Przebudowa forum i strony www

Regulaminy, ogłoszenia, współpraca, newsy z życia forum...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Przebudowa forum i strony www

Post autor: Ursus »

Witajcie :)

Nadszedł czas na poważne zmiany. Obecna wersja strony jest mocno przestarzała, nie ma żadnego wsparcia ze strony twórców systemu - projekt upadł kilka lat temu a z nim całe wsparcie techniczne, aktualizacje itd.

Od dłuższego czasu waham się z zamiarem stworzenia całkowicie nowej strony, opartej na współczesnej technologii, dostosowanej do urządzeń mobilnych. Przez dłuższy czas powstrzymywałem się od jakichkolwiek działań ze względu na to, że wielu z Was jest po prostu przyzwyczajona do wielu funkcji i ciężko im będzie się nagle przestawić. Ale pamiętajmy, że RetroTRAKTOR.pl działa już niespełna 12 lat. Kawał czasu, nie? :)

Dlatego podjąłem decyzję o tym, aby "postawić" nową stronę. Prace ruszą najprawdopodobniej w marcu.
Największy problem sprawia forum - jest ono zrobione w technologii, która wręcz uniemożliwia przeniesienie całości danych automatycznie do nowego systemu. Ręczne przenoszenie przez informatyka kosztowałoby krocie.
I teraz jest dylemat - być może okaże się tak, że stara zawartość zostanie w charakterze archiwum, a wszelkie wątki trzeba będzie zacząć na nowo w nowym systemie. Informację będę miał na bieżąco.

Co do funkcjonalności strony - jej układ postaramy się w miarę możliwości zachować - ale będzie on mocno unowocześniony. Nie wiem tylko czy jest sens zostawiać shoutbox? Co sądzicie? Podnosi on poziom komplikacji strony.

Pewnie chcielibyście znać koszty - od zawsze raczej traktowałem Was jako jedną społeczność - więc nie ma co ukrywać.
Jeden z informatyków, który podjął się tematu i jest z polecenia mojego bdb znajomego wycenił wstępnie na 2000 zł. To dużo i nie dużo. Biorąc pod uwagę fakt, że strona jest niekomercyjna (nie zarabia na siebie) jest to dość znaczny wydatek. W związku z tym, gdyby ktoś z Was widział jakąś możliwość wsparcia - prywatnie lub przez jakąś firmę - jest to mile widziane :)

Mam nadzieję, że rozumiecie potrzebę zmian - kto stoi w miejscu ten się cofa. Chciałbym, aby wiele lat pracy nas wszystkich nie poszło na marne a serwis się rozwijał. W aktualnej postaci jesteśmy mocno ograniczeni. Nie mamy żadnej możliwości rozbudowy strony praktycznie, instalowania dodatków itd.

Wiem, że będzie trudno niektórym z Was się przyzwyczaić, ale będę służył pomocą :)

Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji w temacie.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 1002
Rejestracja: 26 lip 2012, 22:48

RE: Przebudowa forum i strony www

Post autor: Przemo »

No Paweł, jak mus to mus... i tak prędzej czy póżniej trzeba będzie się tym zając bo w końcu nikt nic juz tutaj nie zamieści*bye*
Ogólnie tworzymy tutaj zgraną i potrzebną sobie społeczność i myslę ze każdy się zgodzi z tym że to forum dobrze jak by istniało, ponieważ każdy cos tutaj wnosi a zarazem wynosi i po to jest to Forum....
Myślę że trzeba będzie zorganizować jakąś zbiórke i konto retrotraktora podac do informacji i jeżeli ktos będzie miał cheć i wole to wesprze inicjatywę skromnym datkiem ,by mieć radosć nie tylko z brania..ale tez z dawania...*yes*
Jeżeli chodzi o mnie masz pełne poparcie w tej kwesti i na ile bede mógł to pomogę...*rofl*
Awatar użytkownika
maly-agro
Posty: 368
Rejestracja: 25 lip 2008, 12:50

RE: Przebudowa forum i strony www

Post autor: maly-agro »

Jestem jak najbardziej za zbiórką. Może warto przenieść całe forum? Fakt, że to kosztowna operacja, ale zawarte informacje w niektórych postach są cenniejsze niż pieniądze, nie ma ich w żadnym innym miejscu w internecie. Każdy dorzuci cegiełkę, a strona zostanie na lata*tup*
JER2
Posty: 185
Rejestracja: 02 lut 2015, 19:37

RE: Przebudowa forum i strony www

Post autor: JER2 »

Większość wiedzy na temat starych maszyn posiadam z tego forum. Jest tu mnóstwo ciekawych artykułów o retro maszynach do których często wracam I cennych porad na forum. Szkoda aby zniknęły.
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

RE: Przebudowa forum i strony www

Post autor: winko »

Ja też bardzo dużo sie dowiedziłem na tym forum, i jestem bardzo wdzięczny wszystkim którzy mi doradzili, pomogli.:) Uważam że dobrze by było jeśli niektóre tematy z tego forum były przeniesione i kontynuowane na nowej stronie, i w związku z tym myśle że autorzy tematów mogli by zadecydować czy dany temat przenieś na nową strone, czy usunąć. Wg mnie wiele informacji na tym forum jest po prostu bezcennych i nigdzie wiecej nie do znalezienia. Szkoda żeby te informacje przepadły, ale jak by nie było zawsze będe biernym uczestnikiem nowej strony.
Pozdrawiam*hilarious*
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Przebudowa forum i strony www

Post autor: Ursus »

Może źle się wyraziłem - z obecnej strony nic nie przepadnie :) Jeśli nie uda nam się przenieść forum w całości - to po prostu stare forum zostanie bez możliwości tworzenia nowych tematów i postów - na zasadzie takiego archiwum normalnie dostępnego :)

A na nowym będziemy zaczynać nowe tematy.

Rozmawiam jednak ciągle z informatykiem, który próbuje znaleźć rozwiązanie pozwalające przenieść całość. Jedno z rozwiązań jest już namierzone, ale kosztuje to ok. 300 dolarów - bez gwarancji czy się powiedzie. Szukamy więc dalej.

Cieszy mnie fakt, że chcecie dorzucić się :) Może zrobimy zbiórkę np. na zrzutka.pl?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Przebudowa forum i strony www

Post autor: Bolszewik »

Ja jestem za zgniłym kompromisem ....
Wytypujmy po 5 - 10 naprawdę ważnych i wartościowych tematów z każdego działu i przenieśmy je na nowe forum. Choćby po to żeby nie zaczynać od zera ....
Pozostałe przenieść do łatwo dostępnego archiwum. Koniecznie z możliwością wstawienia odsyłacza w konkretne miejsce archiwum. Uważam że do archiwum nie trzeba przenosić 100% treści. Można zrobić jakąś selekcję.
Shoutbox - można zrezygnować.
Troszkę kasy mogę wyłożyć.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Przebudowa forum i strony www

Post autor: Ursus »

Generalnie z tego co zrozumiałem informatyka - to forum dałoby się przenieść w całości albo w ogóle. Więc typowanie tematów chyba większego sensu nie ma. I nad tym teraz walczymy, bo o ile zarchiwizowanie tematów nieaktywnych, ale wartościowych nie przysparza problemu, o tyle gorzej jest z tematami ciągnącymi się od lat i nadal aktywnymi.

Zobaczymy.

Tak czy owak owa archiwizacja wyglądałaby tak, że byłby link do obecnego forum - z możliwością przeglądania - ale bez możliwości dodawania tematów czy postów. Tak więc forma znana powszechnie i znana Wam.

Nowe forum opierałoby się o skrypt PhpBB.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
szybki
Posty: 328
Rejestracja: 14 wrz 2013, 23:26

RE: Przebudowa forum i strony www

Post autor: szybki »

Dzięki tej stronie postanowiłem odświeżyć marzenia z dzieciństwa kupilem traktor taki jak miał mój Tato kiedyś i znalazłem na niej Sławka bez którego nie dało by sie odrestaurować traktora za co mu bardzo dziękuje bo musiał znosić moje fochy .Ale tagrze dzięki tej stronie do wiedziałem się wiele o motoryzacji czego nie wiedziałem wczesniej ,dziś projekt odrestaurowania mojej czterdziestki c4011 jest na finiszu i myślę o nowym nabytku którego odrestaurowaniem mam nadzieję znowu zajmie się Slawek ,ale co chce powiedzieć dzięki tej stronie zlapalem bakcyla by przywrócić świetność tym traktorom wiec ja tez jak najbardziej jestem za modernizacja strony i chętnie was wspomoge .;);)
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Przebudowa forum i strony www

Post autor: Roman1313 »

Czy Istnieje możliwość aby na nowym forum była lista tematów i po wejściu do danego tematu w pierwszym poście klikalny skrót przenoszący nas do starego forum do tego samego tematu?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Przebudowa forum i strony www

Post autor: Ursus »

Roman1313 napisał/a:
Czy Istnieje możliwość aby na nowym forum była lista tematów i po wejściu do danego tematu w pierwszym poście klikalny skrót przenoszący nas do starego forum do tego samego tematu?
Nie wiem jeszcze jakie są możliwości. Chciałbym, aby udało się przenieść całe forum. Zobaczymy. Dać się na pewno da - tylko kwestia ceny i tego kto się takiej operacji podejmie.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Przebudowa forum i strony www

Post autor: SEBRIGHT »

Ogólnie entuzjastą zmian nie jestem, ale jak mus to mus...

O ile dobrze zrozumiałem, to 'stare' forum gdyby nie dało się przenieść pozostanie tak jak jest, tylko z zablokowaną możliwością pisania we wszystkich tematach:?

W przypadku przenosin co z działem 'Artykuły':? Myślę że jego też warto było by w jakiejś formie zachować...

Jeśli było by to możliwe technicznie, myślę że najsensowniejszym rozwiązaniem było by tak jak Bolszewik napisał, z prawie każdego działu (pomijając kupię, sprzedam, offtop itp) przenieść po kilka najbardziej żywych tematów, resztę w formie archiwum. W manu u góry strony dołożyć zakładkę 'archiwum' przekierowującą na 'stare' forum, a jakby ktoś chciał linka do konkretnego tematu to sobie w poście wklei... W ten sposób nie szło by się w dodatkowe koszty przenosin całego forum.

Skoro już o kosztach mowa, też się na pewno dorzucę :)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Przebudowa forum i strony www

Post autor: Ursus »

Artykuły będą przeniesione na nową stronę :) Ale to jest mały problem, bo jak się nie uda automatycznie, to zrobi się to ręcznie - każdy osobno, po kolei przeniosę ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Przebudowa forum i strony www

Post autor: Marcin125p »

Mus to mus... Ale jak nowe forum się sprawdzi to ok. Co do tematów to może te wartościowe przenieść, do pozostałych archiwum. Co do działów to proponuję by od nowa wystartować z Giełdą - według mnie po co trzymać niektóre tematy, które za jakiś czas będą nieaktualne.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

RE: Przebudowa forum i strony www

Post autor: winko »

Skoro stare forum będzie do wglądu na starej stronie, to ja bym proponował zacząć wszystko od nowa. Jeśli komuś zależy na prowadzeniu dalej swojego tematu, tak jak mi:p, to na nowej stronie założy ten temat ponownie na forum, na początku wkleił by link do starego forum żeby niezorientowani mogli przeczytać poprzednie wpisy i dyskusja dalej będzie się toczyć. Na obecnym forum jest dużo tematów w których ostatni wpis jest z przed kilku lat i uważam za bezsensowne przenoszenie tych nieaktualnych tematów na nową stronę.
A co do kosztów utworzenia jestem jak najbardziej za zbiórką. Myśle że za te bezcenne informacje które można znaleźć na tej stronie każdy z użytkowników jest wdzięcznyi poczuje się zobowiązany jakoś wynagrodzić to, i wesprze finansowo tworzenie nowej strony. Pozdrawiam
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
snakeman1
Posty: 198
Rejestracja: 16 mar 2013, 20:41

RE: Przebudowa forum i strony www

Post autor: snakeman1 »

Tu znalazlem wszystko co mi bylo potrzeba....bez pitolenia....podaj nr konta.
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

RE: Przebudowa forum i strony www

Post autor: widelec77 »

Oj drastyczne zmiany*no*
Bardzo dobrze sie przeglada strone w takim wydaniu jak jest.Strona jest kopalnia wiedzy i szkoda zeby to wszystko przepadlo.Wszystko jest tu proste,przyjemne dla oka.Nie ma tu przesyconych barw lub mnostwa drazliwych dla oka kolorow i niepotrzebnych informacji,reklam na kazdym kroku migajacych lub wyswietlajacych sie na caly ekran po otwarciu strony odrazu *dull*
Niektorych stron o podobnej tematyce poprostu nie da sie przegladac bo tyle jest w nich tego badziewia ze szok:) i uzytkownicy sie od nich odwracaja.

Ale jak decyzja juz zapadla to mam nadzieje ze przyniesie zamierzony efekt.
Tez doloze cegielke:)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Przebudowa forum i strony www

Post autor: Ursus »

widelec77 napisał/a:
Oj drastyczne zmiany*no*
Bardzo dobrze sie przeglada strone w takim wydaniu jak jest.Strona jest kopalnia wiedzy i szkoda zeby to wszystko przepadlo.Wszystko jest tu proste,przyjemne dla oka.Nie ma tu przesyconych barw lub mnostwa drazliwych dla oka kolorow i niepotrzebnych informacji,reklam na kazdym kroku migajacych lub wyswietlajacych sie na caly ekran po otwarciu strony odrazu *dull*
Niektorych stron o podobnej tematyce poprostu nie da sie przegladac bo tyle jest w nich tego badziewia ze szok:) i uzytkownicy sie od nich odwracaja.

Ale jak decyzja juz zapadla to mam nadzieje ze przyniesie zamierzony efekt.
Tez doloze cegielke:)
Podstawowe warunki jakie przedstawiłem wykonawcy strony to właśnie zbliżony układ i barwy strony. Zatem o to bym się nie obawiał, że strona zaraz zacznie być pstrokata :)
Reklam również nie planuję żadnych wyskakujących wprowadzić - aczkolwiek chyba trzeba będzie zrobić jakąś możliwość wykupienia reklamy przez firmy - kilka banerków w mało drażniących miejscach. Celem chociaż częściowego sfinansowania kosztów rocznego utrzymania.
Marcin125p napisał/a:
Mus to mus... Ale jak nowe forum się sprawdzi to ok. Co do tematów to może te wartościowe przenieść, do pozostałych archiwum. Co do działów to proponuję by od nowa wystartować z Giełdą - według mnie po co trzymać niektóre tematy, które za jakiś czas będą nieaktualne.
Problem jest tego typu - jak już pisałem wyżej - że z automatu albo się uda przenieść całe forum (wówczas można będzie po prostu zrobić porządek ze starymi, nieaktualnymi tematami) albo będzie trzeba zostawić stare forum w formie archiwum - a tworzyć zupełnie nowe tematy. To jest teraz największy znak zapytania i czekam na odpowiedź od fachowca.
winko napisał/a:
Skoro stare forum będzie do wglądu na starej stronie, to ja bym proponował zacząć wszystko od nowa. Jeśli komuś zależy na prowadzeniu dalej swojego tematu, tak jak mi:p, to na nowej stronie założy ten temat ponownie na forum, na początku wkleił by link do starego forum żeby niezorientowani mogli przeczytać poprzednie wpisy i dyskusja dalej będzie się toczyć. Na obecnym forum jest dużo tematów w których ostatni wpis jest z przed kilku lat i uważam za bezsensowne przenoszenie tych nieaktualnych tematów na nową stronę.
A co do kosztów utworzenia jestem jak najbardziej za zbiórką. Myśle że za te bezcenne informacje które można znaleźć na tej stronie każdy z użytkowników jest wdzięcznyi poczuje się zobowiązany jakoś wynagrodzić to, i wesprze finansowo tworzenie nowej strony. Pozdrawiam
Dziękuję za takie opinie. Liczę się z Wami, zatem chciałbym poznać ich jak najwięcej. No i na ich podstawie jak najlepiej dopasować funkcjonowanie nowej strony.
snakeman1 napisał/a:
Tu znalazlem wszystko co mi bylo potrzeba....bez pitolenia....podaj nr konta.
Zrobię w weekend zbiórkę na zrzuta.pl najprawdopodobniej. Muszę tylko poczytać regulamin tego portalu i go przeanalizować.



Co do pozostałych kwestii - modernizacja strony niesie za sobą nie tylko kilka wad, ale również - a może przede wszystkim - szereg korzyści.

Chciałbym, aby na stronie znalazł się bardziej atrakcyjny w użytkowaniu kalendarz imprez, panele z galeriami, mapa ciekawych miejsc. Sporo jest takich dodatków, które gdzieś mi po głowie chodzą.

Podstawową kwestią jest jak wspominałem większa stabilność systemu, możliwości jego rozbudowy - niemal nieograniczone w sumie. No i wsparcie techniczne.

Z mniej widocznych, ale równie ważnych - lepsze pozycjonowanie w Google. Mimo, że nasza strona "broni się" swoją merytoryczną zawartością, to spada w rankingu znacznie ze względu na przestarzałą technologię. No i nie przystosowaną do urządzeń mobilnych. Niby to nie jest ważne, bo reklam na stronie i tak praktycznie nie ma, ale z drugiej strony zależy mi aby ludzie mogli w łatwy sposób do nas docierać i znajdować potrzebne informacje - a do tego odpowiednia "współpraca" z Google jest potrzebna.

Inna sprawa, że chciałbym ułatwić korzystanie z edytora tekstów na stronie - żeby móc zaangażować do współpracy dodatkowe, chętne osoby z terenu całego kraju. Umożliwi to zamieszczanie większej liczby ciekawych tekstów, relacji itd. Obecny system jest dość skomplikowany i dla osoby, która nie miała nigdy styczności z tworzeniem stron www może być nie do przejścia.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Grigs
Posty: 634
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

RE: Przebudowa forum i strony www

Post autor: Grigs »

Jestem zdania by usunąć spamowe tematy z durnymi wpisami również, a jest tutaj tego, co do archiwum to byłoby zbędne, lepiej by było na nowym a to zachowałbym w formie atrybutu "tylko do odczytu" ale przez siebie od dnia przeniesienia wszystkiego.
starszy
Posty: 18
Rejestracja: 21 lip 2016, 4:32

RE: Przebudowa forum i strony www

Post autor: starszy »

Chetnie doloze sie do finansowania.Poprosze tylko o nr. konta,
Mam nadzieje ze stare tresci beda,w ten czy inny sposob,dosteone.
ODPOWIEDZ