Młocarnie i maszyny współpracujące

Wszystko o starych maszynach żniwnych ...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Ursus »

Do dalszej dyskusji na temat kosiarki do Zetora zapraszam -- > TUTAJ
Proszę na przyszłość nie robić bałaganu :lol:
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Mateusz - z którego roku jest ta prasa? I czy Twoi znajomi mają młocarnię?. Jeśli mają to zrób parę fotek ;).
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: SEBRIGHT »

W zeszłym roku kupiłem taką młocarnie:
ObrazekObrazek
Mam też do niej prasę.
Poprzedni właściciel nie określił dokładnie roku produkcji, jedyne co wiem to że jest przedwojenna. Ostatni raz pracowała około 10 lat temu, teraz stoi pod dachem i czeka na lepsze czasy.
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Ursus »

Nie wiem czy już tą fotkę wrzucałem, ale chyba nie:

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Tej fotki jeszcze nie widziałem. Ta młocarnia ma z tyłu światła odblaskowe
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Ja szacuję jej wiek na ok 60-70 lat:). Produkcja prawdopodobnie Lanz lub inna niemiecka firma. Jeśli chodzi o cenę to według mnie 250 - 500 zł ;). Ale dokładnie to trudno oszacować cenę takich maszyn (zużycie, części itp).
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Deleted_User »

Witam wszystkich! na Prośbę Marcina zamieszczam w tym temacie a dokładnie to przenoszę z tematu "widziane zabytki" fotografie i opis młocarni którą posiadam z tego co zdążyłem sie w tym temacie zoriętować to jest to młocarnia L 2-18 nie wiem z którego roku ona dokładnie pochodzi z opowiadań mojego dziadka wynika że gdy on był jeszcze dzieckiem maszynę te napędzano korbami siłą ludzkich mięśni napędzało ją ośmiu chłopa po 4naraz (po dwóch do korby) na zmianę później maszynę dostosowano do silnika spalinowego deutz a jak nastała elektryfikacja to do silnika elektrycznego obecnie stoi nieużywana oto jej fotografie http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c5e ... e030b.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4b2 ... 667ed.html Pozdrawiam!!
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Dzięki :D . Młocarnie to moja domena. Fajna maszynka :yes:.

Gdy byłem w Szrenawie to oczywiście musiałem się pokręcić koło młocarń. Troszkę ich było :lol:. Szczególnie przypadła mi MCC-10A (niektórzy wiedzą dlaczego :smilewinkgrin: ) oraz młocarnia Cegielskiego i ta druga z stertnikem - kolosy.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Deleted_User »

a jak Marcin sądzisz ile może być ta maszyna warta?? jej stan wizualny może zachęcający do nabycia nie jest ale mechanicznie jest OK wystarczy tylko przesmarować i ma śmigać na chwilę obecną zastanawiam się nad jej renowacją gdzieś na wiosnę bo narazie pochłonięty jestem pracą nad moim samem. a jak już wezmę sie za renowacje to zrelacjonuje to rzetelnie na tym forum:)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Ursus »

Oto fotki młocarni, które zrobiłem podczas RetroShow 2007 w Szreniawie - specjalnie dla Marcina :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

paablos napisał/a:
a jak Marcin sądzisz ile może być ta maszyna warta?? jej stan wizualny może zachęcający do nabycia nie jest ale mechanicznie jest OK wystarczy tylko przesmarować i ma śmigać na chwilę obecną zastanawiam się nad jej renowacją gdzieś na wiosnę bo narazie pochłonięty jestem pracą nad moim samem. a jak już wezmę sie za renowacje to zrelacjonuje to rzetelnie na tym forum:)
Dokładnie to nie wiem :uhoh: , ale coś ok. 150 - 300 zł. Ale chyba nie chcesz jej sprzedać ?

Paweł - dzięki za fotki "Warmianki" :D. Jak będę mieć zdjęcia z Retro Show to parę zamieszczę :)
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Ursus »

Jeszcze mam jedną fotkę "dziesiątki"

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Dzięki również za fotkę 10. Ta fotka jest w Galerii :D. Swoją drogą jak ją odnawiali to ciekawe czemu nie namalowali napisu MCC-10A (przy wylocie słomy powinien być ) i układu pasów po prawej i lewej stronie maszyny. Skoro piszę o układach pasowych to jako ciekawostkę podam że młocarnia MC-85 (fotka w Galerii - Wraki ) miała namalowany układ pasów na biało co według mnie na żółtej młocarni było kiepsko widoczne.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Jacek ze Skansena »

Cześć Marcin po przerwie. Co u ciebie w temacie Młocarnia. Coś nowego? Dawno was nie czytałem a temat jest całkiem ciekawy.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Jak wcześniej pisałem, młocarnie dzielimy na proste i czyszczące. Były jeszcze młocarnie zautomatyzowane. Taka młocarnia od innych różniła się między innymi: taśmą samopodawacza, bębnem rozcinającym, podnośnikiem worków ze ziarnem, wagą, oświetleniem (na pomoście) oraz osobnymi wylotami do plew, zgonin, słomy, ziarna i niedomłotów oraz większym zapotrzebowaniem mocy. W Polsce najbardziej znaną młocarnią zautomatyzowaną jest MSC-8 produkowana w Stalowej Woli.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: agrotechnik »

Mój kolega ma do sprzedania młocarnie mzc-8 z prasą ps-1, a do tego komplet pasów i bloczków pod koła. Te basy i bloczki to oryginały fabryczne. Zresztą postaram się
wstawić foty tej maszyny. Naprawdę się postaram B):yes::smilewinkgrin:



UPS, pomyłka-pasy nie basy bo to co innego:smilewinkgrin:
Awatar użytkownika
fazer_19
Posty: 194
Rejestracja: 18 maja 2007, 23:30

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: fazer_19 »

A to moja młocarnia która na dniach trafi do pieca:|
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d1a ... 5e6e2.html
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: agrotechnik »

Mój znajomy posiada, jak wcześniej pisałem, młocarnię MZC-8 z prasą PS1 a do tego komplet pasów i bloków pod koła. Ja natomiast mam MC-85, tyle że dawno nie używaną. Mój stryj ma młocarnię MS-1a i nadal jej używa. Nie miałem okazji zobaczyć jej w czasie pracy.
Wszystkie te urządzenia są w 100% sprawne.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Agrotechnik - masz MC-85 B). To naprawdę ładna maszyna. Zrób jej parę fotek :yes: i jeśli posiada tabliczkę to sprawdź z którego roku. Oczywiście tamte maszyny też zfotografuj :smilewinkgrin:.

Zobaczcie mój avatarek :D - to jest MC-85. Napisałem o niej w temacie: "Widziane Zabytki";)
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: agrotechnik »

Postaram się.
Właściwie nie wiem nawet czy to jest mc-85. Ale jest podobna.
Na obudowie pisze "Wacław Moritz" , ale jest ładna, faktycznie.
jak będę miał okazję to pstryknę zdjęcie reszcie młocarń.
We wsi są jeszcze nawet często używane młocarnię bez czyszczenia.
no więc jak ma się 10 arów owsa to się kombajnu nie opłaca ściągać i młocarnie w ruch, kosy w ruch, i rodzina w ruch.:lol:B)



sorry Marcin ale to nie jest niestety mc-85 tylko coś podobne do mcs59.:(
Naprawdę sorry, to błąd wprowadzać takiego speca od tych maszyn.:yes::shy:
Naprawdę uszanowanie.:shy::shy::shy:
ODPOWIEDZ