Zetor 3011 mechanizm różnicowy

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
Rolniczek
Posty: 4
Rejestracja: 15 wrz 2022, 11:34

Zetor 3011 mechanizm różnicowy

Post autor: Rolniczek »

Witam.
Jestem tu nowy więc wypada się przywitać.
A więc witam.


Panowie mam mały problem z moim 3011.
W ciągniku uleciał mi jeden ząbek na kole talerzowym. Z tego co widzę,to u mnie z jakiegoś powodu mechanizm jest na prostych zębach a przecież zetory miały skośne.Aktualnie szukam nowego ataku wraz z kołem talerzowym ale na skośnych zębach, niestety bezskutecznie.Od C360 nie pasuje-tamte graty są większe.

Panowie są wgl. osiągalne te koła z skośnymi zębami?.
Nie zależy mi na szybkości.Mam do pola ok.10 kilometrów dlatego wolał bym od razu dać skośne zęby by było ciszej.Dobrze wiecie o czym mówię.

Przy okazji chciał bym się zapytać,jak wygląda sprawa z awaryjnością kół o prostych zębach?Ciągnik mam już kilka ładnych lat obrobił nie jeden hektar a odmówił pracy...przy wjeździe na przegląd.
Rolniczek
Posty: 4
Rejestracja: 15 wrz 2022, 11:34

Re: Zetor 3011 mechanizm różnicowy

Post autor: Rolniczek »

Przepraszam za posty jeden pod drugim ale z jakiegoś powodu nikt nie odpowiedział... .

No więc wymienione zostało koło ataku oraz talerzowe-niestety nie udało mi się kupić nowego to kupiłem używane.Mechanik który mi to robił rozebrał ten mechanizm i jedynie co wymienił to miedziane podkładki na satelitach.Zdaniem mechanika mechanizm nie jest idealny bo zęby wyglądają jak by ktoś wcześniej jeździł na źle ustawionym mechanizmie - są delikatnie widoczne ślady " odbicia" na ząbkach.Przy okazji wymieniono kpl. łożysk w skrzyni. Mechanik tylny most ustawiał nie na kartkę a zamiast silnika spalinowego zakładał elektryczny i ponoć ustawiał tak aby nie wyło. Tylko że po tej robocie to co się dzieje teraz to jakaś masakra-nie mam pojęcia czy to skrzynia czy most czy zwolnice ale coś "wyje" na 4 i 5 biegu tak głośno że w jeździe nie słychać silnika tylko te "wycie" .Trzeba jeździć w słuchawkach by nie ogłuchnąć. Mechanik upał się że owszem,daje w razie czego rok gwarancji ale jego zdaniem ten mechanizm różnicowy musi się " ułożyć" .Gościu twierdzi że skrzynia oraz zwolnice mają trochę za duże luzy i też będzie to "wyć" .Owszem,wcześniej coś tam wyło na 4 oraz 5 biegu,ale litości dało się jechać nie tyle drogą co w polu bez nauszników.Jak brat jeździ to silnika jakoś za specjalnie nie słychać,słychać tylko to "wycie" .

Teraz rozważam kupno jakiegoś dodatku aby wyciszyć to wycie ale nie wiem czy to cokolwiek da.No i czy ten mechanizm po jakimś czasie się "ułoży" i zmniejszy się wycie?W skrzyni były wymianione łożyska dlatego ciężko stwierdzić czy skrzynia też "wyje"czy nie.

Panowie jak Wy to widzicie?
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Zetor 3011 mechanizm różnicowy

Post autor: marek »

Może podnieś tył do góry tylko dobrze zabezpiecz i wtedy włącz napęd. Co prawda przy braku obciążenia odgłosy mogą się inaczej rozkładać, ale będziesz mógł z grubsza ocenić co to wyje.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 3011 mechanizm różnicowy

Post autor: Ursus »

Miałeś zapewne zęby łukowe, takie jak tu? W tych Zetorach innych nie było, typowo skośne jak się przyjęło były w nowszych
https://postimg.cc/SYQZqwMx

Co do wycia - niestety tak to jest, że jak się weźmie mechanizm z jednego, jeszcze źle ustawiony, potem założy się nowe łożyska, poskłada i ustawi niby prawidłowo luzy to jest dużo gorzej i niewiele można zrobić jak czekać aż się ponownie dotrze.

Także nie bronię mechanika bo nie widziałem jak to jest ustawione, ale to zupełnie normalne, że w takiej sytuacji ciężko ustawić. Jeśli robił to tak jak pisałeś na słuch to miał dobre podejście, ale sam bym nikomu nie obiecał też, że się uda gdybym to robił.

Wiem, że kolega zakładał wałek ataku z nowszych Zetorów po jakimś drobnym dopasowaniu, możliwe, że jakbyś porównał to i atak z kołem talerzowym będzie pasował - nie miałem ku temu okazji.

Mam do swojego nowy zestaw z epoki, ale jeszcze nie założony - jak zmontuje już to rozważę co zrobić ze swoim drugim zestawem. Ale to jeszcze trzeba z pół roku poczekać.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Rolniczek
Posty: 4
Rejestracja: 15 wrz 2022, 11:34

Re: Zetor 3011 mechanizm różnicowy

Post autor: Rolniczek »

No właśnie,u mnie były zęby proste i nawet mechanik twierdził że to nie jest fabryczne a włożone z jakiego innego ciągnika albo nie wiadomo z czego.
Cągnikiem na razie będę jeździł do czasu aż wszystko się ułoży.Myślę jeszcze kupić jakiś dodatek do oleju np.mos2 w proszku i wsypać 50gram do skrzyni i ok.10gram do zwolnic. Sąsiad ma c360 na prostych zębach i owszem,jemu most czy tam zwolnice wyją,ale dużo ciszej niż u mnie.W robocie mamy c360 3P z mechanizmem od zetora i tam jest ciszej.U mnie w 3011 na tych prostych zębach też wyło ale pod obciążeniem i nie tak głośno jak teraz.Tył traktora dałem na klocki odpaliłem silnik dałem 5 bieg i ... wg mojej oraz brata oceny wyjcie słychać wyraźnie od mechanizmu różnicowego no i jak by zwolnice też delikatnie wyły.Skrzynia jest cicho.Warto wydać ok100zł na ten mos2 czy to nic nie da?.Lubię tego 3011 fajny mały , praktycznie bez awaryjny traktor.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 3011 mechanizm różnicowy

Post autor: Ursus »

Całkiem prostych zębów nigdy nie było, to są łukowe jak na zdjęciu co wkleiłem. Innych na pewno nie miałeś.

Nie stosowałem takich specyfików, więc nie wiem czy to coś da. Dla przykładu - Zetor 25A, po remoncie skrzyni bo wszystko latało luzem i groziło, że zaraz będzie zęby wyłupywać - dostał wszystkie łożyska nowe, ale zębatki wszystkie stare. Po ustawieniu tego prawidłowo na ile się dało przy zużyciu - wyje jak sieczkarnia. Traktor jeździ już chyba 2 lata na zloty, ale niezbyt często. W polu niewiele pracuje. Jest może ciut ciszej, ale niewiele.

Do zwolnic jak zimą nic nie robisz to możesz spróbować nalać oleju 85W140. Ja będę też taki lał testowo do skrzyni biegów Zetora 25A swojego. Ale silnik jeszcze w proszku więc nieprędko się przekonam jaki będzie efekt.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Rolniczek
Posty: 4
Rejestracja: 15 wrz 2022, 11:34

Re: Zetor 3011 mechanizm różnicowy

Post autor: Rolniczek »

Ja pola mam już tylko 1/2 ha tylko że muszę do niego dojechać ok. 10 kilometrów w jedną stronę,dlatego wolał bym abo to nie wyło.Zęby u mnie były proste-nie było możliwości aby np zostawić mój atak a koło talerzowe założyć ory.z 3011. Zupełnie inni układ zębów.

Z tym olejem w sumie mógł bym spróbować.Zimą odśnieżam podwórko a czasem jadę wyciągnąć jakieś audi czy bmw z lasu :lol: czyli jeżdżę tyle co nic.Trudno zaczekam i pojeżdżę jakiś czas może w końcu to się ułoży i przestanie wyć,ew. wymienię zwolnice-one niby nie wyją ale jak pojawi się luz a łożyska były wymienione to kto wie...

Tak z ciekawości,da się jakoś odróżnić wycie mostu od wycia zwolnic?
doncristi21
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2023, 20:42

Re: Zetor 3011 mechanizm różnicowy

Post autor: doncristi21 »

zwolnice najprędzej wyją jak się pod dużym obciążeniem z góry hamuje silnikiem i na dużych prędkościach tak mi się wydaje z tego co jeździmy c355m chyba na zwolnicach jest od 4011 bo wyciągał na dobrych butach ponad 35 ale to w słuchawki trzeba choć wszystko w nich ok
Awatar użytkownika
Borekk17
Posty: 387
Rejestracja: 09 gru 2018, 22:30
Lokalizacja: Dzierżoniów
Kontakt:

Re: Zetor 3011 mechanizm różnicowy

Post autor: Borekk17 »

doncristi21 pisze: 23 sty 2023, 9:46 zwolnice najprędzej wyją jak się pod dużym obciążeniem z góry hamuje silnikiem i na dużych prędkościach tak mi się wydaje z tego co jeździmy c355m chyba na zwolnicach jest od 4011 bo wyciągał na dobrych butach ponad 35 ale to w słuchawki trzeba choć wszystko w nich ok
Zwolnica żeby było z niej słychać wycie to by musiała iść na sucho nie mieć już połowy zębów i rozwalone łożyska

W tych ciągnikach jedyne co wyje to przekładnia główna w tylnym moście bo najczęściej albo już ma nadmierne luzy albo jest po prostu źle ustawione
Ursus C-4011 Zetor 3011 major x4 Fortschritt E512
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 3011 mechanizm różnicowy

Post autor: Ursus »

Zwolnice hałasują również jak są luzy np. na łożyskach wału koła.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
doncristi21
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2023, 20:42

Re: Zetor 3011 mechanizm różnicowy

Post autor: doncristi21 »

Jaki blok silnika wybrać do tego ciągnika to jest do zetora 3011 jeśli nie musi być oryginalny ciągnik ma być do pracy
ODPOWIEDZ