Wykaszanie traw i ogrodów

Wszelkiego rodzaju kosiarki ciągnikowe
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

Wykaszanie traw i ogrodów

Post autor: Wiesiek »

Witam!
Sezon zimowy w pełni, na naszym forum co już to pojawia się temat walki ze śniegiem, sposobami jego usuwania i maszynami stosowanymi przez naszych Retotraktorzystów. Ale zima niedługo minie, wiosna jak zwykle bujnie przypomni o swoich prawach.
Zastanawiam się jak wykorzystać swój zabytkowy traktor do wykaszania mojego ogrodu, nie chwaląc się o pow. ponad 40arów. Co roku widzę jak sąsiad regularnie, co jakiś czas jeżdzi po swojej działce kosiarko-traktorkiem i doprowadza swój trawnik do prawie idealnego wyglądu. Ja trochę z zazdrością na to patrzę, ponieważ chcąc zrobić to samo musiałbym.... kupić taką kosiarkę.... pst(niestety). Z drugiej strony patrząc, on ma kosiarkę samojezdną a ja mam Ursus C325 i to nie byle jaki model!!!
Dotychczas kosiłem ogród za pomocą tzw. rozdrabniacza do trawy, zapinanego do poczciwego i niezawodnego "Władysława", ale efekt wizualny jest nie do porównania. Sąsiad ma murawę a ja ściernisko. Stąd wynik 2 : 1 dla sąsiada, jeśli chodzi o zawody trawiasto-ogrodowe.
Zastanawiam się nad tym jakie urządzenie przypiąć do Ursuska, aby efekt koszenia był taki sam jak oryginalnymi kosiarkami do trawy. Może dałoby się samodzielnie wykonać taką kosiarkę, a może można gdzieś kupić taką "dokładniejszą" kosiarkę?
Co Wy na to???
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wykaszanie traw i ogrodów

Post autor: Ursus »

Temat ciekawy. Masz jednolity areał trawiasty? Nie musiałbyś omijać drzewek, krzaczków i innych przeszkód?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wykaszanie traw i ogrodów

Post autor: Bolszewik »

No to możemy pogadać ....

Ja też mam duży ogród w większości ze starymi dużymi drzewami, drogi dojazdowe, okolice stawu itp. w sumie blisko 1 ha. Od razu mówię że kosiarka konna czy Osa odpad przećwiczyłem obie. Jedyne rozwiązanie to kosiarka bijakowa najlepiej na przód, ale i tak na tył dała by radę. Na szerokość ciągnika czyli 150 cm z możliwością wysuwu na bok choć o 20 cm. Były takie na aleeeedrogo za 3750 jakiejś podrzędnej firmy, ale i tak nie mogłem sobie na taki wydatek pozwolić w zeszłym roku. Puki co koszę Vikingiem i trochę kosom spalinową (niestety pożyczana). Wygląda to oczywiście tak że kosze na raty po trochu jak mam czas i żeby nie zniszczyć maszyny. Wygląda to tak że zanim skończę powinienem już zaczynać .... Podwórko kosze często co 2 - 3 tygodnie reszta .... a w sumie ze trzy razy na rok jest skoszona ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Wykaszanie traw i ogrodów

Post autor: papiszon »

Miałem kiedyś taką maszynę ( właściwie to miał ojciec) do koszenia, Coś w rodzaju rozdrabniacza z tym, że ta była na trzy noże. Trójramienne noże ustawione były tak, że pierwszy był z przodu a dwa pozostałe po bokach za nim. Napęd z wałka na przekładnię z jakiegoś dyfra ( przeł. 1:4,5) czyli miało to ok 2000 obr/min. Pierwsza gwiazda napędzana była przez sprzęgło odsrodkowe bezpośrednio z przekładni, a dwie pozostałe pasami klinowymi. Trawę ścinało na taką sieczkę, że nie było jej widać. Ojciec miał sad i w nim kosił. Ale używaliśmy jej też do słomy, kiedy sieczkarnie przy kombajnach były rzadkością. Po kilku latach używania i porwaniu pasów, tata przerobił to na inną maszynę ( lubił eksperymentować) ale to nie było już takie dobre.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wykaszanie traw i ogrodów

Post autor: Bolszewik »

Jedyne co spełni swoją rolę to coś takiego:

http://moto.allegro.pl/kosiarka-bijakow ... 08650.html

Trochę za wąska bo węższa od ciągnika, ale 150 też są. Ja muszę czy raczej powinienem kosić w miejscach gdzie są kamienie (drogi), korzenie itp. Tylko taka kosiarka daję gwarancję że jej nie uszkodzę i nie rozwalę ciągnika. Przy tym jest niewielkich rozmiarów i łatwo ją składować.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
wujekcinek
Posty: 111
Rejestracja: 09 gru 2006, 9:52

RE: Wykaszanie traw i ogrodów

Post autor: wujekcinek »

Zdaje się że rozdrabniacz i kosiarka bijakowa to to samo, różnica jest jedynie w kształcie noża. Do koszenia są noże w kształcie T, do rozdrabniania Y. Kwestia zmiany noży w kosiarce od władysława i już nie powinno wyglądać jak ściernisko
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Wykaszanie traw i ogrodów

Post autor: papiszon »

Właśnie coś takiego zrobił mój ojciec. Noże były z kosiarki rotacyjnej, wygięte pod pewnym kątem. Ale czy to miało za duże obroty, bo strasznie tym trzęsło i nie bardzo szło to koszenie, więc z tej maszyny zrobił znów coś innego. Tej pierwszej to mi szkoda, że nie pozostała. Trzeba było tylko dokupić paski, trochę popoprawiać i byłoby ok.*tdown*
Awatar użytkownika
wujekcinek
Posty: 111
Rejestracja: 09 gru 2006, 9:52

RE: Wykaszanie traw i ogrodów

Post autor: wujekcinek »

To o czym mówisz, to jak dobrze rozumiem cóś jak kosiarka "śmigłowa" do koszenia łętów od kartofli. Dwa ramiona, na końcu ramion noże, przeciwnóż na obudowie?
W twoim przypadku, nie jedno a trzy smigła. Trzęsła? Za duże obroty, wyważenie, noże, wszystkiego po trochu i się na trzęsienieuzbierało.
Bijakowa od śmigłowej (w pracy sprawdze jak to się poprawnie nazywa) ma tą przewagę, ze nie wystaje tak daleko za ciągnikiem. Tylko nie radzę noży Y (takich jak w tej aukcji) bo gdy pójdzie w mimoze to da radę, natomiastw trawie już niekoniecznie.
Kosiliśmy trawę, noże ostre, a trawę kładło przy obrotach przekaźnika 540, kosiło dopiero przy 1000, ale tego kosiarka nie wytrzymała
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wykaszanie traw i ogrodów

Post autor: Bolszewik »

No to są różne nożyki, nie wiem które powinny być. Zresztą łatwo to sprawdzić wystarczy zapytać w sklepie.

Chyba te w kształcie litery T są odpowiednie do koszenia trawy ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
krakerss
Posty: 203
Rejestracja: 17 sie 2008, 19:21

RE: Wykaszanie traw i ogrodów

Post autor: krakerss »

Moim zdaniem tylko rozdrabniacz wielonożowy typu śmigło (2 -3 szt). Mam zamiar takie coś zbudować jeszcze tej zimy. Kupiłem już przekładnie i mam pomysł w głowie. Nazywa się to różnie... najczęściej: kosiarka pielęgnacyjna, sadownicza,rozdrabniająca, rozdrabniacz, mulczer, kosiarka nożowa, ogrodowa, Na śmigle powinno być w okolicy 2 tyś obrotów. ( u mnie muszę zwiększyć obroty o 4,5 raz) Dobrze zastosować też kółka podporowe obrotowe, płozy podobno nie zdają egzaminu. Najlepiej kosić częściej a niższe trawy. Zbyt wysoki nawożenie rozdrobnionym materiałem macierzystym powoduje zachwaszczenie i mechowienie gleby. Dobrze wykonać kosiarkę "zachodzącą poza jedno koło". Bardzo ważne jest odpowiednie wyważenie śmigieł nożowych i odpowiednie wyprofilowanie które powoduje efekt "dmuchawy" co w konsekwencji pomaga udrożnić środowisko pracy. Mam przekładnie od C 330 z wom z wałkiem przelotowy. Noże będą mocowane na wałkach pracujących w piastach VW golf na łożyskach jak w VW. Odpowiednie obroty będą uzyskane przez koła pasowe.To tyle z wiedzy którą zebrałem przed budową maszyny. Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Wykaszanie traw i ogrodów

Post autor: Bolszewik »

Zależy komu do czego ....

Do sadu gdzie równo nie jest są mniejsze czy większe gałązki na drogi i inne dziwne miejsca bijakowa jest wg. mnie najlepsza. Już super uderzenie musi być żeby ją uszkodzić. Problem jest taki że musi się ją dać wystawić choć 10 za obrys bo inaczej to kicha.

Na podwórku i tak muszę kosić zwykła kosiarką, koło drzew i krzewów oraz na skarpach kosą, tam gdzie jest dużo kamieni kosiarką elektryczną. Możecie się śmiać ale obecnie używam trzech kosiarek plus kosa klasyczna *flower* Za stodołą stoi konna i osa. A byłbym zapomniał że jedna elektryczną zezłomowałem zostawiłem tylko silniki.
Jak sobie bym kupił jeszcze jedną to można by uznać że coś mi obiło .... ale co tam i tak sobie kupie bo lubię ładne otoczenie.

Poza tym zrobienie kosiarki jest trudne i kosztowne chyba że ktoś ma do dyspozycji dobry warsztat i co nieco doświadczenia.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Wykaszanie traw i ogrodów

Post autor: Roman1313 »

A jakby coś takiego jak w czeskich ciagniczkach MF-70 http://obrazki.elektroda.net/49_1244756596.jpg z tym że musiały by być dwie albo trzy kosiarki razem aby dało to odpowiednią szerokość.
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Wykaszanie traw i ogrodów

Post autor: drandrzej »

używam właśnie takiego zestawu , na festiwalu WILKOWICE 2009 chciałem wypracować nim placyk pod bombajka - ale teren był wykoszony porzadnie - nie było po co poprawiać , sprzet bez zarzutu , ale masa tego zestawu wynosi ok 250 kg i jak się godzinkę popracuje to pot się leje , kosiarce w dużej mierze jest obojętnie czy kosi trawę , czy kopce kreta szerokość robocza 80 cm , MF 70 ma 6 KM (z pamięci) więc zapotrzebowanie na moc nie jest przesadne , dużo wysiłku wkłada się w ostre zakręty.zwroty

może udałoby się kupić 3 szt (od 300-500/zł szt), wyjąć napędy , zampocować na wspólnej ramie ,zmajstrować przekładnie i paskami zasilić ?

sama kosiarka - 84 kg
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

RE: Wykaszanie traw i ogrodów

Post autor: Wiesiek »

Kosiarka bijakowa a rozdrabniacz to nie to samo. Mój rozdrabniacz to nic innego jak potężne śmigło dwuramienne (łamane) kręcące się z prędkością max. 1100obr/min. zaostrzone na końcach. Dokładnie to co miał na myśli ~Wujekcinek.
Natomiast kosiarka bijakowa, to są właśnie nożyki w kształcie litery T podwieszone na łańcuszkach, na obracającym się w płaszczyżnie poziomej wale. Taka kosiarka jest bardziej skuteczna i dokładna, jednak obawiam się że z wysoką trawą by sobie mogła nie poradzić. Ale aby utrzymać ładny trawnik to niestety trzeba często kosić i nie dopuszczać do przerośnięcia traw.
Ciekawy pomysł ma ~Krakerss i myślę, że pochwali się, jak wykona tę maszynę. W sumie to chyba o tym samym myślał ~Dranrzej. Trzy sprzężone kosiareczki zrobiłyby robotę. Ja na to miast myślałem o tym, aby podpatrzeć oryginalne urządzenie wykaszające z kosiarki samojeznej i zrobić coś na wzór tego.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Wykaszanie traw i ogrodów

Post autor: damber »

Fajny temat :)
Też mam troche do koszenia. Co roku męcze się jak większość z nas, czyli ręczna kosiarka + wykaszarka. Kosze co 2 tygodnie *tongue*
Jakiś mały zestaw do ciągniczka był się przydał. Znalazłem fajną kosiarke, która dla mnie była by wystarczająca tylko brak $$
Oto filmik :
http://www.youtube.com/watch?v=nSGc8bJ7Ke4
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Wykaszanie traw i ogrodów

Post autor: drax »

Ja również mam trochę koszenia i aby utrzymać trawnik muszę kosić co tydzień, jednak w moim przypadku nie wjadę tak dużym ciągnikiem, jedynie traktorek(Bocian ma zbyt duże gabaryty), jednak zastanawia mnie jedno, jak chcecie zebrać ściętą/rozdrobnioną trawę ? grabie i wio ?
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Wykaszanie traw i ogrodów

Post autor: papiszon »

To co "krakerss" pisał, to właśnie o taką maszynę mi chodziło w pierwszej mojej wypowiedzi. Trzy, trójramienne noże i obroty rzędu 2000. To była super maszyna. Ta nie wibrowała, to druga, którą ojciec zrobił. Tam były noże na wałku, ale przekładnia była z tej pierwszej i miała za duże obroty. Rozdrabniacz sadowniczy nie wykosi tak trawy, on dobry jest do grubszych lub sztywniejszych roślin.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Wykaszanie traw i ogrodów

Post autor: marek »

Zanim wymyślicie jakieś kosiarki do ciągnika to możecie sobie ulżyć przy koszeniu dotychczasową kosiarką zakładając do niej pompowane kółka od wózka dziecinnego o średnicy coś ok 20 cm.Kiedyś po koszeniu[ok1000 m] nie czułem rąk .Teraz nie czuję że koszę.Oprócz tego mam regulację wysokości od 0 do 20 cm.Ta wyższa wysokość jest mi potrzebna gdy koszę za ogrodzeniem i nie wiem czy ktoś nie zostawił tam butelki ,cegły czy innego kamienia.Wygląda to trochę jak UFO :D ale liczy się efekt.
A wracając do tematu może zastosujcie napęd z silnika hydraulicznego co uprości bardzo konstrukcję Zrobić np z przodu ciągnika obracane jak w kosiarce spalinowej noże o odpowiedniej ilości i średnicy każdy z osobnym napędem.Miałem do kupienia z allegro kosiarkę taką jak kosi się pola golfowe która miała pięć silników hydraulicznych i dwie duże pompy do napędu kosiarki i mechanizmów tnących oraz pięć siłowników do podnoszenia zestawów tnących.Za wszystko chciał 2000 zł, ale jak pojechałem lawetą to po dokładnych oględzinach okazało się że silnik spalinowy napędzający to wszystko był uszkodzony przez mróz.Ze względu na konieczność wymiany tego silnika i duży czekający mnie przy niej remont[stała kilka lat na dworze]dawałem mu 1000 ale się nie zgodził.Miał kupca na same pompy co dawał mu więcej a resztę miał zezłomować.Chciałem to kupić właśnie ze względu na całą hydraulikę i używać w oryginale do koszenia.Szerokość koszenia bodajże 4 m.Trzeba po prostu szukać takich okazji i problem będzie rozwiązany.Silnik hydrauliczny rozwiązuje problem wszelkich napędów typu wałki czy przekładnie.Ostatecznie kupiłem osę.*blushing**blushing*
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Wykaszanie traw i ogrodów

Post autor: olowaty »

Jakby kogoś interesowało samodzielne konstruowanie kosiarki, to mam takowe wrzeciona z talerzami do odsprzedania:
Obrazek
Po zastosowaniu noży od sieczkarni, szerokość koszenia wyjdzie 120 cm.
Darcio
Posty: 81
Rejestracja: 11 sie 2007, 20:28

RE: Wykaszanie traw i ogrodów

Post autor: Darcio »

Tutaj jest opis budowy kosiarki bijakowej: http://muerte28.republika.pl/index.html

Co prawda z własnym napędem, bo ciągnięta jest Dzikiem ale myślę, że po zastosowaniu przekładni kątowej można by ją napędzać WOM.
Konstruktor kosiarki jest miłośnikiem Dzików i sądzę , że w razie potrzeby udzieli informacji o skuteczności jej pracy.
ODPOWIEDZ