienić typ odkładni.

Ja polecam autorowi najpierw popracować sprzętem i w razie potrzeb modyfikować do swoich potrzeb lub zmienić za jakiś czas plug na lepszy.. Puste dywagacje nie pomogą, a takie pługi przestrzeni lat zaorały bez przeróbek miliony hektarów..
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 554
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

Re: nowy nabytek UG 3

Post autor: Esiok »

No co prawda to prawda Panowie póki co do orki daleko wszystko się okaże w swoim czasie :) ,jeszcze kwesta tego czy trzeba trzymać na podnośniku jak koło jest z tyłu bo się będzie przód za dużo zagłębiał,czy wystarczy bardziej łącznik górny odkręcić :?:
Alchemik
Posty: 331
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: nowy nabytek UG 3

Post autor: Alchemik »

Łącznik będzie trzymał pług.
Martek pisze: 15 maja 2023, 10:11

Może byc jakiś problem z kryciem, ale to nie jest w pełni wina pługa. Po prostu większość kupowała nowy pług z odkładnicami kulturalnymi. Zawsze można zmienić typ odkładni.

Ja polecam autorowi najpierw popracować sprzętem i w razie potrzeb modyfikować do swoich potrzeb lub zmienić za jakiś czas plug na lepszy.. Puste dywagacje nie pomogą, a takie pługi przestrzeni lat zaorały bez przeróbek miliony hektarów..
Jasne, że trzeba wypróbować.
Nie mówię jak niektórzy, że UG to tylko na złom, albo, że to radło. Poprostu ma swoje bolączki i ideałem nie jest.
To z jakimi odkładaniami kupiono, to poprostu takie były dostępne i wyboru z reguły nie było, tylko brało się co jest. W praktyce się okaże, czy autorowi wystarczy tak jak jest obecnie. Myślę, że będzie dobrze.
Martek
Posty: 363
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: nowy nabytek UG 3

Post autor: Martek »

Zgadzam sie.
W czasach gdy niczego nie mozna bylo kupic znany byl tuning tego pluga za posrednictwem mlotka:D
Moze to sie dzis wydawac niepowazne, ale z powodzeniem klepano oryginalne odkladnie. Swoja droga przeciez pierwsze plugi byly robione reczenie, wiec jesli "kowal" wie co robi to i efekt bedzie niezly.
Alchemik
Posty: 331
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: nowy nabytek UG 3

Post autor: Alchemik »

Znajomemu jeszcze kilka lat temu czasami zdarzało się dorabiać do zachodnich pługów słabo dostępne, albo drogie odkładnie.
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 554
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

Re: nowy nabytek UG 3

Post autor: Esiok »

jutro wstawie zdjęcie nowego nabytku zobaczycie jakie ma odkładnie :)
miro
Posty: 47
Rejestracja: 03 cze 2021, 10:30

Re: nowy nabytek UG 3

Post autor: miro »

Esiok pisze: 16 maja 2023, 19:04 jutro wstawie zdjęcie nowego nabytku zobaczycie jakie ma odkładnie :)
Sprawdz w jakim stanie masz słupice. W moim zaoranym UG 3 Sęp, dolna czesc słupic byla zdarta az do otworow na mocowanie lemieszy. Pług miał nowe lemiesze ale nie miały podparcia i byly ustawine pod złym kątem. Na łace przetestowalem trzy rodzaje odkladni i dwa rodzaje piersi , jest ok.
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 554
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

Re: nowy nabytek UG 3

Post autor: Esiok »

Obrazek

Oto nowy nabytek oczywiście przemalowany na mój kolor :D co to za rodzaj odkładni waszym zdaniem ,standardowe :?:
Alchemik
Posty: 331
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: nowy nabytek UG 3

Post autor: Alchemik »

Odkładania wygląda na najczęściej spotykaną ( cylindryczna z 1 na końcu oznaczenia?)
Warto przy pługu sprawdzić stan płóz i czy regulacje są na chodzie łącznie z regulacją wykorbienia belki.
miro
Posty: 47
Rejestracja: 03 cze 2021, 10:30

Re: nowy nabytek UG 3

Post autor: miro »

Esiok pisze: 17 maja 2023, 15:44 Obrazek
Mam takie odkladnie i planuje używac ich tylko do glębokiej orki zimowej. Do przykrywania resztek pozniwnych bede używal odkladni srubowych, powiekszonych lub standartowych.
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 554
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

Re: nowy nabytek UG 3

Post autor: Esiok »

regulacje działają ok,mankamentem jest to że lemiesze różnią się od siebie odrobinę,ostatni ma lekki dziób,2 to taki typowy a 1 lemiesz to kształt trapez ale ogólnie nie powinna to chyba mieć wpływu na orkę :?: Natomiast gorsza sprawa jest że płoza pod 2 odkładnią jest dospawany do niej płaskownik,nie wiem po co,nie chce tego ruszać dopóki go nie przetestuję w polu może ktoś tak zrobił i tak musi być:)
Alchemik
Posty: 331
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: nowy nabytek UG 3

Post autor: Alchemik »

Dopiero spojrzałem, że ktoś obciął ramię od kolczatki ;)
A płozy wszystkie mają być równoległe i ostatnia dłuższa z piętką ( ewentualnie jak ktoś odkręcał ostatni korpus to płoza z piętką może być i na 2 korpusie)
Awatar użytkownika
Esiok
Posty: 554
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:39

Re: nowy nabytek UG 3

Post autor: Esiok »

Obrazek
no i tutaj zdjęcie tej normalnej płozy i poniżej tej na 2 korpusie dospawanej,pytanie czemu ktoś to tak zrobił :?: czy lepiej wymienić to czy zostawić i zobaczyć jak będzie orało

Obrazek
bergman31
Posty: 1252
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: nowy nabytek UG 3

Post autor: bergman31 »

Płoza była zużyta, to ktoś dospawał kawałek metalu.
Jak nie zależy Ci na wyglądzie, to możesz to tak zostawić.
Martek
Posty: 363
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: nowy nabytek UG 3

Post autor: Martek »

Na ostatniej skibie ma byc stopka
ODPOWIEDZ