Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Rozmowy nie na temat
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: Ursus »

Otóż szukam jakiegoś prostego pomysłu/projektu na garaż na zgłoszenie 35m2, który koniecznie będzie miał poddasze użytkowe - jakiś magazynek itd. Jak najprostszy projekt, bo ma być funkcjonalnie a nie bajerancko 🙂
Niestety w chwili obecnej nie mam możliwości na nic większego, więc i taki kąt mi starczy do naszego hobbystycznego grzebania.

Czy ktoś z Was coś takiego budował/buduje?

W necie sporo projektów, ale wszystko z jakimiś bajerami no i mało z poddaszem użytkowym jest. Mi po prostu zależy na zwiększonej powierzchni, brałem pod uwagę nawet wejście na górę z zewnętrznych schodów, aby ograniczyć marnowanie miejsca w środku, a wygodnie wchodzić (nie po rozkładanych schodach jakby coś trzeba ciężkiego wnieść), bo na górze nawet można oprócz regałów jakiś stół z wiertarką stołową czy innymi narzędziami ogarnąć.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
darek0
Posty: 3
Rejestracja: 30 paź 2021, 23:28

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: darek0 »

Trochę przestarzały, ale po adaptacji mógłby sie nadawać.

Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: Ursus »

Ale 35m2 - a to jest jakiś budynek gospodarczy, na oko pewnie przynajmniej 2x więcej powierzchni ma.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
darek0
Posty: 3
Rejestracja: 30 paź 2021, 23:28

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: darek0 »

"Skrócić" o małe drzwi i dwa okna, zmieściło by się w 35m2.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: Ursus »

No tak - ale w zasadzie nic mi taki rysunek nie daje :) Sam rozumiesz - liczyłem na jakieś konkretne rozwiązania, bo jeden rzut to mało :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
darek0
Posty: 3
Rejestracja: 30 paź 2021, 23:28

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: darek0 »

Po "poprawkach" powierzchnia 34,845m2, rozmieszczenie okien indywidualnie
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomek_J
Posty: 400
Rejestracja: 26 lip 2007, 6:50
Lokalizacja: Okolice Pyrzowic
Kontakt:

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: Tomek_J »

Ursus pisze: 25 maja 2022, 9:32Otóż szukam jakiegoś prostego pomysłu/projektu na garaż na zgłoszenie 35m2, który koniecznie będzie miał poddasze użytkowe - jakiś magazynek itd.
A to nie jest tak, że poddasze użytkowe wlicza się do tych 35m ? A jeśli tak to czy nie lepiej szukać z nieużytkowym ?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: Ursus »

Nie, z tego co wiem to nie, bo to powierzchnia zabudowy 35m2 po obrysie, a nie powierzchnia użytkowa - ale w zasadzie musiałbym to doprecyzować :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: Bolszewik »

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 0414Lj.pdf

Art. 29; pkt. 1; ppkt. 14;

Wg. mnie to nie może być to budynek piętrowy. Najpierw wymienione są wyraźnie parterowe, potem garaże i wiaty. W zasadzie żaden z nich nie może mieć piętra. Garaż owszem może być na parterze, przyziemiu, w piwnicy. Garaż piętrowy to zupełnie inna budowla ....
Nic w ustawie nie pisze natomiast o wysokości garażu więc w jakiś granicach można się poruszać. Jeśli walniesz garaż 3m wysoki plus do tego 2,6 kondygnacji i jeszcze dach. To chyba przegniesz pałkę, inna sprawa że taki budynek naprawdę może komuś przeszkadzać.
Ja myślę że wysoki garaż tak ze 3 metry brama do tego na części antresola gdzie jest niżej, ale za to u góry można działać. Na części od bramy niższa antresola - schowek.

Jestem na służbie więc nie mam odpowiedniego oprogramowania. Jutro mógłbym Ci coś nagryzmolić, ale musiał byś mi podać jakie mają być wymiary zewnętrzne.

PS. Nie rób jednospadowego dachu, paskudny jest.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: Bolszewik »

https://www.archon.pl/projekty-domow/pr ... 256c8b012c

Dajesz do tego małe okno nad bramą i dwa okna na tylnej ścianie. Przy czym jedno na normalnej wysokości, a drugie 3,6 nad ziemią.
Teraz na jakiś 2-3 metrach z tyłu możesz zrobić antresole o wysokości 2,2 - 2,5 m gdzie będzie warsztacik. Nad resztą garażu robisz mocny sufit (belki + OSB) i masz schowek od antresoli do bramy. Ponieważ nad bramą masz okienko to nie jest ciemno.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: Ursus »

W MPZP jest tak:
a) wysokość modernizowanej lub nowo realizowanej zabudowy nie może przekroczyć 2 kondygnacji nadziemnych
plus poddasze użytkowe lecz nie więcej niż 12m licząc od poziomu terenu (najniższego) do szczytu kalenicy,
dachy o symetrycznym układzie połaci (w tym dopuszczalne wielospadowe

Natomiast w podanym przez Ciebie pkt 29 jest napisane:
...wolno stojących:
a) parterowych budynków gospodarczych,
b) garaży,
c) wiat
– o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

W zasadzie w powyższym nie widzę nic o tym, że garaż nie może być z piętrem. Mowa jest o parterowych budynkach gospodarczych, ale nie o garażach.

Myślę nad dwuspadowym dachem oczywiście, ale jednak sama antresola to dla mnie za mało - tak myślę.

Garaż o wymiarach zewnętrznych zabudowy np. 5x7 m - aby mógł się łapać pod 35 m2 - to w zasadzie niewiele - chciałbym możliwie maksymalnie wykorzystać przestrzeń, biorę pod uwagę murowanie z bloczka komórkowego, bo mam kilkadziesiąt sztuk. Muszę sobie pomierzyć wysokości, ale chciałem chociaż żeby mi spokojnie Zetor 50 Super z ramą bezpieczeństwa wchodził do garażu, a nad nim jakieś poddasze tak, aby chociaż po środku chodzić wyprostowanym - powiedzmy ok. 2-2,2 m. Domyślam się, że to w sumie da dość wysoki budynek - ponieważ jednak działka jest ostatnią w miejscowości, dalej tylko pola, a od strony południowej tylko graniczy z sąsiadem - nie sądzę by mogło to komuś przeszkadzać.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: Bolszewik »

Kartka ołówek linijka lub AutoCAD (bardzo polecam) i rysować ....
Jak coś się urodzi to pochwal się może coś Ktoś fajnego podpowie.
Z doświadczenia budowy garażu jednak wiem że w pewnym momencie trzeba się na coś zdecydować.

Zachęcam do wybudowania komina. Zimą jest zimno :mrgreen: , a jak nawet nie będziesz grzał to wykorzystasz go na wentylację.
Ja u siebie chciałem postawić komin, ale uległem persfazji :twisted:
No i dorabiałem potem z nierdzewki co było pracochłonne drogie itd ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: marek »

Tu masz w pigułce budynki czy to domek czy garaż na zgłoszenie.Zgłóś budynek a co będziesz miał w środku nic komu do tego. I jakie będziesz miał drzwi. Przed zmianami mogłem postawić na działce tylko budynek gospodarczy . Wiedziałem że będę tam czasem mieszkał.Więc w dokumentach jest gospodarczy a w środku wszystko jak w mieszkaniu, Różnica polega na tym że nie będąc rolnikiem płacę za ten domek jako gospodarczy ok 22 zł za metr użytkowy.https://www.money.pl/gospodarka/jak-pos ... 6272a.html A chcąc mieć większą powierzchnię użytkową postaw ściany szkieletowe.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: Ursus »

Teraz tylko się muszę zastanowić jakie wymiary - tzn podstawa raczej 5x7 m, bo chyba stosunek boków do siebie najkorzystniejszy do jakichś prac w środku. Wjazd po krótszym boku - ale myślę nad wysokością. Brama żeby mi wjechało wszystko co posiadam z kabinami to by musiała być pewnie pod 3 m. Jaki dach zrobić dwuspadowy i jaka wysokość w szczycie by to ładnie wyszło i sensownie na poddaszu/antresoli? W sumie pomyślałem, że jakby strop zrobić mocny, to nawet antresola byłaby lepszym rozwiązaniem, bo możnaby zrobić jakiś wyciąg i sobie coś nawet cięższego na górę wciągać
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: Ursus »

Trochę czasu minęło, wszystko pozgłaszane gdzie trzeba, jest zielone światło - a więc trzeba ruszać z budową , bo na skończenie jest zgodnie z przepisami 3 lata :lol:

Ale do rzeczy, fundament będzie zalewany o szerokości 30 cm, głębokości 70 cm, zbrojony prętem 12 mm, ale taka mnie wątpliwość naszła - kiedyś z tego co wiem jak ktoś coś budował i taki fundament robił to kopał łyżką o szerokości jaki miał mieć fundament, ponad powierzchnią lekko tylko szalunki o tyle ile ma wystawać ponad grunt no i zbrojenie, beton i gotowe. Ale słyszałem też o konieczności kopania szerzej, szalunku po całości, aby od zewnętrznej strony zaizolować jakąś masą bitumiczną - no i teraz pytanie, robić tak czy nie?

Tak jak pisałem na początku, chciałbym zrobić to możliwie po gospodarsku, tym bardziej w tych dość ciężkich czasach.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: bergman31 »

Mój dom zbudowany pod koniec lat 60tych, ma fundament z betonu i kamienia (tego drugiego w przeważającej większości). Fundament był zalewany bezpośrednio w wykopy, tylko powyżej gruntu był zrobiony szalunek. Co ciekawe, po wyschnięciu betonu, wykopana została piwnica😱🤦‍♂️. Teraz co kilka lat muszę poprawiać tynki w piwnicy. A żeby było ciekawiej, to wilgoć z fundamentów przechodzi na ściany, mimio, że odzielone są papą. A to jeszcze nie koniec, bo w fundamencie nie ma zbrojenia.

Ursus mam nadzieję że już wiesz jakich błędów nie popełnić?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: Ursus »

No tak, czyli jednak. Najgorsze, że kogo z fachowców nie pytam to są skrajności - jedni "to tylko garaż" mimo , że mówię, że chcę zrobić raz a porządnie, a inni, to jakbym konkurencję dla Sky Tower stawiał :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: Bolszewik »

No to Ci pomogę ....
A jaki jest grunt ?
U mnie jest np. piach na sztycha. Fundamenty były kopane tak 70 cm, plus to co nad ziemią odeskowane, czyli max 90 cm. Zbrojenie było z belek 25 x 25 jarzma co około 40 cm. Zalane z gruchy pompą. Na fundament poszła papa izolacyjna. Do okoła budynku jest oblamówka betonowa lub kostka brukowa.
Jest sucho jak pieprz, ale to głównie przez to że grunt jest suchy, a poza tym budynek stoi na wzniesieniu.
Zresztą byłeś widziałeś ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: bergman31 »

U Ciebie piach a u mnie na głębokości 50cm glina i wodę zatrzymuje.
Mixol
Posty: 53
Rejestracja: 28 lis 2019, 6:39

Re: Garaż do 35m2 na zgłoszenie

Post autor: Mixol »

Czyli chcesz zrobić szalunek żeby fundament wystawał ponad powierzchnię gruntu, jak to wygląda finansowo bo zwykle teraz stosuje się bloczki fundamentowe które stawia się na wylanej tzw. ławie.Pytam bo ciekawe przy dzisiejszych cenach co bardziej się opłaca, robić ławę i bloczki, czy kupić deski i lać tylko beton.Fundament zabezpiecz sobie np dysperbitem, tzn jego ściany, a pomiędzy fundament a ścianę rozkładasz odpowiednią izolację.Z czego robisz, B25 czy mocniejszy ?te współczesne betony z gruchy są już inne niż kiedyś i raczej nic Cię nie zaleje jak byś nawet niczym tego nie zabezpieczył :D
ODPOWIEDZ