Dzik 2 strzela w gaźnik

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
matti1989a
Posty: 133
Rejestracja: 16 maja 2015, 0:00
Lokalizacja: Kobylin

Dzik 2 strzela w gaźnik

Post autor: matti1989a »

Witam właśnie założyłem nowy zapłon CDI do mojgo dzika. Wcześniej posiadałem iskrownik ten nowszy z platynkami na zewnątrz i cewkami od Wsk. Pracowałem nim tak pare lat ogólnie cięzko odpalał na ciepłym ale na zimnym było w miarę ok. Wszytko pięknie chodziło aby go nie gasić. Teraz Założyłem CDI i pali super ale strzela w gaźnik (Pegaz). Co już na ten moment zrobiłem : założyłem dwa orginalnie gaźniki, inne świece i przewy na nich, zmieniłem wężyki paliwowe (paliwo leci ładnie do gaźnika), odkreciłem dekiel z nowym zapłonem i przestawiłem ciut w lewo, później w prawo ale bez przykręcenia śrub bo już nie pasowały w otwory, a dekiel bez ,,fasolek". Bez żadnej poprawy. Co teraz jeszcze robię to spuszczam paliwo i jutro zakupię nowe i dam ciut mniej oleju (teraz Stihl zielony 150ml/5l ) i chce dać inną uszczelkę między gażnikiem, a cylindrem. Nie wiem co może być przyczyną takiej pracy silnika...? Na wyższych obrotach to raczej nie strzela. na biegu jałowym to praktycznie co chwilę
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Dzik 2 strzela w gaźnik

Post autor: pop »

To z reguły objaw zbyt ubogiej mieszanki na biegu jałowym.Jeżeli regulacja składu mieszanki na biegu jałowym nie przynosi efektu ,to sprawdź szczelność między gaźnikiem ,a silnikiem.Kołnierz gaźnika często deformuje się od zbyt mocnego dokręcania(należy sprawdzić płaskość kołnierza).Nowa uszczelka w przypadku zdeformowanego kołnierza nie pomoże,ponieważ przy zamkniętej przepustnicy powstaje tam duże podciśnienie ,a tym samym zasysanie tzw.fałszywego powietrza przez najmniejszą nieszczelność.Zbyt duża ilość oleju objawia się metalicznymi stukami w silniku,a nie kichaniem.Taka proporcja paliwo/olej jak napisałeś nie powoduje żadnych złych objawów.Jeśli wyeliminujesz to o czym pisałem i nie przyniesie efektu,trzeba grzebać głębiej,czyli uszczelnienia wału,sprawność gaźnika itp.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Dzik 2 strzela w gaźnik

Post autor: SEBRIGHT »

Strzelanie w gaźnik występowało już wcześniej czy pojawiło się dopiero po zmianie zapłonu na CDI? Jeśli to drugie czy przyczyny nie należało by szukać właśnie w zapłonie?
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
matti1989a
Posty: 133
Rejestracja: 16 maja 2015, 0:00
Lokalizacja: Kobylin

Re: Dzik 2 strzela w gaźnik

Post autor: matti1989a »

Jeśli byłby to problem ze samym gaźnikiem to miałem założone trzy i na każdym to samo no może nie są one całkiem nowe ale niepodobno żeby na każdym był taki sam objaw. Na starym zapłonie zdażyło mu się strzelić ale bardzo rzadko. Wymieniłem na CDI gdzyż po wciśnięciu sprzęgła zaczynał gasnąć teraz tego nie ma. Czyżby wał miał luz.. dawałęm go do regeneracji. Jak przemieniałęm zapłony to minimalny luz góra-dół był ale bez szału. Karetery nie wiem w jaki są stanie. Odpalić chce ale praca na biegu jałowym to jest porażka. Jeszcze jutro wymienie paliwo i uszczelkę od gaźnika. Zapłon przestawaiłem tak jak pisałem ciut w lewo i w prawo no ale bez zmian. Czasami chodzi chwile normalnie ale raczej cały czas strzela w gaźnik. Jak wszedł na obroty to tak nie bardzo chiał z nich zejść zanczy się wolniej niż zawsze ale wkrecił się fajnie. A jak ma fazę strzelania to kiespko się wkręca i wyje.
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Dzik 2 strzela w gaźnik

Post autor: pop »

Zapłon CDI zapali mieszankę,która dla zapłonu klasycznego ,a tym bardziej badziewnego PRL jest już niepalna,więc zachowanie silnika będzie różne.To moja sugestia i zakładam ,że zapłon został poprawnie ustawiony i jest sprawny.Skoro silnik"leniwie"schodzi do obr.biegu jałowego,to tylko potwierdza moją sugestię o "fałszywym"powietrzu.
matti1989a
Posty: 133
Rejestracja: 16 maja 2015, 0:00
Lokalizacja: Kobylin

Re: Dzik 2 strzela w gaźnik

Post autor: matti1989a »

No nie wiem co mam myśleć i gdzie szukać przyczyny więc jadę po kolei. Zapłon kupiłem i ludzie co go montują są zadowoleni. Bynajmniej silnik odpala bardzo chętnie. Gorzej jak faktycznie jest coś z dołem silnika- nie wiem jak to zdiagnozować. Zobaczę jeszcze jutro ale pomysły mi się kończą. Chętnie pali, strzela w gaźnik, na wysokich obrotach jest ok. Ale chodzi jakoś dziwnie na jałowych jakby tak ,,nerwowo". Jak pisałem wyminie paliwo i uszczelkę od gaźnika.
matti1989a
Posty: 133
Rejestracja: 16 maja 2015, 0:00
Lokalizacja: Kobylin

Re: Dzik 2 strzela w gaźnik

Post autor: matti1989a »

Wymieniłem paliwo na nowe z mniejszą dawką oleju i uszczelkę między gaźnikiem, a cylindrem żadnej poprawy. Przedstawiałem ten zapłon CDI 3 mm w prawo, później 3mm w lewo od oryginalnego położenia też nic to nie zmienia. Na koniec skręciłem tak jak powinno wszystko być odpaliłem przegazowałem na wysokich nie strzela. Później znowu przegazowałem i szok dostał wysokich obrotów mimo odjęcia gazu nie zmniejszyły się. Nie mogłem go zgasić guzikiem, więc odłączyłem fajkę ze świecy, a on nadal pracował..... Takiego czegoś jeszcze nie widziałem żeby benzynowy silnik pracował jak diesel. Szybko zakręciłem dopływ paliwa dalej jeszcze chodził bo w gaźniku jeszcze miał do wypalania ale otworzyłem ten zaworek przy głowicy i udało mi się go wygasić. Stawiam, że gdzieś łapie powietrze. Niestety mi się już pomysły skończyły. Jest ktoś z okolic Krotoszyna woj. Wielkopolskie kto się pasjonuje tego typu silnikami i jest chętny go naprawić ? Mam nagrany filmik jak pracuje na biegu jałowym.
WlkpTV
Posty: 164
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:52
Lokalizacja: Września
Kontakt:

Re: Dzik 2 strzela w gaźnik

Post autor: WlkpTV »

Trochę czasu dłubię już przy motocyklach i motorowerach, w ich przypadku strzelanie w gaźnik bądź tłumik oznacza zbyt wczesny lub zbyt późny zapłon
Ursus C-4011, Jawa 50 Mustang i to wszystko :D
Fredrigez#9146
Posty: 67
Rejestracja: 10 maja 2022, 10:41

Re: Dzik 2 strzela w gaźnik

Post autor: Fredrigez#9146 »

Jeżeli silnik pracuje po zdjęciu fajki ze świecy, to co zapala mieszankę? Wszystko wskazuje na nieszczelności komory korbowej, skoro gaźnik jest uszczelniony i sprawny. Ale z tym chodzeniem ze zdjęta fajka... Sprawdź samą świece, moze byc uszkodzona... W komorze korbowej moze masz uchylony kranik?
matti1989a
Posty: 133
Rejestracja: 16 maja 2015, 0:00
Lokalizacja: Kobylin

Re: Dzik 2 strzela w gaźnik

Post autor: matti1989a »

Nie wiem co zapalało mieszankę ale dostał bardzo szybkich i wysokich obrotów. Nie mogłem go wygasić więc ściągałem fajkę i szok. Dopiero otworzenie odpreznika przy cylindrze wyłączyło silnik. Ja stawiam na nieszczelność gdzieś na wale, czy karterach. Tak jak pisałem wcześniej 3 różne gaźniki, świece, paliwo, zapłon lewo-prawo. Jeszcze co przychodzi mi na myśl to przy montażu CDI jak się przykręca nowe Magneto do koła zamachowego to trzeba było zabezpieczyć je na nakrętce i w otwór w nowym kole magnesowym wyciąć zabezpieczenie w podkładce i zabezpieczyć. Mam tak zrobione ale ciut za małe wycialem i może tam się coś się przestawiło... Zobaczę jeszcze to ale najlepiej jakoby ktoś z okolic Krotoszyna był chętny naprawę takiego silnika. Trochę części posiadam inne kartery, wał, nadwymiarowy tłok
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Dzik 2 strzela w gaźnik

Post autor: marek »

Samozapłon może powodować zbyt uboga mieszanka, przegrzewanie się silnika czyli problem z chłodzeniem lub zbyt niska ciepłota świecy. Poza tym nie odcinaj zapłonu gdy silnik pracuje na wysokich obrotach. Poczekaj aż zejdzie na wolne i dopiero wyłączaj. Jaki jest kolor świecy. Powinien być brązowy. Silnik dwusuwowy potrafi złapać nawet lewe obroty.
Fredrigez#9146
Posty: 67
Rejestracja: 10 maja 2022, 10:41

Re: Dzik 2 strzela w gaźnik

Post autor: Fredrigez#9146 »

Ja raczej zaplon ustawiłbym jak był i nie grzebał w nim zakładając z góry że jest sprawny w 100%. Mam dwa takie zapłony, jeden w s261 drugi w s82 i oba pracują perfekcyjnie. Skłaniałbym się do problemów z resztą silnika niz z zapłonem.
matti1989a
Posty: 133
Rejestracja: 16 maja 2015, 0:00
Lokalizacja: Kobylin

Re: Dzik 2 strzela w gaźnik

Post autor: matti1989a »

Takiego przypadku jeszcze nie miałem żeby dostał samozapłonu. Nie dawałem gazu już później nic, a silnik nadal był na wysokich obrotach. Wygaszenie nic nią dawało, więc szybko fajka ze świecy a tu zdziwienie. Paliwo zakręciłem i nadal pracował bo pewnie jeszcze miał w gaźniku żeby się nie zatarł to musiałem coś szybko zrobić dlatego otworzyłem zaworek w głowicy i zaraz zgasł. Wstawię filmik jak pracuje jak go jeszcze później odpaliłem ale już nie miałem odwagi go tak mocniej przegazować. Jeszcze jedną próbę do niego podejmę ale szukam fachowca co się zna na tego typu silniku. No musi gdzieś zaciągać powietrze i przegrzewać chyba też się przegrzewa.
matti1989a
Posty: 133
Rejestracja: 16 maja 2015, 0:00
Lokalizacja: Kobylin

Re: Dzik 2 strzela w gaźnik

Post autor: matti1989a »

Fredrigez#9146
Posty: 67
Rejestracja: 10 maja 2022, 10:41

Re: Dzik 2 strzela w gaźnik

Post autor: Fredrigez#9146 »

Dziwnie pracuje. Jesli nie dodawałeś gazu to bardzo źle pracuję, pegaza u siebie nie mialem to nie bardzo moge o nim cos powiedziec...
matti1989a
Posty: 133
Rejestracja: 16 maja 2015, 0:00
Lokalizacja: Kobylin

Re: Dzik 2 strzela w gaźnik

Post autor: matti1989a »

Nie na filmie dodawałem mu gazu. Bynajmniej na końcu widać , że się wkręcił i niechętnie już schodził z obrotów. Bez gazu to chodzi tak nerwowo i strzela. Nawet w pewnym momencie widać mgiełkę przy gaźniku jak strzela. Co jak co to odpala chętnie na tym zapłonie. Szczelności dołu silnika to ja u siebie nie sprawdzę podejrzewam, że tam jest problem. Świeca to raczej czarna ale co to chodzi chwilę i zgaszony. Mówię może zobaczę jeszcze raz ten montaż tego nowego koła magnesowego ale też przesuwałem deklem lewo-prawo nic nie dawało. Mówię szukam chętnego co się zna na tego typu silniku i mi pomoże go naprawić nawet zawiozę całego dzika
Fredrigez#9146
Posty: 67
Rejestracja: 10 maja 2022, 10:41

Re: Dzik 2 strzela w gaźnik

Post autor: Fredrigez#9146 »

No ja to jestem z pod Kołobrzegu to za wiele Ci nie pomogę...
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Dzik 2 strzela w gaźnik

Post autor: marek »

Jeżeli widzisz mgiełkę wydobywającą się z gaźnika to ja przyjrzał bym się kompresji. Może być coś z pierścieniami.Kompresja jeszcze całkiem nie padła bo odpala, ale już jest na krawędzi.
Fredrigez#9146
Posty: 67
Rejestracja: 10 maja 2022, 10:41

Re: Dzik 2 strzela w gaźnik

Post autor: Fredrigez#9146 »

Mgielka pojawia sie przy fuknieciu w gaźnik. Moze sie tak wydarzyć ze masz brudne te gazniki, np dysza glowna jest zapchana i nie trzyma proporcji paliwo-powietrze
matti1989a
Posty: 133
Rejestracja: 16 maja 2015, 0:00
Lokalizacja: Kobylin

Re: Dzik 2 strzela w gaźnik

Post autor: matti1989a »

Gaźniki były czyszczone nie są one wszystkie w super stanie ale bez żadnych zmian. Rozkręce ten CDI i założę jeszcze może to zabezpieczenie poprawie przy nowym kole magnesowym.
ODPOWIEDZ