Kopaczka konna zapadki koła problem

Wszystko o konnych maszynach
CiagnikT25A
Posty: 10
Rejestracja: 02 wrz 2022, 23:13

Kopaczka konna zapadki koła problem

Post autor: CiagnikT25A »

Witam proszę pomoc kupiłem kopaczkę konną do ziemniaków i robię remont , może to już przeżytek ale sadzę kilka grządek.
Problem polega na zapadkach w kole, przeskakują w jednym kole pod czas kręcenia do przodu, drugie koło działa normalnie przeskakują do tyłu do przodu uruchamiają napęd i nie wiem czy tak ma być czy coś zepsute ?
Zapadki wymieniłem na nowe, poprzednie wcale nie działały tylko na stałe było zrobione bez sprężyn ktoś przerobił
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

Re: Kopaczka konna zapadki koła problem

Post autor: wojtek12321 »

Zapadki powinny działać "w jednym kierunku", czyli podczas jazdy do przodu powinny "włączać napęd". albo źle pozakładałeś, albo zbyt ciasno chodzą, na odległość się nie sprawdzi... Zapadki powinny działać tak jak sprzęgło kłowe, do przodu "ciągną napęd", do tyłu (lub na zakrętach) powinny "prztykać" bez "włączania napędu"...
W kopaczkach były chyba zapadki z płaskimi sprężynami nitowanymi do zapadek. i nie jestem pewny, ale chyba były "lewe" i "prawe", czyli inne (odwrotnie mocowana sprężyna, tak jakby "odbicie lustrzane") na lewe koło i na prawe koło...
sprężyna zapadek (pasuje na "lewo i prawo")...
https://hurtowniarolnicza.pl/czesci-do- ... onnej.html
Prawa zapadka.
https://sklep-rolnicze.eu/zapadka-kola- ... 5163,10242
Lewa zapadka.
https://sklep-rolnicze.eu/zapadka-kola- ... 5163,10241
Lukaszkopaczkowy
Posty: 2
Rejestracja: 10 sty 2023, 8:40

Re: Kopaczka konna zapadki koła problem

Post autor: Lukaszkopaczkowy »

A macie jeszcze dostęp do tych zapadek albo samych spręzyn?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Kopaczka konna zapadki koła problem

Post autor: Ursus »

Na złomach dużo jest kopaczek, można sobie wydobyć.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Lukaszkopaczkowy
Posty: 2
Rejestracja: 10 sty 2023, 8:40

Re: Kopaczka konna zapadki koła problem

Post autor: Lukaszkopaczkowy »

A może da się dorobić jakoś, jak by nowe było to zawsze. Ta którą ratuje stała z 30 lat pod chmurką to nawet koła są zapieczone na oskach. Jedno już poszło i tam sprężyny były dobre a w prawym w rękach pekały.
luqasz17
Posty: 160
Rejestracja: 07 sty 2010, 16:26

Re: Kopaczka konna zapadki koła problem

Post autor: luqasz17 »

Nie powiem jest to do zrobienia ale przede wszystkim trzeba mieć odpowiedni materiał sprężysta blaszkę nie za twarda bo będzie się koło blokować a za miękka znowu pęknie. Tata mój dorobił niestety materiał za twardy i się koło blokowało. Na złomie wykręcone z innej i działa do dziś.
hadrianus111
Posty: 67
Rejestracja: 03 lut 2022, 18:10
Lokalizacja: Sępólno Krajeńskie

Re: Kopaczka konna zapadki koła problem

Post autor: hadrianus111 »

Dostanę gdzieś takie zapadki?
Martek
Posty: 350
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: Kopaczka konna zapadki koła problem

Post autor: Martek »

hadrianus111 pisze: 24 sie 2023, 11:23 Dostanę gdzieś takie zapadki?
Wszystko jest opisane powyżej twojego postu. Wyciagasz z innej lub próbujesz dorobić.
hadrianus111
Posty: 67
Rejestracja: 03 lut 2022, 18:10
Lokalizacja: Sępólno Krajeńskie

Re: Kopaczka konna zapadki koła problem

Post autor: hadrianus111 »

Wstawiłem zwykłe sprężyny z nierdzewki. Nity rozwierniłem, dałem podkładkę na ostatni zwój sprężyn, dociąłem na wymiar aby sprężynowało. W miejscu nita jest śruba imbus też nierdzewka. Działa pięknie.
Wyszło mnie kilkanaście złotych a sprężyny jeszcze na dwa komplety zostało.
ODPOWIEDZ