Kopaczka konna

Wszystko o konnych maszynach
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: Kopaczka konna

Post autor: oman7 »

Podepnę się do tematu bo nie chce zakładać osobnego.
Posiadam taką samą kopaczkę do ziemniaków jak kolega Mentos22.
Tylko że ja potrzebuję akurat koła zębatego dużego,fi otworu to 35mm.
Moje koło wczoraj wyzionęło ducha.
Tutaj moje pytanie czy może ktoś posiada takie koło gdzieś z demobilu albo może ktoś wie o takiej kopaczce na złomie w rejonie Oświęcimia,Kęt lub Wadowic.
Dodam zdjęcie koła zębatego.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7c4 ... 7345e.html

Za wszelkie informację będę bardzo wdzięczny.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Kopaczka konna

Post autor: marek »

Moim zdaniem można to naprawić wycinając z blachy grubości np. 5 mm dwa koła pasujące idealnie między odlew zębów a piastę w którą wchodzi oś. Jedno koło z jednej a drugie z drugiej strony i poskręcać w wielu miejscach. To oczywiście ostateczność ,jak nie dostaniesz nowej.Otwory na śruby należy przewiercić też przez ,,szprychy".
Awatar użytkownika
Maciej_76
Posty: 158
Rejestracja: 29 lip 2013, 21:23

RE: Kopaczka konna

Post autor: Maciej_76 »

Polecem się z cięciem laserowy oraz wodnym !
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Kopaczka konna

Post autor: papiszon »

Były pytania o ekran do kopaczki. Widziałem coś takiego. Było to koło w kształcie miski wykonane z drutów (siatka). Toczyło się to to po ziemi naprzeciw gwiazdy i ograniczało rozrzut ziemniaków, układając je w rządek, a jednocześnie ziemia przelatywała przez siatkę. Niestety nać, jakieś chwasty i większe bryły też zatrzymywało. Nie wiem dokładnie jak to się sprawowało, ale na pewno nie trzeba było latać za kartoflami porozrzucanymi po polu.
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: Kopaczka konna

Post autor: oman7 »

Właśnie Marek ten sposób naprawy całkowicie odpada bo na dodatek jeden ząb jest całkowicie odłamany od reszty koła zębatego i tu jest kot pogrzebany.Pozostało mi tylko gdzieś dopaść nowe koło albo pozostaje nadzieja w złomowiskach.
Polecem się z cięciem laserowy oraz wodnym !
Dzięki Maciek za ofertę.*tup*
MARIO83
Posty: 180
Rejestracja: 10 paź 2008, 21:43

RE: Kopaczka konna

Post autor: MARIO83 »

Wklejam link gdzie można dostać takie nowe koło zębate i wiele innych części do maszyn konnych jak np.siewnika
http://sklep-rolnicze.eu/produkty/maszy ... ow,2,30066
Awatar użytkownika
oman7
Posty: 787
Rejestracja: 27 lut 2010, 23:01

RE: Kopaczka konna

Post autor: oman7 »

MARIO83 napisał/a:
Wklejam link gdzie można dostać takie nowe koło zębate i wiele innych części do maszyn konnych jak np.siewnika
http://sklep-rolnicze.eu/produkty/maszy ... ow,2,30066
TO JEST TO !!!!!
Dzięki MARIO83 *tup*a ja siedzę od rana i próbuje coś znaleźć.
Jak żeś Ty to znalazł.Jutro tam zadzwonię i wypytam o szczegóły.

Pozdro.
svecla
Posty: 206
Rejestracja: 06 lip 2011, 23:20

RE: Kopaczka konna

Post autor: svecla »

Znam tą firmę, często tam bywam - mam do nich kilka km. U nas w okolicy zawsze mówią, że to "żydzi", bo przeważnie drogo cenią - zwłaszcza maszyny, ale jeśli chodzi o części to naprawdę mają bardzo wiele nawet do reliktów :)
Szymek
Posty: 35
Rejestracja: 08 paź 2014, 18:20

RE: Kopaczka konna

Post autor: Szymek »

Przepraszam, że odświerzam temat ale czy ktoś wie czy te kopaczki miały oryginalny zaczep do dzika?
Kacper91
Posty: 4
Rejestracja: 31 sie 2018, 19:51

RE: Kopaczka konna

Post autor: Kacper91 »

Witam.

Mam kopaczke pionier. Tabliczka znamionowa poniżej. Moje pytanie to czy napęd realizowany jest przez jedno Koło czy przez dwa. W czasie kopania gwiazda potrafi się stanąć i nie wyrzuca ziemniaków. Kopaczka przerobiona jest do traktora. Proszę o poradę co z tym zrobić.

Mam jeszcze jedną prośbę. Możecie wysłać mi skan instrukcji obsługi na maila kacperkamil@poczta.fm? Będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
Rafallll360V1
Posty: 307
Rejestracja: 12 cze 2015, 10:16
Lokalizacja: Rzeszów

RE: Kopaczka konna

Post autor: Rafallll360V1 »

Napęd jest przekazywany z dwóch kół na wspólnej ośce.Przyczyną tego że nie obraca się wirnik jest zużyte stożkowe koło zębate Obrazek lub duże koło zębate.Kosz tego mało to jedynie 50-60 zł ( są o dwóch średnicach więc warto zmierzyć ile ma te uszkodzone) Wymiana tego małego koła jest dziecinnie prosta odkręcamy i ściągamy dekiel oraz ściągamy zawleczkę z popychacza i go wypychamy aby uwolnić ośkę po drugiej stronie mamy też sprężynę ją też ściągamy i wyciągamy zawleczkę Obrazek.Wewnątrz do tej ośki jest przykręcony na dwie śruby m10 widełki które przesuwają koło zębate,odkręcamy te dwie śruby i wybijamy ośkę,następnie odkręcamy 2 kontr nakrętki i wykręcamy te śruby
Obrazek

Po wykręceniu tych śrub możemy bez problemu wyciągnąć oś wraz z wirnikiem i koło zębate Obrazek

montaż koła i całej reszty przeprowadzamy odwrotny sposób niż demontaż warto poprosić kogoś o pomoc bo samemu trochę trzeba się oszarpać przy demontażu i montażu *tup*
Kacper91
Posty: 4
Rejestracja: 31 sie 2018, 19:51

RE: Kopaczka konna

Post autor: Kacper91 »

Dzięki za odpowiedź.
Ale u mnie gwiazda się obraca za pomocą prawego Koła (patrząc od frontu) A lewe jest jakby nie napędowe. Tzn wałek co są na nim posadzone koła kręci się ale Koło lewe stoi w miejscu.
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

RE: Kopaczka konna

Post autor: wojtek12321 »

Zapieczone, zastałe zapadki w kole i nie "łapią" za zabierak sprzęgła kłowego koła no i dlatego "nie ciągnie".
Kacper91
Posty: 4
Rejestracja: 31 sie 2018, 19:51

RE: Kopaczka konna

Post autor: Kacper91 »

Dziś rozkrecilem Koło. Zapadki przestały chodzić chyba jeszcze za czasów króla Kazimierza. Ale młotek, przecinak, WD40 oraz imadło dały radę;)
Ale tu pojawia się kolejne pytanie. Czy zapadki w kole lewe i prawe ?
Ma może ktoś schemat jak to powinno być dobrze zamontowane ?
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

RE: Kopaczka konna

Post autor: wojtek12321 »

Kacper91 napisał/a:
Dziś rozkrecilem Koło. Zapadki przestały chodzić chyba jeszcze za czasów króla Kazimierza. Ale młotek, przecinak, WD40 oraz imadło dały radę;)
Ale tu pojawia się kolejne pytanie. Czy zapadki w kole lewe i prawe ?
Ma może ktoś schemat jak to powinno być dobrze zamontowane ?
Bardzo prosto, gdy koło się kręci "do przodu" zapadki powinny "zazębiać", unieruchamiać koło na osi, tak aby się kręciło razem z osią. Przy obrocie koła "do tyłu" zapadki powinny "prztykać" przepuszczać...
Nie jestem pewien czy są lewe i prawe, ale chyba tak, sądząc z tej aukcji, tu akurat jest lewa.

https://hurtowniarolnicza.pl/czesci-do- ... -lewa.html

http://www.agro-mig.pl/pl/3/sklep/1/88/

Po małym poszukiwaniu wychodzi na to że praktycznie są "lewe" i "prawe", ale tak na wygląd to różnica jest chyba tylko w mocowaniu sprężyny w zależności czy lewa, czy prawa.

Zapadka prawa:

https://sklep-rolnicze.eu/zapadka-kola- ... 0066,10242

Zapadka lewa:

https://sklep-rolnicze.eu/zapadka-kola- ... 0066,10241

Same zapadki raczej niczym się nie różnią.
Kacper91
Posty: 4
Rejestracja: 31 sie 2018, 19:51

RE: Kopaczka konna

Post autor: Kacper91 »

Witam
Do jednego koła zamówiłem jedna lewa A druga prawą zapadke. Będzie dobrze ?
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

RE: Kopaczka konna

Post autor: wojtek12321 »

Kacper91 napisał/a:
Witam
Do jednego koła zamówiłem jedna lewa A druga prawą zapadke. Będzie dobrze ?
No... nie wiem, ale wydaję mi się że chodzi tu o to na którą stronę te zapadki planujesz założyć. Moim zdaniem to raczej chodzi o to czy zapadki mają być na lewe koło czy na prawe, ale do koła to raczej obydwie jednakowe. Chodzi o ich kierunek działania, aby odpowiednio zazębiały w zabieraku koła. Jak włożysz do jednego koła jedną lewą, a drugą prawą (jeżeli tak się da) to koło będzie cały czas zablokowane. Tak samo by było gdybyś "lewe" zapadki włożył do prawego koła (lub odwrotnie, prawe do lewego) to koło "ciągło" by w odwrotnym kierunku. Musiał byś kopaczką jeździć "do tyłu" aby napęd pracował, a tak to raczej się nie da. *hilarious**hilarious**hilarious*
luqasz17
Posty: 160
Rejestracja: 07 sty 2010, 16:26

RE: Kopaczka konna

Post autor: luqasz17 »

Te zapadki działają tak samo jak w konny prztrzasaczu fikaczyu tam zamiast tych blaszek są sprężyny takie samo rozwiązanie może być w kopacz konnej
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

RE: Kopaczka konna

Post autor: wojtek12321 »

luqasz17 napisał/a:
Te zapadki działają tak samo jak w konny prztrzasaczu fikaczyu tam zamiast tych blaszek są sprężyny takie samo rozwiązanie może być w kopacz konnej
Działają tak samo, ale te "na sprężynach zwykłych" trochę się różnią od tych "kopaczkowych":

Obrazek

Tarcza zapadek też jest inna:

Obrazek
mariuszp1983
Posty: 1
Rejestracja: 12 wrz 2022, 12:21

Re: RE: Kopaczka konna

Post autor: mariuszp1983 »

piotr31 pisze: 21 lip 2011, 23:54 Obrazek
Witam zepsuł się napęd w kopaczce konnej która posiadam. czy mogę prosić o instrukcję obsługi na e-mail: mariuszp1983@o2.pl
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ