SIPMA Z224/1 w skali 1:25 z papieru

Czyli ciągniki i maszyny w małych rozmiarach
Awatar użytkownika
AdamPGR
Posty: 23
Rejestracja: 21 wrz 2022, 13:53

SIPMA Z224/1 w skali 1:25 z papieru

Post autor: AdamPGR »

Cześć :D

Dzisiaj chciałem zaprezentować efekt pół roku pracy (z wieloma przerwami) nad modelem, który wciąż jest w budowie :)
A wspomnianym modelem jest prasa SIPMA (lub jak kto woli AGROMET) Z224/1 :)

Poniżej na szybko to, co przez ten czas wykonałem :)

Oś i koła, to elementy od których zacząłem. Obiecałem sobie, że ze względu na to, że nie przepadam za robieniem kół, to od nich zacznę... Oczywiście się to nie udało, koła zrobiłem stosunkowo niedawno :)
ObrazekObrazek
Koło widoczne na zdjęciu już nie istnieje, zrobiłem ładniejsze :P

Kolejnym krokiem było wykonanie korpusu...
Obrazek

... ale stwierdziłem, że będzie o wiele ciekawiej, gdy pokażę "bebechy" :D
W ten sposób powstała przekładnia główna oraz przeciwwaga. Koło zamachowe powstało, bo powstać musiało - jest widoczne z zewnątrz :D
Obrazek

A skoro zmieniła się koncepcja, to i korpus musiał się zmienić.
ObrazekObrazekObrazek

Maszynę stylizuję na używaną (i to mocno) :)
ObrazekObrazekObrazek

Kolejnym krokiem było zbudowanie stołu podawczego (tak ten element jest opisany w katalogu) oraz nagarniacza wraz z prowadnicą.
ObrazekObrazek

Elementy przyłożone ze sobą prezentowały się tak:
Obrazek

Ale przód, to nie wszystko :)
Obrazek

Analogicznie do modelu C-385 także w tym będzie sporo dodatków. A jak prasa, to nie mogło zabraknąć... :P
ObrazekObrazekObrazekObrazek

No, ale coś tę kostkę musiało zbić :) Prezentuję zatem tłok:
ObrazekObrazek

Dopiero po skończeniu elementu zorientowałem się, że w efekcie końcowym będzie prawie niewidoczny :(
ObrazekObrazek

No ale za to w złości zrobiłem element, który będzie widać :)
Obrazek

Następnie rozpocząłem prace nad stołem aparatów wiążących:
Obrazek

Który w całości prezentuje się to tak:
Obrazek

W tym momencie uświadomiłem sobie, co jeszcze będzie widać w tak prezentowanym modelu... łańcuch...
No ale skoro udało się z aparatami wiążącymi, to i łańcuchowi chyba podołam :P
ObrazekObrazekObrazek

A że na tym etapie trzeba było powoli myśleć o podbieraczu, to zabrałem się za koła aby maszyny nie opierać na nim właśnie :)
ObrazekObrazek

A kółko przy modelu prezentuje się tak:
Obrazek

Z drugim kołem sytuacja analogiczna:
ObrazekObrazek

Ale jak to pamiętam z "mechaniki" w szkole - aby konstrukcja stała stabilnie potrzebuje 3 punktów podparcia (czy jakoś tak) :)
A co jest tym trzecim punktem w prasie? Oczywiście dyszel :D
W tym przypadku mocno inspirowałem się jednym konkretnym zdjęciem:
Obrazek

Ze względu na to, że jeszcze nie skleiłem ciągnika który ma zostać sprzęgnięty z prasą stopka jest ruchoma i możliwa do złożenia :)

A cała prasa stojąc prezentuje się tak:
Obrazek
Obrazek

Rozpocząłem także prace nad podbieraczem:
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Przede mną wykonanie wszystkich 23 osłon... a potem ukręcić jeszcze 48 sprężyn i złożyć to do kupy :lol:

Niedługo wznawiam prace nad modelem :) Ddy pojawi się coś ciekawego dodam aktualizację :)
Niby model już ma właściwe kształty, ale drobiazgów zostało jeszcze spoooooro :)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: SIPMA Z224/1 w skali 1:25 z papieru

Post autor: Ursus »

Twoja cierpliwość do detali ich odwzorowanie oraz postarzanie jest niesamowita ;D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

Re: SIPMA Z224/1 w skali 1:25 z papieru

Post autor: Marcin125p »

Szacun. Maszyna jak prawdziwa.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
SzymonS
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2021, 23:34

Re: SIPMA Z224/1 w skali 1:25 z papieru

Post autor: SzymonS »

ja skończyłbym na wycinaniu, bo już przy nim bym stracił cierpliwość do tego, ale takie prasy bardzo mi się podobają, nawet mam takową z 1994 roku
JDnB91
Posty: 274
Rejestracja: 13 maja 2019, 14:33

Re: SIPMA Z224/1 w skali 1:25 z papieru

Post autor: JDnB91 »

Podziwiam. Coś pięknego :P
Awatar użytkownika
AdamPGR
Posty: 23
Rejestracja: 21 wrz 2022, 13:53

Re: SIPMA Z224/1 w skali 1:25 z papieru

Post autor: AdamPGR »

Cześć :)

Wracam z kolejną relacją z budowy :D

Wszystkie 23 osłony zostały ukształtowane, sklejone oraz pomalowane :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W międzyczasie dodałem też naklejki, które po wydrukowaniu potraktowałem papierem ściernym aby je postarzeć :)
Po złożeniu elementów podbieracza i ich "obtarciu" chromem prezentuje się to następująco ;)
Obrazek
Na zdjęciu brakuje jeszcze bocznej prawej osłony, ale o powodzie jej braku na tym etapie budowy poniżej ;)

Można zauważyć, że nie zamontowałem też jednej z 23 frontowych osłon - jest to celowy zabieg mający na celu chociaż częściowe ukazanie tego, co jest (a w zasadzie co będzie) w środku :D No bo po co iść z modelem ku końcowi, skoro można sobie dodatkowo życie utrudnić... :lol:
A skoro już będzie widać wnętrze, to trzeba je także jakoś w miarę rzetelnie zrobić... 4 belki, na każdej 12 podwójnych palców podbieracza ukręconych z drucika 0,3 mm (poprawnie powinien być 0,2 mm, ale jednak musi jakąś sztywność to zachować), do tego wszelkie mocowania i ramy układu, a wszystko o to, aby może z 5-10% tego mechanizmu było widoczne...
:roll:
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek

No i dlatego właśnie boczna osłona nie była jeszcze przyklejona - jest to ostatnia droga, przez którą można wprowadzić do środka te elementy ;)

Idąc dalej...

Wszystkie druty ukręcone, sklejone, pomalowane i pobrudzone :D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jakoś to wszystko się nawet udało wcisnąć do środka i zmontować 8-)
Obrazek Obrazek

No i tak jak sądziłem - po założeniu bocznej osłony prawie nic z tego nie widać :lol:
W podbieraczu pozostało zainstalować element nr 5 - grabie jednorzędowe, które wymagają jeszcze drobnego dopieszczenia, a następnie już tylko zamocować podbieracz na maszynie.
Obrazek Obrazek Obrazek

Ze względu na to, że przy podbieraczu było sporo czekania przy malowaniu i klejeniu aż poszczególne elementy przeschną, zacząłem dopieszczać przód :) Jako pierwszy element na warsztat trafił wał (a konkretnie póki co - pierwsza połowa wału) - oczywiście bez osłon :D
Obrazek Obrazek

Korzystając z ładnej pogody zrobiłem zdjęcie z przymiarki w świetle dziennym :)
Obrazek

Została do sklejenia już głównie drobnica, ale jak to wiadomo - z wykończeniem schodzi najwięcej czasu :D
martryb
Posty: 46
Rejestracja: 07 sie 2022, 16:06

Re: SIPMA Z224/1 w skali 1:25 z papieru

Post autor: martryb »

Piękna prasa i wspaniała robota.
Awatar użytkownika
AdamPGR
Posty: 23
Rejestracja: 21 wrz 2022, 13:53

Re: SIPMA Z224/1 w skali 1:25 z papieru

Post autor: AdamPGR »

Nadeszła w końcu pora zakończyć model i tym samym przedstawić galerię końcową :D

Co by tu o nim napisać... :?
Pomysł na zbudowanie konkretnie tej maszyny narodził się blisko rok temu, dalej było zbieranie materiałów, wymiarów, projektowanie na zmianę ze sklejaniem i malowaniem :)
W efekcie powstało coś takiego:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Póki co stoi oparta na stópce, ale docelowo będzie podczepiona co C-360 (jak się za parę lat owa pojawi :P ).
A teraz pora na kilka zbliżeń i innych kadrów. Miłego oglądania ;)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

A na koniec coś z cyklu "grafik dizajn is maj paszyn" :lol:
Obrazek
krzysiek25
Posty: 46
Rejestracja: 09 sie 2012, 17:47

Re: SIPMA Z224/1 w skali 1:25 z papieru

Post autor: krzysiek25 »

Wow :shock: :shock: Jestem pod wrażeniem :shock: Gratuluję :)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: SIPMA Z224/1 w skali 1:25 z papieru

Post autor: Ursus »

Mega! Naprawdę robota najwyższych lotów!
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ