Strona 1 z 1
Remont zasuwu beczkowóz Fortschritt 100.27
: 13 maja 2026, 18:16
autor: bizonursusz05
Witam po wyremontowaniu pompy chcę się wziąść za kolejną bolączke mojego beczkowozu jakim jest nie szczelny zasów.
Najprawdopodobniej uszczelka jest do wymiany lecz nie mam zielonego pojęcia jaka może być to uszczelka ponieważ na miejscu uszczelki jest aby czerwony silikon.
Dzisiaj wkręcałem sprężynę bo myślałem że ona nie trzymie lecz to nie jej wina a głównie przez brak uszczelki.
Głównie chodzi mi jaką uszczelkę dać z wymiarami itp by to pochodziło jak najdłużej

Re: Remont zasuwu beczkowóz Fortschritt 100.27
: 13 maja 2026, 20:22
autor: bergman31
Z tego co się orientuję, to w zasuwie nie ma uszczelki. Tam jest tak spasowany klin zasuwy z korpusem, że po dociśnięciu całość jest szczelna.
Pewnie zasuwa jest już wytarta i dlatego poprzedni właściciel doszczelniał ją silikonem ale to tylko na chwilę.
Re: Remont zasuwu beczkowóz Fortschritt 100.27
: 14 maja 2026, 8:37
autor: bizonursusz05
Czy to świadczy o wymianie zasuwy? Jakie podjąć działania w tym temacie?
Re: Remont zasuwu beczkowóz Fortschritt 100.27
: 14 maja 2026, 14:56
autor: bergman31
Najpierw odkręć zasuwę od beczkowozu i rozbierz ją, to będziesz widział co jest w środku.
Prawdopodobnie czeka cię wymiana zasuwy.
Re: Remont zasuwu beczkowóz Fortschritt 100.27
: 14 maja 2026, 17:27
autor: bizonursusz05
To na co wymieniać? może jakoś regenerować? jakiś pomysł?
Re: Remont zasuwu beczkowóz Fortschritt 100.27
: 14 maja 2026, 22:11
autor: bergman31
Jak jest nieszczelna, to musisz ją wymienić ma nową.
Re: Remont zasuwu beczkowóz Fortschritt 100.27
: 15 maja 2026, 10:39
autor: Marcin_330
Są w internecie dostępne zasuwy i części do nich, nie wiem czy będzie pasować konkretnie do tego beczkowozu, możetrzeba będzie jakiś kołnierz przejściowy dorobić. Jeśli zasuwa jest stalowa można napawać i frezować, ale to tańsze od nowej zasuwy raczej nie będzie.
Re: Remont zasuwu beczkowóz Fortschritt 100.27
: 15 maja 2026, 18:40
autor: bizonursusz05
Re: Remont zasuwu beczkowóz Fortschritt 100.27
: 15 maja 2026, 22:56
autor: SEBRIGHT
Konstrukcja zasuwy inna niż w szambiarkach.
Na moje oko:
1. Wyczyść z korozji powierzchnię styku okrągłej zasuwy z deklem - jak zostawisz wżery na 100% nie będzie szczelnie
2. Płaskownik do którego przymocowana jest okrągła zasuwa powinien być odgięty bardziej w kierunku wnętrza beczki, a pomiędzy zasuwą a płaskownikiem na sworzniu powinna być sprężyna dociskająca zasuwę
Re: Remont zasuwu beczkowóz Fortschritt 100.27
: 15 maja 2026, 23:35
autor: qkohe155
Sprężyna konieczna, tylko czy ta pokrywa nie jest starta bardziej z 1 strony? Wtedy bez jej planowania raczej lipa, a i po bym się cudów nie spodziewał.
Pewnie najlepiej by było przerobić tak:

Re: Remont zasuwu beczkowóz Fortschritt 100.27
: 16 maja 2026, 11:39
autor: bizonursusz05
SEBRIGHT pisze: ↑15 maja 2026, 22:56
Konstrukcja zasuwy inna niż w szambiarkach.
Na moje oko:
1. Wyczyść z korozji powierzchnię styku okrągłej zasuwy z deklem - jak zostawisz wżery na 100% nie będzie szczelnie
2. Płaskownik do którego przymocowana jest okrągła zasuwa powinien być odgięty bardziej w kierunku wnętrza beczki, a pomiędzy zasuwą a płaskownikiem na sworzniu powinna być sprężyna dociskająca zasuwę
Tylko właśnie jaka to jest sprężyna? Masz może jakiejś zdjęcie albo możliwość jako to wyszukać jako zamiennik bo wątpie że coś znajde na wzór oryginalnej a co do tej nowszej zasuwy to raczej przerobię tak jak nie uda mi się zdołać zregenerować tej, co do jeszcze wpustu jak jest ta rura to w środku gdzie u mnie znajduje się silikon jest wpust w którym zapewne powinna się znajdować uszczelka
Re: Remont zasuwu beczkowóz Fortschritt 100.27
: 16 maja 2026, 16:06
autor: SEBRIGHT
Sprężynę próbował bym dopasować jakąś twardą - może zaworowa z Żuka czy innego samochodu by się nadała, tylko musiał byś ją przyciąć z długości.
W miejsce z sylikonem gdzie była uszczelka nie wszedł by jakiś oring?
Re: Remont zasuwu beczkowóz Fortschritt 100.27
: 16 maja 2026, 16:11
autor: bizonursusz05
SEBRIGHT pisze: ↑16 maja 2026, 16:06
Sprężynę próbował bym dopasować jakąś twardą - może zaworowa z Żuka czy innego samochodu by się nadała, tylko musiał byś ją przyciąć z długości.
W miejsce z sylikonem gdzie była uszczelka nie wszedł by jakiś oring?
Dobra, a czy czasem ciężka seria nie ma twardszej sprężyny? akurat miałbym na stanie a co do oringa to nie wiem jaki dobrać jaki musi być gruby i ile wystawać by nic nie leciało