Władimirec T25A1 Problem ze zmianą biegów

Dyskusje na temat innych ciągników
Cezary
Posty: 58
Rejestracja: 05 sie 2019, 20:21

Władimirec T25A1 Problem ze zmianą biegów

Post autor: Cezary »

Witam, miałem kupować Zetorka 3011 i już byłem przygotowany do zakupu, lecz wujek wiedział, że poszukuje ciągnika dla siebie i postanowił oddać mi swojego Władimirca gdyż już dawno nie robił nim w polu, ciągnik u niego stał i więdł pod wiatą przez 30 lat (oczywiście by się nie zastał był przepalany co 3 tyg). Jest to wersja dwuwajchowa i mam z nią problem przy zmianie biegów z polowych na szosowe. Gdy zmieniam lewarkiem z polowych na szosowe i wrzucam mu jakiś bieg, puszczam sprzęgło i ciągnik ani drgnie do przodu jak i do tyłu, tak się dzieje na wszystkich biegach gdy przełączę skrzynię na biegi szosowe, tak jak mówię ani drgnie, nic się nie rusza i stoi w miejscu, a na polowych jeździ bez problemu wręcz idealnie. co to może być za przyczyna, że traktor na szosowych w ogóle nie jeździ?
Prosił bym o odpowiedzi, porady co zrobić by działał na szosowych?

P.S mój tata jakimś cudem z polowych na szosowe wrzucił na innym biegu chociaż miał ustawione na polowe cały czas, lecz to było chwilowe przerzucenie w skrzyni.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc, gdyż chciałbym mieć ten traktor u siebie na zawsze :roll:
(Dla ciekawych ciągnik nie ma wycieków i był zadbany ;) )
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Władimirec T25A1 Problem ze zmianą biegów

Post autor: Bolszewik »

Na początek jedna uwaga co do nazewnictwa biegów:
I - rozumiem że te uważasz za polowe
II - te zaś za szosowe

To raczej błąd ustawienie I / II nazywają to bodaj podwojenie.
Ja akurat jeżże prawie wyłącznie na II zakresie (3,4,6)

Redukcyjne / polowe / pełzające to ta pozycja po prawej u góry. Zależnie od ustawienia zakresu szybciej lub wolniej.

Wracając do meritum sprawy, u mnie też tak czasem bywa że przy zmianie zakresu jakby się coś zawieszało. Nic nie rzęzi, ale wajch nie chce wskoczyć do końca. Zupełnie nie wiem czemu, ale wówczas pomaga zmiana zakresu na włączonym biegu ?
Najpierw wbijam bieg, a potem zmieniam zakres, czemu zabij nie wiem ?

Tak czy inaczej należy sprawdzić kulki zatrzaski itp ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Cezary
Posty: 58
Rejestracja: 05 sie 2019, 20:21

Re: Władimirec T25A1 Problem ze zmianą biegów

Post autor: Cezary »

Bolszewik pisze: 16 maja 2020, 21:19 Na początek jedna uwaga co do nazewnictwa biegów:
I - rozumiem że te uważasz za polowe
II - te zaś za szosowe

To raczej błąd ustawienie I / II nazywają to bodaj podwojenie.
Ja akurat jeżże prawie wyłącznie na II zakresie (3,4,6)

Redukcyjne / polowe / pełzające to ta pozycja po prawej u góry. Zależnie od ustawienia zakresu szybciej lub wolniej.

Wracając do meritum sprawy, u mnie też tak czasem bywa że przy zmianie zakresu jakby się coś zawieszało. Nic nie rzęzi, ale wajch nie chce wskoczyć do końca. Zupełnie nie wiem czemu, ale wówczas pomaga zmiana zakresu na włączonym biegu ?
Najpierw wbijam bieg, a potem zmieniam zakres, czemu zabij nie wiem ?

Tak czy inaczej należy sprawdzić kulki zatrzaski itp ....
Dzięki wielkie :D
probiez
Posty: 20
Rejestracja: 26 gru 2019, 21:44

Re: Władimirec T25A1 Problem ze zmianą biegów

Post autor: probiez »

U mnie problem był podobny ale winna była blokada.

https://youtu.be/Kds5-u6srrw
ODPOWIEDZ