Ford pomoc w identyfikacji

Wszystko co dotyczy amerykańskich ciągników - John Deere, Farmall, ...
Wilk217
Posty: 41
Rejestracja: 13 wrz 2019, 19:15

Ford pomoc w identyfikacji

Post autor: Wilk217 »

Tak się składa, że nadszedł czas i zebrały się fundusze na odnowienie starej rodzinnej pamiątki. Czy ktoś mógłby mi pomóc z identyfikacją ciągnika po numerze seryjnym? Zastanawiam się czy podany numer to wersja 2n (7000) czy 9n, (70 000). Chciałbym na tej podstawie dobrać kolor pod przyszłe malowanie oraz części zamienne. Ciągnik będzie służył po odnowieniu do obsługi mojej działki i sadu. Przesyłam link do strony gdzie opisują numery oraz zdjęcie numeru. Pozdrawiam

Link z opisem numerów: https://www.just8ns.com/Identifying-You ... MPUCU23Zc0
Link do zdjęcia numeru: https://naforum.zapodaj.net/5e404fd8fc3f.jpg.html

Dla ciekawskich zdjęcie maszyny: https://naforum.zapodaj.net/1241eb9a22ac.jpg.html
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Ford pomoc w identyfikacji

Post autor: widelec77 »

Byc moze bede mogl pomoc.Potrzebuje zdjecie calosciowe zeby mogl mi ktos zweryfikowac z klubu ford fordson ten tractor.
Wilk217
Posty: 41
Rejestracja: 13 wrz 2019, 19:15

Re: Ford pomoc w identyfikacji

Post autor: Wilk217 »

Już wrzuciłem link pod pierwszym postem. Niestety ciągnik został przerobiony i wstawiony w latach 60tych blok silnika od Ursusa 28 :( Lecz pomimo tego i tak duża część elementów jest oryginalna lub walają się oryginały gdzieś u mnie (kierownica) :D
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Ford pomoc w identyfikacji

Post autor: widelec77 »

Ford 9N
1941 Rok
http://www.myfordtractors.com/serial.shtml

Widzialem takich kilka ostanio w UK na wystawawie (zdjecia pogladowe):

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2019, 20:20 przez widelec77, łącznie zmieniany 1 raz.
Wilk217
Posty: 41
Rejestracja: 13 wrz 2019, 19:15

Re: Ford pomoc w identyfikacji

Post autor: Wilk217 »

Dzięki wielkie😁😁 Rozwiałeś moje wątpliwości, na to czekałem 😁 Tak z ciekawości malowalibyście go na szaro (oryginalny), czerwono-czarno tak jak niektóre wersje czy w jakimś innym kolorze? Na dzień dzisiejszy jestem przy oryginalnym szarym, choć wersja z czerwienią korci biorąc pod uwagę choćby kolor kół w moim ciągniku który pojawił się gdzieś około lat 60-70
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Ford pomoc w identyfikacji

Post autor: widelec77 »

Ja bym malowal na szary stalowy RAL7037 jak leci bo wtedy utrzymasz przedwojenny klimat tego traktorka.

Mozesz zrobic bombonierke tez i zaden laik nie bedzie wiedzial :D ,ale pewnego dnia ktos podejdzie i zapyta : Ktory rocznik?Czy tak wychodzily?

Twoj traktorek i twoj wybor.Ciekawy sprzet ciekawe skad sie pojawil w PL,pewnie z CCCP
Wilk217
Posty: 41
Rejestracja: 13 wrz 2019, 19:15

Re: Ford pomoc w identyfikacji

Post autor: Wilk217 »

Traktor trafił do nas z UNRA. Następnie pracował w jednym Z PGRów pod Lwówkiem Śląskim. Po pracy tam kupił go mój dziadek w latach 60tech i to on wymienił mu silnik 😁Przekonałeś mnie chyba do tego szarego 😁
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Ford pomoc w identyfikacji

Post autor: widelec77 »

Piekna historia nalezy ratowac takie egzemplarze.Zycze wytrwalosci duzo.

Ps Czesci sa dostepne w UK na roznego rodzaju wystawach i targach.
Wilk217
Posty: 41
Rejestracja: 13 wrz 2019, 19:15

Re: Ford pomoc w identyfikacji

Post autor: Wilk217 »

Dzięki, przyda się 😁 Że względu na tą historię też zdecydowałem się pozostawić tam silnik ursusa. By pokazywał przejścia i historię jaką działa się przez te wszystkie lata 😁 Jakbym wstawił oryginalny to byłby jednym z wielu fordów 9n
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Ford pomoc w identyfikacji

Post autor: widelec77 »

Ten ford jest z 1939 roku po numerze vin-dzis dostalem odpowiedz z clubu ford fordson.Tak wywnioskowali po numerze.

Tu jeszcze strona ze zmianami:
https://fordtractorcollectors.com/ident ... d-history/

Jezeli to 1939 to powinien miec aluminiowy blyszczacy grill z przodu,ale go nie ma.Kola tyl tez powinny byc inne po numerze nadwozia.
Mysle ze to rocznik 1941 jednak poprostu starla sie ostatnia cyfra numeru nadwozia.
Ciekawy egzemplarz.Gratuluje.
Pozdr
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

Re: Ford pomoc w identyfikacji

Post autor: claas »

Wilku, powodzenia z odnowieniem Fergusona :)
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Ford pomoc w identyfikacji

Post autor: SEBRIGHT »

Powodzenie w remoncie :)
Mając taką perełkę, obowiązkowo pozostał bym przy szarym lakierze - tak charakterystycznym dla Fordów i Fergusonów ;)

Widelec77 na ostatnim zdjęciu które wrzuciłeś w traktorze na pierwszym planie ciekawi mnie nietypowe ułożenie błotników tzn muszelki obrócone w przód o jakieś 45 stopni. Pytanie - wychodziły wersje z tek ustawionymi błotnikami czy to tylko fantazja właściciela?
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Ford pomoc w identyfikacji

Post autor: widelec77 »

Mysle ze nie wychodzily.To raczej wlasciciel tak porzezbil.

Tu sie mozesz duzo ciekawech rzeczy dowiedziec:
https://fordtractorcollectors.com/ident ... d-history/

Ps.Interesuje sie tymi traktorkami bo byc moze bede chcial taki jeden sciagnac w oryginalnym stanie i z dokumentami.
Wilk217
Posty: 41
Rejestracja: 13 wrz 2019, 19:15

Re: Ford pomoc w identyfikacji

Post autor: Wilk217 »

Dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi 😁 Co do traktora też myślę że to raczej wersja z 1941 roku, na żywo widać w startym polu zarysy jakby jeszcze jednego znaku. Malowanie ostatecznie wykonam szarym. W przyszłym tygodniu skończę rozbiórkę maszyny, zobaczymy co trzeba będzie wymienić 😁 Największy problem będzie z maską, została przecięta na pół na dwa segmenty i będę chciał ją połączyć w jeden o ile to tylko jest mozliwe. Jeszcze tylko znaleźć dobrego lakiernika i kogoś kto wypiaskuje elementy 😁Do tego muszę gdzieś wykonać estetyczny schowek na akumulator, bo ten wielki na błotniku chce wyrzucić i zrobić tak by Aku było jak najbardziej schowane. Niestety potrzeba silnika od ursusa wymaga znacznie większego Aku niż w oryginale
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Ford pomoc w identyfikacji

Post autor: bergman31 »

Widelec77, SEBRIGHT te błotniki w tym Fergusonie założone są poprawnie. Jest to wersja do winnic (vineyard) czyli model TEK 20, TEL 20 lub TEM 20. Jest to ciągnik bardzo wąski i tak ustawione błotniki zapewne miały chronić nogi kierowcy przed otarciami od kół.
Wilk217
Posty: 41
Rejestracja: 13 wrz 2019, 19:15

Re: Ford pomoc w identyfikacji

Post autor: Wilk217 »

Fakt, dużo użytkowników tych traktorów narzeka na odrywające się błoto od kół i zabudowuje te błotniki więc może poprawili to że względu na ten problem. W poszukiwaniu części dowiedziałem się fajnej ciekawostki, że we wiosce Warta Bolesławiecka co najmniej 4 osoby posiadają takie ciagniki, więc można powiedzieć że są tam bardzo powszechne 😁
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Ford pomoc w identyfikacji

Post autor: bergman31 »

Az 4 sztuki, to więcej niż C 330 w mojej wiosce.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Ford pomoc w identyfikacji

Post autor: Ursus »

Te traktory kiedyś trochę masowo przerabiano na silniki z ciapków. Stąd ich popularność i tyle sztuk się dziś z tamtych czasów zachowało. Z oryginalnymi silnikami do dziś by nie przetrwały.
Do do aku - to trochę kombinacja, ale jakby naprawdę zależało Ci na małym aku to możesz kupić rozrusznik szybkoobrotowy. Nie potrzebuje wówczas tyle prądu. Zresztą nowoczesne akumulatory są bardziej sprawne, więc ja Zetora 25K odpalałem z powodzeniem z aku porównywalnym z Golfa II diesla ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Wilk217
Posty: 41
Rejestracja: 13 wrz 2019, 19:15

Re: Ford pomoc w identyfikacji

Post autor: Wilk217 »

No z tym szybkoobrotowym to MEGA pomysł :D Wyeliminuje się wtedy szpetną puszkę z akumulatorem :D
ODPOWIEDZ