Rozsiewacz kos ile ogniw w łańcuchu i jaka siła napięcia łańcucha napinaczem

Wszystko o konnych maszynach
art11
Posty: 11
Rejestracja: 06 sie 2018, 14:16

Rozsiewacz kos ile ogniw w łańcuchu i jaka siła napięcia łańcucha napinaczem

Post autor: art11 »

Witam, kupiłem kosa i zerwał się łańcuch (stary zardzewiały smar wymieszany z rdza i pewnie nawozem) oraz napinacz opadł z mocowania, kupiłem nowy łańcuch, sprzedawca mówił ze jest już dopasowana ilość ogniw ale nie wiem jak jest w oryginale bo nie mam żadnej instrukcji serwisowej i jaka siłą napiąć ten łańcuch żeby było dobrze (kupiłem nowa rolkę do napinacza)? jak wygląda mocowanie napinacza w oryginale bo to u mnie to zwykła nakrętka?
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

Re: Rozsiewacz kos ile ogniw w łańcuchu i jaka siła napięcia łańcucha napinaczem

Post autor: wojtek12321 »

Łańcuch to nie pamiętam ile ogniw, a napięci łańcuch to "ustalisz organoleptycznie". Zamontuj łańcuch pokręć kołami i będziesz widział jak jest, ustaw "po rowerowemu", tak, aby się kręcił bez oporów, a jednocześnie nie był za luźno. Napinacz to ten od łańcucha, czy od paska talerza rozsiewającego? Napinacz przykręcony jest jedną śrubą, tylko nie pamiętam czy nie ma czasami takiego "oporu", który wchodzi w jakiś otwór, aby się nie obracał z mocowaniem.
Napinacz paska talerza wysiewającego jest napinany sprężyną i sprężyna ma taki płaskownik z kilkoma dziurkami, którymi regulujesz jej napięcie.
szubinska
Posty: 509
Rejestracja: 26 lut 2014, 11:47

Re: Rozsiewacz kos ile ogniw w łańcuchu i jaka siła napięcia łańcucha napinaczem

Post autor: szubinska »

Z łańcuchem do kosa jest pewien niuans. Nie da się ustalić właściwej długości przy pomocy tylko ogniw łańcucha bo albo będzie za krótki albo będzie za długi. Należy zastosować tzw. półogniwo łańcucha. Jest to oryginalne rozwiązanie i powinieneś mieć takie półogniwo przy starym łańcuchu. Obejrzy dokładnie.
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

Re: Rozsiewacz kos ile ogniw w łańcuchu i jaka siła napięcia łańcucha napinaczem

Post autor: wojtek12321 »

Półogniwo łańcucha rolkowego.
Ale bez tego też da radę, wystarczy tylko dobra spinka i odpowiednie ustawienie napinacza (no i odpowiednia długość łańcucha).
Półogniwa były chyba montowane w łańcuchach zakładanych fabrycznie, na pierwszy montaż. Zakładałem łańcuch "zamiennik o odpowiednim rozmiarze, kupowany jako "z metra cięty" z dużej rolki i wszystko działało bez tego półogniwa. Zamiast tego normalna spinka i odpowiednie ustawienie napinacza...
Załączniki
Półogniwo łańcucha rolkowego.jpg
art11
Posty: 11
Rejestracja: 06 sie 2018, 14:16

Re: Rozsiewacz kos ile ogniw w łańcuchu i jaka siła napięcia łańcucha napinaczem

Post autor: art11 »

Witam, z tego co pamiętam w starym łańcuchu była spinka nie półogniwo więc nie oryginał (ale sprawdzę), chodziło mi o mocowanie napinacz łańcucha nie rozsiewacza, żeby się nie przekręcił i siedział dobrze na rolce łańcuch (stara rolka miała wyżłobienia po łańcuchu dlatego zastanawiam się czy z nowej nie będzie spadał oczywiście przy odpowiednim ustawieniu napinacz i przymocowaniu nie powinien) , ,,odpowiednie ustawienie napinacz '' czyli jak struna skrzypcach czy jakiś luz ma być? Rozumiem że zakładać mam łańcuch bez włączonych dźwigni i sprawdzać po załączeniu oczywiste sprawy ale jakieś sugestie jeśli było by coś nie tak z własnego doświadczenia?
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

Re: Rozsiewacz kos ile ogniw w łańcuchu i jaka siła napięcia łańcucha napinaczem

Post autor: wojtek12321 »

Żadnego łańcucha nie napina się "na strunę", zawsze musi być trochę luzu. Jeżeli kiedykolwiek naciągałeś łańcuch w rowerze, motorowerze, motocyklu to zrób to "po motocyklowemu" i musi być dobrze.
art11
Posty: 11
Rejestracja: 06 sie 2018, 14:16

Re: Rozsiewacz kos ile ogniw w łańcuchu i jaka siła napięcia łańcucha napinaczem

Post autor: art11 »

Witam, łańcuch wymieniłem według zaleceń, po pierwszy użyciu w polu jest dobrze, dzięki za podpowiedzi, z dalszych nie domagań rozsiewacza to wyciek oleju z przekładni obudowa zawsze jest oblana olejem czy to problem uszczelnień?(wymieniłem na nowy olej wlałem tyle co wyleciało ale nie wiem ile tam powinno się mieścić) oraz spore luzy kół na piastach.
ODPOWIEDZ