Suwnica w garażu

Rozmowy nie na temat
marek_79
Posty: 284
Rejestracja: 09 mar 2014, 21:05

RE: Suwnica w garażu

Post autor: marek_79 »

Mars napisał/a:
marek_79 napisał/a:
Ja teraz buduję i właśnie decyzja podjęta, suwnica będzie :) Tak myślę kupić szyny bramowe do tego rolki, na obciążenie 500kg wystarczy.
Myślisz, że taka szyna wytrzyma 500 kg ? Jakiej grubości szynę chcesz zamontować ? Na czym będzie jeździła ta suwnica ?
4 rolki od bramy. Suwnica będzie w kształcie litery H. Dwa profile w poprzek garażu na stałe, jeden jeżdżący - plus 5 rolka wzdłuż. ewentualnie środek poprzecznych profili przymocuje do stropu.

Co do grubości wiem że są 3 typy profili delikatny ~70x70 ~80x80 i gruby....
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Suwnica w garażu

Post autor: Bolszewik »

Odkop roku, ale treściwy....

Żeby skończyć projekt HDS muszę mieć możliwość przymiarki całości do przyczepy. Ponieważ całość ważyć będzie ze 100 kg, a przymiarek przewiduję około #^#$%#$@#@@$$&^%&
Zatem musiałem dokończyć najpierw projekt suwnica:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Suwnica w garażu

Post autor: Mars »

Piękna rzecz :)
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Suwnica w garażu

Post autor: bossmann »

Sownica dobra rzecz. Ale i kredensik biały też fajny.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Suwnica w garażu

Post autor: Bolszewik »

Po prababci.

**************

Zasięg maszyny 5,5m x 3,8m
Wysokość podnoszenia (licząc do haka) 2,6m

Dodam że na obu wzdłużnych tregrach taż są wózki i można tam przełożyć wyciągarkę lub zawiesić coś innego.

Pierwotny plan był taki że poprzeczna belka miała być podwieszona. Wówczas jej długość byłaby 6 metrów. Takie rozwiązanie powodowało niestety duże ograniczenie wysokości podnoszenia do niewiele ponad 2 metry.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12232
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Suwnica w garażu

Post autor: Ursus »

Pozwolę sobie ruszyć temat dalej ;) Możesz zrobić inne zdjęcia rolek i jakoś wytłumaczyć jak te belki spinają wieniec? Bo to mnie ciekawi. Ja myślałem dać ceowniki lub dwuteowniki przy ścianach na zasadzie posadowienia ich częściowo na ścianie (albo co któryś pustak dać w poprzek), ale ostatnio gość co prawdopodobnie będzie mi szykować drewno na strop i dach - stwierdził, że można dać porządne belki stropowe i do nich podwiesić (przy ścianach) właśnie te 2-teowniki. Do nich wózki i szyna poprzeczna. Nad tym jeszcze nie myślałem, muszę poszukać rozwiązań i pomysłów np na YT aby w trakcie budowy przewidzieć. U mnie belki będą na wysokości ponad 3 m - bo chce mieć bramę o wysokości ok. 3 m. Więc jak wysokość podnoszenia do haka wciągarki łańcuchowej mi wyjdzie np. 2,5-2,7 m to nie będzie źle. Kabin nie dam rady i tak tam ściągać w dużych ciągnikach - ale już silnik, podnośnik czy zwolnicę by szło ogarnąć.

Wózek do poprzecznej belki (taki do podwieszenia wciągarki łańcuchowej) mam gotowy fabryczny - a nawet dwa różnych rozmiarów - gdzie można zarzucić łańcuch i łańcuchem przesuw poprzeczny bym realizował zamiast ręcznie.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Suwnica w garażu

Post autor: Bolszewik »

Odwołam się do starego zdjęcia - montaż instalacji elektrycznej, na prawo prowizora ....

Obrazek

Jak widać wieniec ma dwa "zęby" na północnej i południowej ścianie. Dzięki temu relatywnie wąska ściana z maxa jest sztywniejsza, a poza tym tregry miałem tylko 10 metrów. Na czole zęba jest marka do której przyspawana jest tregra. Ze strony muru marka ma dospawane druty które są połączone z belką zbrojeniową wieńca.

Tregry miały trzy cele:
1. Spiąć budynek
2. Stanowić oparcie dla antresol
3. Stanowić prowadnicę do suwnicy.

Pierwsze oczywiste.
Drugie wyszło samo w praniu i takie schowki są świetne.
Trzecie powiodło się połowicznie. Podwieszenie suwnicy pod spodem spowodowało by jej lichy wznios. Dlatego odwróciłem zasadę. Zamiast podwiesić poziomą belkę potraktowałem belki jako stabilne podłoże. Ponieważ na obu stronach są antresole z desek 4 przykrytych płytą OSB 8 poziomy są mniej więcej równe. Przykręciłem więc do w/w desek zimnogięty ceownik. Jego wymiar jest tak dopasowany że jeżdżą w nim rolki od przesuwu bram. Na tych z kolei umocowałem poprzeczną belkę po której jeździ podwieszany wózek, zaś na nim wyciągarka łańcuchowa.

Jeśli u ciebie będzie jeździć po ścianach to zrób podciągi na wieńcach i wstaw w nie marki. Jak dasz takie co 1,5 - 2 metry to założysz tam szyny od bram (do góry nogami). Na wózkach bramowych zamocujesz jak ja tregrę i po problemie.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
ODPOWIEDZ