Zetor 3011 Major 1962 - pierwszy projekt

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
jaszczur2
Posty: 58
Rejestracja: 08 kwie 2021, 12:24
Lokalizacja: Kostrzyn
Kontakt:

Zetor 3011 Major 1962 - pierwszy projekt

Post autor: jaszczur2 »

Witam wszystkich bardzo serdecznie!

Jest to mój pierwszy post na tym forum, szukałem powitalni, ale nie wpadła mi nigdzie w oko, dlatego witam się tutaj :)

Jestem fanem dawnej motoryzacji, siedzę przede wszystkim w motocyklach, ale zawsze marzył mi się "traktor" :D

Moja Mama pochodziła z niewielkiego gospodarstwa i jeździłem tam na żniwa jako dziecko (nawet jakieś blizny zostały :)) Jak słyszałem jak wujek otwierał garaż gdzie stał "PajPaj" bo tak go nazywali to biegiem leciałem i zanim odpalił już siedziałem na błotniku.

W życiu zrealizowałem już kilka projektów, zawsze z dużą dbałością o szczegóły - z natury jestem cierpliwy i dokładny.
Np:

XL 600 LM w wersji Paris Dakar:
https://forum.motocyklistow.pl/topic/16 ... 5-rebuild/

DR 800 BIG:
https://photos.app.goo.gl/Hk1pJ6u6EnvFn9658

Dobra tyle tytułem wstępu. Jak widać w tytule wątku udało mi się po ponad półrocznych zmaganiach zostać szczęśliwym posiadaczem Zetorka.
Kupiłem go od lokalnego gospodarza, który wcale nie chciał go sprzedać :)

"Ale przecież Pan go już wcale nie używa.. Używam zimą do zaciągania innych bo ten jedyny odpala.. :lol: :lol: :lol: , on się biedny tak marnuje ja go przygarnę i zadbam o niego... :lol: :lol: :lol:"

Po pół roku wychodziłem go. Poniżej zdjęcia z dnia zakupu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Odpalenie zimnego traktora u Gospodarza:

https://photos.app.goo.gl/uHHxCbSWXkNuTnZA6

Powrót na kołach do domu (ok 5 km :))

https://photos.app.goo.gl/DdUufuhcKNACg3t3A

Ma założony miękki przodek, ale oryginał do niego jest i go dostanę jak pojadę po pług i inne pierdoły, które gospodarz razem z Majorkiem nabył w komplecie około 65 roku. Major według relacji właściciela przeszedł remont generalny w ....... 86 :lol: :lol: :lol: Śmiech mnie ogarnął jak to usłyszałem, ale podobno od tego czasu jeździł rzadko i tylko z "rozsiewaczem nawozu".

Sprzęt odpala ładnie i chodzi równo. Technicznie wydaje się, że wszystko działa, podnośnik podnosi i trzyma, wałek chodzi, hydraulika działa bo przyczepę przy mnie wywrócił, hamulce zaskakująco dobrze hamują. Biegi działają zarówno polowe jak i szosowe i nawet nie zgrzytają specjalnie :D, Sprężarka pompuje.

Nie działa natomiast nic na desce rozdzielczej oprócz stacyjki, guzika klaksonu i rozrusznika. Nie ma żadnych wskazań. Oraz jest ok pół obrotu luzu w układzie kierowniczym - jeszcze nie wiem gdzie. Tylny lewy błotnik zgnity, prawy słaby.

Na początek wyposażyłem się w niezbędną literaturę:

Obrazek

Pomysł początkowy miałem taki aby rozebrać go w mak i zbudować na nowo, wymieniając wszystko co tego wymaga. Ale obejrzało go kilka osób, które znają się na tego typu maszynach (nie to co ja) i powiedzieli mi każdy z osobna to samo - "po co? Wszystko działa, zrób pełen serwis, jak chcesz to wymaluj i wystarczy on i tak już nie będzie nigdy ciężko pracował.."

Chciałbym poznać waszą opinie na ten temat.


Tutaj będę aktualizował fotki i filmy:
https://photos.app.goo.gl/19ZKf2pRpojdE2X16
szubinska
Posty: 509
Rejestracja: 26 lut 2014, 11:47

Re: Zetor 3011 Major 1962 - pierwszy projekt

Post autor: szubinska »

Gratulacje, wygląda całkiem przyzwoicie. Sporo wycieków widać na silniku. Trzeba ustalić co jest przyczyną i zrobić. Przednie zwrotnice wyglądają jakby były od 40, bardzo przód podnoszą przez co psują sylwetkę maszyny. Kabina od c-360. Oświetlenie też nie od niego. Będziesz go robił na oryginał czy aby był sprawny ?
jaszczur2
Posty: 58
Rejestracja: 08 kwie 2021, 12:24
Lokalizacja: Kostrzyn
Kontakt:

Re: Zetor 3011 Major 1962 - pierwszy projekt

Post autor: jaszczur2 »

Chciałbym zrobić na oryginał, w ramach dostępności klamotów i sensowności finansowej inwestycji.

On już mnie bardzo cieszy, bo pięknie chodzi i ładnie jeździ (nie mam zbyt dużego porównania :))

Zacząłem od mycia - przez 4 dni go w wolnych chwilach męczyłem i w miarę doczyściłem.

Teraz chciałbym aby trochę pochodził aby zlokalizować wycieki. Chcę zdjąć kabinę i błotniki - wtedy dopiero będę miał dostęp.

https://photos.app.goo.gl/nyo8SZd9SNnzhqEGA

https://photos.app.goo.gl/eBe8uv4nTNE9k3CB8

Na pewno chciałbym zrobić pełen przegląd - wymienić wszystkie węże, przewody itd. - tak na początek.
Błotniki widzę są dostępne więc pewnie wymienię bo tutaj ciężko coś będzie uratować..
Awatar użytkownika
dominik5211
Posty: 141
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:34

Re: Zetor 3011 Major 1962 - pierwszy projekt

Post autor: dominik5211 »

Te błotniki które są dostępne w sprzedaży to marna kopia która wg mnie szpeci odrestaurowany ciągnik
jaszczur2
Posty: 58
Rejestracja: 08 kwie 2021, 12:24
Lokalizacja: Kostrzyn
Kontakt:

Re: Zetor 3011 Major 1962 - pierwszy projekt

Post autor: jaszczur2 »

Dziś zrobiłem około pół-godzinną rundkę z dziećmi. Chcąc aby pokazały się wycieki, żebym mógł je zlikwidować. Ale niestety nigdzie nic nie wyszło..
Podłoga pod Zetorem, w miejscu, w którym stoi od ok 2 tyg. też sucha. Teraz pytanie dlaczego zatem był tak brudny?? Wyglądał, jakby z niego ciekło wiadrami..

Poniżej fotki po pół godzinnej jeździe:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze wideo na koniec:

https://photos.app.goo.gl/SDGNevYJSihw64EC7
Awatar użytkownika
wisera
Posty: 250
Rejestracja: 13 sty 2013, 13:58

Re: Zetor 3011 Major 1962 - pierwszy projekt

Post autor: wisera »

To ciągnika z pola ;) Często jak się leje paliwo to gdzieś pociekło i kurz się przylepiał, proponuję jeszcze trochę pojeździć, a napewno coś wyjdzie ;)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 3011 Major 1962 - pierwszy projekt

Post autor: Ursus »

Jak najbardziej, trzeba ciągnik dokładnie umyć i odtłuścić - będzie wtedy dobrze widać wszystko :) Pojeździć trochę, pozwolić mu się rozgrzać itd :)

Nie mniej jednak uważam, że dla czystej ciekawości można pokrywę skrzyni zdjąć, zajrzeć, pomacać, oleje oczywiście powymieniać, w silniku zdjąć misę, smok oczyścić i misę, olej również nalać jakiś porządny i jak wszystko naprawdę chodzi i nie ma przecieków, to zrobić to co konieczne i malować. Chociaż z doświadczenia wiem, że jak się zacznie zaglądać to się kończy tak jak tu: https://retrotraktor.pl/forum/viewtopic.php?f=32&t=7100 :lol:
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
jaszczur2
Posty: 58
Rejestracja: 08 kwie 2021, 12:24
Lokalizacja: Kostrzyn
Kontakt:

Re: Zetor 3011 Major 1962 - pierwszy projekt

Post autor: jaszczur2 »

Dziś udało się zwalić kabinę.
O dziwo wszystkie śruby dały się odkręcić (jedna ukrecilem).
Jutro może uda mi się wywalić błotniki i rozpocznę kolejne 4 dni mycia 🤣🤣🤣

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 3011 Major 1962 - pierwszy projekt

Post autor: Ursus »

Tak czy inaczej gratuluję, jest to naprawdę bardzo dobra baza do remontu :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
jaszczur2
Posty: 58
Rejestracja: 08 kwie 2021, 12:24
Lokalizacja: Kostrzyn
Kontakt:

Re: Zetor 3011 Major 1962 - pierwszy projekt

Post autor: jaszczur2 »

Plan zrealizowany, błotniki spadły.
Analogicznie do kabiny jestem zdziwiony, bo wszystkie śruby kulturalnie dały się odkręcić 😇 oczywiście oprócz jednej, której łeb się obsmykal i zgubił wymiar.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dawidek
Posty: 17
Rejestracja: 12 kwie 2021, 19:12

Re: Zetor 3011 Major 1962 - pierwszy projekt

Post autor: Dawidek »

Super ! Kibicujemy ! 8-)
jaszczur2
Posty: 58
Rejestracja: 08 kwie 2021, 12:24
Lokalizacja: Kostrzyn
Kontakt:

Re: Zetor 3011 Major 1962 - pierwszy projekt

Post autor: jaszczur2 »

IMG-20210423-WA0010.jpg
IMG-20210423-WA0011.jpg
IMG-20210423-WA0012.jpg


Tył się wciąż myje a w międzyczasie maska. Ale jest slabawa..
jaszczur2
Posty: 58
Rejestracja: 08 kwie 2021, 12:24
Lokalizacja: Kostrzyn
Kontakt:

Re: Zetor 3011 Major 1962 - pierwszy projekt

Post autor: jaszczur2 »

Maska po blacharce:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 3011 Major 1962 - pierwszy projekt

Post autor: Ursus »

Maseczka pięknie wyprowadzona. :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
dominik5211
Posty: 141
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:34

Re: Zetor 3011 Major 1962 - pierwszy projekt

Post autor: dominik5211 »

Konkretna robota,mało kto tak potrafi :shock:
jaszczur2
Posty: 58
Rejestracja: 08 kwie 2021, 12:24
Lokalizacja: Kostrzyn
Kontakt:

Re: Zetor 3011 Major 1962 - pierwszy projekt

Post autor: jaszczur2 »

Udało się :D :D :D

Niemal trzy miesiące zajęło mi wyjeżdżenie paliwa do końca :geek:

Zrobiłem to po to aby poszukac ewentualnych wycieków. Nie pojawiły się.. Oprócz ropy która z przewodów i kranika delikatnie się sączyła, pojawiło się kilka kropel w okolicach miski olejowej, ale żadna nie spadła na ziemię 😁

Litrami natomiast leciała woda sparciałymi wężami.

Teraz przyszedł czas na dalsze prace. Na pewno nie będą przebiegały bardzo szybko bo praca plus dzieciaki ograniczają czas na hobby dość istotnie 😁

Do zobaczenia jutro w Wilkowicach 😎
pawelp1320
Posty: 181
Rejestracja: 09 paź 2019, 10:01

Re: Zetor 3011 Major 1962 - pierwszy projekt

Post autor: pawelp1320 »

Witam, nie chcę zakładać nowego tematu więc piszę tutaj. Będę się zabierał za instalację w zetorku 3011. Z elektryką jestem na bakier i planuję kupić gotową wiązkę ale nie mogę znaleźć do 3011. Czy od c360 nada się? Prądnica padnięta i planuję wymianę na alternator.
Awatar użytkownika
Borekk17
Posty: 386
Rejestracja: 09 gru 2018, 22:30
Lokalizacja: Dzierżoniów
Kontakt:

Re: Zetor 3011 Major 1962 - pierwszy projekt

Post autor: Borekk17 »

Od 60 pasować będzie ale będzie sporo dłuższa będzie trzeba skracać wiązkę
Ursus C-4011 Zetor 3011 major x4 Fortschritt E512
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 3011 Major 1962 - pierwszy projekt

Post autor: Ursus »

Z paroma zmianami, ale będzie pasować - najwięcej roboty przy zegarach będzie, bo skrócić nie problem, ale zegary mają inne kontrolki itd. Skrzynka bezpieczników też inna. Ale dla chcącego nic trudnego.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
jaszczur2
Posty: 58
Rejestracja: 08 kwie 2021, 12:24
Lokalizacja: Kostrzyn
Kontakt:

Re: Zetor 3011 Major 1962 - pierwszy projekt

Post autor: jaszczur2 »

Mam poważne pytanie..

Muszę zacząć planować pracę a w związku z tym podjąć pewne decyzje.

Czy warto, a może jakie są plusy i minusy piaskowania całego sprzętu?

Pozbędę się starych powłok czyli powierzchnia powinna być bardziej gładka, ale z drugiej strony same odlewy itd nie są gładkie więc efekt po malowaniu pewnie będzie podobny...

Za to farba pewnie lepiej będzie trzymać bo wszystkie nieczystości czy korozję zostaną usunięte.

Z trzeciej strony pytanie czy będę w stanie skutecznie zabezpieczyć wszystkie mechanizmy przed piaskiem?

Powiedzcie jak to wy robiliście i czy się te sposoby sprawdzają?

Mam możliwość zamówienia mobilnej piaskarki, ustawienia sprzętu na kołkach na środku placu i jazda.. Pytanie czy warto..

Z góry dziękuję za opinie.
ODPOWIEDZ