Kombajn zbożowy przyczepny KZP-1,5

Wszystko o starych maszynach żniwnych ...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Kombajn zbożowy przyczepny KZP-1,5

Post autor: Ursus »

Wie ktoś coś więcej na temat tej maszyny??

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Kombajn zbożowy przyczepny KZP-1,5

Post autor: Marcin125p »

Ja nic nie wiem o tym kombajnie:(. Ale mam pytanko: skąd wziąłeś tę fotkę? - ja tak patrzę i myślę że z jakiegoś pisma lub katalogu o maszynach:)
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Kombajn zbożowy przyczepny KZP-1,5

Post autor: Ursus »

Ostatnio byłem na takim stoisku ze starymi książkami - i była jedna gruba o motoryzacji i właśnie w niej była ta fotka. Ale nie miałem czasu poczytać tylko aparatem zrobiłem fotkę. Z tej samej książki pochodzi fotka pługa PC4 na ogumionych kołach. Kupiłbym tą książkę nawet, ale była trochę za droga, żeby dla 2 stron kupować całą książkę.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Kombajn zbożowy przyczepny KZP-1,5

Post autor: Marcin125p »

Znalazłem info o tym kombajnie, tylko w nazwie napisali kombajn zbożowy przyczepny KZBp - 1,5. Jest fotka od strony hedera (zespół tnący + motowidło) tylko niestety skaner mi odmówił posłuszeństwa :(. Ale podaję dane:
Producent: FMŻ Płock
Szerokość robocza: 150 cm (kosa)
Ciężar: 1200 kg
Wydajność: 0,3 ha/godz
Zapotrzebowanie mocy: 25 KM.
Ten kombajn to chyba był prototyp, gdyż na razie (do tej pory) nie zachował się żaden. Fotkę dam gdy skaner zacznie działać.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Kombajn zbożowy przyczepny KZP-1,5

Post autor: agrotechnik »

Musiał być prototyp bo żadna książka rolnicza nie pisała o nim. Znowu pewnie wygrało to co opłacalne, czyli vistula, s4, żm4.:upset: Tylko dziwne że komuchom opłacało się robić kombajn półzawieszany zo-20 skoro były już wprowadzone bizony do akcji i było sporo kombajnów samobieżnych?:confused: Jakby nie było komuny to by było inaczej.:yes:
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Kombajn zbożowy przyczepny KZP-1,5

Post autor: Marcin125p »

No nie wiem Kolego, ale wówczas o prawie wszystkim decydował "Wielki Brat" i może dlatego ten kombajn został skasowany?. Zresztą oni zawsze robili po swojemu korzystając z innych :yes:. Wystarczy porównać niektóre ciągniki lub pierwsze wersje Fiata 125p do Łady i wszystko jasne. A wracając do tematu ten kombajn to był prawdopodobnie skonstruowany dla małych gospodarstw lub MBM-ów i to było przeszkodą.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Kombajn zbożowy przyczepny KZP-1,5

Post autor: agrotechnik »

Po co robić było mały kombajn skoro w PGR popylały vistule. A co do kopiowania maszyn to zgadzam się w 100%. W artykule o półgąsienicowym urs jest mowa że mógł być kopią jakiegoś lanza. To może być prawda bo na Węgrzech robili G35 co był robiony z takim samym półgąsienicowym wózkiem jak w pierwszym wariańcie urs.
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Kombajn zbożowy przyczepny KZP-1,5

Post autor: rafal »

Brawo Marcin:). W sprawach młocarni i kombajnów zawsze możemy liczyc na Ciebie. Mi ten kombajn sprawił spory kłopot, nie bardzo mogłem go zlokalizowac. Masz może informacje co do okresu powstania tej konstrukcji? Moim zdaniem na wyczucie to końcówka lat 50 lub poczatek 60 po rozprzęzeniu polityki rolnej państwa. Wtedy nieco w łaski powrócili rolnicy indywidualni i chyba tez był adresowany dla SKR-ów. 1,5 metrowy heder to bardzo wąziutki ale jakże typowy dla popularnych maszyn tego typu z lat 50.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Kombajn zbożowy przyczepny KZP-1,5

Post autor: Marcin125p »

Wiesz Rafał, ta książka nosi tytuł "Informator- poradnik dla kierownika PGR" i jest z 1962 roku. Więc tak jak pisałeś po reformie rolnej, mógł ten kombajn powstać do indywidualnych gospodarstw jak i do MBM-ów czy SKR-ów. Oprócz tego kombajnu były krótko opisane następujące kombajny: samobieżne KZB- 1,8 (prototyp z silnikiem z 25 KM od Ursusa C-325), KZB-3A (Vistula), ZMS4, S-4 (prod. ZSRR) oraz AC-400 rodem z Węgier.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Kombajn zbożowy przyczepny KZP-1,5

Post autor: rafal »

No własnie Marcin , cały czas mnie zastanawia ten kombajn. W ksiązce o dziejach płockiej fabryki jest tylko krótka wzmianka o KZB-1,8 tak zwanym chłopskim kombajnie. Masz może jego rysunek? Bardzo jestem ciekaw jak wyglądał. W ksiązce tak jest napisane: ...z uwagi na małą wydajnośc nie wszedł do produkcji." W 1961 roku powstało 6 prototypowych maszyn w IMR w Poznaniu.
Natomiast w tej książce zupełnie, nic a nic , nie wspomniano o kombajnie doczepnym KZP-1,5.
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Kombajn zbożowy przyczepny KZP-1,5

Post autor: agrotechnik »

Nie mówiłem: to co wydajniejsze wchodziło do produkcji, to co mało wydajne i nie udane szło na bok. Szkoda że ich nie produkowali, vistula miała 4m i na małych polach było trudno z nią jeździć. My mieliśmy do 2001 roku jakieś 50 arów to nam volvo 2 metrowy przyjeżdżał kosić bo nic innego nie wchodziło. Ale to inna bajka, ten kombajnik musiał być ciekawy bo skoro ma 1.80 m to trochę wąski a w bizonie 3/5 kabiny tyle ma.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Kombajn zbożowy przyczepny KZP-1,5

Post autor: Marcin125p »

Tak mam zdjęcie KZB-1,8. Na razie nie wstawię - skaner mi odmówił posłuszeństwa, ale jak zrobiony będzie to wstawię.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Kombajn zbożowy przyczepny KZP-1,5

Post autor: rafal »

Oki dzięki , jak bedziesz już mógł to podeśli skan.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Kombajn zbożowy przyczepny KZP-1,5

Post autor: Marcin125p »

Obrazek
Oto skan kombajnów od góry:
Zaczepiany KZBp- 1,5
Samobieżny KZB-1,8
i Vistula KZB-3A z prasą PS-4
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Kombajn zbożowy przyczepny KZP-1,5

Post autor: Ursus »

Widzę, że skaner działa :D Załóż Marcin osobny temat o tym KZB 1,8 - i napisz coś więcej bo ciekawi mnie taka wąska Vistulka :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
vistula 1,5
Posty: 17
Rejestracja: 21 gru 2022, 16:27

Re: Kombajn zbożowy przyczepny KZP-1,5

Post autor: vistula 1,5 »

Witam zalożylem tu konto specjalnie aby dodac filmik z tym kombajnem i wznowić dyskusje na jego temat https://youtu.be/MwXEHZkz8Is jeżeli link nie dziala to należy wpisać na yt Produkcja Vistuli - Prototypowy kombajn PFMŻ - 1960 mowa o tym kombajnie od 53 sekundy
PanSimono
Posty: 26
Rejestracja: 21 lip 2022, 10:29

Re: Kombajn zbożowy przyczepny KZP-1,5

Post autor: PanSimono »

O mój filmik :D Mnie zainteresowało to, że w materiale powiedziano, że jest z PFMŻ, natomiast wcześniej osoby pisały, że z FMŻ w Płocku
vistula 1,5
Posty: 17
Rejestracja: 21 gru 2022, 16:27

Re: Kombajn zbożowy przyczepny KZP-1,5

Post autor: vistula 1,5 »

A mnie zastanawia czy gdyby byl produkowany od 60 do końca prl to nadal byloby nim zainteresowania.Pochodzę z okolic wawy tu są male gospodarstwa i z rozmow z okolicznymi rolnikami dochodzę do wniosku że zabraklo takiego kombajnu
Awatar użytkownika
krzychu21
Posty: 192
Rejestracja: 12 lip 2014, 16:13

Re: Kombajn zbożowy przyczepny KZP-1,5

Post autor: krzychu21 »

To i jak dorzucę zdjęcie tego kombajnu z niedawno nabytego albumu o PFMŻ

Obrazek
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Kombajn zbożowy przyczepny KZP-1,5

Post autor: pop »

Mój wujek w latach 80-tych stał się posiadaczem takiego małego bizona doczepianego i po pierwszych żniwach go sprzedał.Eksploatację tego ocenił jako jedną wielką tragedię,ciągle zapchana chłodnica w traktorze i awarie,uznał to za najgorszy zakup życia.Odnośnie tej Vistuli ,to tylko można się domyślać ,jak ciapek dostawał przy niej po zaworach.
ODPOWIEDZ