czy można ubezpieczyć traktor który nie jest zarejestrowany

Wszystko odnośnie rejestracji, ubezpieczenia i innych formalności
pingwin_78
Posty: 45
Rejestracja: 08 lis 2016, 14:26

czy można ubezpieczyć traktor który nie jest zarejestrowany

Post autor: pingwin_78 »

Witam
Mam zetora K25 bez dokumentów i ostatnio zatrzymała mnie policja, powiedzieli że jak nie będę miał ubezpieczenia OC to następnym razem kara do 5000zł. Moje pytania
1. czy można ubezpieczyć traktor (nie sam) który nie ma dokumentów
2. jeżeli tak to czy w jakiejś specjalnej ubezpieczalni
3. czy potrzebuję wtedy mieć ważne badania techniczne czy wystarczy że traktor jest sprawny czyli hamulce, światła itp
Awatar użytkownika
BPC
Posty: 90
Rejestracja: 02 wrz 2020, 22:51
Lokalizacja: Lublin

Re: czy można ubezpieczyć traktor który nie jest zarejestrowany

Post autor: BPC »

Zostaje chyba tylko rejestracja na żółte blachy... zobacz sobie ten temat

viewtopic.php?f=28&t=7449
Ursus C-4011
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

Re: czy można ubezpieczyć traktor który nie jest zarejestrowany

Post autor: Albercik »

Takie OC na traktor bez papierów daje taka furtkę, że się nie płaci kary za brak OC która obecnie jest wysoka. W razie jakiegoś zdarzenia takie OC nic nie pomoże. Zapewne znajdzie się firma, która ubezpieczy pojazd bez numerów ale nic nie pomoże ani nic w razie czego nie wypłaci. Jedynie przy takiej kontroli - nie zapłacisz kary za brak OC.

Przystępując do rejestracji mojego Zetora kupowałem polisę na traktor bez numeru rejestracyjnego. Mój ubezpieczyciel znalazł tylko jedną firmę. Po rejestracji dodałem numery i przeszedłem do firmy znanej na rynku ;)
Alchemik
Posty: 328
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: czy można ubezpieczyć traktor który nie jest zarejestrowany

Post autor: Alchemik »

Trafił kolega na wyrozumiałych policjantów. W mojej okolicy byłaby kara za brak OC + laweta i dyskusje pewnie tylko pogorszyłyby sprawę. Na południu Polski wiem, że policja troche łagodnej podchodzi do tematu, ale też to się zmienia.
Z 10 lat temu w okolicy "grasowała" ekipa czepialskich, to aż się trzęśli jal zatrzymali ojca c360 3p i nie mieli sie o co przyczepić, bo wszystko było ok. Próbowali jeszcze o rozmiar talerzówki (orginalnie c330 taką ciągnął), podglądali czy swożnie oryginalne (!) i na koniec marudzili, że lampy brudne.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: czy można ubezpieczyć traktor który nie jest zarejestrowany

Post autor: marek »

Jeżeli prędkość eksploatacyjna k25 nie przekracza 25 km/h to ubezpiecz jako pojazd wolnobieżny. Ale żeby został uznany jako pojazd wolnobieżny musisz go oznakować z tyłu specjalnym trójkątem. .I z tego co wiem nie wolno Ci będzie ciągnąć przyczep.Sprawdź warunki jakie musi spełniać pojazd wolnobieżny.
pingwin_78
Posty: 45
Rejestracja: 08 lis 2016, 14:26

Re: czy można ubezpieczyć traktor który nie jest zarejestrowany

Post autor: pingwin_78 »

Właśnie chodzi mi o to żeby tylko mieć dokument dla policji bo traktorkiem poruszam się 2 razy w roku żeby drewno do domu z lasu przywieźć. Niestety muszę przejechać takie miejsce gdzie czasami tam sobie stoją bo jest most z ograniczoną nośnością i na tiry polują. Albercik pamiętasz może jaki to był ubezpieczyciel co ubezpieczyłeś traktor bez papierów?
Niestety jeżeli pojazdem wolnobieżnym nie mogę ciągnąć przyczepki to nic mi to nie daje.
Mam jeszcze jedno pytanie czy może składaka (sama) da się ubezpieczyć bez papierów? Bo może sprzedam mojego zetorka i jakiegoś esioka kupię
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: czy można ubezpieczyć traktor który nie jest zarejestrowany

Post autor: SEBRIGHT »

Sama tylko jako wolnobieżny, a i tak sprawa jest śliska jeśli by przyszło do jakiejś szkody. Dodatkowo mi za 'wolnobieżny' zawołali 300-400zł/rok więc nie wiem czy nie taniej wyszło by Ci wynająć transport drzewa z lasu jakimś zarejestrowanym traktorem niż bawić się w ubezpieczanie które i tak było by tylko podkładką dla policji...
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: czy można ubezpieczyć traktor który nie jest zarejestrowany

Post autor: bergman31 »

@pingwin_78 5000zł. kary jest za brak OC powyżej 14 dni na samochód osobowy. Za brak OC powyżej 14 dni dla ciągnika rolniczego, maszyny wolnobieżnej, motoroweru i przyczepy rolniczej karą wynosi około 870zł.

@marek pojazd wolnobieżny, jest to pojazd, którego prędkość jest ograniczona konstrukcyjnie do 25km/h. Nie dotyczy ciągników rolniczych.
Ten specjalny trójkąt mocowany z tyłu pojazdu, to obowiązkowy trójkąt wyróżniający dla ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych.
Za pojazdem wolnobieżnym można ciągnąć przyczepy. Wynika to już uprawnień jakie daje nam prawo jazdy kategorii B+E, C+E, D+E, T. Kategorie wymienione uprawniają do kierowania:
-ciągnikiem rolniczym z przyczepą/przyczepami,
-pojazdem wolnobieżnym z przyczepą/przyczepami.

Najlepsze rozwiązanie, to rejestracja Zetora na zabytek. Ewentualnie, tak jak napisał SEBRIGHT, wynająć transport.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: czy można ubezpieczyć traktor który nie jest zarejestrowany

Post autor: SEBRIGHT »

870zł za brak oc, ale jak kolega trafi na upierdliwca to jeszcze mandat za jazdę pojazdem niedopuszczonym do ruchu, zakaz dalszej jazdy i holowanie na parking policyjny... finansowo perspektywa mało ciekawa...
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

Re: czy można ubezpieczyć traktor który nie jest zarejestrowany

Post autor: Albercik »

Nazwę firmy napiszę priv.
Czasy zachodzą takie ze papier jest ważny. Lepszy młody z papierem (uprawianiami) niż doświadczony bez papierów dla zakładu pracy...
Albo szukać jakiegoś Zetora 25 z papierami, a swojego puścić dalej jak nie ma wartości sentymentalnej. Na zabytek ponoć jest zapis że nie możne zabytek pracować i mogą się doczepić że wozi drewno...
A tak swoją drogą to przyczepa z papierami?

Bardzo w skrócie:
- traktor to nie wolnobieżny więc nic nie da,
- brak papierów - jedyne wyjście - pchać na zabytek
- szukać pojazdu z kwitami
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: czy można ubezpieczyć traktor który nie jest zarejestrowany

Post autor: bergman31 »

@Albercik pojazd zabytkowy może pracować nawet dla celów zarobkowych. Prawo tego nie zabrania.
pingwin_78
Posty: 45
Rejestracja: 08 lis 2016, 14:26

Re: czy można ubezpieczyć traktor który nie jest zarejestrowany

Post autor: pingwin_78 »

Albercik jaka przyczepa to zwykły wóz (furmanka). U nas policja bardzo wyrozumiała jak 20 lat mamy zetorka to dopiero pierwszy raz się doczepili, a kilka razy już nas zatrzymali. Wcześniej sprawdzali bardziej stan tech. czy luzów za dużych nie ma, czy światła są itp. Teraz tak wystrzelili z tym ubezpieczeniem, powiedzieli że wiedzą że to stary traktor i ich tylko ubezpieczenie interesuje.
pingwin_78
Posty: 45
Rejestracja: 08 lis 2016, 14:26

Re: czy można ubezpieczyć traktor który nie jest zarejestrowany

Post autor: pingwin_78 »

Albercik dzięki za tę firmę popytam się może coś się uda wykupić bez papierów :D
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

Re: czy można ubezpieczyć traktor który nie jest zarejestrowany

Post autor: Albercik »

Co do wozu - wóz konny powinien być ciągnięty przez konia, patrząc na poprawność w papierach to wozu konnego na legalu też nie można ciągnąć... ah te przepisy...
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: czy można ubezpieczyć traktor który nie jest zarejestrowany

Post autor: bergman31 »

Znajomy rolnik za ciągnięcie wozu za traktorem zapłacił już mandat.
Przed lat ciągnik z wozem to był standardowy zestaw na wsi a teraz to policja w najlepszym wypadku wystawi mandat.
ODPOWIEDZ