Model maszyny parowej

Czyli ciągniki i maszyny w małych rozmiarach
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Model maszyny parowej

Post autor: Ursus »

Już się chyba chwaliłem w temacie o Wilkowicach, że dostałem od Karola model maszyny parowej. Karol dzięki wielkie jeszcze raz - nie masz pojęcia jak mnie ten prezent ucieszył. Będę wreszcie miał jakiś obiekt do odnowienia i uruchomienia :)
Poniżej kilka fotek. Po wstępnych oględzinach stwierdziłem, że:
- do wyprostowania jest oś regulatora obrotów,
- trzeba wykombinować pas do napędu regulatora obrotów,
- muszę dorobić ciężarki (kulki) od regulatora obrotów.
To są tylko wstępne oględziny - narazie będę szukał różnych schematów bo mam wrażenie, że kilku elementów jeszcze brakuje - w mechanizmie sterowania parą/powietrzem. W przyszłym roku chciałbym do Wilkowic zabrać ten model już uruchomiony wraz z sprężarką i zaprezentować jak chodzi :)

Jeszcze pytanko do Karola - wiesz może z jakich to lat jest ?? Bo zapewne o to pytałem już w Wilkowicach, ale za dużo informacji do ogarnięcia jak na 3 dni więc nie wiem już sam :(

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



Znalazłem na Wikipedii taki schemat ruchomy - tak działa taka maszyna parowa.

Obrazek



Mój model to prawdopodobnie pierwsza generacja produkowana od lat 40-tych. Tutaj jest opis.

http://www.technique.pl/index.php?p=31
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
whar
Posty: 143
Rejestracja: 27 lip 2007, 20:27

RE: Model maszyny parowej

Post autor: whar »

Ursus
Przyjrzyj się mojej lokomobili opisanej w temacie, zaraz to dołączę.
==================================================

Jakieś dziesięć lat temu, może 15-cie kupiłem w RFN-nie model lokomobili parowej. Dałem wtedy za to 50 DM. Kupa pieniędzy. Kumple mówili "głupi, na chuj Ci to, kup lepiej flaszkę, lub biustonosze/majtki dla żony".
Ale kupiłem lokomobolę. Model ma feler, bo suwak sterujący nie obraca się, jakby nie był związany z wałem .
Czy ktoś z modelarzy byłby skłonny naprawić maszynę ??
Zapłacę rzetelną gratyfikację.
Przesyłki na mój koszt.
Załączam zdjęcia lokomobili

http://whar.fotosik.pl/albumy/258236.html[url][/url]
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Model maszyny parowej

Post autor: rafal »

piekny model, wdzięczny obiekt do renowacji. Już widze go w przyszłym roku na festiwalu podczas pracy. Powodzenia ! :)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Model maszyny parowej

Post autor: Ursus »

Miejmy nadzieję, że się uda. Porównałem z fotkami z neta i okazało się, że brakuje kilku drobnych detali, które są raczej niemożliwe do zdobycia - trzeba będzie je jakoś dorobić.



------------------------------------16.02.2008------------------------------


Żeby nie było, że ja nic nie robie :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 663
Rejestracja: 30 lip 2007, 21:01

RE: Model maszyny parowej

Post autor: hubert »

U nas w szkole w sali od fizyki taki model jest, podeśle ci fotki Paweł jak się uda, uruchamiałem go jako doświadczenieB)B)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Model maszyny parowej

Post autor: Ursus »

Oki podeślij :) U mnie w LO też jest taki, ale o ile pamiętam przekrojowy :) Czyli wszystko to samo, ale porozcinany.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 663
Rejestracja: 30 lip 2007, 21:01

RE: Model maszyny parowej

Post autor: hubert »

Ta za jakieś 2 tygodnie, u nas jest cały, bo go włączałem za pomocą sprężarki:D:D I wszytkiego nie włączyłem tylko sprężarka do rurki i jak zaczęło pompować to się rozbujało i ruszyło;);)
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Model maszyny parowej

Post autor: Deleted_User »

Nasza maszyna jest prawdziwa waży ok 2 tony średnica koła 1180mm
też mamy zamiar zawieść do Wilkowic


ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Model maszyny parowej

Post autor: Ursus »

Hmmm ciekawy eksponat. Będzie na chodzie ? Ale może lepiej o nim założyć osobny temat w dziale Lokomobile na przykład :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Model maszyny parowej

Post autor: Deleted_User »

Oto wymiary maszyna jest kompletna i na pewno będzie uruchomiona
.Maszyna Parowa stacjonarna
Herman Paucksch
Landsberg A.W
Wymiary elementów
Cylinder : średnica 225mm
długość 380mm
Tłok: skok tłoka 300mm
Ilość pierścieni 2
Tłoczysko średnica 39mm
Korbowód dł. 780mm
Wał korbowy :średnica czopów gł. 98mm
średnica czopu korby 98mm
długość wału 1400mm
wykorbienie wału 150mm
Koło zamachowe (pasowe):jednolite żeliwne o
sześciu szprychach: średnica 1180mm
szerokość dla pasa 250mm
Obrazek
Awatar użytkownika
fazer_19
Posty: 194
Rejestracja: 18 maja 2007, 23:30

RE: Model maszyny parowej

Post autor: fazer_19 »

Bardzo ciekawa zabawka Paweł, niewiesz kto by mogł mieć takie cos na sprzedaż bo z checią kupil bym:)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Model maszyny parowej

Post autor: Ursus »

Dłuugo się tutaj nic nie działo. Ale też maszynka stała sobie przez ten czas nieruchomo w pokoju na szafie. Została podczas tamtego przeglądu jedynie pomalowana jednolicie na czarno i nasmarowana.

Przez ten czas jakoś nie było czasu i kompresora, aby ją sprawdzić. Wczoraj postanowiłem zrobić jej prowizoryczną próbę.

Maszyna ruszyła, efekt przedstawię na krótkim filmiku. Wiem już teraz, że zawór suwakowy jest nieszczelny i przez to maszyna traci "moc".

Na zimę rozbiorę ją i zrobię jej poważną reanimację, a następnie malowanie :) Mam nadzieję, że mi się uda :)

http://www.youtube.com/watch?v=CKIpbkoLdNY
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Model maszyny parowej

Post autor: Bolszewik »

Po co ma się kręcić na darmo *yes*

http://allegro.pl/komplet-modeli-maszyn ... 15737.html
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Model maszyny parowej

Post autor: Ursus »

Bolszewik napisał/a:
Po co ma się kręcić na darmo *yes*

http://allegro.pl/komplet-modeli-maszyn ... 15737.html
Super zestaw! Kto wie czy bym się nie skusił, ale obecnie Zetor ssie wszystko co człowiek zarobi :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
posejdonek
Posty: 4
Rejestracja: 25 mar 2023, 15:37

Re: Model maszyny parowej

Post autor: posejdonek »

Maszyna parowa jest przetwornikiem, który może zamienić część energii cieplnej pary wodnej znajdującej się pod ciśnieniem na pracę mechaniczną.


Kiedy ten bierny skurcz (bierne usuwanie pary wodnej) i rozszerzanie (dodawanie pary wodnej) ma miejsce w zamkniętym cylindrze, tłok może poruszać się w górę i w dół. Jeśli jest on połączony z prętem pompy, koło zamachowe może zapewnić ruch obrotowy. Sprawność silnika parowego zależy od tego, ile z dostarczonej energii cieplnej zamienia się w ruch.


Silnik parowy był podstawą nowej epoki: rewolucji przemysłowej. Wielu historyków używa terminu "rewolucja przemysłowa", aby opisać główne zmiany, które miały miejsce w Anglii w latach 1760-1840. Ważne jest, aby pamiętać, że silnik parowy był motorem zmian. W ślad za maszyną parową poszło wiele innych innowacji technicznych. Przejście od rzemiosła i produkcji domowej do produkcji masowej pomogło zapewnić wiodącą pozycję Anglii w XVIII i XIX wieku.
ODPOWIEDZ